Kutak za učenike

Postavljanje ciljeva učenja

Nalazimo se pri kraju nastavne godine. Završni ispiti su u tijeku, još poneka usmena ispitivanja. Kako biste si olakšali učenje u ovom periodu, donosimo vam edukativni video materijal u kojem ćete naučiti koliko je važno postaviti jasan cilj prije učenja koji će potom rezultirati kvalitetnim učenjem i još boljim školskim postignućem.

Kako s emocijama- Kutija za prvu pomoć

Dragi učenici, neki od vas se osjećaju u ovom periodu, unatoč svim novim izazovima, sasvim oke i to je...sasvim oke. Neki se osjećaju tjeskobno i puni su briga zbog perioda neizvjesnosti u kojem se nalazimo. Neki drugi pak tuguju zbog svega što su u ovom periodu privremeno izgubili: od rutine odlaska u školu do smanjenog kontakta s prijateljima. Klikom na sliku donosimo vam "Kutiju za prvu pomoć" koju je za vas pripremila školska psihologinja, a koja će vam pomoći za cijeli taj spektar emocija koje doživljavate.

Trenuci opuštanja

Usred dana prolazimo kroz mnogo aktivnosti te doživljamo različite emocije. Potrebno nam je stoga zastati i opustiti se na trenutak. Donosimo vam niz videa koji pokazuju vježbe za opuštanja, meditacije za samostalan odlazak na spavanje, meditacije za opuštanje briga i strahova. Potreban je samo jedan klik na sliku kako bi se otvorila stranica Vježbaonice sreće.

O anksioznosti

Anksioznost ne možemo i ne trebamo potpuno izbaciti iz života, ona nas čuva kroz oprez. No kako je u svemu mjera važna, tako je i kod anksioznosti. Umjerena razina anksioznosti je vrlo korisna, ali prevelika ili premala su štetne. Klikom na sliku pročitajte načine kojima si možemo pomoći u ublažavanju i kontroliranju pretjerano izražene anksioznosti ako ona nepovoljno utječe na našu svakodnevicu.

Poveznost fizičkog i psihičkog zdravlja

Zbog okolnosti kojima smo bili izloženi većinu vremena provodili smo zatvoreni u svoja četiri zida, zbog čega su neki zapostavili svoje fizičko zdravlje. Smanjeno bavljenje fizičkim aktivnostima može ostaviti posljedice ne samo na naše tijelo, nego i na naše psihičko stanje. Klikom na sliku pročitajte članak Hrabrog telefona koji govori na koji način su fizičko i psihičko zdravlje povezani te koje su prednosti bavljenja fizičkom aktivnosti.

Razgovor o gubicima

Svatko od vas imao je očekivanja o tome kako će izgledati ova školska ili kalendarska godina, a to sigurno nije uključivalo globalnu zdravstvenu krizu u kojoj se nalazimo. S obzirom na to da su ta očekivanja, barem zasad, vjerojatno ostala neispunjena, prirodno je da to nosi sa sobom žaljenje za tim što vam životi ne izgledaju onako kako ste ih zamišljali. Doživjeli ste gubitak rutine, svakodnevice odlaska u školu, viđanja svojih vršnjaka, ali i nastavnika, odlaska na treninge i na brojne druge aktivnosti. Kako se lakše nositi s tim "gubicima" pročitajte u članku Mirne Čagalj Farkas iz Poliklinike za zaštitu djece i mladih grada Zagreba klikom na sliku.

Virtualno okruženje - jesam li u balansu?

Dragi učenici, online nastava primorala nas je da se u velikoj mjeri koristimo digitalnima alatima i tehnologijom. No, ipak potrebno je zadržati i/ili pronaći ravnotežu između virtualnog i realnog okruženja. Klikom na sliku odgovorite na pitanja o svojoj uporabi Interneta i saznajte jeste li "u balansu."

Kotač zabave

Dragi učenici, pripremili smo za vas zabavnu aktivnost: "Kotač zabave." Klikom na sliku možete zavrtiti kotač i odgovoriti na zanimljiva pitanja o sebi. Možete ju igrati samostalno ili zajedno s prijateljima i/ili svojim ukućanima.

Ispitna anksioznost

Pred tobom je ispit iz matematike za koji si se dugo pripremao/la. Srce ti ubrzano kuca i dlanovi ti se znoje. Osjećaš strah i pitaš se hoćeš li znati riješiti zadatke u testu. Zvuči poznato? Što je to ispitna anksioznost i kako se boriti s njom pročitaj u članku Hrabrog telefona klikom na sliku.


Kutak za mlade

Dragi učenici, kako bi se lakše nosili s ovom neuobičajenim situacijama s kojima smo se u posljednje vrijeme susreli na stranici UNICEF-a možete pronaći odgovore na najčešća pitanja, savjete i blogove svojih vršnjaka o tome kako se nositi sa stresom te kako provoditi vrijeme. Klik na sliku odvest će vas na željenu stranicu.

Poteškoće u odnosima u obitelji

U periodu izolacije u kojem većinu vremena svi provode u svome domu, nije neobično ako ste primijetili da se u vašem kućanstvu češće javljanju nesuglasice. Naime, prirodno je da se među članovima obitelji povremeno javljaju sukobi te je u ovom vremenu, zbog pojačane međusobne interakcije, moguće da se oni događaju i češće. Više o tome što može pomoći za uspješno rješavanje nesuglasica, možeš pročitati u tekstu Hrabrog telefona klikom na sliku.

Onlike edukacija: Kurikul za ljudsko dostojanstvo

Dragi učenici, u tijeku su prijave za radionice Kurikul za ljudsko dostojanstvo - Online - ovoga puta online i besplatno! Radionice vam mogu pomoći u približavanju vrijednosti solidarnosti, prijateljstva i slobode za školsku i osobnu izvrsnost utemeljenu na dostojanstvu svake osobe, na interaktivan i zabavan način! Namijenjene su učenicima od 5. do 8. razreda osnovne škole, a prijavu vrše roditelji putem linka: https://forms.gle/j6LhhMo711ZJAx59A. Prijave traju do 3. svibnja 2020.

Više info saznajte na: https://web.facebook.com/events/264522884936997/. Klikom na sliku pogledajte video o tome.

Kako do dobrog raspoloženja?

Ovih dana može nas ponekad "uhvatiti" osjećaj tuge, ljutnje, usamljenosti. Ipak, postoje kratke, no efikasne vježbe koje nam mogu pomoći u podizanju našeg raspoloženja. Klikom na sliku pogledajte savjete Epicentra podrške.

Kako poboljšati svoj san i higijenu spavanja?

Što kada nam se dogodi da nam san iz noći u noć jako dugo, čak i satima, ne dolazi na oči? Ili ako se učestalo budimo usred noći? Ili ako se probudimo pred zoru i više ne možemo zaspati? Ili ako nam se ne događa ništa od toga, a ujutro smo svejedno umorni i osjećamo se kao da nismo spavali? Ako vi ili vaši bližnji imate jednu od navedenih poteškoća spavanja otvorite smjernice o higijeni spavanja online platforme Kako si klikom na sliku.

Kako sam? POTRESen sam!

U kratko vrijeme zadesio nas je veliki broj prirodnih nepogoda. Iskustva ovakvih elementarnih nepogoda mogu biti vrlo potresna i razarajuća za čovjeka. Česti su osjećaji straha, tjeskobe, ljutnje i panike. Neki od vas su ih osjetili kao posljedicu potresa, dok su drugi to iskusili prilikom gledanja medija koji izvještavaju o ovim događajima. Donosimo vam savjete online platforme "Kako si" što činiti nakon potresa. Klikom na sliku možete pročitati više o tome na njihovoj stranici.

Razdvojenost od vršnjaka za vrijeme karantene

U ovo teško razdoblje koje nas je pogodilo zbog epidemije virusa susreli smo se s puno neočekivanih izazova. Velik broj djece i mladih ističe da im teškoću predstavlja odvojenost od prijatelja, poznanika, cure ili dečka i ostalih ljudi koje su navikli viđati svaki dan. Klikom na sliku možete doznati savjete Hrabrog telefona koji govore što se sve može učiniti kako bi ovo razdoblje bilo što lakše.

Križaljka - mjere samozaštite

Dragi učenici,

pomoću ove križaljke možete na zabavan način ponoviti mjere samozaštite, a ujedno vježbati i vašu pažnju i koncentraciju. Svoje rješenje možete s nama podijeliti u sandučiću na dnu stranice. Klikom na sliku otvorite križaljku koju su pripremile socijalne pedagoginje Dora Kralj i Tanja Manović iz Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba.

alabahteri za nastavu na daljinu"

Djelatnici odgojnog centra osmislili su "Šalabahtere za nastavu na daljinu" koji obuhvaćaju sadržaj za više razrede osnovne škole vezan uz pravila komunikacije putem e-maila, preferirane stilove učenja, metodu učinkovitog učenja, aktivno čitanje i načine vođenja bilješki, pamćenje i tehnike lakšeg zapamćivanja te organizaciju pisanja eseja ili seminara. Klikom na sliku doći ćete do "šalabahtera."

Projekt "Online zadaću napiši, jedinicu izbriši"

Dragi učenici,

studentice Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu: Marijana Bukvić, Mihaela Tepšić i Helena Kovač, osmislile su projekt pod nazivom “Online zadaću napiši, jedinicu izbriši“. Ako vam je potrebna pomoć u online učenju, više informacija o ovom hvalevrijednom projektu možete saznati klikom na sliku.

Radna bilježnica “Moja COVID-19 vremenska kapsula”

Dragi učenici, ova radna bilježnica sadrži različite zanimljive sadržaje koji vam mogu pomoći prepoznati dobre i one manje dobre sadašnje situacije kako vi to vidite i doživljavate u sebi i svojoj obitelji i potaknuti vas da radite korisne stvari za sebe i druge. Ujedno, zapisivanjem ili crtanjem o onome čega se sjećate, o čemu razmišljate i o svojim osjećajima, možete postati svjedok ovog povijesnog događaja koji se zove „pandemija koronavirusom (COVID-19)“. Klikom na sliku otvorit ćeš radnu bilježnicu koju je kreirala je Natalie Long/Long Creations, a na hrvatski jezik ju je prevela i prilagodila Anesa Vilić, prijateljica Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba iz Sarajeva.

Telefonske linije za djecu

Dragi učenici, ako vam je potreban savjet, podrška ili razgovor napravili smo popis besplatnih telefonskih linija kojima se možete obratiti za pomoć. Potreban je jedan klik na sliku.

#Sve će biti u redu

Dragi učenici, pozivamo vas da se pridružite inicijativi Foruma za slobodu odgoja: Sve će biti u redu. Po uzoru na djecu iz Italije koji su na prozorima svojih zgrada istaknuli poruke Sve će biti u redu! kako bi stavili osmijeh na lica susjeda ili rijetkih prolaznika, i mi bismo htjeli da se na isti način zašarene prozori naših učenika. Možete izraditi plakate i crteže s porukom Sve će biti u redu! te ih izložiti na svojim prozorima/balkonima. Bit će nam jako drago ako nam fotografije plakata/crteža pošaljete i u naš sandučić! Klikom na sliku pročitajte još detaljnije upute za ovu inicijativu.

Stella mobilna aplikacija

Stella je edukativna i interaktivna mobilna aplikacija usmjerena k zaštiti mentalnog zdravlja i prevenciji anksioznosti i depresije kod mladih. Na njoj možete saznati puno korisnih informacija i naučiti tehnike za samopomoć.

Možete ju otvoriti klikom na sliku.

10 vježbi za razvoj vaše pažnje i koncentracije

Ponekad nam se dogodi da za vrijeme učenja imamo teškoće s pažnjom i koncentracijom. Kako bismo ih još više razvijali, predlažemo vam vježbe koje su osmislile socijalne pedagoginje Dora Kralj i Tanja Manović iz Poliklinike za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba. Jednim klikom na sliku i vježbe su tu.

Radna bilježnica: Moj superjunak i ja

Ovo doba može nam stvarati mnogo teškoća, no ujedno može biti i prilika za rast i razvoj naših superherojskih osobina. Uđimo u svijet mašte, naših želja i interesa. Klikom na sliku otvorite radnu bilježnicu koju su izradile psihologinje Gordana Buljan Flander, Ana Raguž i Krešimir Prijatelj iz Poliklinike za zaštitu djece i mladih grada Zagreba.


Kako se motivirati za učenje

Dragi učenici, možda Vam se u proteklih 4 tjedna nastave na daljinu dogodio sljedeći scenarij: Ujutro se probudite, prepuni ste planova za učenje....Dođe večer i vidite da niste naučili sve što ste trebali... Ako ste se prepoznali u ovome, klikom na sliku pročitajte savjete koje smo pripremili za vas, a pomoći će vam u postizanju uspjeha u učenju.

Besplatni online sadržaji

U virtualnom svijetu postoji pregršt mogućnosti koje su nam trenutno "nadohvat ruke". Želite li posjetiti neki od svjetskih muzeja, pogledati dobru predstavu ili naučiti izvesti pokus, potreban je jedan klik na sliku da vidite popis stranica koje smo pripremili za vas.