POWSTANIE i HISTORIA BOLESŁAWIECKIEGO ŚWIĘTA CERAMIKI


O idei targów ceramiki w Bolesławcu
w kontekście bolesławieckiego sierpnia ceramicznego

 Jest 1994 r. Maj. Dni Bolesławca. I, jak to ujęła jedna z gazet, najbardziej prestiżowa impreza tych Dni - I Targi Ceramiki Bolesławieckiej. Stały się faktem. Różnie te ,,targi ceramiczne” przez następne lata nazywano, by ostatecznie pozostać przy nazwie ,,Święto Ceramiki”.

     Jak to się zaczęło?

   Impulsem do podjęcia działań była przeczytana przeze mnie wypowiedź niemieckiego tłumacza literatury polskiej, Karla Dedeciusa, zatytułowana ,,Okno na świat”. Kontekstem były polsko-niemieckie targi wielobranżowe we Wrocławiu. Mówił, że targi można porównać do okna, przez które jeden naród ma okazję przyjrzeć się drugiemu i, że spojrzenie przez otwarte okno w głąb rzeczywistości sąsiada jest konieczne i pożyteczne. Targi stają się okazją do wymiany doświadczeń i towarów, miejscem spotkań i okazją do nawiązania współpracy.

       Zamarzyło się nam, w Bolesławieckim Ośrodku Kultury, żeby w Bolesławcu organizować Targi Ceramiczne. Wiedzieliśmy, że tylko ceramika jest atrakcyjną specjalizacją miasta, która może przyciągnąć klientów i która stwarza okazję dla zaznaczenia tożsamości miasta i promowania go na różne ,,ceramiczne” sposoby.Tu, gdzie tradycję ceramiczną kontynuują duże zakłady ceramiczne w mieście i mniejsi producenci prywatni w powiecie; tu, gdzie od 1964 r. odbywają się prestiżowe plenery ceramiczno-rzeźbiarskie, gdzie istnieje Muzeum Ceramiki – trzeba realizować takie pomysły, aby podkreślić ten niezwykły potencjał, jaki kryje w sobie ceramika. 

     Z inicjatywą zorganizowania targów ceramicznych zwróciłam się do prezydenta miasta Józefa Króla. Było oczywiste, że ten pomysł powinien mieć oparcie instytucjonalne w poważnym partnerze. Logiczne było zwrócić się o taki patronat do Zakładów Ceramicznych ,,Bolesławiec”. Prezes zakładu, Kazimierz Surmiak wyraził zgodę i już 25 lutego odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli większości zakładów ceramicznych. Obecni byli: Kazimierz Surmiak, Zbigniew Juszczak, Andrzej Dudek, Bożena Nowacka, Janusz Jakubowski, Józef Kisielewski, Halina Kozioł, Stanisław Wiza, Andrzej Kowalczyk, Stanisław Kalak, Lech Zwolski i Ryszard Mroczkowski.

  Padały cenne uwagi o tendencji światowej organizowania raczej targów specjalistycznych niż wielobranżowych; o tym, że pojawi się publiczność fachowa i że targi mogą stać się szansą pokazania obrazu danej branży oraz okazją do zawierania kontraktów, umów. Ktoś, już wtedy, zwrócił uwagę, że bliski jest moment zepchnięcia Bolesławca (autostrada !) z transgranicznego szlaku i pozbawienia przejeżdżających okazji do poznania klimatu naszego miasta i nabycia bolesławieckiej ceramiki.

   Wszyscy zgodnie uznali, że czas najwyższy przystąpić do organizacji takich przedsięwzięć, które zareklamują szeroko w kraju i za granicą samo miasto oraz nasze wyroby ceramiczne. Postanowiono zorganizować (już w maju) I Targi Ceramiki Bolesławieckiej. Uważałam, że w następnym roku, 1995 roku, powinniśmy pokusić się o przedsięwzięcie na większą skalę czyli Targi Ceramiki w Bolesławcu, zapraszając do udziału firmy krajowe i zagraniczne. Doszło do konkretnych uzgodnień, organizację powierzono Bolesławieckiemu Ośrodkowi Kultury. I tak wspomniana, data 26 maja 1994 r., przeszła do historii miasta.

    Te pierwsze pawilony na bolesławieckim Rynku niemałym wysiłkiem zorganizowali producenci na własny koszt. Bolesławiecka Telewizja Lokalna ogłosiła konkurs na najefektowniejszą ekspozycję. Nagrodą miał być bezpłatny film reklamowy. I był – dla Zakładów Ceramicznych ,,Bolesławiec”– bo też ekspozycja przygotowana przez art. plast. Janinę Bany-Kozłowską była imponująca. Na stoisku zakładu przyciągały wzrok wyszukane naczynia z kamionki z piaskowym, brązowym i czarnym szkliwem; imbryczki, solniczki, kurdeszówki do podgrzewania wina, baby do sera, konewki, misy, miski... z informacją, że ,,nasze wyroby nie zawierają kadmu i ołowiu, są dekorowane ręcznie techniką stempelkową”. Pawilonem również przykuwającym uwagę była pomysłowa aranżacja ekspozycji firmy  „Dudek i S-ka”. Wspomnieć należy, że obok kiermaszu ceramicznego w Rynku czynna była, w hallu ,,Forum”, wystawa promocyjna (taki zalążek prawdziwych targów) firm sponsorujących to wydarzenie: Certilexu z Gościszowa, Surminu z Nowogrodźca, i Ceramiki Budowlanej z Przyborska. Trzeba powiedzieć, że była to impreza bardzo skromna, nieobudowana jeszcze tłem rozrywkowym w takim stopniu, żeby ludzie tłoczyli się na rynku, przy stoiskach.

      Do udziału w Targach Ceramiki i Szkła w Bolesławcu w 1995 r. zachęcaliśmy m.in. spostrzeżeniem, że mija powoli fascynacja plastikiem, że do łask powracają kamionkowe wyroby i nieszablonowa ceramika, której ostateczny wyraz i charakter nadaje ręka artysty. W jednym z wywiadów, zatytułowanym „Ceramika kontra krasnoludki”, powiedziałam, że musimy się bronić przed zbliżającą się do bram naszego miasta armią gipsowych krasnoludków, które byłyby skazą na naszym „ceramicznym” honorze i kłułyby w oczy złym smakiem.

      To, co wydarzyło się 4 sierpnia 1995 r. w Bolesławcu bez wątpienia można było nazwać ,,ceramiczno – kulturalną ucztą”. Bolesławieckie „złoto” przyciągnęło w tym roku aż 9 wystawców; niektórzy wystąpili w podwójnej roli – na stoiskach promocyjnych w obiektach BOK oraz z ofertą handlową na kiermaszu w rynku. Po raz pierwszy pojawiło się stoisko ceramiki unikatowej artystów bolesławieckich.

Zaproszenia przyjęły firmy: Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec”, Ceramika Artystyczna Bolesławiec (ale tylko jako stoisko promocyjne ze znakiem „Teraz Polska”), Garncarstwo A. Dudek i S-ka i Garncarstwo Błotny i S-ka z Parowej, Kopalnia Surowców Mineralnych  „Surmin” z Nowogrodźca, Zakład Płytek Ceramicznych „Przyborsk”, Zakład Ceramiczny Stanisława Wizy z Parowej, Zakłady Materiałów Ogniotrwałych z Radomia, Ceramika Szlachetna – Ćwiklińska, Żyluk z Parowej, Bolesławieckie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych z Bolesławca, Manufaktura Ceramiki Artystycznej – „Cer-Ars” Szklarska Poręba – Maciej Wilgocki, Janusz Jakubowski – Ceramika i Ceramika Kantora z Wałbrzycha. Wielką popularnością cieszyła się oferta ceramiczna Kazimierza Kantora (stryjecznego brata twórcy Teatru Cricot 2) wybitnego technologa wałbrzyskiej porcelany („Krzysztof”). Jego badania związane z technologią wytwarzania i zdobnictwa ceramiki szlachetnej, przede wszystkim porcelany, uznane zostały przez świat nauki i techniki za pionierskie. Fontanny Kantora zrobiły furorę wśród zwiedzających i kupujących. W galerii BOK otwarta została bajecznie kolorowa ceramika wrocławskiej artystki, Jolanty Kasińskiej, a wieczorem gości zaprosił do swojego atelier w Tomaszowie Bolesławieckim Stanisław Borowski, twórca szkła unikatowego. Tam, w magicznej atmosferze tego miejsca, odbyła się, obok różnych atrakcji, które przygotował gospodarz, konferencja prasowa.

      Bolesławiecki sierpień ceramiczny w 1996 r. zaowocował również bogatą ofertą: 32 Ogólnopolski i Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski po raz pierwszy od lat sugerował artystom temat: „Portret jako artystyczny wyraz zewnętrznego i wewnętrznego kosmosu”. Równolegle przebiegał Malarsko-Ceramiczny Plener Dziecięcy oraz III Targi Ceramiki Bolesławieckiej. Całość zwieńczyła wystawa ceramiki i szkła Katarzyny i Adama Łożykowskich w galerii BOK.

      23 i 24 sierpnia 1997 r. odbył się IV Bolesławiecki Kiermasz Ceramiki. Przewodniczącym komitetu organizacyjnego został Stanisław Wiza, który wyraźnie podkreślał, że dla lokalnych producentów nie jest to impreza dochodowa, bowiem każdy z nich ma, wypracowane przez lata, własne rynki zbytu (i są to głównie odbiorcy z Niemiec, Szwajcarii, Włoch). Biorąc w tym udział pragną raczej uwypuklić „ceramiczność” miasta i wskazać na jego możliwości w tym względzie. Pokazują również, że wielu z nich nieźle sobie radzi w sąsiedztwie ceramicznych potentatów, że małe i średnie przedsiębiorstwa dlatego utrzymują się na rynku z powodzeniem, ponieważ mogą szybciej przestawić produkcję, jak też, robić krótkie serie, zgodnie z zapotrzebowaniem i gustem klienta.

      W 1998 r. powrót do pierwotnej nazwy, V Targi Ceramiki Bolesławieckiej. Niezwykle atrakcyjna oferta sprzedaży, która przyciąga coraz więcej gości – bo żeby kupić wyrób ceramiczny „prosto z pieca” trzeba do Bolesławca przyjechać.    

Zdarzył się też epizod wstydliwy (dla władz miasta, niestety) kiedy to w 2 tygodnie po zakończonej ceramicznej imprezie miejskiej, prezydent miasta wyraził zgodę na ... I Targi Ceramiki Bolesławieckiej organizowane przez p. J. Jakubowskiego. Środowisko producenckie, zdezorientowane, podzielone przez p. Jakubowskiego miało podstawy sądzić, że decydenci, nie przywiązując wagi do w/w imprez, nie widzą szansy dla miasta w postawieniu na ceramikę. A przecież można było, drogą negocjacji, połączyć pomysłowość p. J. Jakubowskiego (b. ciekawy i atrakcyjny wizualnie pomysł wymalowanego w stempelki samochodu czy starej karety objeżdżających miasto przez czas trwania imprezy) z możliwościami miejskich instytucji.  Ponieważ zaangażowanie władz miejskich w ideę targową było nikłe, a Bolesławiecki Ośrodek Kultury nie był w stanie udźwignąć finansowej i organizacyjnej strony przedsięwzięcia, „targi nie targi” były ciągle kiermaszem ceramiki bolesławieckiej.

      Idei Targów Ceramiki w Bolesławcu z wpisaniem do ogólnopolskiego i międzynarodowego katalogu imprez targowych, ciągle jeszcze nie udało się w Bolesławcu zrealizować (o specjalistycznych targach mówimy wówczas, gdy wystawców jest co najmniej dwudziestu, i kiedy przygotowuje je wyspecjalizowana firma o uznanej renomie). 

      Mam jednak nadzieję, że już powstały ku temu świetne warunki. Pierwszy, to samo Święto Ceramiki, które dzięki rozmachowi, różnorodności i precyzji organizacyjnej, odbiło się głośnym echem w Polsce i za granicą; drugi, to imponująca rozbudowa Bolesławieckiego Ośrodka Kultury. 

     Samo Święto Ceramiki może zostać zwieńczone poważną imprezą targową, na którą zostaną zaproszone firmy z kraju i ze świata związane z ceramiką i okołoceramiczne (szkło, surowce...). 2-3 dniowe Targi Ceramiki w Bolesławcu, z tym całym sztafażem targowym, konferencjami prasowymi, prezentacjami, stoiskami promocyjno – reklamowymi firm, przydadzą naszemu miastu znaczenia, w postaci uznania i większego zainteresowania tym, w co bogate jest nasze miasto.

Danuta Maślicka

ROCZNIK BOLESŁAWIECKI 2009

Bolesławieckie Święto Ceramiki w latach 1999-2003

Był początek 1999 roku.

W szerokim gronie osób, w którym omawiano sposób promocji Bolesławca jednomyślnie przyjęto, że należy to czynić przez pryzmat ceramiki. Zobowiązały nas do tego ponad trzy wieki tradycji ceramicznej Bolesławca. W sytuacji, gdy formuła „Giełdy ceramicznej” została odrzucona przez większość lokalnych producentów ceramiki, postanowiono raz jeszcze (po doświadczeniach w organizowaniu targów ceramiki z lat 1994-1998) zmobilizować ludzi dobrej woli i corocznie organizować dużą „ceramiczną” imprezę, na którą przyjdzie wiele osób i w trakcie której  każdy znajdzie dla siebie coś interesującego.

Było wiele propozycji wykorzystania ceramiki jako „produktu” najsilniej kojarzącego się z Bolesławcem. Jedną z nich był pomysł zorganizowania w Bolesławcu „Targów ceramicznych”. Ta forma promocji miała wielu zwolenników, nie mogła być jednak zrealizowana z bardzo prozaicznych przyczyn.

1. W Polsce istniał już wypracowany stały kalendarz „Giełd ceramicznych”, na których dwa razy w roku spotykali się producenci szkła i ceramiki z przedstawicielami handlu z całej Polski. Zakupy uzupełniające dokonywane były na „Targach konsumpcyjnych” w Poznaniu.

2. W Bolesławcu brak było odpowiedniej bazy wystawienniczej - powierzchni wystawienniczej, sprzętu służącego do ekspozycji oraz zaplecza logistycznego.

3. Nasze miasto nie dysponowało odpowiednią bazą noclegową i gastronomiczną niezbędną do obsługi uczestników targów.

Najprostszym pomysłem okazało się najzwyklejsze „świętowanie” faktu, że mamy ceramikę i tak powstała nazwa imprezy - „Bolesławieckie Święto Ceramiki” (BŚC). Dla celów marketingowych przyjęto zasadę, że BŚC odbywać się będzie w przedostatni weekend sierpnia każdego roku. Sierpień w Bolesławcu już miał charakter „ceramiczny” za sprawą „Międzynarodowych Plenerów Ceramiczno-Rzeźbiarskich”. W tym czasie miasto ożywało również dzięki Bluesowi nad Bobrem. Rolę koordynatora działań powierzono Wydziałowi Rozwoju Gospodarczego i Promocji Urzędu Miasta Bolesławiec. To w tym wydziale zbierane były różne pomysły i propozycje, z niego wychodziły zaproszenia do współpracy adresowane do sponsorów, producentów ceramiki, instytucji kultury i sportu, prasy, radia, telewizji, ościennych samorządów czy też przedsiębiorstw komunalnych.

Początek był wyjątkowo trudny. Nie było pieniędzy ani podstawowego sprzętu, np. sceny, oświetlenia, odpowiedniego nagłośnienia, urządzeń gwarantujących bezpieczeństwo, sanitariatów, pawilonów wystawienniczych itp.

Żeby poruszyć koło zamachowe „święta” należało znaleźć odpowiednich sponsorów. Ci z kolei chcieli mieć pewność, że impreza, którą zasponsorują będzie odpowiednio wypromowana i zbierze się na niej dużo ludzi oraz że oferta programowa będzie przez publiczność pozytywnie postrzegana. Pierwszym dużym przedsięwzięciem były działania związane z odpowiednim wypromowaniem rodzącego się święta. Do różnych potencjalnych uczestników docierano wieloma kanałami. 

fot. - archiwum Urzędu Miasta Bolesławiec

Pierwsze informacje o BŚC umieszczono na witrynach internetowych Sudeckiej Agencji Promocji Turystyki i oficjalnych stronach Urzędu Miasta. Dzięki działaniom podjętym przez Punkt Informacji Turystycznej folderki - zaproszenia na BŚC (niejednokrotnie z ceramicznym załącznikiem) rozprowadzane były na różnych targach turystycznych - między innymi w Berlinie, Poznaniu, Lipsku, Wrocławiu.

Dużą radość sprawiła nam współpraca z III Programem Polskiego Radia. To w tym programie odbywały się konkursy nawiązujące do ceramiki bolesławieckiej, zaś nagrodami były kubki ufundowane przez bolesławieckich producentów. Ceramiką bolesławiecką udekorowano również studio telewizyjne programu „Kawa czy herbata”, w trakcie którego wyemitowano zaproszenie do Bolesławca. Od samego początku nie do przecenienia była współpraca z Oddziałem Telewizji Polskiej we Wrocławiu. W okresie kiedy rodziło się BŚC powstawały również takie imprezy jak Sami Swoi w Lubomierzu, Agatowe Lato we Lwówku Śląskim, Święto Grzybów w Węglińcu, Święto Miodu w Przemkowie, Święto Chleba w Jaworze. TVP Odział we Wrocławiu objęła te imprezy patronatem medialnym. Zapowiedzi, zaproszenia, jak również bezpośrednie relacje, emitowane były w ramach programu Dolnośląskie Lato. Dzięki współpracy Punktu Informacji Turystycznej w Bolesławcu z Polskim Ośrodkiem Informacji Turystycznej w Berlinie zorganizowano podróż studyjną dziennikarzy piszących do specjalistycznych czasopism turystycznych w Niemczech. Owocem tej podróży były pozytywne relacje z Dolnego Śląska ze szczególnym uwzględnieniem Bolesławca, jako miasta, które należy zwiedzić w Polsce w pierwszej kolejności, a szczególnie w okresie trwania BŚC. Joachim Salva redaktor naczelny „Letset Reisemagazin” - pisma ukazującego się w Niemczech, Austrii i Szwajcarii - opracował raport o Bolesławcu, który umieszczony został na stronach internetowych tego magazynu. BŚC objęte zostało również stałym patronatem medialnym przez Muzyczne Radio Jelenia Góra. Tradycją stały się sobotnie rodzinne zabawy organizowane przez tę rozgłośnię. Zaproszenie do współpracy przyjęły większe dzienniki wychodzące na terenie Dolnego Śląska. Obszerne informacje o ceramice bolesławieckiej i BŚC przekazywano również do miast partnerskich, np. w Hobro w Dani zorganizowano wystawę zatytułowaną „Bolesławiec Miasto Ceramiki”. Podobne wystawy zaprezentowano w Görlitz, Pirnie i w Libercu.     Tradycją stał się czynny udział w BŚC mieszkańców miast, które w różnych formach współpracowały z Bolesławcem. Razem z bolesławianami bawili się, pławili w glinie i występowali na scenach burmistrzowie, seniorzy, dzieci i młodzież z Siegburga, Hobro, Görlitz, Bautzen, Pirny, Liberca, Nogent-sur-Marne, Czeskiej Lipy, Slavonskiego Brodu.

Do tworzenia programów BŚC zapraszano przedstawicieli różnych instytucji, organizacji, stowarzyszeń i samorządów. Razem z przedstawicielami producentów ceramiki, Bolesławieckiego Ośrodka Kultury, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Młodzieżowego Domu Kultury, Muzeum Ceramiki i bibliotek - program współtworzyli przedstawiciele gmin powiatu bolesławieckiego, komisarz Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego, członkowie stowarzyszeń i organizacji społecznych i gospodarczych. Propozycje składali również mieszkańcy Bolesławca. Przyjęto wówczas zasadę, że oferta programowa musi być różnorodna.

fot. - archiwum Urzędu Miasta Bolesławiec
fot. Grzegorz Matoryn, Zbiorowa fotografia Bolesławian - (fragment fotografii) - 23 sierpnia 2003 r. 

Działania odbywające się wokół ceramiki przybierały różne formy – od profesjonalnych pokazów wytwarzania i uszlachetniania ceramiki poprzez warsztaty ceramiczne, na których każdy mógł samodzielnie wytoczyć naczynie na kole garncarskim, uformować dowolną bryłę, potem swe dzieło pomalować, a na sprzedaży wyrobów ceramicznych skończywszy. 

Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się przedsięwzięcia organizowane przez artystów plastyków – uczestników Międzynarodowych Plenerów Ceramiczno-Rzeźbiarskich. Do najpopularniejszych działań należały różne happeningi oraz prezentacje prac plenerowych. Osobliwym działaniem była budowa, rozpalanie pieców ceramicznych i wypalanie wyrobów ceramicznych. Wyjątkowo „klimatyczne” były nocne czuwania przy tych piecach. BŚC stało się również imprezą integrującą ludzi w mieście i w powiecie. Rodziło się wiele pożytecznych inicjatyw społecznych i gospodarczych: Giełda Staroci organizowana przez Bolesławieckie Stowarzyszenie Kolekcjonerów i Miłośników Historii Miasta, Turniej Szachowy organizowany przez Sekcję Szachową BKS w Bolesławcu, pokazy walk rycerskich prezentowane przez różne bractwa rycerskie, działania fotograficzne organizowane przez bolesławieckich fotografików, czy parady organizowane przez Bogusława Nowaka.

Inicjatywą bolesławieckich restauratorów było zapewnienie pełnej obsługi gastronomicznej święta. Na tę okoliczność restauratorzy - partnerzy zawarli ze sobą „Umowę konsorcjum”, a następnie w umowie zawartej z Gminą Miejską Bolesławiec szczegółowo określone zostały zasady i warunki współpracy. BŚC stało się również okazją do zaprezentowania licznej publiczności „przekładańca” folkloru i różnych tradycji kultywowanych przez reemigrantów z różnych zakątków Europy, którzy w Bolesławcu i w okolicach znaleźli swoje miejsce. Na bolesławieckim Rynku stworzono okazję do promocji atutów poszczególnych gmin powiatu bolesławieckiego. Na swoich stoiskach gminy prezentowały lokalny przemysł, atrakcje turystyczne oraz miejsca warte poznania. Sceny, wystawiane z okazji BŚC, były również miejscem prezentacji bardzo różnych umiejętności grup dziecięcych i młodzieżowych działających na naszym terenie. Każdego roku zapraszani byli do Bolesławca znani piosenkarze, kabarety, zespoły muzyczne, teatrzyki, orkiestry itp. ...

Kiedy wracam pamięcią do świętowania ceramiczności Bolesławca przypomina mi się wielu ludzi tworzących BŚC. Były to osoby, które mimo rozlicznych obowiązków służbowych i domowych obecne były przy wszystkich wydarzeniach, dzieliły się swoim doświadczeniem i pomysłami. Było ich wiele i tak łatwo kogoś pominąć. Pozwolę sobie jednak wyrazić szczególną wdzięczność Krysi Juszkiewicz, Ali Kamińskiej i Eli Chojnackiej. Szczególnie serdecznie pragnę podziękować producentom ceramiki, którzy uwierzyli w powodzenie tego przedsięwzięcia i zdecydowali się zaangażować we współtworzenie Bolesławieckiego Święta Ceramiki.

Krystyna Cisowska

fragment artykułu, pełna treść: ROCZNIK BOLESŁAWIECKI 2010

Odsłonięcie Wielkiego Garnca autorstwa W. Garnika i A. Trzaski, 2000 r., fot. - archiwum Urzędu Miasta Bolesławiec
Od lewej: Józef Król, Krystyna Gay-Kutschenreiter, Józef Burniak fot. - archiwum Urzędu Miasta Bolesławiec
Happy Tower, fot. Grzegorz Matoryn