(7122) Муляр;   (7133) Штукатур.  

Муляр 

Муляр – це професія, яка бере свій початок з найдавніших часів і пов’язана з історією та розвитком людського суспільства. До кам’яних робіт відноситься зведення фундаментів стін, стовпів  та інших частин будинків з природного і штучного каменю. У процесі експлуатації будівлі та споруди піддаються впливу зовнішнього середовища, тому конструктивні елементи будівель та споруд покриваються спеціальним покриттям (гідроізоляцією). Кваліфікований муляр повинен виконувати роботи середньої складності при муруванні та ремонті кам’яних конструкцій, будинків, мостів, промислових та гідротехнічних споруд, печей та труб.

Повинен знати: основні властивості стінових матеріалів та розчинів, а також гідро­ізоляційних матеріалів, які застосовуються для ізоляції фундаментів і стін; прості системи мурування і перев’язування швів; прийоми мурування простих стін; способи розстилання розчину на стіні, розкладання цегли і забутки; основні види деталей і збірних конструкцій, які застосовуються при спорудженні кам’яних будинків та споруд; способи мурування фундаментів під печі; способи мурування тимчасових печей; як розбирати облицьовані печі, борови та димові труби; способи улаштування вертикальних розділок; вимоги до якості мурування і збірних залізобетонних конструкцій, які монтуються в кам’яних будинках; правила роботи пневматичним та електроінструментом.

Повинен вміти: мурувати прості стіни з цегли та дрібних блоків під штукатурку і з розшиванням швів по ходу мурування, заповнювати каркасні стіни; закладати фундаменти з бутового каменю та щебеню під залив; мурувати фундаменти під печі, робити цементну стяжку; улаштовувати горизонтальну гідроізоляцію фундамента рулонними матеріалами; замуровувати цеглою і бетоном борозни, гнізда та отвори; пробивати прорізи в кам’яних та бутових стінах за допомогою ме­ханізованого інструмента; розбирати мостові опори за допомогою   механізованого інструмента; розбирати облицьовані печі, пробивати гнізда, борозни, отвори ме­ханізованим інструментом; виконувати монтаж у кам’яних будинках залізобетонних перемичок над віконними і дверними прорізами і нішами; мурувати печі тимчасового типу і приєднувати їх до димарів; встановлювати і кріпити пічні прилади; сортувати і підбирати кахель за кольором та відтінком; притирати ребра кахля; готувати розчини з гжельської та вогнетривкої глини; зашпаровувати печі глиняним розчином;

Штукатур

Професія, штукатура, як і майже всі будівельні професії, є досить давньою. Серед оздоблювальних робіт штукатурні на будівництві займають чи не найважливіше місце. За даними археологічних досліджень ще 5 тисяч років тому в будівництві широко використовувалась гіпсова штукатурка, що в перекладі з італійської мови означає “оздоблення, спорядження”.

У роботі штукатур виконує такі основані операції: виготовлення розчину з сухих готових матеріалів і сумішей; накладання розчину на поверхню, що підлягає штукатурці; вирівнювання поверхонь; опорядження колон, балок, фасадів, тощо. Зміст цих операцій та техніка їх виконання залишаються незмінними протягом багатьох століть.

Штукатур є тим будівельним фахівцем, від якості роботи якого залежить, як буде виглядати будинок після введення його в експлуатацію. Висококваліфікований штукатур за своїм рівнем наближається до художника. Такий спеціаліст повинен вміти штукатурити пілястри, арки, колони, склепіння та інші складні архітектурні деталі. Результати роботи штукатура завжди на видноті, тому кажуть, що його робота є візитною карткою всіх будівельників, які споруджували будівлю.