ВІДДІЛ ОСВІТИ БОРЗНЯНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ

Фахівці відділу дошкільної та початкової освіти ДУ «Український інститут розвитку освіти» розробили методичні рекомендації щодо впровадження професійного стандарту керівника (директора) закладу дошкільної освіти. Документ затверджено відповідним листом міністерства освіти і науки України від 03 червня 2022 року №1/6015-22.

Документ надає роз’яснення та практичні рекомендації:

- керівникам (директорам) ЗДО;

- засновникам установ дошкільної освіти;

- відділам (управлінням) освітою;

- структурним підрозділам;

- центрам професійного розвитку педагогічних працівників;

- суб’єктам підвищення кваліфікації.

Професійний стандарт «Керівник (директор) закладу дошкільної освіти» було затверджено наказом Мінекономіки України від 28 вересня 2021 року №620-21 «Про затвердження стандарту «Керівник (директор) закладу дошкільної освіти».

Міністерство освіти і науки України оновить програми з більш ніж десяти предметів Відповідний наказ про створення експертних робочих груп для роботи над програмами підписаний Міністром освіти і науки України Сергієм Шкарлетом.

Оновлення змісту навчальних програм пов'язане з масовим вторгненням збройних сил рф і має відбутись у частині питань цивільного захисту, російської культури та історії. Так, будуть внесені зміни в зміст навчальних програм для 6-11 класів з предметів: «Захист України», «Основи здоров'я», «Історія України», «Всесвітня історія», «Основи правознавства», «Географія», «Фізична культура», «Зарубіжна література». Також оновлення чекає на програми курсу «Громадянська освіта» та інтегрованих курсів «Історія: Україна і світ», «Література» (російська та зарубіжна; молдовська та зарубіжна; польська та зарубіжна; румунська та зарубіжна; угорська та зарубіжна). Окрім того, планується оновити програми з мов національних меншин (угорської, румунської, російської, польської, молдовської) та типові освітні програми для 1–4 класів.

Робочі групи мають до 15 червня 2022 року розробити проєкти змін до навчальних програм та подати їх на розгляд директорату дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти. Після розгляду директоратом дошкільної, шкільної, позашкільної та інклюзивної освіти оновлені навчальні програми в установленому порядку мають бути подані на затвердження керівництву Міністерства освіти і науки України.

Розпочав роботу хаб Нової української школи (nushub.org) – безкоштовний централізований ресурс, який збирає освітні технології та навчальні матеріали для підтримки українських біженців, де б вони не знаходились. Хаб розпочав роботу 01 червня 2022 року, у Міжнародний день захисту дітей, що було оголошено європейським комісаром з питань інновацій, досліджень, культури, освіти та молоді Марією Габріель.

«Діти – майбутнє нашої держави. І тому питання захисту їхніх прав на життя, розумового, духовного, морального і соціального розвитку, а також права на освіту є пріоритетним для держави. На жаль, широкомасштабна військова агресія російської федерації проти України назавжди змінила життя українських дітей. Та я вірю, що наші діти, наше майбутнє – це покоління сильних, незламних, міцних духом і вірних за покликом серця. Саме вони будуть творити нову Україну і вже сьогодні є складовою героїчної нації. Нова платформа nushub.org стане важливим інструментом для вчителів під час організації освітнього процесу. Вдячний колегам з проєкту «Навчаємось разом» та European Edtech Alliance за реалізацію нових та сучасних можливостей», – зазначив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.

Координований European Edtech Alliance (Європейський Альянс освітніх технологій) та проєктом «Навчаємось разом», хаб є централізованим ресурсом для освітніх технологій, заснованих на базі навчальної програми, допоміжних ресурсів, інструментів, а також доступу до українських освітніх онлайн-платформ. Крім того, хаб містить інформацію про доступ до освіти у конкретній країні.

Мета хабу – забезпечити учнів, сім’ї, викладачів, а також тих, хто їх підтримує, можливістю швидко знаходити інструменти для навчання незалежно від того, де вони опиняться протягом найближчих тижнів і місяців. Хаб також сприяє інтеграції українських ресурсів та українських учнів і вчителів у місцеві або регіональні екосистеми в країнах Європи.

Фокусуючись на ресурсах для управлінців шкіл, вчителів, а також учнів і тих, хто їх підтримує, зокрема їхніх родин, сімей та громад, що приймають біженців, ця ініціатива ґрунтується на наявній добірці з понад 200 пропозицій освітніх технологій із понад 20 країн-членів ЄС. Їх зібрано European Edtech Alliance та проєктом «Навчаємось разом», який надає ресурси для діяльності хабу, а також супроводжує його розвиток.

Міністерство освіти і науки України затвердило Календарний план організації незалежного тестування професійних компетентностей учасників сертифікації педагогічних працівників у 2022 році.

Цьогоріч незалежне тестування вчителів початкової школи відбудеться 10 вересня. Тест міститиме 100 завдань із вибором однієї правильної відповіді, на виконання яких буде відведено 180 хвилин. Результати тестування визначатимуть на підставі набраної учасником сертифікації кількості балів за виконання всіх тестових завдань. До 28 вересня в кабінетах учасників сертифікації буде розміщено результати тестування та інформацію про допущення/недопущення їх до участі в наступному етапі.

Нагадуємо, сертифікація складається з трьох етапів:

- незалежне тестування учасників сертифікації (УЦОЯО);

- самооцінювання учасниками сертифікації власної педагогічної майстерності (ДСЯО);

- вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації (ДСЯО).

Реєстрація для проходження сертифікації триватиме упродовж 1–15 серпня 2022 року й проходитиме у два етапи:

- основний (01–08 серпня) – у межах граничної кількості для кожного регіону;

- додатковий (09–15 серпня) – у межах загальної граничної кількості (2500 учителів).

Реєстрацію вчителів початкових класів для проходження сертифікації у 2022 році достроково буде припинено, у разі якщо 2500 осіб сформують бланки реєстраційних карток-заяв.

ЮНІСЕФ у партнерстві з МОН розширює програму розвитку якісної дошкільної освіти в Україні, яка покликана допомогти дітям, батькам і педагогам продовжити освітній процес в умовах війни.

Відтепер онлайн-платформа НУМО 3.0 містить розділ «ЩоЩе для розвитку» з дитячим онлайн-садком і освітніми мультфільмами від ЮНІСЕФ. Згодом з’являться й матеріали з мінної безпеки, гігієни та здорового харчування, які допоможуть батькам зайняти дітей пізнавальними активностями, розвивати ключові навички дошкільнят і відволікти від війни.

У межах кампанії стане доступною інформація про гармонійний розвиток дітей, зокрема й дітей з інвалідністю. Методичні матеріали, відео та поради щодо облаштування простору для розвитку, пізнання та ігор стануть у пригоді батькам і педагогам.

На платформі також є додаткові ґрунтовні розділи про критерії якості дошкільної освіти: «ЩоЩе для батьків» і «ЩоЩе для вихователів». Батьки дошкільнят зможуть розібратися в тонкощах вибору садочку та розвитку дитини 3-6 років. Для вихователів сформовано бібліотеку із корисними матеріалами для використання в роботі, яка постійно оновлюється.

Особливу увагу приділено якості дошкільної освіти в Україні з урахуванням міжнародної методики ECERS-3 у 6 аспектах: предметно-просторове середовище, догляд і піклування, мовлення та грамотність, різновиди пізнавальної діяльності, взаємодія персоналу з дітьми та структурування програми.

Крім того, оновлено Numo_bot у Viber і Telegram зі щоденними вправами та порадами для батьків про розвиток важливих навичок дошкільнят.

За пітримки Міністерства освіти і науки України педагоги та дитячі психологи створили телеграм-канал «Підтримай дитину», в якому розміщують матеріали для дітей та поради для батьків. До проєкту долучилася креативна освітня онлайн-платформа Creative Practice, яка створила анімаційний ролик «Як говорити з дитиною про війну» – 7 порад від психологів.

Ролик зроблений у зручному форматі та не вимагає тривалого часу для перегляду, проте містить прості та дієві поради, як говорити з дітьми про війну, як відповідати на їхні складні питання, як разом із дитиною реагувати на тривоги тощо. Озвучив анімаційний ролик Кирило Нікітенко, професійний диктор, актор театру, кіно та актор дублювання.

Більше відповідей та порад можна знайти на телеграм-каналі «Підтримай дитину». Усі матеріали (ігри, вправи, завдання, аудіоказки, словесні ігри, завдання для артикуляційної гімнастики тощо) розміщують щоденно, вони є безкоштовними й не вимагають підписки.

Публікації доступні при наявності мобільного телефону та навіть нестабільного інтернету. Частина матеріалів розроблена чи адаптована для дітей з особливими освітніми потребами.

«Освіторія» у партнерстві з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) та за підтримки Міністерства освіти і науки України створили єдину платформу про навчання під час війни OSVITANOW.ORG.

З початком війни перед мільйонами українців постали питання: як влаштувати дитину в садок чи школу за кордоном, як отримати документи про навчання, як бути зі вступною кампанією цього року? Щоб допомогти відновити освітній процес, на платформі osvitanow.org зібрали усю актуальну для українців інформацію про навчання в Україні та за кордоном. На платформі зібрана вся перевірена та актуальна інформація: від переліку шкіл в Україні та за кордоном і порядку влаштування туди дітей, до алгоритмів отримання документів про навчання, вступу до закладів вищої освіти у 2022 році та можливостей соціальної та психологічної підтримки українців.

Окрім освітнього компонента, освітяни тут зможуть знайти вакансії й безкоштовні інструменти для організації навчання під час війни, а також дізнатися про трудові відносини під час воєнного стану, інструкції, як працювати тим, хто опинився на тимчасово окупованих територіях.

Платформа постійно оновлюється та доповнюється експертними матеріалами.

Спрямований на оновлення шкільного курсу проєкт «Інформатика NewG» відновлює роботу після тимчасового призупинення діяльності в зв’язку з війною.

Проєкт передбачає створення та пілотування освітніх ресурсів для предмета «Інформатика». Нові ресурси після апробації та вдосконалення будуть розміщені у вільному доступі на сайті Всеукраїнської школи онлайн.

Наразі відбувається добір учителів інформатики та закладів освіти, які пілотуватимуть новий зміст і ресурси у 2022-2023 навчальному році. Пілотування розпочнеться 01 вересня 2022 року та охопить 50 ЗЗСО.

Вчителі інформатики можуть подати заявку на участь до 29 травня 2022 року за посиланням у розділі «Новини» на сайті МОНУ. У разі виникнення запитань просимо писати на електронну адресу osvita@thedigital.gov.ua.

Проєкт «Інформатика NewG» створено в межах реформи IT-освіти за ініціативи Міністерства цифрової трансформації та МОН, а також за підтримки програми EU4DigitalAU (FIIAPP).

20 травня 2022 року розпочався період підтвердження учасниками національного мультипредметного тесту своєї участі в тестуванні.

Підтвердження участі в основній сесії НМТ передбачатиме два обов’язкових етапи – безпосередньо підтвердження участі у НМТ та вибір міста або країни проходження тестування.

На першому етапі учасник НМТ має підтвердити своє бажання пройти тестування. Для цього до 07 червня 2022 року потрібно заповнити спеціальну форму, розміщену на інформаційній сторінці у вкладці «Підтвердження участі в НМТ». Після цього на сторінці з’явиться повідомлення, у якому буде зазначено, що учасник успішно пройшов перший етап підтвердження свого бажання взяти участь у НМТ, а також йтиметься про обов’язковість проходження другого етапу.

Важливо! Ті випускники, які з 20 травня до 07 червня 2022 року не підтвердять своєї участі в НМТ, не зможуть взяти участі в основній сесії тестування.

На другому етапі учасник має остаточно визначитися з вибором міста/країни тестування. Для цього з 21 червня до 07 липня на інформаційній сторінці буде необхідно вказати назву населеного пункту, у якому учаснику зручно пройти тестування.

Після 12 липня для учасника з’явиться можливість завантажити запрошення-перепустку, у якій буде зазначено дату, час і місце проведення тестування.

Важливо якнайуважніше поставитися до вибору населеного пункту, адже ця інформація дозволить Українському центру оцінювання якості освіти сформувати мережу тимчасових екзаменаційних центрів.

Щиро вітаємо з Днем вишиванки!

Сьогодні ми, українці, відзначаємо свято барвистої та неповторної української вишиванки. Ця національна святиня несе в собі духовне багатство, мудрість та глибокий зв'язок багатьох поколінь. Це - оберіг та символ українського роду.

Якими б не були сторінки нашої історії, хто б не приходив на нашу землю, але українські традиції та культура залишилися непорушними, адже це національне багатство, спадщина наших предків, яка завжди була оплотом сильної незалежної нації. Минули віки, а українці і сьогодні зачаровують своєю силою духу та безмежною любов’ю до рідного краю.

Ми живемо в часи боротьби та нового відродження української держави, тож нехай на рідну землю прийде мир та перемога. Нехай розквітне Україна, як та неповторна вишиванка, нехай зміцніє нація в любові та шані до Батьківщини, до культурної спадщини та своїх традицій, адже в цьому наша сила та міць.

Міністерством освіти і науки України затверджено Порядок проведення в 2022 році національного мультипредметного тесту. Відповідний наказ підписаний Міністром освіти і науки України Сергієм Шкарлетом.

Документ визначає основні засади проведення національного мультипредметного тесту для оцінювання результатів навчання абітурієнтів, які претендуватимуть на бюджетну форму навчання або вступатимуть на висококон’юнктурні спеціальності.

Цього року єдиний мультипредметний тест буде проведений замість традиційного ЗНО з предметів у зв’язку зі здійсненням прийому на навчання для здобуття ступенів молодшого бакалавра та бакалавра в особливому порядку.

Порядком проведення мультипредметного тесту також визначені права та обов’язки учасників тестування, умови проведення комп’ютерного онлайн-тестування тощо. Тестування відбуватиметься у спеціально створених тимчасових екзаменаційних центрах. Учасники тестування будуть розподілені між сесіями та змінами (перша та друга під час однієї сесії).

Не пізніше ніж за тиждень до початку проведення основних сесій учасники тестування будуть поінформовані про місце та час проходження НМТ шляхом розміщення запрошень на інформаційних сторінках учасників.

Окрім інших особливостей проведення національного мультипредметного тесту документом визначено порядок визначення результатів тестування за рейтинговою шкалою 100-200 балів.

Міністерство освіти і науки України затвердило перелік населених пунктів України, у яких буде сформовано попередню мережу тимчасових екзаменаційних центрів для проведення національного мультипредметного тесту. Відповідний наказ МОН від 16 травня 2022 року №445 підписав Міністр Сергій Шкарлет. Перелік населених пунктів, у яких безпекова ситуація дозволяє провести НМТ, визначено обласними військовими адміністраціями на запит МОН.

Попередньо заплановано, що тестування проходитиме у 20 областях України та м. Києві. Наразі неможливо провести НМТ у Донецькій, Луганській, Харківській і Херсонській областях. Учасники, які не зможуть дістатися до місць проведення основної сесії НМТ, зможуть подати заявки для участі в додатковій або спеціальній сесіях тестування.

З міркувань безпеки назви населених пунктів, де відбудуться тестування, не оприлюднюються. Однак учасники на своїх інформаційних сторінках з 20 травня до 7 червня включно матимуть змогу підтвердити бажання взяти участь у НМТ і вибрати з наданого переліку найзручніший для доїзду населений пункт. Важливо якнайуважніше поставитися до вибору населеного пункту, адже ця інформація дозволить продовжити роботу з формування мережі тимчасових екзаменаційних центрів.

Традиційно ЗНО відбувалося в багатьох населених пунктах, однак наразі забезпечити таку доступність екзаменаційних центрів для проходження НМТ неможливо: потрібно враховувати безпекові загрози, технічні й логістичні можливості створення центрів комп’ютерних тестувань у кожному населеному пункті. Відтак МОН та Український центр оцінювання якості освіти закликають вступників, батьків та освітян із розумінням поставитися до того, що до екзаменаційних центрів потрібно буде діставатися.

Невдовзі МОН затвердить перелік країн і міст Європи, де НМТ зможуть пройти учасники, які змушені були виїхати за межі України.

Дитячі казки та патріотичні вірші для телеграм-каналу «Підтримай дитину» записали українські військові за підтримки МОН, Міноборони та Генерального штабу ЗСУ.

«Наші захисники і захисниці ЗСУ не лише героїчно захищають Україну від жорстокої агресії рф, а й підтримують дітей, дбають про наше майбутнє. Це ще раз підтверджує неймовірну різницю між українськими воїнами та російськими загарбниками. Щиро вдячний за опору для маленьких українців, у яких війна забрала дитинство та змушує страждати від психологічних травм. Діти потребують додаткової уваги з боку дорослих. Коли казку читає захисник – значить усе добре, перемога скоро» – зазначив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.

З перших днів війни на телеграм-каналі група волонтерів, психологів і педагогів розміщує ігри, вправи, забавки, завдання для дітей, аудіо- та відеоматеріали для батьків. Частина матеріалів адаптована для дітей з особливими освітніми потребами. Уся інформація є безкоштовною, її можна використовувати лише при наявності мобільного телефону та не дуже швидкого Інтернету.

«Ми у Міністерстві оборони і Збройних Силах чудово розуміємо, що наші захисники і захисниці сумують за своїми дітьми. Через «Підтримай дитину» ми хочемо дати можливість українським воїнам поділитися своїм теплом, емоціями, почуттями, мудрістю і добрим словом з нашим молодшим поколінням. Кожен, хто читає казку чи вірш, читає для усіх дітей України» – наголосила заступниця Міністра оборони України Ганна Маляр.

Також у телеграм-каналі «Підтримай дитину» проходить челендж дитячих малюнків та робіт «Подарунок Україні», публікуються відео з виступами дітей.

Як наголошують засновники каналу, професійні психологи та педагоги, під час війни для дітей є надзвичайно важливою підтримка дорослих, адже саме вона дає необхідне відчуття безпеки.

Основна сесія проведення ЗНО, яке цього року відбуватиметься у вигляді національного мультипредметного тесту, розпочнеться 18 липня й триватиме до 10 серпня. Про це повідомила заступниця директора Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко.

За її словами, загалом передбачено три сесії тестування. Окрім основної сесії будуть проведені додаткова й спеціальна сесії:

Сесія

Дати

Основна

18 липня-10 серпня

Додаткова

16-20 серпня

Спеціальна

12-16 вересня

Очікується, що переважна більшість учасників мультипредметного тесту має пройти тестування під час основної сесії.

Додаткова й спеціальна сесії будуть доступними для тих, хто не зможе взяти участі в основній сесії. Для участі в додатковій та спеціальній сесіях тестування може бути декілька причин – неможливість потрапити до пункту проведення тестування, зокрема, з окупованої території або перешкода при роботі над тестом (наприклад, оголошення повітряної тривоги).

Кожен учасник зможе пройти тестування лише один раз. Тобто можливості перескласти тест під час додаткової або спеціальної сесій не передбачено.

Тестування не можна буде пройти вдома, адже воно відбуватиметься в спеціальних тимчасових екзаменаційних центрах (приміщеннях шкіл, університетів), створених у населених пунктах України (за погодженням з органами державної влади), а також у деяких країнах Європи.

З метою виявлення та поширення кращого досвіду дистанційного навчання в закладах загальної середньої освіти Громадська організація «РОДОВІДсвіт» за інформаційної та науково-методичної підтримки Інституту модернізації змісту освіти проводить Всеукраїнський освітньо-методологічний відбір «РодовідУчитель – 2022» (далі – відбір «РодовідУчитель»).

Учасниками відбору можуть стати вчителі початкових класів та вчителі, які викладають навчальні предмети (інтегровані курси) на рівні базової середньої освіти. Фіналісти, яких визначить експертна рада відбіркового етапу, презентуватимуть відеозаписи фрагментів дистанційних уроків, технологічну карту до кожного з них, дидактичний матеріал та інструкції для учнів.

Відбір «РодовідУчитель» проводитиметься в дистанційній формі відповідно до Регламенту Всеукраїнського освітньо-методологічного відбору «РодовідУчитель». Для ознайомлення перейдіть за покликанням: https://cutt.ly/SGNKluv

Терміни відбору «РодовідУчитель»:

08 – 20 травня 2022 року – відбірковий етап (заповнення аплікаційної

форми за покликанням https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScie7CpC-egyeKKbgxiHVZGu9qXd8iSE0uOObSUcuJ-i-xPRw/viewform ):

21-27 травня 2022 року – робота експертної ради відбіркового етапу;

28 травня 2022 року – оприлюднення результатів відбіркового етапу на сайті ІМЗО;

29 травня – 10 червня 2022 року – фінальний етап (подання матеріалів учасниками);

11-20 червня 2022 року – робота експертної ради фінального етапу;

22 червня 2022 року – оприлюднення результатів відбору на сайті ІМЗО.

Матеріали переможців відбору «РодовідУчитель» розміщуватимуться на освітньо-інноваційній платформі «РОДОВІДшкола». Кожен РодовідУчитель отримає грошову винагороду від засновника відбору.

Аби випускники 2022 року не лишились сам на сам із НМТ, мотиваційним листом та іншими новаціями цьогорічної вступної кампанії, «Освіторія» та ЮНІСЕФ запускають на платформі iLearn щоденні безкоштовні вебінари.

Їх проводитимуть досвідчені експерти, які повідомлять про те, як відбуватиметься вступна кампанія і що таке мотиваційний лист, зорієнтують потенційних учасників НМТ, на що звернути увагу, готуючись до тесту, які теми повторити, над чим ще потрібно попрацювати.

Хоча до НМТ можна спеціально і не готуватися, бо завдання окремих блоків тесту будуть аналогічними до традиційних завдань ЗНО, однак вебінари від iLearn, під час яких експерти-предметники розкриють секрети виконання тих чи тих тестових завдань, поділяться лайвгаками щодо правильного розподілу часу під час роботи з тестом, допоможуть вступникам почуватися впевненіше. На платформі iLearn можна буде попрактикуватися виконувати короткі тематичні тести з української мови, математики, історії України. Вони, як і демонстраційний НМТ, будуть корисними для кожного вступника.

Перший вебінар відбудеться вже 12 травня о 17.00: заступниця директора Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко розповідатиме про всі особливості НМТ і відповідатиме на найпоширеніші запитання. Вебінар можна буде переглянути на платформі iLearn.org.ua або на YouTube-каналі.

09 травня 2022 року Український центр оцінювання якості освіти спільно з Національним центром оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій та мобільними операторами Kyivstar, Vodafone Україна, Lifecell надіслав майже 400 тисяч повідомлень SMS потенційним учасникам національного мультипредметного тесту, у яких містяться дані, необхідні для входу на свою Інформаційну сторінку.

«Майбутньому учасникові НМТ варто обов’язково зберегти інформацію з повідомлення від Centr_ZNО: ці дані необхідні для входу на свою Інформаційну сторінку. Будьте уважними, адже надіслана інформація необхідна, аби дізнатися про дату й місце проходження тестувань, а також отримати свої результати», – зазначив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.

Якщо учаснику до 11 травня не надійде мобільне повідомлення, то з 12 до 19 травня він зможе зателефонувати на спеціальну «гарячу лінію» і отримати відповідні дані.

09 травня 2022 року представники Українського інституту розвитку освіти презентували «Путівник по Всеукраїнській школі онлайн», який допоможе всім охочим зорієнтуватися в історії та використанні платформи Всеукраїнської школи онлайн.

Путівник містить інструкції до інтерфейсу, рекомендації щодо реєстрації, організації дистанційного й змішаного навчання, а також забезпечення доступності ВШО для учнів з особливими освітніми потребами.

Крім того представники Всеукраїнського фонду «Крок за кроком» сприяли створенню англомовної версії.

А на базі Всеукраїнського розкладу волонтерами сайту Освіта.ua створений сервіс Всеукраїнська школа онлайн:бот. Телеграм-бот допоможе учням організувати навчання онлайн та дозволить регулярно отримувати посилання на навчальні відео, конспекти, підручники й завдання. Також бот нагадуватиме про наступне заняття за 10 хвилин і за 2 хвилини до його початку. Учні 1-4 класів автоматично отримуватимуть відповідні посилання на відеоуроки й навчальні матеріали. Учням 5-11 класів для користування ботом необхідно додатково зареєструватися на платформі Всеукраїнської школи онлайн.

29 квітня 2022 року Український центр оцінювання якості освіти завершив опрацювання реєстраційних форм на участь у національному мультипредметному тесті. За період з 01 лютого до 19 квітня для участі в НМТ сформували реєстраційні картки 402 527 осіб. Понад 346 тис. комплектів реєстраційних документів надійшли з регіональних центрів якості освіти та були опрацьовані.

Особи, які створили реєстраційні картки, ще не є учасниками НМТ, адже для участі в тестуванні важливо підтвердити своє бажання брати участь у НМТ на інформаційній сторінці. Також у цьому сервісі потрібно буде повідомити організаторам про те, у якому регіоні учасник перебуватиме в липні.

Інформаційна сторінка – спеціальний сервіс на сайті УЦОЯО, вхід у який здійснюється за номером і PIN-кодом. Учасники, які встигли отримати Сертифікат учасника ЗНО, мають доступ до своєї сторінки уже зараз. Інші ж зареєстровані особи невдовзі отримають SMS із даними для входу на інформаційну сторінку. Якщо ж учасники не отримають цих відомостей, то з 12 до 19 травня працюватиме спеціальна гаряча лінія, де можна буде дізнатися номер і PIN-код для доступу до інформаційної сторінки.

Особи, які не зареєструвалися упродовж 01 лютого – 19 квітня, зможуть це зробити в червні, коли відбуватиметься додатковий період реєстрації для участі в додатковій сесії НМТ.

Створено онлайн-версію демонстраційного національного мультипредметного тесту, яку від сьогодні можна пройти на базі Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти

Інтерфейс демонстраційного тестувальника відрізняється від реального НМТ, однак за структурою, типами завдань, тривалістю їхнього виконання запропонований варіант аналогічний до вступного тесту. Цей варіант допоможе відчути атмосферу тестування, потренуватися виконувати завдання в онлайн-режимі, навчитися розподіляти час на виконання 60 завдань з трьох навчальних предметів. Після завершення роботи над тестом також буде можливість отримати результати тестування.

Міністерством освіти і науки України надані роз'яснення щодо підсумкового оцінювання школярів наприкінці цього навчального року. Відповідні рекомендації щодо окремих питань завершення навчального року затверджені наказом МОНУ № 290 від 01.04.2022р.

Рекомендації містять поради щодо проведення школами семестрового і річного оцінювання учнів.

Зокрема, семестрове оцінювання за ІІ семестр, у залежності від ситуації, може здійснюватися за результатами тематичного оцінювання, поточного оцінювання або підсумкового оцінювання за ІІ семестр (що може здійснюватися, у тому числі, у вигляді письмової контрольної роботи, онлайн тестування, діагностичної роботи, усної співбесіди тощо). Окрім того, МОНУ пропонує враховувати результати навчання школярів з відповідних предметів (музика, фізична культура та ін.) у закладах позашкільної освіти.

При здійсненні оцінювання за ІІ семестр учителям рекомендовано зараховувати всі оцінки, які отримав учень упродовж цього семестру незалежно від місця навчання. Це може бути будь-який заклад загальної середньої освіти, зокрема й приватні заклади освіти, в Україні чи за її межами. Школи, у яких учні навчалися тимчасово, можуть видавати їм інформаційні довідки про період навчання із зазначенням переліку предметів, окремих тем та результатів оцінювання. В окремих випадках (відсутність результатів оцінювання з об’єктивних причин) оцінювання за ІІ семестр учнів 5-8 та 10 класів може здійснюватися не за 12-бальною шкалою, а «зараховано»/«не зараховано».

Річне оцінювання школярів рекомендовано здійснювати на підставі семестрових або скоригованих семестрових оцінок. Річна оцінка не обов’язково має бути середнім арифметичним від оцінок за І та ІІ семестри. Під час виставлення річної оцінки мають враховуватися динаміка особистих результатів навчання учня з предмета та сформованість уміння застосовувати набуті знання.

У 1-4 класах підсумкова оцінка за рік визначатиметься з урахуванням динаміки досягнення того чи іншого результату та спостережень учителя за учнями.

За відсутності в учнів з числа тимчасово переміщених осіб та з тимчасово окупованих територій задокументованих результатів оцінювання за І семестр річне оцінювання може здійснюватися за результатами ІІ семестру. За відсутності в учнів результатів підсумкового оцінювання за ІІ семестр річне оцінювання може здійснюватися за результатами І семестру з урахуванням поточного оцінювання в ІІ семестрі.

Окрім того, для проведення семестрового та річного оцінювання здобувач освіти може надати інформацію з електронного журналу та щоденника, у тому числі електронного, за попереднім місцем навчання.

У разі відсутності результатів річного оцінювання після завершення навчання за освітньою програмою закладу освіти учень матиме право до початку нового навчального року пройти річне оцінювання.

Міжнародний день рідної мови - день, який людство відзначає щороку 21 лютого після проголошення про «підтримку мовного та культурного різноманіття та багатомовності» на ХХХ сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО, що проходила 26 жовтня - 17 листопада 1999 року в Парижі. Починаючи з 2002 року до цього свята долучилася й Україна задля зміцнення державотворчої функції української мови та сприяння вільному розвитку.

Традиційно заклади освіти громади організували в цей день низку заходів, спрямованих на формування любові й поваги до рідної мови, розвиток комунікативної компетентності учнів, виховання почуття національної гідності, піклування про красу й багатство української мови та утвердження її статусу як державної.

Кожен заклад загальної середньої освіти продемонстрував креативний підхід до відзначення свята й організував калейдоскоп позакласних заходів, присвячений Міжнародному дню рідної мови: філологічну гру «Диво калинове, рідна наша мова»; виставки літератури «Мова - коштовний скарб народу», «Без мови - не створити нам держави…Стіною стань і мову захисти!»; мовознавчий турнір «Мова наша солов′їна»; інформаційні хвилинки «Мова кожного народу неповторна і своя»; літературні вітальні; мовознавчі квести, турніру; тематичні уроки, філологічні вікторини тощо.

У закладах дошкільної освіти цей день також був насичений різноманітними освітніми заходами: вихователі разом з дошкільнятами провели літературну вікторину «На галявині казок» ( середня, старша групи); прочитали та обговорили твір Зиновія Квіта «Казка про українську мову» ( середня, старша групи); провели театралізовану діяльність за мотивами української народної казки «Коза-дереза ( молодша група); читали твори українського фольклору, вірші Грицька Бойка, Марії Підгірянки. У кожній групі відбулася виставка малюнків, декоративно-прикладного мистецтва, виконання та прослуховування дітьми записів українських пісень. У групових бібліотечних осередках організовані книжкові виставки «Із скарбниць народних – до сердець дитячих». Для батьків вихованців проведені інформаційні «хвилинки» «Мова рідна. Слово рідне».

Педагоги та здобувачі освіти створили в закладах святкову урочисту атмосферу, використавши під час проведення заходів національну та державну символіку, автентичного колориту надали вишиванки, які одягли учасники на свято.

17 лютого 2022 року заклади загальної середньої освіти громади активно долучились до проведення Всеукраїнського уроку медіаграмотності. Перед педагогами стояло завдання навчити здобувачів освіти критично сприймати інформацію, протидіяти маніпуляціям, усвідомити цінність високоякісної інформації в контексті шкільної освіти.

На уроці зі школярами були розглянуті такі поняття: медіа, фейк, інформаційна безпека та інтернет-ресурс. Учні вчились створювати газету, писати електронні листи та складати розповідь, використовуючи візуальні медіа. Діти самостійно розробляли фейкові та правдиві рекламні банери, навчалися аналізувати джерела інформації та знаходити небезпечні посилання в тексті.


ДЕНЬ ЄДНАННЯ У ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ ГРОМАДИ

16 лютого заклади освіти Борзнянської територіальної громади доєдналися до заходів, присвячених Дню єднання, який відповідно до Указу Президента, цьогоріч відзначається вперше.

Працівники та вихованці закладів дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти підняли Державні прапори, виконали Гімн України, провели тематичні інформаційно-просвітницькі заходи чим продемонстрували силу та єдність українського народу, незламне прагнення до миру, високу патріотичну свідомість кожного громадянина України.


СУЧАСНІ КАБІНЕТИ ДЛЯ БОРЗНЯНСЬКОЇ ЗОШ І-ІІІ ст. ім. ХРИСТИНИ АЛЧЕВСЬКОЇ

У 2021 році відділом освіти Борзнянської міської ради було подано заявку на реалізацію проєкту формування нового освітнього простору «Сучасні кабінети математики, фізики, географії для Борзнянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені Христини Алчевської Борзнянської міської ради Чернігівської області».

Відповідно до листа Міністерства освіти і науки України від 14 липня 2021 року № 1/11-5159 щодо надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на реалізацію програми «Спроможна школа для кращих результатів» вищезазначений проєкт погоджено до фінансування.

Загальна вартість проєкту становить 650817 грн., обсяг субвенції складає 584728 грн.,

Першочергово було здійснено фінансування реалізації проєкту за кошти місцевого бюджету як частки співфінансування в сумі 66089 грн.

Після завершення зимових канікул здобувачі освіти Борзнянської ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Христини Алчевської будуть навчатися в оновлених сучасних навчальних кабінетах.

Щиро вітаємо Вас із Новим роком та Різдвом Христовим!

Проводжаючи 2021 рік, ми залишаємо в ньому усі негаразди, перегортаємо ще одну сторінку життя та передаємо естафету добра і віри року прийдешньому.

Новий рік і Різдво Христове - традиційно родинні свята. Нехай вони стануть початком нового успішного року, який буде для нас щедрим на добрі справи та здобутки. Сердечно зичимо, щоб новий 2022 рік приніс нам усім мир, спокій, впевненість у майбутньому, додав нових сил для втілення найзаповітніших мрій.

Хай множаться щастям, щирою любов’ю, гараздами та достатком ваші оселі, а зимові свята подарують радісний настрій та приємні зустрічі. Нехай все добре та щасливе, що було в минулому році, примножиться і увійде в рік прийдешній.

Веселих Новорічних та Різдвяних свят!

День Святого Миколая — одне з найсвітліших і найрадісніших свят. Кожна дитина сподівається на маленьке диво й з нетерпінням його чекає. Але не тільки діти радіють цьому святу – кожен із нас вірить у здійснення заповітної мрії, котра під силу лише Святому Миколаю.

Кожен з нас є своєрідним помічником Святого Миколая, тож поділімося своїм добром та любов’ю з ближніми, з тим, кому це насправді потрібно.

Нехай це чудове світле свято принесе в кожен будинок тепло сімейного вогнища, любов, радість спілкування з близькими, благополуччя й стабільність. Бажаємо Вам якомога більше радісних подій, нехай у Ваших серцях завжди живуть віра, надія, любов!

В Україні розпочала роботу платформа про здорове харчування в школах «Знаїмо» – znaimo.gov.ua. Вона є частиною реформи системи шкільного харчування, яка відбувається в Україні за ініціативи першої леді Олени Зеленської.

Назва «Знаїмо» розшифровується як «знаємо, що їмо». «Наша мета стала більшою, ніж просто змінити шкільне меню. Ми хочемо змінити харчові звички українців. Це, звичайно, не робиться за день чи навіть за рік. Та хтось має розпочати. Нехай це будемо ми», – зазначила перша леді Олена Зеленська.

Платформа містить підрозділи «Управлінцям та освітянам», «Батькам», «Учням», «Бізнес підтримка шкіл», в яких для кожної цільової аудиторії зібрано інформацію про норми харчування, технологічні процеси, підходи до закупівлі продуктів, послуг харчування, обладнання харчоблоків, поведінкові аспекти й суспільне сприйняття та розуміння здорового харчування й корисних харчових звичок тощо.

Інформація на порталі регулярно оновлюватиметься й доповнюватиметься новими матеріалами.

Платформа «Знаїмо» – спільний проєкт державних органів України, міжнародних партнерів, українських громадських організацій і компаній, який є частиною реформи системи шкільного харчування.

Акція «Мій подарунок – твій подарунок»

Напередодні Дня Святого Миколая та новорічно-різдвяних свят здобувачі освіти Борзнянської ЗОШ І-ІІІ ст. ім. Христини Алчевської, гімназії ім. Пантелеймона Куліша м. Борзни, Шаповалівської та Ядутинської ЗОШ І-ІІІ ст. взяли участь у профілактичній акції «Мій подарунок – твій подарунок», яка проводилася з 22 листопада по 13 грудня 2021 року за ініціативою ювенальної превенції Ніжинського РВП ГУНП в Чернігівській області.

Мета акції – допомогти дітям Борзнянської ТГ, які проживають у складних життєвих обставинах, дітям-сиротам та дітям, позбавлених батьківського піклування повірити у справжнє передноворічне диво.

Зібрані подарунки-сюрпризи неодмінно змусять дітлахів усміхнутися, повірити в справжнє диво і любов.

Щиро і безмежно дякуємо учням, батькам, учителям за участь в акції, приклад благородства і людяності.

6 грудня в Україні відзначається день Збройних Сил України. Це свято мужніх, незламних воїнів, які завжди готові захищати мирних жителів, територіальну цілісність та кордони України.

За плечами військових Збройних Сил України славні традиції предків, великі звитяги козацтва та наших батьків і дідів, які здобували перемогу над загарбниками. Захист незалежності та територіальної цілісності рідної землі в усі часи був покликанням та обов'язком справжніх патріотів.

Зараз десятки тисяч воїнів на сході України стримують російську агресію і забезпечують мирне небо для нас. І в складні часи сьогодення наша армія доводить, що вона може виконувати покладені на неї функції на належному рівні. Вона модернізується, міцніє, розвиває свій військовий потенціал, поповнюється висококваліфікованими кадрами і є національною гордістю, гарантом стабільності та безпеки України.

Бажаємо усім військовослужбовцям та ветеранам Збройних Сил України міцного здоров’я, мужності, надійного родинного тилу, успіхів та наснаги в нелегкій військовій службі.

Схиляємо голову перед воїнами, які віддали своє життя за Україну та мирне небо для нас.

Слава Україні! Героям слава!

ПОЛОЖЕННЯ

про перший обласний конкурс патріотичних аматорських відеороликів до 30-ї річниці створення Збройних Сил України

«МОЛОДЬ! АРМІЯ! КРАЇНА!»

на призи військового комісара Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки для шкільної та студентської молоді регіону.

1. Загальні положення

Положення про перший обласний конкурс патріотичних аматорських відеороликів до 30-ї річниці створення Збройних Сил України (далі - Конкурс) встановлює цілі і порядок його організації.

Перший обласний конкурс патріотичних аматорських відеороликів до 30-ї річниці створення Збройних Сил України проводиться на виконання Указу Президента України від 18 травня 2019 року № 286 "Про Стратегію національно-патріотичного виховання", розпорядження Кабінету Міністрів України від 09 жовтня 2020 року № 1233 "Про схвалення Концепції Державної цільової соціальної програми національно-патріотичного виховання на період до 2025 року" та з метою розвитку національно-патріотичного виховання молоді.

Організатором Конкурсу є Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.

2. Мета Конкурсу

Основною метою Конкурсу є активізація виховної та патріотичної роботи серед шкільної та студентської молоді, спрямованої на формування почуття гордості за належність до Українського народу, готовності до виконання громадянського та конституційного обов’язку – захисту національних інтересів України.

3. Цілі Конкурсу

підняття престижу Збройних Сил України, пропаганда військової служби, формування у шкільної та студентської молоді національної самосвідомості, гідності, духовності та культури, почуття патріотизму;

культурне і гуманітарне виховання, розвиток творчої активності шкільної та студентської молоді;

активізація культурної взаємодії між армією і суспільством;

вплив на формування громадської думки щодо престижу військової служби у Збройних Силах України та її рекламування.

4. Умови та терміни проведення Конкурсу

Конкурс проводиться дистанційно з використанням сучасних інформаційно-комунікативних технологій і ресурсів в наступні терміни:

1 листопада – 19 листопада 2021 року – учасники Конкурсу надсилають відео на визначену умовами конкурсу електронну пошту;

20 листопада – 26 листопада 2021 року – 1 етап Конкурсу, демонстрація аматорських робіт шкільної та студентської молоді регіону на офіційній сторінці Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки в соціальній мережі Facebook (визначення 9-х кращих відео по кожній з 3 номінацій шляхом публічного голосування під роботами лауреатів конкурсу);

27 листопада – 1 грудня 2021 року – 2 етап Конкурсу,демонстрація аматорських робіт шкільної та студентської молоді регіону на офіційні сторінці Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки в соціальній мережі Facebook (визначення 3-х кращих відео по кожній з 3 номінацій шляхом публічного голосування під роботами лауреатів конкурсу);

2 грудня 2021 року – розміщення 3-х кращих відеопереможців та призерів по кожній з 3 номінацій Конкурсу на офіційні сторінці Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки в соціальній мережі Facebook;

3 грудня 2021 року – нагородження переможців та призерів Конкурсу цінними подарунками.

5. Умови участі в Конкурсі

У Конкурсі можуть брати участь молодь загальноосвітніх шкіл, учні професійно-технічних, позашкільних навчальних закладів та студенти вищих навчальних закладів.

6. Основні номінації конкурсу

1. «Я Патріот Незалежної України!» - оцінюються роботи, які розкривають (демонструють) приклади любові до України; приклади будь-яких проявів патріотизму громадян нашої країни як під час захисту її суверенітету, так і в повсякденному житті;

2. «Армія з Народом! Народ зі своєю Армією!» - оцінюються роботи які розкривають (демонструють) приклади героїзму військовослужбовців та цивільних громадян нашої країни, їх самопожертву і самовідданість, проявлені під час бойових дій на Сході України; прояви вдячності та підтримки цивільного населення військовослужбовців Збройних Сил України; приклади вітання Збройних Сил України з нагоди 30-ї річниці з Дня створення.

3. «Слава Україні! Героям Слава!» - оцінюються роботи, що демонструють професіоналізм та мужність громадян України та захисників України, які розкривають образ героїв (героїнь) нашої країни, проявлені під час захисту її незалежності або в інших критичних ситуаціях.

7. Вимоги до відео

1. Відео має бути авторським (або колективу авторів) в популярному молодіжному стилі «Тік-Ток», «Інстаграм», «Файсбук»;

2. Озвучене українською мовою;

3. Тривалість відео не більше 5 хв.;

4. Відео повинно бути надіслано у форматах MP4, MOV, 3GP, AVI;

5. Може бути зняте на професійну, непрофесійну відеокамеру, смартфон, планшет або фотоапарат із функцією відеозйомки;

6. Відео не може містити сцен (фрагментів) із пропагандою насильства, ксенофобії, расизму, сепаратизму, алкоголю, наркотиків, порнографії тощо;

7. Відео має бути нове та до участі в Конкурсі не фігурувати в телепрограммах, інших проєктах, не повинно бути розміщене в будь-яких соцмережах та мультимедійних платформах тощо;

Учасники конкурсу надсилають свої відео на електронну пошту mpzTCK2021@gmail.com із зазначенням теми листа «Конкурс 2021». Разом з відео у листі повинні бути зазначені: прізвище, ім'я та по батькові учасника конкурсу та його контактний мобільний телефон.

Надсилаючи відео на Конкурс, учасник автоматично надає право організаторам Конкурсу (Чернігівському обласному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки) на використання та поширення його в мережі інтернет, телепрограмах, включення в будь які творчі проекти організатора Конкурсу, публікації в ЗМІ, його подальше тиражування тощо.

8. Визначення переможців і нагородження:

Переможці Конкурсу визначатимуться за кількістю вподобань допису до відео (які приймають участь у Конкурсі) у соціальній мережі Facebook за посиланням:https://www.facebook.com/ChernihivTCKtaSP.

Переможці Конкурсу у відповідних категоріях нагороджуються:

перші місця в кожній з 3 номінацій Конкурсу – цінний подарунок (гаджет);

друге та трете місця в кожній з номінацій Конкурсу – заохочувальні призи.

9.Конкурсна комісія залишає за собою право визначати переможців окремих робіт поза встановленими номінаціями.

10. Прізвище, ім'я та по батькові, контактний телефон та електронна адреса представника організатора конкурсу: Трахтенберг Вадим Юрійович,

тел. 0634790088, email: mpzTCK2021@gmail.com.

14 жовтня, у світлий День Покрови Пресвятої Богородиці, День українського козацтва, ми відзначаємо День захисника та захисниці України.

Це свято започатковане в нелегкі часи для вшанування мужності та героїзму захисників і захисниць суверенітету та територіальної цілісності України. Воно воістину всенародне, окроплене кров’ю та освячене вірою. Адже наш народ завжди прагнув до незалежності, давав достойну відсіч загарбникам і відстоював рідну землю.

Це свято кожного, хто в той чи інший час віддав свої знання, силу, мужність і професіоналізм справі захисту нашої держави, свого краю.

З нагоди свята вітаємо всіх, хто носить високе звання захисника і захисниці України, та бажаємо успіху тим, у кого іспит на нього ще попереду. Зичимо міцного здоров'я, добра, щастя.

Нехай єднає нас невгасиме світло віри й допомагає високе покровительство Пресвятої Богородиці, а в нашому домі-Україні оселиться мир, злагода й благополуччя.

Кабінет Міністрів затвердив Положення про ліцей, яке врегульовує основні засади діяльності ліцеїв як закладів загальної середньої освіти. Відповідне рішення було ухвалено 11 жовтня 2021 року під час засідання Уряду.

Згідно з Положенням, ліцей є закладом загальної середньої освіти, що забезпечує здобуття профільної середньої освіти. Водночас за рішенням засновника ліцей може забезпечувати також здобуття початкової освіти, базової середньої освіти. Приватні та корпоративні ліцеї, а також ліцеї, особливості освітньої діяльності яких визначені міжнародними договорами України, можуть провадити освітню діяльність одночасно на всіх рівнях повної загальної середньої освіти.

Рішення про утворення, реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання ліцею приймає його засновник, який також затверджує його статут. Ліцей залежно від засновника може бути державним, комунальним, приватним чи корпоративним.

Зарахування дітей до державних, комунальних і корпоративних ліцеїв для здобуття профільної середньої освіти (9-11(12) класи) відбувається на конкурсних засадах. Конкурс може не проводитися, якщо кількість поданих заяв про зарахування не перевищує загальної кількості вільних місць у відповідних класах.

Зарахування дітей до державного, комунального ліцею для здобуття базової середньої освіти (5-9 класи) здійснюється на конкурсних засадах, якщо це не порушує право учнів, які здобули початкову освіту в цьому закладі освіти, на продовження навчання в ньому та за умови, що кількість поданих заяв про зарахування перевищує загальну кількість вільних місць у відповідних класах.

Зарахування дітей до ліцею на конкурсних засадах (проведення будь-яких заходів для перевірки знань, умінь, навичок чи інших компетентностей) для здобуття початкової освіти (1-4 класи) забороняється.

Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів до державних і комунальних ліцеїв уже врегульовано наказом МОН №367 від 16 квітня 2018 року. Порядок зарахування, відрахування та переведення учнів до приватних і корпоративних ліцеїв визначає засновник (засновники).

Освітній процес у ліцеї організовується відповідно до законодавства та освітньої програми (освітніх програм), схваленої педагогічною радою та затвердженої керівником ліцею. Спрямування (академічне, професійне) здобуття учнями профільної середньої освіти визначається освітньою програмою ліцею.

У складі ліцею можуть створюватись класи, групи для вивчення окремих навчальних предметів (інтегрованих курсів), міжкласні групи учнів, навчальні кабінети (з навчальних предметів (інтегрованих курсів) однієї або різних освітніх галузей). Ліцей також може створювати класи (групи) з вечірньою (заочною), дистанційною формою навчання, інклюзивні класи для навчання осіб з особливими освітніми потребами.

Крім того, у складі ліцею можуть створюватися тимчасові (від одного семестру, триместру) науково-дослідницькі класи та/або міжкласні групи учнів з метою організації профільного навчання. Для підготовки до участі в заходах змагального характеру (конкурсах, олімпіадах, турнірах тощо) можуть створюватися тимчасові групи учнів.

Міністерство освіти і науки, Міністерство охорони здоров’я, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) в Україні, а також магазин гаджетів та аксесуарів «Цитрус» провели всеукраїнський конкурс «Вакциновані й відкриті» серед закладів освіти. Вони мали змогу виграти цінні подарунки, якщо принаймні 80% колективу повністю вакцинувалися від COVID-19. Подію підтримало Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в Україні.

На конкурс подалися 6 134 школи, у яких педагоги ухвалили відповідальне рішення захистити себе і людей поруч від COVID-19. Учасники конкурсу ділилися своїми думками у соцмережах.

«У цей складний час вакцинація – єдиний спосіб продовжити виконувати головний обов‘язок педагога: виховувати і навчати! Тому офіційно заявляємо, що ми вакциновані (понад 80% працівників) і відкриті. Завдяки вакцинації колектив школи має можливість стабільно працювати в умовах карантину, надаючи якісні освітні послуги, зберігаючи при цьому своє життя і здоров’я, здоров’я своїх близьких та учнів», – розповіли у Розтоківському закладі загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Усть-Путильської сільської ради Вижницького району Чернівецької області.

Переможцями конкурсу стали:

1. Висоцький заклад загальної середньої освіти Висоцької сільської ради Сарненського району Рівненської області;

2. Спасько-Михайлівський заклад загальної середньої освіти I-IIІ ступенів Новодонецької селищної ради Донецької області;

3. Мислятинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів Ізяславської міської ради Хмельницької області.

Ці заклади освіти вже скоро отримають свої призи – набори з 10 комп’ютерів, 10 гарнітур та 10 роутерів.

До того ж, набори з 10 гарнітур і роутера отримає кожна з 15 шкіл, які виграли мініпризи:

1. Мощенська гімназія – філія ОНЗ «Люблинецький ліцей Люблинецької селищної ради Волинської області»;

2. Філія «Високопільський заклад загальної середньої освіти І-ІІ ступенів Опорного закладу Очеретинський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Олександрівської селищної ради Донецької області»;

3. Навчально-виховний комплекс «Спеціалізована школа І ступеня з поглибленим вивченням англійської мови – дошкільний навчальний заклад «Перша ластівка» Оболонського району м. Києва;

4. Ніжиловицька гімназія Макарівської селищної ради Київської області;

5. Могилівська гімназія Герцаївської міської ради Чернівецької області;

6. Кинашівська загальноосвітня школа I-III ступенів Борзнянської міської ради Чернігівської області;

7. Червонополянська філія Костянтинівського опорного закладу загальної середньої освіти Костянтинівської сільської ради Херсонської області;

8. Благодатнівська гімназія Широківської селищної ради Дніпропетровської області;

9. Любарський ліцей № 1 Любарської селищної ради Житомирської області;

10. Антонівська філія опорного закладу «Академічний ліцей» Скадовської міської ради» Херсонської області;

11. Рогізненська гімназія Жидачівської міської ради Львівської області;

12. Попівська гімназія з угорською мовою навчання Косонської міської ради Закарпатської області;

13. Булдичівський заклад загальної середньої освіти Романівської селищної ради Житомирської області;

14. Тирлівська філія Шляхівсього опорного закладу Гайсинського району Вінницької області;

15. Добрянський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітній навчальний заклад – дошкільний навчальний заклад» Городоцької районної ради Львівської області.

Призи буде надіслано щойно департаменти освіти підтвердять рівні вакцинації у колективах шкіл-переможниць. Усім учасникам буде надіслано почесні відзнаки та гарантовані призи за публікації про конкурс у соціальних мережах під хештегом #ВакцинованіВідкриті.

Вітаємо переможців! А всім щепленим педагогам дякуємо за те, що захищаєте своє життя та здоров’я в умовах пандемії заради себе та ваших учнів!

Шановні освітяни!

Щиро вітаємо вас із професійним святом – Днем працівників освіти!

Своїми здобутками ви вносите визначальний вклад у розвиток України, формуєте нове покоління її громадян, передаючи кожній молодій людині неоціненний скарб високої освіченості, багатої духовності та прагнення змінювати на краще своє життя і долю своєї країни.

Переконані, що спільними зусиллями ми в повній мірі реалізуємо нашу мету – забезпечимо доступну та якісну освіту кожному громадянину, створимо належні умови для самореалізації особистості.

Прийміть щиру вдячність за високе служіння обраній справі, невтомний творчий пошук, самовідданість, добро і щедрість душі.

Тож нехай же на цьому благородному шляху вас завжди супроводжують успіхи. Хай щедрою буде до вас доля, обминають життєві негаразди, а ваші серця зігріває людська довіра та любов.

Натхнення вам, дорогі освітяни, мудрості і терпіння в нелегкій справі навчання та виховання підростаючого покоління – майбутнього нашої Батьківщини!

Низький уклін і тим, хто віддав системі освіти кращі роки свого життя і сьогодні перебуває на заслуженому відпочинку.

Освітян Борзнянської громади привітали з Днем працівників освіти

30 вересня 2021 року, напередодні професійного свята, в актовій залі Борзнянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені Христини Алчевської, відбувся урочистий захід, приурочений до Дня працівників освіти. Привітати освітян Борзнянської громади з їхнім професійним святом завітали заступник міського голови Тетяна Пирог, начальник відділу освіти Олена Мідянка та голова Борзнянської МО працівників освіти і науки України Олег Демченко.

Тетяна Пирог у своєму вітальному слові подякувала педагогам за натхненну, самовіддану й невтомну працю, за великий талант і покликання сіяти мудрість і знання. Побажала успіхів у педагогічній діяльності, нових творчих знахідок, міцного здоров’я, творчої енергії та людської поваги.

До привітань долучилися Олена Мідянка та Олег Демченко, які своїм колегам побажали добра, щастя, слухняних учнів і сонячних днів.

Велика когорта педагогічних працівників закладів освіти Борзнянської міської ради за сумлінну багаторічну працю, за вагомі досягнення на педагогічній ниві у вихованні і навчанні дітей отримали грамоти міської ради, відділу освіти й профспілкової організації та дипломи лауреатів щорічної премії імені Пантелеймона Куліша.

Між урочистими нагородженнями для всіх присутніх Борзнянський Будинок дитячої та юнацької творчості дарував свої виступи хореографічних, вокальних, солістів та художніх колективів.

Нагороджені педагогічні працівники закладів освіти Борзнянської міської ради з нагоди відзначення професійного свята - Дня працівників освіти 2021 року:

І. Щорічною премією імені Пантелеймона Куліша працівникам закладів загальної середньої, дошкільної та позашкільної освіти:

1. Радевич Тетяна Володимирівна, учитель початкових класів Борзнянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені Христини Алчевської Борзнянської міської ради Чернігівської області.

2. Кобець Наталія Михайлівна, учитель біології гімназії імені Пантелеймона Куліша м. Борзни Борзнянської міської ради Чернігівської області.

3. Ганнич Тетяна Григорівна, учитель біології та основ здоров`я Кинашівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Борзнянської міської ради Чернігівської області.

4. Радченко Наталія Михайлівна, музичний керівник закладу дошкільної освіти (ясла-садок) №1 «Світлячок» комбінованого типу Борзнянської міської ради Чернігівської області.

5. Миргородська Ірина Ігорівна, керівник гуртка Борзнянського Будинку дитячої та юнацької творчості Борзнянської міської ради Чернігівської області.

ІІ. Почесною грамотою Борзнянської міської ради:

1. Глибовець Ірина Василівна, учитель географії Борзнянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені Христини Алчевської Борзнянської міської ради Чернігівської області.

2. Ткаченко Ніна Михайлівна, учитель англійської мови гімназії імені Пантелеймона Куліша м. Борзни Борзнянської міської ради Чернігівської області.

3. Мостепан Ірина Анатоліївна, учитель початкових класів Оленівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Борзнянської міської ради Чернігівської області.

ІІІ. Грамотою відділу освіти Борзнянської міської ради та Борзнянської МО Профспілки працівників освіти і науки України:

1. Пирог Павло Миколайович, учитель історії Миколаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Борзнянської міської ради Чернігівської області.

2. Петренко Ольга Василівна, учитель початкових класів Ядутинської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Борзнянської міської ради Чернігівської області.

3. Дацько Микола Михайлович, учитель трудового навчання Шаповалівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Борзнянської міської ради Чернігівської області.

4. Аношенко Алла Миколаївна, учитель початкових класів Борзнянської початкової школи-філії Борзнянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені Христини Алчевської Борзнянської міської ради Чернігівської області.

5. Лук`янчик Ірина Анатоліївна, вихователь закладу дошкільної освіти (ясла-садок) №1 комбінованого типу «Світлячок» Борзнянської міської ради Чернігівської області.

6. Григорович Оксана Вікторівна, вихователь Кинашівського закладу дошкільної освіти «Світанок» Борзнянської міської ради Чернігівської області.

7. Ридзель Оксана Миколаївна, вихователь-методист закладу дошкільної освіти №2 «Теремок» Борзнянської міської ради Чернігівської області.

8. Коротич Євгеній Петрович, тренер-викладач Борзнянської Дитячо-юнацької спортивної школи Борзнянської міської ради Чернігівської області.

30 вересня — найчитальніший день року, адже у 1998 році Президент України підписав Указ, яким затвердив Всеукраїнський день бібліотек.

У цей день вітання з професійним святом приймають бібліотекарі -провідники у світ знань, казок, подорожей, фантастики, наукових відкриттів. Їм відомі секрети класифікації книг, складання бібліографічних довідників та каталогів.

Бібліотека - скарбниця мудрості поколінь, людського досвіду і знань. А бібліотекар допомагає читачу поринути у океан невідомого та цікавого, знайти саме ту перлину, яка дасть необхідні знання та відкриє світ незвіданих історій. І хоча ми живемо в епоху новітніх технологій, жодна електронна книга не передасть живих вражень від тримання звичної паперової книги в руках. Тому книга ніколи не втратить своєї значущості.

Бібліотекам бажаємо процвітання, а бібліотекарям – натхнення та плідної роботи, міцного здоров’я і достатку, віри, надії, любові та мудрості. Бажаємо Вам, шановні бібліотекарі, творчого завзяття, зростання читацького попиту на книгу, посилення авторитету бібліотечної справи в суспільстві.

23 вересня 2021 року Державна служба якості освіти України у партнерстві з Цифровим видавництвом МЦФЕР провела вебінар «Що нового в інституційному аудиті шкіл».

Юрій ВЕРГУН, директор департаменту інституційного аудиту Державної служби якості освіти України, розповів про цінність інституційних аудитів для закладів загальної середньої освіти, засновників закладів освіти та держави, оформлення відповідних документів, а також зміни в процедурі проведення.

За результатами інституційних аудитів у закладах загальної середньої освіти можливо виокремити ряд позитивних тенденцій:

- школи почали приділяти більше уваги психологічному комфорту дітей та розробляти власні антибулінгові політики;

- вчителі планують свою викладацьку роботу, адаптують навчальні програми до особливостей конкретних класів;

- значно зріс рівень використання педагогами цифрових технологій в освітньому процесі;

- вчителі, особливо початкових класів, впроваджують формувальне оцінювання;

- зросла увага на формування в учнів ключових компетентностей і наскрізних умінь.

Окремо акцентовано увагу на нововведеннях у процедурі проведення інституційного аудиту в школах, до яких належать:

- окремі процедури оцінювання можуть проводитися дистанційно;

- під час роботи експертної групи в школі проводяться перевірка та процедури оцінювання освітніх і управлінських процесів та внутрішньої системи забезпечення якості освіти, які не були проведені дистанційно;

- висновок і рекомендації надсилаються на ознайомлення керівнику та засновнику школи не пізніше 15 робочих днів з дня завершення роботи експертної групи.

Важливим кроком для вдосконалення процедури проведення інституційних аудитів має стати використання комп’ютерних технологій, зокрема інформаційної системи EvaluEd, яка спрямована оптимізувати більшість процесів опрацьовування та зберігання даних.

Під час вебінару презентовано порадники, створені, щоб підтримати керівників громад, – «Повноваження органів місцевого самоврядування щодо забезпечення якісної освіти» та директорів шкіл, – «Абетка для директора», у розбудові внутрішньої системи забезпечення якості освіти, онлайн-курс «Управління якістю освіти в школі», ще один інструмент професійного розвитку керівників закладів освіти, розроблений Службою у співпраці з партнерами.

Щиро вітаємо усіх працівників дошкілля із професійним святом!

У цей день висловлюємо щиру вдячність за Вашу працю, за терпіння до усіх малих бешкетників, мудрість, креативні знахідки і творчість.

Бути вихователем - високе покликання й глибока повага. Від майстерності та професіоналізму, терпіння й мудрості кожного працівника закладу дошкільної освіти, уваги до унікального й своєрідного внутрішнього світу дитини залежить те найдорожче, що у нас є - маленьке життя й наша надія.

Бажаємо Вам мудрості, натхнення та позитиву в роботі. Нехай малеча надихає Вас на креативні знахідки й творчі дії, а все задумане – здійснюється!

Родинного Вам тепла, доброго здоров’я, пошани від суспільства й миру на нашій рідній землі!

Міністерство економіки України затвердило професійний стандарт керівника (директора) закладу загальної середньої освіти. Стандарт було ухвалено 17 вересня 2021 року та внесено до державного реєстру професійних стандартів.

Професійний стандарт розроблено Міністерством освіти і науки України. Перевірку стандарту здійснили Науково-дослідний інститут праці і зайнятості населення Міністерства соціальної політики України і НАН України.

Згідно зі стандартом, мета професійної діяльності керівника (директора) закладу загальної середньої освіти полягає в безпосередньому управлінні закладом і відповідальності за освітню, фінансово-господарську та інші види діяльності закладу освіти.

Керівник є представником закладу освіти у відносинах з державними органами, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами і діє без довіреності в межах повноважень, передбачених законом та установчими документами закладу освіти. Керівник підпорядковується засновнику закладу освіти.

Документ передбачає, що керівником закладу загальної середньої освіти може бути особа, яка пройшла конкурсний відбір та визнана переможцем конкурсу відповідно до Закону «Про повну загальну середню освіту».

Керівник закладу повинен мати диплом магістра (спеціаліста). Передбачено проведення атестації не рідше ніж раз на 5 років, за результатами якої визначається відповідність керівника займаній посаді. Необхідною умовою атестації є проходження підвищення кваліфікації у міжатестаційний період.

Для керівника закладу передбачено щорічне підвищення кваліфікації. Воно може здійснюватися шляхом неформальної (тренінги, семінари, семінари-практикуми, вебінари, майстер-класи тощо) та інформальної освіти.

Керівник закладу освіти (крім приватного закладу) зобов’язаний протягом першого року після призначення на посаду пройти курс підвищення кваліфікації з управлінської діяльності обсягом не менш ніж 90 навчальних годин (три кредити ЄКТС).

Професійний стандарт визначає наступні загальні компетентності керівника закладу: громадянську, соціальну, культурну, когнітивну та підприємницьку.

До трудових функцій керівника закладу загальної середньої освіти у стандарті віднесено:

забезпечення стратегічного управління розвитком закладу освіти;

забезпечення управління якістю освітньої діяльності;

забезпечення партнерської та мережевої взаємодії;

організація безпечного і здорового освітнього середовища;

забезпечення власного безперервного професійного розвитку.

Необхідними професійними компетентностями для керівника закладу є:

нормативно-правова;

компетентність стратегічного управління закладом освіти;

компетентність стратегічного управління персоналом;

компетентність забезпечення якості освітньої діяльності та функціонування внутрішньої системи забезпечення якості освіти;

компетентність організації діяльності закладу освіти на засадах зовнішньої системи забезпечення якості освіти;

лідерська;

емоційно-етична;

компетентність педагогічного, соціального та мережевого партнерства;

здоров’язбережувальна;

інклюзивна;

проєктувальна;

інноваційна;

здатність до навчання впродовж життя;

інформаційно-цифрова.

У середу, 29 вересня 2021 року, в усіх українських закладах загальної середньої освіти відбудеться Національний урок, приурочений до 80-х роковин трагедії в Бабиному Яру. Захід проводитиметься спільними зусиллями Міністерства освіти і науки України та Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» з метою формування історичної правди про події Голокосту.

Національний урок пам’яті покликаний сприяти формуванню стійкого негативного ставлення громадян до фактів дискримінації, зневаги до людської гідності та зазіхань на право на життя. Також урок має на меті розкрити сутність трагедії Голокосту в Україні та висвітлити тему розстрілів у Бабиному Яру, розвивати навички критичного мислення через аналіз джерел та розширити сучасне сприйняття процесу вивчення історії.

Для проведення заходу в 5-6, 7-8 та 9-11 класах підготовлено серію методичних рекомендацій та сценаріїв для вчителів. Зокрема, під час уроку буде використовуватися освітня платформа «Червона точка пам’яті», яка дозволить учням зробити свій внесок у колективне знання про Голокост і Другу світову війну. За допомогою платформи кожен школяр зможе додати на карту свою «червону точку» у вигляді записаного спогаду, копії документа із сімейного архіву, знахідки з місцевого музею або інформації про пам’ятник жертвам Голокосту у відповідному населеному пункті. Усі матеріали підготовлені з урахуванням віку та емоційної зрілості школярів.

Меморіальний центр Голокосту «Бабин Яр» запустив онлайн-платформу для вивчення історії в школах.

Шановні працівники закладів позашкільної освіти!

Вітаємо з професійним святом та висловлюємо щиру подяку за вклад у розвиток унікальної ланки в системі безперервної освіти – позашкільного навчання.

Кожен педагог-позашкільник – це неповторна особистість, має свій особливий талант, який заохочує дітей до навчання й творчості в позаурочний час, здійснює виховання засобами високої культури й мистецтва.

Гуртки та спортивні секції допомагають нашим дітям у розвитку особистості, їх самореалізації та професійному самовизначенні. Саме позашкілля у творчості та натхненні навчає і формує українську юнь. Саме до Вас біжать дітлахи не тому, що треба, а тому, що цікаво, захопливо, емоційно й корисно.

Нехай життя буде наповнене любов’ю вихованців та повагою їхніх батьків, підтримкою колег, теплотою рідних і близьких. А невичерпна енергія, оптимізм і вміння реалізувати задумане допоможуть Вам вирішувати найскладніші завдання, а всі Ваші педагогічні ініціативи увінчаються успіхом.

ЯК ПРАЦЮВАТИМУТЬ ЗАКЛАДИ ОСВІТИ З 20 ВЕРЕСНЯ – УРЯД ВСТАНОВИВ НОВІ КАРАНТИННІ ОБМЕЖЕННЯ


На Урядовому порталі оприлюднено зміни до постанов Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 р. №1236 і від 29 червня 2021 р. №677, що встановлюють нові карантинні обмеження для запобігання поширенню коронавірусної хвороби COVID-19.

Відповідні зміни набирають чинності з 20 вересня 2021 року.

У разі введення жовтого рівня епідемічної небезпеки відвідування закладів освіти здобувачами освіти буде дозволено за умови наявності не менше як у 80% працівників закладу освіти документа, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, чи міжнародного, внутрішнього або іноземного сертифіката. Сертифікат може підтверджувати:

- вакцинацію від COVID-19 однією дозою дводозної вакцини (жовті сертифікати);

- вакцинацію від COVID-19 повним курсом однодозної чи дводозної вакцини (зелені сертифікати);

- негативний результат тестування методом полімеразної ланцюгової реакції;

- одужання особи від зазначеної хвороби.

У разі введення червоного рівня епідемічної небезпеки відвідування закладів освіти здобувачами освіти буде дозволено, якщо 100% працівників закладу освіти матимуть документ, що підтверджує отримання повного курсу вакцинації, чи міжнародний, внутрішній або іноземний сертифікат. Сертифікат може підтверджувати:

- вакцинацію від COVID-19 повним курсом однодозної чи дводозної вакцини (зелені сертифікати);

- негативний результат тестування методом полімеразної ланцюгової реакції;

- одужання особи від зазначеної хвороби.

Строк чинності COVID-сертифікатів, що підтверджують вакцинацію від COVID-19 однією дозою вакцини (жовті сертифікати) від дати введення дози становитиме 120 днів, двома дозами (зелений сертифікат) – 365 днів. COVID-сертифікат, що підтверджує негативний результат тестування методом полімеразної ланцюгової реакції, діятиме 72 години. Термін дії сертифіката про одужання від COVID-19 становитиме 180 днів.

COVID-сертифікати матимуть кольорові відмітки виключно в цифровому форматі, друкувати їх на папері відповідного кольору не потрібно. Чинність сертифіката має бути підтверджена за допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія).

Більше про вакцинацію від COVID-19 в Україні можна дізнатися на порталі vaccination.covid19.gov.ua. Дізнайтесь, як записати колектив на щеплення або відвідати найближчий пункт чи центр масової вакцинації, за посиланням. Детальний перелік пунктів і центрів – на list.covid19.gov.ua. Національний контакт-центр МОЗ з питань протидії поширенню COVID-19 – за телефоном 0800 60 20 19.

15 вересня 2021 року Уряд затвердив новий Порядок організації інклюзивного навчання в закладах загальної середньої освіти. Відповідна постанова набуде чинності з 1 січня 2022 року.

«Для забезпечення рівного доступу до якісної освіти за найкращими світовими стандартами у школах почнуть впроваджуватися рівні підтримки відповідно до індивідуальних потреб та можливостей учнів з особливими освітніми потребами. Такий диференційований підхід змінює філософію надання освітніх послуг дітям з ООП на індивідуальну модель підтримки, командне визначення освітньої траєкторії, тісну взаємодію з сервісами інклюзивно-ресурсних центрів, а згодом і фінансування за принципом «за реальною потребою». Це позитивно вплине на підвищення якості інклюзивного навчання осіб з особливими освітніми потребами в закладах загальної середньої освіти та допоможе школам покращити процес організації та якість такого навчання», – зазначив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.

Умови для здобуття освіти на рівні з іншими здобувачами освіти створюють органи державної влади, органи місцевого самоврядування та заклади освіти шляхом:

- належного фінансового, кадрового, матеріально-технічного, методичного забезпечення закладів освіти;

- підвезення учнів до закладів освіти і у зворотному напрямку;

- забезпечення доступності території закладів освіти, будівель, споруд та приміщень для учнів, а також універсального дизайну закладів освіти;

- забезпечення необхідними допоміжними засобами для навчання, що дають змогу опанувати освітню програму;

- облаштування та обладнання ресурсної кімнати та медіатеки;

- залучення фахівців (з-поміж працівників закладу освіти та/або додатково залучених фахівців) для надання корекційно-розвиткових та психолого-педагогічних послуг (допомоги) відповідно до потреб учнів;

- забезпечення доступу учнів до інтернету, а також за потреби до термінального та спеціального допоміжного обладнання.

Порядком передбачено, що за наявності в закладі освіти кількох класів із здобувачами освіти одного року навчання учні розподіляються пропорційно між такими класами з урахуванням обсягу тимчасової або постійної підтримки учнів з ООП (усі рівні підтримки):

- не більше одного учня, який потребує четвертого чи п’ятого рівня підтримки;

- не більше двох учнів, які потребують третього рівня підтримки;

- не більше трьох учнів, які потребують другого рівня підтримки.

Якщо в учнів виникають незначні, поодинокі труднощі, які можна подолати зусиллями закладу освіти, їм може надаватися підтримка першого рівня. Якщо зусиль закладу освіти буде недостатньо, батькам буде рекомендовано звернутися до інклюзивно-ресурсного центру для проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку особи з метою визначення її особливих освітніх потреб. Вже тоді визначатиметься, який рівень підтримки під час освітнього процесу може надаватися такому учню. Зокрема, другий рівень надається учням, які мають труднощі ІІ ступеня прояву (труднощі легкого ступеня прояву). Третій – надається учням, які мають труднощі ІІІ ступеня прояву (труднощі помірного ступеня прояву). Відповідно, четвертий – особам з ООП, які мають труднощі тяжкого ступеня прояву. Учням із найважчими ступенями прояву надається п’ятий рівень.

Учні, які потребують першого рівня підтримки, розподіляються між класами без урахування кількості таких осіб.

До з’єднаного класу (класу-комплекту) учні зараховуються без урахування кількості таких осіб.

За наявності в населеному пункті одного закладу освіти учні розподіляються між класами такого закладу освіти без урахування кількості таких осіб.

Державна служба якості освіти пропонує онлайн-курс

«Управління якістю освіти в школі»

10 вересня на платформі Prometheus стартував онлайн-курс «Управління якістю освіти в школі». 2911 слухачів уже розпочали чотиритижневе навчання.

Державна служба якості освіти створила цей курс для керівників закладів загальної середньої освіти та їхніх заступників, щоб сприяти вдосконаленню управлінських процесів у школах та, як наслідок, підвищенню якості освітньої діяльності.

Курс містить відеолекції, конспекти до них, додаткові матеріали для слухачів, ментальні карти й інтерактивні завдання, які допоможуть директорам налагодити управлінські процеси у своїх закладах так, щоб ефективно функціонувала внутрішня система забезпечення якості освіти, були вмотивованими педагоги, розвивалося освітнє середовище, а учні щодня із задоволенням ішли до школи та демонстрували гарні результати навчання.

Онлайн-курс допоможе керівнику провести якісне самооцінювання закладу, підготуватися до інституційного аудиту та використати його результати з максимальною користю для школи.

Навчання триває чотири тижні та складається з 11-ти модулів. Після успішного закінчення курсу учасники отримають сертифікат, що підтверджує підвищення кваліфікації обсягом 30 год. (1 кредит ЄКТС). Для отримання сертифіката потрібно набрати 71 бал зі 100 можливих за результатами поточного та підсумкового тестування.

Реєстрація на онлайн-курс діє постійно. Усі охочі можуть долучитися до навчання у будь-який момент.

Онлайн-курс створений за підтримки ініціативи «Система забезпечення якості освіти», що впроваджується в межах проєкту «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe). «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe) є проєктом міжнародної технічної допомоги, що реалізується компанією Alinea International та фінансується Урядом Канади.

Відбулася нарада керівників закладів загальної середньої освіти громади

03 вересня 2021 року в малому залі міської ради під головуванням начальника відділу освіти Борзнянської міської ради Олени Мідянки відбулася нарада керівників закладів загальної середньої освіти громади.

Олена Мідянка надала рекомендації щодо організації освітнього процесу в закладах освіти на початок нового навчального року в умовах адаптивного карантину та нових форм звітності ЗЗСО.

Євгеній Терновський, спеціаліст відділу освіти, акцентував увагу на безпеці життєдіяльності учасників освітнього процесу та організації харчування.

Наталія Авраменко, методист відділу освіти, розповіла про організацію підвищення кваліфікації педагогічних працівників та методичної роботи в закладах освіти в 2021-2022 навчальному році.

Зінаїда Москаленко, директор Борзнянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені Христини Алчевської, освітній експерт з інституційного аудиту, поділилася досвідом з питань розбудови внутрішньої системи забезпечення якості освіти.

У ході наради обговорено ряд важливих питань, які потребували вирішення, та надано необхідні рекомендації.


Прийміть щирі вітання з нагоди початку нового навчального року та Дня знань – справжнього всенародного свята мудрості, доброти й людяності.

Незабаром першовересневі дзвоники покличуть у класи тих, хто вперше сяде за парту, і тих, хто вже не перший рік торує маршрути в Країну знань.

Розпочинається новий навчальний рік, який обов'язково має стати новою сходинкою інтелектуального зростання для кожного, хто переступив поріг закладу освіти Нової української школи.

Усім – школярам і їх учителям, а ще батькам, бабусям і дідусям усіх тих, хто вчиться – нехай новий навчальний рік у Новій українській школі принесе свіжі ідеї, можливості та перемоги.

Тож зробімо цей навчальний рік роком нових можливостей, партнерства і творчого зростання.

Нехай цьогорічний першовересень буде сонячним, несе добрий настрій у кожну школу, кожну родину!

Зі святом, дорогі друзі! Щасти Вам!

ВІДБУЛАСЯ СЕРПНЕВА ЗУСТРІЧ ПЕДАГОГІЧНОГО АКТИВУ ГРОМАДИ

27 серпня 2021 року на базі Борзнянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені Христини Алчевської проведено зустріч з активом закладів освіти Борзнянської міської ради.

У заході взяли участь: Лариса Осадчук, міський голова; Тетяна Пирог, заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради; Олена Мідянка, начальник відділу освіти Борзнянської міської ради; Олег Демченко, голова Борзнянської МО Профспілки працівників освіти і науки України; директори, заступники директорів, голови первинних профспілкових організацій закладів дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти; освітяни, представлені до нагород.

Лариса Осадчук, міський голова, Тетяна Пирог, заступник міського голови, привітали присутніх з початком нового навчального року та акцентували увагу на важливості вакцинування в умовах сьогодення. Подякували за професіоналізм та нагородили почесними грамотами Борзнянської міської ради й Управління освіти і науки Чернігівської облдержадміністрації педагогічних працівників за сумлінну творчу працю, успіхи у справі навчання і виховання молодого покоління.

Олена Мідянка, начальник відділу освіти, доповіла про підсумки розвитку освітньої галузі громади в 2020-2021 навчальному році та окреслила основні завдання на 2021-2022 навчальний рік, пов'язані з особливостями організації освітнього процесу в новому навчальному році. Вона продовжила приємну місію нагородження та вручила грамоти відділу освіти кращим працівникам освітньої галузі.

До слів очільника міста та начальника відділу освіти приєднався голова Борзнянської МО Профспілки працівників освіти і науки України Олег Демченко, який привітав присутніх з початком навчального року, подякував за досягнення, побажав здоров’я, наснаги, творчих успіхів у новому навчальному році.

Кульмінацією зустрічі стали музичні вітання від директора БДЮТ Оксани Черненко та її колег.

Нагороджені Почесною грамотою Борзнянської міської ради:

1. Цілик Юлія Леонідівна, педагог-організатор Миколаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Борзнянської міської ради Чернігівської області.

2. Сергієнко Наталія Миколаївна, вихователь закладу дошкільної освіти (ясла-садок) №1 комбінованого типу «Світлячок» Борзнянської міської ради Чернігівської області.

Нагороджені Почесною грамотою Управління освіти і науки Чернігівської облдержадміністрації:

1. Стороженко Тетяна Анатоліївна, заступник директора з навчально-виховної роботи Кинашівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Борзнянської міської ради Чернігівської області.

2. Семирод Світлана Миколаївна, учитель англійської мови гімназії імені Пантелеймона Куліша м. Борзни Борзнянської міської ради Чернігівської області.

Нагороджені грамотою відділу освіти Борзнянської міської ради та Борзнянської МО Профспілки працівників освіти і науки України:

1. Сєрик Тетяна Володимирівна, учитель початкових класів Миколаївської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Борзнянської міської ради Чернігівської області.

2. Стець Наталія Василівна, учитель початкових класів Кинашівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Борзнянської міської ради Чернігівської області.

3. Шерембей Наталія Миколаївна, бібліотекар Борзнянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів імені Христини Алчевської Борзнянської міської ради Чернігівської області.

Щиросердно вітаємо Вас із найбільшим національним святом українського народу — Днем Незалежності та Днем Державного Прапора України!

Незалежність стала надбанням довгого й тернистого шляху, який пройшов наш народ до самоутвердження, до здобуття свого права на свободу. Вона визначила майбутнє держави й українців як європейської нації, відкрила широкі можливості для духовного розвитку, економічного зростання й добробуту кожного громадянина.

Сьогодні ще продовжується відчайдушна боротьба за суверенітет нашої держави. На сході країни гинуть наші найкращі сини, справжні герої, відстоюючи право України на самовизначення.

Але потрібно вірити, що разом ми здолаємо будь-які перешкоди на шляху зміцнення незалежності нашої держави. І Україна посідатиме гідне місце серед інших європейських держав і буде шанованою у світі.

З нагоди величного свята бажаємо Вам міцного здоров’я, родинного щастя, мирного неба над головою, злагоди й добробуту.

Любіть свій народ, свою землю, яка є найкращою у світі. Нехай не міліє джерело нашої віри, надії та любові до рідної землі, додається енергії, снаги й впевненості у власних силах і переконаннях. А день прийдешній нехай дарує всім світле почуття радості від усвідомлення власної причетності до будівництва нашого рідного дому, ім’я якому – Україна.

Міністерство освіти і науки України оновило Положення про з’єднаний клас (клас-комплект) початкової школи. Віднині такий клас може бути створений у будь-якій початковій школі, а не лише у філії опорного закладу.

Документ приведено у відповідність до Закону України «Про повну загальну середню освіту» (наказ МОН від 27 травня 2021 року № 588 «Про внесення змін до наказу Міністерства освіти і науки України від 05 серпня 2016 року № 944», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 17 червня 2021 року за № 807/36429).

Згідно з Положенням клас-комплект об’єднує учнів різних років навчання (класів), у тому числі осіб з особливими освітніми потребами, які здобувають початкову освіту відповідно до освітньої програми, яка враховує особливості організації навчання таких учнів.

Класи-комплекти створюються у зв’язку з демографічною ситуацією, коли один або декілька класів у початковій школі не можуть бути створені (навіть з мінімальною наповнюваністю 5 учнів). При цьому гранична наповнюваність класів-комплектів становить не менше 5 та не більше 12 осіб.

Освітній процес у таких класах може організовуватися одним або кількома вчителями, у тому числі вчителями-предметниками. Можуть використовуватися технології дистанційного навчання. Навчальні заняття в класах-комплектах за можливості проводяться з одного предмета, з інтегрованим змістом навчального матеріалу.

Утворення з’єднаних класів не є обов’язковим. Рішення про це ухвалює школа. Згідно зі статистичними даними у 2020/2021 навчальному році було створено 1458 класів-комплектів, із них у сільській місцевості – 1014.

Під час створення таких класів обов’язково мають враховуватися освітні потреби учнів, у тому числі особливі освітні потреби, і можливість школи забезпечити освітній процес для учнів різних років навчання на належному рівні.

Утворення класів-комплектів дозволяє дітям навчатися в найбільш наближеній школі, на денній формі, тобто в постійній взаємодії з учителем. Для дітей з особливими освітніми потребами, які проживають у сільській місцевості, це особливо важливо, оскільки лише на денній формі вони можуть отримати корекційно-розвиткові заняття, працювати з асистентом.

ОГОЛОШЕННЯ

Відділ освіти Борзнянської міської ради оголошує конкурс на зайняття вакантної посади вчителя дефектолога комунальної установи «Борзнянський інклюзивно-ресурсний центр» Борзнянської міської ради Чернігівської області.

Особа, яка бере участь у конкурсі на зайняття вакантної посади вчителя-дефектолога комунальної установи «Борзнянський інклюзивно-ресурсний центр» Борзнянської міської ради Чернігівської області, упродовж 15 календарних днів з дня оголошення конкурсу (з 05.07.2021) подає на поштову та електронну адреси відділу освіти Борзнянської міської ради (м.Борзна, вул. П.Куліша, 104; borznaosvita@ukr.net) такі документи:

- заява про участь у конкурсі з наданням згоди на обробку персональних даних відповідно до Закону України "Про захист персональних даних";

- автобіографія, що містить прізвище, ім’я та по батькові, число, місяць, рік і місце народження, інформацію про громадянство, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (у тому числі на виборних посадах), контактний номер телефону та адресу електронної пошти чи іншого засобу зв’язку, відомості про наявність чи відсутність судимості;

- копія документа, що посвідчує особу, копії документів про вищу освіту;

- мотиваційний лист довільної форми.

Вищевказаний перелік документів є вичерпним. Особа може надати інші документи, які, на її думку, підтверджують її професійні чи моральні якості.

Особа, яка подає документи, відповідає за достовірність поданої інформації.


МОН України внесло зміни до Порядку проведення інституційного аудиту закладів загальної середньої освіти та затвердило Порядок проведення позапланових перевірок закладів загальної середньої освіти. Відповідний наказ МОН України від 30 квітня 2021 року № 493 «Деякі питання здійснення державного нагляду (контролю) у сфері загальної середньої освіти» зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17 червня 2021 року за № 809/36431, 810/36432.

Зміни врегульовують можливість проведення інституційного аудиту під час карантину або інших надзвичайних обставин. Окремі процедури аудиту (опитування, спостереження за проведенням уроків, вивчення документації школи) можуть проводитися дистанційно. Решта процедур проводитимуться після припинення карантинних обмежень.

Водночас загальна тривалість роботи експертної групи в школі не збільшується (10 робочих днів, а в школах, у яких кількість вчителів до 50 осіб, – 5 робочих днів). Якщо карантин встановлено коли експертна група вже почала роботу в школі, може бути прийнято рішення про тимчасове призупинення аудиту. Строки поновлення роботи експертної групи погоджуватимуться з керівником і засновником школи.

Згідно зі змінами, експерти залучатимуться до проведення аудиту на підставі цивільно-правових договорів або направлятимуться в службове відрядження відповідно до законодавства про працю.

Процес проведення аудиту або окремі процедури можуть фіксуватися засобами аудіо-, фото- та відеофіксації. Про це експертна група, керівник і представник засновника школи попереджаються перед початком аудиту.

Також змінами затверджено нову форму акта, в якому фіксуватимуться результати перевірки дотримання закладом освіти вимог законодавства. Державна служба якості освіти України та її територіальні органи зобов’язані розміщувати на своєму вебсайті нормативно-правові акти, дотримання вимог яких перевіряється під час аудиту. Крім того критерії та індикатори оцінювання діяльності закладів освіти доповнено тими, що пов’язані з організацією дистанційного навчання: частка вчителів, які застосовують цифрові технології для організації дистанційного навчання; чи використовуються електронні освітні платформи; форми організації освітнього процесу, які застосовуються під час дистанційного навчання.

Згідно з Порядком проведення позапланових перевірок закладів загальної середньої освіти, позапланова перевірка є заходом державного нагляду (контролю) у сфері освіти. Її проведення передбачено Законами України «Про освіту» та «Про повну загальну середню освіту». Позапланові перевірки мають на меті забезпечення інтересів суспільства щодо належної якості освіти, додержання школами вимог освітнього законодавства. Учні та батьки можуть розраховувати на захист їхніх освітніх прав та інтересів. Школи стимулюються удосконалювати свою діяльність для забезпечення якісної освіти та освітньої діяльності. Водночас для забезпечення автономії школи під час перевірки передбачено низку обов’язкових правил, яких мають дотримуватися органи перевірки.

Порядок передбачає, що підставою для проведення перевірки є:

- звернення фізичної особи про порушення, що спричинило чи може спричинити шкоду її правам;

- необхідність перевірки виконання розпорядження про усунення порушень, виданого за результатами попереднього заходу державного нагляду (контролю);

- звернення освітнього омбудсмена.

Перевірки проводитимуть Державна служба якості освіти України та її територіальні органи. Строк проведення перевірки не може перевищувати 10 робочих днів, а в школах, в яких кількість вчителів до 50 осіб, – 5 робочих днів. Перевірка проводитиметься лише в робочий час, встановлений правилами внутрішнього розпорядку школи. Оскільки перевірка є позаплановою і пов’язана з фактом порушення, вона не передбачає попереднього повідомлення школи про її проведення. Але перевірка проводитиметься в присутності директора школи. Процес проведення перевірки може фіксуватися засобами аудіо-, фото- та відеофіксації. Про це комісія, керівник і представник засновника школи попереджаються перед початком перевірки. Результати перевірки фіксуватимуться в акті, форму якого затверджено Порядком. Якщо директор школи не погоджується з актом, він може надати до нього зауваження. Також в акті він оцінює роботу комісії (чи дотримувалася комісія законодавства під час перевірки). Якщо виявлено порушення законодавства, видаватиметься розпорядження про їх усунення. Розпорядження є обов’язковим до виконання (за його невиконання особа притягається до адміністративної відповідальності).

Також Порядком передбачено, що Державна служба якості освіти України та її територіальні органи мають розміщувати на своєму офіційному вебсайті:

- нормативно-правові акти, дотримання вимог яких перевіряється в школах;

- акти перевірок шкіл;

- розпорядження про усунення порушень.

У такий спосіб забезпечується прозорість перевірок. Школам заздалегідь відомо, з яких питань проводяться перевірки. Заявники, які скаржилися на порушення, можуть ознайомитися з результатами перевірок. Громадськість може відслідковувати, чи дотримуються конкретні школи освітнього законодавства і чи усувають вони допущені порушення.

29 червня 2021 року відбулась пресконференція на тему «Перші підсумки ЗНО та умови вступної кампанії 2021 року» за участю Міністра освіти і науки України Сергія Шкарлета.

Спікерами заходу також були виконувач обов’язків директора Українського центру оцінювання якості освіти Валерій Бойко та керівниця державного підприємства «Інфоресурс» Оксана Бєлік.

«З 21 травня до 15 червня тривала основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання 2021 року. Вона проходила організовано, з дотриманням усіх правил, процедур та вимог протиепідемічної безпеки: використання масок, дезінфекторів, збереження дистанції», – зазначив Сергій Шкарлет.

Також Міністр зазначив, що для цього Уряд розподілив один мільярд гривень між місцевими бюджетами для боротьби з наслідками COVID-19 у школах, з них 20 млн гривень – для організації протиепідемічних заходів під час проведення основної та додаткової сесій ЗНО. Області отримали субвенцію для закупівлі дезінфекційних і мийних засобів, а також окремих засобів захисту. Оперативна закупівля та розподіл визначених засобів у пунктах проведення ЗНО дозволили створити безпечні умови для кожного учасника/кожної учасниці.

Проведення зовнішнього незалежного оцінювання з дотриманням заходів безпеки стало важливим та необхідним етапом для початку вступної кампанії 2021 року. Сергій Шкарлет висловив вдячність колегам з Міністерства охорони здоров’я за те, що підтримали позицію щодо першочергової вакцинації освітян та працівників, які залучені до проведення ЗНО. Вакцинування відбувалося добровільно та продовжується й далі.

«Станом на 29 червня 2021 року в Україні вакциновано понад 392 тисячі працівників закладів освіти», – підкреслив Міністр.

Лідери з-поміж регіонів, де найбільше вакцинованих освітян:

- м. Київ – 49 625 осіб;

- Київська область – 35 746 осіб;

- Дніпропетровська область – 34 766 осіб;

- Львівська область – 24 896 осіб;

- Харківська область – 23 172 особи.

Загалом зовнішнє незалежне оцінювання у 2021 році відбулося з тринадцяти навчальних предметів: української мови і літератури, української мови, історії України, математики, математики (завдання рівня стандарту), біології, географії, фізики, хімії, англійської, іспанської, німецької, французької мов.

Цьогоріч зареєстровані учасники під час основної сесії вибрали 1 533 676 тестувань. Предметами з найбільшою кількістю учасників є:

- українська мова і література (250 681 зареєстрований);

- історія України (298 972 зареєстрованих);

- математика (291 789 зареєстрованих).

Зважаючи на особливість Умов прийому до закладів вищої освіти, значна кількість учасників вибирала також географію (175 427 зареєстрованих), англійську мову (146 366 зареєстрованих), біологію (127 202 зареєстрованих) та українську мову (126 401 зареєстрований). Менше зареєстрованих – з фізики (32 090 осіб), хімії (12 744 особи), іспанської, німецької, французької мов (3 203 особи). 77 321 учасник виявив бажання отримати тільки результат 1-12 балів з математики і, відповідно, під час реєстрації обрав математику (завдання рівня стандарту).

За попередніми даними, уже 528 учасників основної сесії ЗНО-2021 отримали 200-бальний результат (у 2020 році – 447). З них:

- 500 учасників отримали 200 балів на одному з іспитів;

- 27 учасників отримали по 200 балів на двох іспитах;

- 1 учасник отримав по 200 балів на трьох іспитах.

Виконувач обов’язків директора Українського центру оцінювання якості освіти Валерій Бойко зазначив, що під час основної сесії ЗНО-2021 працювали 6 750 пунктів тестування та 107 778 аудиторій. У пунктах проведення ЗНО працювали понад 97 тис. педагогічних працівників. На тестування з основної сесії ЗНО-2021 з’явилося 71,3% зареєстрованих учасників. Він також повідомив про частку осіб, які подолали пороговий бал. З української мови та літератури він становить 92,04% (у 2020 році він становив 91,7%), з української мови – 92,55%, з історії України – 82%.

Як розподілятимуться між школами ноутбуки, придбані за рахунок субвенції на боротьбу з наслідками COVID-19 під час навчання, які є особливості співфінансування та надання ноутбуків у користування педагогам у разі заборони на відвідування закладів освіти її здобувачами. Про це йдеться в листі-роз’ясненні МОН та Мінцифри щодо придбання ноутбуків для педагогів комунальних закладів загальної середньої освіти та їх філій для організації дистанційного навчання, оприлюдненому на сайті Міністерства освіти і науки України.

Основна мета субвенції на заходи, спрямовані на боротьбу з COVID-19 та його наслідками під час освітнього процесу в школах, – забезпечення технічних можливостей педагогам для належної організації здобуття загальної середньої освіти, зокрема в умовах карантинних обмежень та заборони на відвідування закладів освіти її здобувачами. Відповідно усі придбані ноутбуки мають активно та постійно використовуватися педагогічними працівниками в освітньому процесі.

Згідно з Порядком та умовами надання субвенції придбані ноутбуки закріплюються за навчальними кабінетами відповідних закладів освіти та використовуються виключно для організації освітнього процесу в закладі освіти. У разі заборони на відвідування закладів освіти її здобувачами за наказом керівника закладу ноутбуки на період дії такої заборони можуть надаватися в користування педагогам з метою належної організації освітнього процесу.

Термін «педагогічні працівники» включає вчителів предметів мовно-літературної, математичної, природничої, соціальної і здоров’язбережувальної, громадянської та історичної, інформатичної освітніх галузей. Водночас учителі початкових класів враховуються до відповідної кількості педагогів, проте з метою ефективного використання коштів і уникнення подвійного фінансування необхідно врахувати кількість персональних комп’ютерів, що заплановані до придбання у 2021 році за рахунок субвенції на розвиток Нової української школи. Також до загальної кількості педагогічних працівників враховуються директори закладів освіти та їхні заступники, педагоги-організатори, соціальні педагоги, практичні психологи тощо, які викладають навчальні предмети згаданих освітніх галузей.

Розподіл ноутбуків здійснюється держадміністраціями між закладами освіти, у яких наявна кількість персональних комп’ютерів (працюючих, не задіяних в управлінсько-господарській діяльності закладу) є меншою, ніж кількість педагогічних працівників (за основним місцем роботи), у такій черговості:

1. заклади загальної середньої освіти з кількістю учнів не менш як 250 осіб та опорні заклади з кількістю учнів (без урахування їхньої кількості у філіях) не менш як 200 осіб;

2. заклади загальної середньої освіти з кількістю учнів не менш як 100 осіб;

3. інші заклади загальної середньої освіти.

Зважаючи на можливі зміни в стані забезпечення закладів освіти персональними комп’ютерами та кількості педагогічних працівників від початку 2020-2021 навчального року, держадміністраціям доцільно актуалізувати таку інформацію, отримавши офіційну оперативну інформацію від засновників закладів освіти.

Забезпечення всіх закладів освіти ноутбуками здійснюється з обов’язковим досягненням співвідношення: один персональний комп’ютер (працюючий, не задіяний в управлінсько-господарській діяльності закладу) на одного педагогічного працівника (за основним місцем роботи). Наприклад, якщо в певному закладі в наявності є 25 персональних комп’ютерів (працюючих, не задіяних в управлінсько-господарській діяльності закладу) на 30 педагогічних працівників (учителів зазначених освітніх галузей за основним місцем роботи), для такого закладу за рахунок субвенції дозволяється придбати 5 ноутбуків (не більше і не менше).

Використання субвенції на придбання ноутбуків здійснюється на засадах співфінансування:

- для обласних бюджетів, бюджету м. Києва та бюджетів міських територіальних громад, чисельність населення яких станом на 1 січня 2020 р. становила понад 40 000 осіб: не більш як 70% – за рахунок субвенції та не менш як 30% – за рахунок коштів місцевих бюджетів;

- для бюджетів міських територіальних громад, чисельність населення яких станом на 1 січня 2020 р. становила менш як 40 000 осіб, селищних територіальних громад, сільських територіальних громад: не більш як 90% – за рахунок субвенції та не менш як 10% – за рахунок коштів місцевих бюджетів;

- для закладів, розташованих у селах (селищах), що мають статус гірських населених пунктів, та населених пунктах, розташованих на лінії зіткнення: не більш як 95% – за рахунок субвенції та не менш як 5% – за рахунок коштів місцевих бюджетів.

Закупівля ноутбуків здійснюється відповідно до Типового переліку комп’ютерного обладнання для закладів дошкільної, загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти, яким передбачено технічну специфікацію персонального комп'ютера форм-фактора ноутбук, тобто технічні вимоги до ноутбуків, які можуть бути закуплені за кошти субвенції. Оскільки такі ноутбуки будуть призначені зокрема для організації дистанційного навчання, рекомендованою є наявність вбудованої відеокамери в ноутбук.

Обласні та Київська міська держадміністрації подають щомісяця до 10 числа МОН інформацію про використання субвенції та коштів місцевих бюджетів (на умовах співфінансування) у розрізі закладів освіти, для яких здійснено придбання ноутбуків. МОН щомісяця проводитиме аналіз ефективності використання коштів субвенції та стану досягнення відповідних співвідношень для відповідних закладів освіти та їхніх філій. Окрім цього, за результатами такого аналізу щомісячно будуть проводитися селекторні наради за участю керівників Міністерства освіти і науки, Міністерства цифрової трансформації та голів обласних, Київської міської державних адміністрацій.

Проєкт «Енергоефективні школи: нова генерація»

Метою Проєкту є навчання дітей і підлітків житлово-комунальній грамоті та формування в них навичок енергоощадливої поведінки. Навчання відбувається за допомогою безкоштовної інноваційної онлайн-програми дистанційного навчання energyschool.org.ua.

У межах Проєкту регулярно проводяться різноманітні конкурси, які допомагають заощаджувати ресурси та дбати про екологію. Переможці конкурсів, кращі учні та вчителі нагороджуються цінними призами.

Запрошуємо заклади загальної середньої освіти та здобувачів освіти долучитись до Конкурсу проєктних пропозицій, де зареєстровані учасники Проєкту можуть отримати гранти до 150 тис. грн на впровадження енергоефективних заходів у приміщеннях закладів загальної середньої освіти. Детальна інформація стосовно конкурсу за посиланням http://ees.energyschool.org.ua/news/536.

Участь у Проєкті передбачає опанування дітьми та учнівською молоддю онлайн-курсів за вибором, схвалених МОНУ для використання в закладах освіти: «Основи енергопостачання та енергозбереження» для 6-8 класів, «Абетка з основ житлово-комунального управління» для 9-11 класів та «Мій енергоефективний будинок» для учнів 4-го класу.

Конкурси та активності проєкту:

- Новий Конкурс проєктних пропозицій з підвищення енергоефективності та/або покращення комфорту перебування у закладі освіти;

- «Зелена ініціатива»;

- «Зберігаймо ресурси вдома»;

- Конкурс на найкращі ідеї соціальної реклами «Діти знають – діти навчать»;

- Конкурс серед вчителів на кращі відео презентації за темами курсу «Абетка з основ житлово-комунального управління»;

- Масштабна екологічна ініціатива «Еко-мрія».

Контактна особа з питань адміністративної підтримки Проєкту – Тетяна Прокопенко, тел. +38 050 928 56 86, ел. адреса: prokopenko@mdi.org.ua.

Запрошуємо заклади загальної середньої освіти та учнів взяти участь у Проєкті, зареєструвавшись за посиланням energyschool.org.ua та зробити свій внесок у енергонезалежність країни!

Вийшов спецвипуск науково-методичного збірника «Українська мова і література в школі» (№69), присвячений пам’яті Ганни Арсенич-Баран.

У ньому вміщено статті з наукового й поетичного доробку Ганни Василівни, бібліографічний список її наукових праць та методичних матеріалів (2005 – 2021 рр.), світлі спогади, присвяти, відгуки колег, рідних, знайомих, а також методичні поради щодо вивчення творчості Ганни Арсенич-Баран.

З електронною версією збірника можна ознайомитися на сайті Чернігівського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти імені К.Д.Ушинського.

Випускний – 2021: рекомендації Міністерства освіти і науки України

Як повідомляє Міністерство освіти і науки України, рішення щодо проведення випускного приймають керівники закладів освіти. При цьому необхідно враховувати протиепідемічні вимоги та ситуацію в окремому регіоні.

Міносвіти наголошує, що школи повинні вжити всіх можливих заходів, спрямованих на мінімізацію безпосередніх фізичних контактів між учасниками освітнього процесу.

Цього року випускні вечори в школах не заборонені, але вони потрапляють під обмеження карантинних зон. Наразі майже у всіх областях України діють обмеження жовтої зони (лише Донецька — помаранчева).

Рішення про проведення випускних вечорів, відповідно до повноважень, приймають керівники закладів освіти.

У школах можна проводити святкові заходи, якщо:

- на кожну людину припадає 4 квадратних метри площі,

- або наповненість залів буде не більше 50 %,

- у приміщеннях всі повинні бути в масках.

До закінчення навчання в Міністерстві рекомендували утриматися від:

- проведення будь-яких масових освітніх та культурно-мистецьких заходів у школах,

- організованих екскурсійних поїздок,

- виїздів груп учнів і студентів у туристичні подорожі тощо.

Оскільки випускні часто проводять у кафе й ресторанах, тож слід дотриматись також правил, які поширюються на заклади харчування. У залах можуть перебувати до 20 осіб і тільки до 24:00.

Щиро вітаємо всіх, хто навчає і навчається, зі святом Останнього дзвоника – святом прощання зі школою!

Для багатьох школярів він сповіщає про чудовий відпочинок на канікулах, сповнений яскравих вражень. Тож бажаємо їм гарно відпочити, набратися духовних і фізичних сил перед початком нового етапу навчання.

Для випускників цей дзвоник справді є останній. Залишаються позаду шкільні роки – найбільш безтурботна та щаслива пора життя, сповнена мрій та сміливих планів. Випускники вирушають у самостійне доросле життя. Бажаємо щоб цей шлях був щасливий, сповнений гарними подіями й здобутками, а ще: впевненості у власних силах, невичерпного завзяття та здійснення всіх мрій.

Глибоко вдячні педагогам і батькам, які вклали у своїх вихованців і душу, і серце, і знання; своєю любов'ю та невтомною працею допомагали пізнавати світ, прищеплювали найвищі моральні цінності!

Щастя всім, добра, міцного здоров’я та успіхів!

Як налагодити освітній процес в умовах дистанційного навчання

Технології дистанційного та змішаного навчання за рік пандемії коронавірусу стали вже звичними для шкіл. Державна служба якості освіти також пристосувала інструментарій проведення інституційного аудиту до умов дистанційної або частково дистанційної роботи закладів. Адаптації потребує організація освітньої діяльності, щоб заклади продовжували працювати якісно та ефективно і в умовах очного навчання, і онлайн. Змінювати слід і всі компоненти системи освітнього процесу школи.

Розглянемо, як директорові та педагогам налагодити роботу в умовах дистанційного навчання.

Організація освітнього процесу

Розклад

Важливо в організації дистанційного навчання узгодити розклад уроків з особливостями проведення онлайн-занять. На формування розкладу впливають освітні програми, навчальні плани, санітарні вимоги тощо, втім є і суб’єктивні чинники, як-от запит від батьків розпочинати заняття пізніше. Настанови щодо формування розкладу в умовах дистанційного навчання:

Оберіть єдину інтернет-платформу для розміщення електронних освітніх ресурсів, проведення онлайн-занять. Це мінімізує труднощі та плутанину, зніме дещо проблему комунікації між учасниками освітнього процесу.

Дотримуйтесь санітарного регламенту та забезпечуйте черговість синхронного й асинхронного навчання.

Порадьтеся з батьками учнів щодо зручного часу проведення онлайн-занять. В умовах дистанційного навчання розклад можна зміщувати в часі, наприклад розпочинати заняття пізніше, робити тривалу перерву, щоб учні могли перепочити, тощо. Особливо актуальним це є для навчання дітей з особливими освітніми потребами.

Забезпечте можливість консультацій. В умовах віддаленого навчання в учнів виникає потреба проконсультуватися з учителем. Організація консультаційних годин з різних навчальних предметів дасть змогу компенсувати відсутність особистого спілкування учнів із вчителем.

Інтернет-платформа

Обрання єдиної інтернет-платформи для забезпечення освітнього процесу в умовах дистанційного навчання спростить взаємодію учасників освітнього процесу. Разом з тим, важливо пам’ятати, що учні можуть мати труднощі з доступом до того чи іншого каналу комунікації, інтернет-платформи тощо. У такому разі важливо передбачити для окремих учнів альтернативні рішення. На що варто звертати увагу при обранні інтернет-платформи для дистанційного навчання:

Доступність. Обирайте платформу, яка є у відкритому доступі, не потребує встановлення спеціального програмного забезпечення тощо.

Можливість ідентифікації учасників. Вчитель повинен мати змогу ідентифікувати всіх учнів, зареєстрованих у системі або присутніх на онлайн-уроці. Це перш за все питання безпеки.

Структурованість матеріалу. Учням буде зручніше працювати із платформою, коли матеріал у ній буде структурований, тобто розміщений у вигляді цілісних навчальних тем, курсів. Це сприятиме організації віддаленої роботи учнів, вибору власної швидкості опанування навчального матеріалу.

Наявність онлайн-журналу. Учнівство звикло мати доступ до своїх оцінок, переглядати їх у журналі після занять. Можливість робити це онлайн – вимога часу.

Зворотний зв’язок. Це дасть змогу учням оперативно отримувати відгук від вчителя щодо виконаних завдань тощо.

Педагогічна діяльність

В умовах дистанційного навчання важливо застосувати інші форми й методи роботи. Не зовсім доцільно пропонувати учню опрацювати текст підручника, адже шкільні підручники спрямовані на очне навчання. Учитель має адаптувати навчальні ресурси відповідно до особливостей класу, можливостей учнів. Водночас під час проведення навчальних занять онлайн учитель обмежений у прийомах роботи. Відрізняється і стиль навчання дітей: в онлайн-режимі частина учнів можуть втрачати динаміку, інші ж навпаки – проявляти більшу активність та ліпше засвоювати матеріал. У той же час навчання з використанням дистанційних технологій відкриває нові можливості для реалізації індивідуальної освітньої траєкторії. Поради педагогам для роботи в умовах дистанційного навчання:

Адаптуйте матеріал. В умовах поділу уроку на синхронну та асинхронну частини навчальні матеріали потрібно відповідно адаптувати. Подумайте і визначте, що озвучити під час онлайн-уроку, а яку частину матеріалу надати на самостійне опрацювання, роботу в групах тощо.

Записуйте та зберігайте онлайн-уроки. Це дасть можливість учням, які пропустили урок, наздогнати матеріал.

Урізноманітнюйте форми роботи. Дистанційне навчання – це не лише онлайн-уроки (в ZOOM, MS Teams тощо). Онлайн-формат взаємодії дає змогу учням працювати в групах, розробляти проєкти тощо. Партнерство у роботі учнів можна використовувати і під час онлайн-уроку для виконання коротких завдань, і для більш масштабних завдань, що потребують тривалішого часу виконання.

Приділяйте більше уваги результату, а не процесу. Відсутність достатньої кількості комп’ютерів у сім’ї, проблеми з доступом до інтернету чи інші труднощі можуть завадити учням відвідувати онлайн-уроки. Втім технології дистанційного навчання дають змогу компенсувати відсутність на онлайн-уроці та отримати результат – учні можуть надолужити пропущене, переглянувши запис уроку, ознайомившись із електронними освітніми ресурсами, виконавши завдання.

Важливою частиною успішної педагогічної діяльності умовах за дистанційного навчання є підтримка педагогічного колективу з боку директора. Як директорові продемонструвати підтримку роботи педагогів в умовах дистанційного навчання?

Забезпечте методичну та консультаційну підтримку. Організуйте навчання, семінари, обмін досвідом між педагогами.

Не вимагайте звітності. Робота у дистанційному режимі часто вимагає від педагогів значно більшого часу на підготовку навчального матеріалу та комунікацію з учнями.

Довіряйте. Надмірний контроль зі сторони керівництва, втручання в роботу вчителя під час використання технологій дистанційного навчання може додавати стресу учасникам освітнього процесу та демотивувати вчителя.

Забезпечте педагогам повноцінний лікарняний у випадку хвороби. Технології дистанційного навчання, безумовно, дають змогу запобігти поширенню вірусів під час уроків, не перериваючи спілкування учнів між собою та вчителями. Однак педагоги мають право перебувати на лікарняному, не проводячи занять. Це саме стосується й учнів.

Система оцінювання

Зазнали змін і види завдань, які пропонуються учням. Завдання й форми роботи, що використовувалися в умовах очного навчання, можуть бути неприйнятними під час дистанційного. Наприклад, за використання технологій дистанційного навчання неможливо виконати завдання на перевірку знань, відтворення тексту підручника. Очевидно, що змінивши форми роботи під час уроків, потрібно змінювати і форми оцінювання. Як вчителеві налагодити систему оцінювання?

Оприлюднюйте критерії оцінювання до кожного завдання. Так учні наперед розумітимуть, як та за яким принципом формується оцінка.

Давайте зворотній зв’язок. Практика показує, що в умовах дистанційного навчання найменші учні найбільше потребують детальних роз’яснень та зворотного зв’язку. Негативна оцінка може не дати достатньо інформації для учнів, натомість після пояснення, за що вона отримана, учень зможе порефлексувати про свої помилки.

Не обмежуйте в часі. Учні мають різну динаміку роботи в онлайн-режимі. А в когось може повільніше працювати комп’ютер чи інтернет. Тому завдання, обмежені в часі, не рекомендовані для оцінювання результатів навчання учнів.

Шукайте альтернативи. Звичні тестові завдання в умовах дистанційного навчання корисні для саморефлексії учнів. А для контрольних завдань ліпше знайти альтернативні форми, як-от тематичне есе, творче завдання тощо.

Освітнє середовище

За дистанційного навчання значна частину роботи зі створення освітнього середовища стали виконувати батьки, забезпечуючи дитину технікою, доступом до інтернету, облаштовуючи робоче місце. Втім директорові школи не варто забувати про такі важливі аспекти роботи:

Безпека. Звертайте особливу увагу на безпечність доступу до інтернет-платформи, на якій відбувається дистанційне навчання. Профілі учнів мають бути підписані їхніми іменами.

Правила поведінки. Звичні правила поведінки у школі не працюють в онлайн-форматі, тому варто адаптувати їх до дистанційного навчання – встановити правила спілкування під час зум-уроків тощо.

Комунікація з батьками. Дистанційне навчання потребує частішої взаємодії з батьками, зокрема щодо поведінки дітей, їхнього режиму роботи, виконання завдань.

У форматі онлайн завершився фінальний етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України 2021

14-17 травня 2021 року відбулася одна з найбільших інтелектуальних подій року – фінальний етап Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України, яка співпала з відзначенням Дня науки в Україні.

Понад 1000 юних науковців з усієї країни презентували свої дослідження у 65 секціях 12 наукових відділень. На урочистостях під час заходу конкурсантів вітали президент Малої академії наук України, академік НАНУ Станіслав Довгий, директор Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Володимир Вербицький, директор Національного центру «Мала академія наук України» Оксен Лісовий, директор Українського державного центру національно-патріотичного виховання, краєзнавства і туризму учнівської молоді Сергій Неділько, які подякували організаторам I та II етапів конкурсу-захисту, науковим керівникам і батькам конкурсантів за величезну роботу, благородну працю та турботу, яка сприяла підготовці учнівської молоді до активної наукової діяльності.

Команда Чернігівського територіального відділення МАН України гідно представила область у фінальному етапі конкурсу-захисту. 17 її членів отримали дипломи переможців, а саме: 1 диплом І ступеня, 7 – ІІ й 9 – ІІІ ступеня. Серед них був і учень 11-Б класу гімназії імені Пантелеймона Куліша м. Борзни Борзнянської міської ради Андрій Коломієць, який став переможцем III етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН України в секції «Екологічно безпечні технології та ресурсозбереження» відділення технічних наук (диплом ІІІ ступеня).

Вітаємо Андрія Коломійця та його наукового керівника, учителя фізики гімназії Наталію Єргалієву з перемогою і бажаємо подальших успіхів та досягнень!

Уряд розподілив 1 млрд 421 млн 334,9 тис. грн субвенції місцевим бюджетам на забезпечення якісної, сучасної та доступної загальної середньої освіти «Нова українська школа» у 2021 році. Відповідне рішення 17 травня 2021 року ухвалив Кабінет Міністрів України.

«Кошти субвенції призначено для закупівлі оснащення, зокрема сучасних меблів для майбутніх перших класів, дидактичних матеріалів, комп’ютерного обладнання, а також для підвищення кваліфікації вчителів щодо сучасних освітніх технологій та методик відповідно до Концепції «Нова українська школа», упровадження нового Держстандарту базової середньої освіти. Під час карантинних обмежень особливого значення набуває комп’ютерне обладнання, яке допомагає проводити навчання за допомогою дистанційних технологій. Тому частину коштів субвенції передбачено для закупівлі комп'ютерного обладнання для початкових класів», – зазначив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.

Так, загальний обсяг субвенції на розвиток Нової української школи в 2021 році становить 1 млрд 421 млн 334,9 тис. грн. З них – 1 млрд 21 млн 334,9 тис. грн видатків розвитку, за рахунок яких буде здійснено закупівлю:

- засобів навчання та обладнання, зокрема комп'ютерного та сучасних меблів (для 1-х класів НУШ), для навчальних кабінетів початкової школи (або структурних підрозділів закладів освіти, що забезпечують здобуття початкової освіти) на суму 986 млн 334,9 тис. грн;

- комп’ютерного та мультимедійного обладнання, пристосувань для навчальних кабінетів, засобів навчання, зокрема навчально-методичної та навчальної літератури, зошитів з друкованою основою, у тому числі їх електронних версій та з аудіосупроводом, для закладів загальної середньої освіти, що є учасниками всеукраїнського інноваційного освітнього проєкту за темою «Розроблення і впровадження навчально-методичного забезпечення для закладів загальної середньої освіти в умовах реалізації Державного стандарту базової середньої освіти» на суму 35 млн грн.

Крім того, за рахунок 400 млн грн видатків споживання буде проведено супервізію (26 млн 378,4 тис. грн, що становить 6,6%) та підвищення кваліфікації педагогічних працівників (373 млн 621,6 тис. грн, що становить 93,4%).Зокрема, в інститутах післядипломної педагогічної освіти комунальної форми власності будуть удосконалювати професійні навички такі категорії:

- вчителі початкової школи (майбутніх 1-х класів);

- вчителі закладів загальної середньої освіти, які забезпечуватимуть реалізацію нового Державного стандарту базової середньої освіти (зокрема пілотних закладів освіти);

- вчителі, які викладають один чи декілька навчальних предметів (інтегрованих курсів) румунською або угорською мовами, за напрямом: формування предметних (галузевих) компетентностей державною мовою;

- асистенти вчителів.

Також за рахунок 271 млн 634,4 тис. грн коштів субвенції, що становить 68% від загальної суми на підвищення кваліфікації, здійснюються видатки на оплату послуг з підвищення кваліфікації вчителів 5-11 (12) класів, замовниками яких є заклади загальної середньої освіти.

Національна служба здоров’я України на своїй офіційній сторінці у Фейсбук опублікувала рекомендації щодо проходження медоглядів школярами та дітьми, які вступають до першого класу.

Батьки майбутніх першокласників разом з іншими документами мають подавати медичну довідку № 086-1/о, у якій міститься висновок про стан здоров’я дитини, діагноз, група на фізкультурі. Такі довідки видає сімейний лікар або педіатр, з яким у дитини укладена декларація. Також лікар направляє учня до вузьких спеціалістів, чиї висновки також потрібні для огляду.

Перед вступом до першого класу потрібно відвідати таких лікарів та пройти такі аналізи:

- дитячий хірург;

- дитячий ортопед-травматолог;

- дитячий офтальмолог;

- стоматолог;

- інші спеціалісти за показаннями;

- аналіз крові на гемоглобін;

- інші аналізи за показаннями.

Діти, які вже навчаються в школі, мають проходити медичний огляд один раз на рік, але не обов’язково робити це перед самим навчальним роком. Можна перенести похід до лікаря на будь-який інший час, щоб не створювати черг перед першим вересня.

Із 7 до 17 років вузьких спеціалістів та аналізи потрібно проходити лише за потреби. Потрібні консультації та аналізи для кожного віку підкаже педіатр чи сімейний лікар, який направляє на огляд.

Медичні огляди учнів є безоплатними. Для консультації вузьких спеціалістів педіатр чи сімейний лікар створить електронне направлення. З ним потрібно звернутися до будь-якого медичного закладу, який має договір з Національною службою здоров'я України на надання амбулаторної допомоги.

НСЗУ нагадує, що направлення не потрібне для гінеколога дитячого та підліткового віку, підліткового психіатра, нарколога, дитячого стоматолога та лікаря, в якого під наглядом перебуває дитина з хронічними захворюваннями.

Схему періодичності обов’язкових медичних профілактичних оглядів учнів загальноосвітніх навчальних закладів можна знайти в наказі Міністерства охорони здоров’я України від 16.08.2010 № 682 «Про удосконалення медичного обслуговування учнів загальноосвітніх навчальних закладів» (зі змінами).

Відповідно до Дорожньої карти з впровадження вакцини від гострої респіраторної хвороби COVID-19 працівники сфери освіти є пріоритетною групою захисту.

Освітян, залучених до проведення зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) у 2021 році, за їхнім бажанням, щеплюють вакциною CoronaVac проти COVID-19 виробництва Sinovac Biotech з 14 квітня. Працівників освіти, які залучені до проведення ЗНО, вакцинують організовано мобільними бригадами з імунізації. Список охочих вакцинуватися формує керівник закладу освіти та передає його до департаментів охорони здоров’я обласних, Київської міської державних адміністрацій. Вони, своєю чергою, узагальнюють списки та передають їх регіональним координаторам з вакцинації для подальшого планування виїзду мобільної бригади. За планування графіку виїздів мобільних бригад відповідають регіональні координатори з вакцинації. Вони повідомляють керівникам закладів освіти дату та час приїзду мобільної бригади.

Вакцинація інших працівників сфери освіти розпочнеться після отримання регіонами нової партії вакцини Comirnaty від компанії Pfizer-BioNTech. Вакцина Comirnaty від компанії Pfizer-BioNTech призначена для цієї групи пріоритетної імунізації від COVID-19 за рішенням оперативного штабу МОЗ з протидії вакцинокерованим інфекціям. Україна очікує вакцину Comirnaty від компанії Pfizer-BioNTech у межах глобальної ініціативи COVAX найближчим часом.

Алгоритм запису працівників сфери освіти на вакцинацію від COVID-19:

1. Працівники закладів дошкільної, загальної середньої, позашкільної, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти звертаються до керівників закладів освіти.

2. Керівники закладів дошкільної, загальної середньої, позашкільної освіти формують і направляють списки до органів управління освітою місцевих рад. Органи управління освітою місцевих рад надають списки департаментам (управлінням) освіти і науки обласних, Київської міської державних адміністрацій.

3. Керівники закладів професійної (професійно-технічної) та фахової передвищої освіти направляють списки департаментам (управлінням) освіти і науки обласних, Київської міської державних адміністрацій.

4. Департаменти (управління) освіти і науки обласних, Київської міської державних адміністрацій надають списки закладів освіти департаментам охорони здоров’я обласних, Київської міської державних адміністрацій.

5. Керівники закладів вищої освіти направляють списки департаментам охорони здоров’я обласних, Київської міської державних адміністрацій.

6. Регіональні координатори з вакцинації повідомляють керівників закладів освіти, які подали списки, про дату і час, коли мобільна бригада приїде до закладу освіти для вакцинації колективу.

7. Уточнені списки керівники надають до першого приїзду мобільної бригади до закладу освіти. Після першого приїзду мобільної бригади будь-які зміни в списках узгоджуються з регіональними координаторами з вакцинації в індивідуальному порядку.

Детальна інформація про особливості вакцинальної кампанії, типи вакцин та відповіді на запитання — на vaccination.covid19.gov.ua або за номером контакт-центру 0 800 60 20 19.

У ЗАКЛАДАХ ОСВІТИ ВІДЗНАЧИЛИ ДЕНЬ ЄВРОПИ

У третю суботу травня, починаючи з 2003 року, в Україні щорічно відзначається День Європи. Цьогоріч його відзначення припало на 15 травня.

Для нас, українців, це особливий день.

Педагоги, учні та навіть вихованці закладів дошкільної освіти Борзнянської територіальної громади активно долучилася до відзначення Дня Європи - дня спільних цінностей, спільної історії, спільної культури та, що найважливіше, спільного майбутнього. Адже одним із пріоритетних завдань сучасної освіти є сприяння розвиткові демократичної культури, формуванню політико-правових і соціально-економічних знань здобувачів освіти.

Проведено багато цікавих, веселих та пізнавальних заходів, присвячених висвітленню сутності та ролі Європейського Союзу в сучасному світі: ігра-подорожі «Ми всі різні, а світ у нас – один на всіх», «Ми - Європейці», віртуальні подорожі «Європа на твоїй долоні», «Цікаве про Європу», книжкові виставки – подорожі «Вивчай Європу – змінюй Україну», «У книжок немає кордонів», «Освіта в Європі: впевнене вікно у майбутнє», флешмоби «Знай про Європу більше», стріт-арти «Разом з Європою», тощо.

8 та 9 травня ми відзначаємо День пам'яті та примирення, День Перемоги над нацизмом у Другій світовій війні! Ця перемога дісталася нечувано дорогою ціною – ціною мільйонів життів наших співвітчизників.

Ми щиро вшановуємо своїх визволителів, які героїчно відстояли наше невід’ємне право жити вільно на рідній землі, які разом із солдатами антигітлерівської коаліції врятували від фашистського рабства країни поневоленої Європи.

Крізь полум'я боїв, страждання й смерть, крізь гіркоту поразок та непоправні втрати йшов наш народ до великої перемоги.

У ці дні ми віддаємо шану всім тим, хто у жорстокій битві виборював нашу свободу, хто захищав рідну українську землю від нацизму.

Нехай нашими неперехідними духовними цінностями, нашими найвищими чеснотами стануть священна пам'ять і глибока повага до тих, хто пройшов страшну й сувору школу війни, хто в повоєнні роки відбудовував зруйновані міста та села, хто й сьогодні є для нас прикладом любові до Батьківщини, зразком витримки, мудрості й терпіння, щирої віри в щасливе майбутнє нашої незалежної держави.

Ми з вдячністю згадуємо тих, хто віддав власне життя за щасливе майбутнє своїх нащадків.

Сьогодні кривава військова агресія на сході країни знову затьмарила наше небо, ледь не щодня забираючи життя найкращих українських воїнів. Титанічна битва нашого народу за перемогу триває. Священний обов’язок кожного з нас – бути гідними подвигу батьків і дідів та зробити все для того, щоб на мирній землі виховувати дітей, радіти успіхам у досягненні трудових цілей.

Саме подвиг ветеранів Другої Світової війни надихає сучасних героїв до нових героїчних вчинків. Адже завдячуючи їм, ми маємо яскравий приклад незламності духу, сили волі та того, як сильно потрібно любити свою Україну, аби подолати ворога та вибороти перемогу.

Від щирого серця бажаємо Вам та Вашим родинам здоров'я, благополуччя, миру та процвітання в рідній незалежній Україні!

Вічна пам'ять загиблим, честь і слава живим героям!

Щиро вітаємо Вас зі Світлими Великодніми Святами! Нехай світле свято Христового Воскресіння покладе початок новим перемогам і звершенням у Вашому житті. Нехай здійсняться всі Ваші добрі задуми і справи, мрії і прагнення.

Бажаємо, щоб ніколи не залишало Вас і Ваших рідних Боже благословення.

Господня ласка зігрівала, обдаровувала міцним здоров’ям, приносила Вам і Вашим родинам добро, радість, благополуччя та щастя!

24 квітня 2021 року на базі гімназії імені Пантелеймона Куліша м. Борзни Борзнянської міської ради відбулося пробне зовнішнє незалежне тестування.

До участі в тестуванні зареєструвалось 116 осіб. На пункт тестування прибули 112 (96,6% від загальної кількості зареєстрованих) чоловік.

Учасники тестування працювали з тестами з: англійської мови (7 чол.), біології (2 чол.), географії (1 чол.), історії України (11 чол.), математики (14 чол.), математики (стандарт – 6 чол.), української мови (19 чол.), української мови і літератури (50 чол.), фізики (2 чол.).

Пробне тестування проходило організовано, з дотриманням протиепідемічних заходів, затверджених постановами Головного державного санітарного лікаря України: використання масок, дезінфекторів, збереження соціальної дистанції.

14 квітня 2021 року Уряд ухвалив постанову про призначення й виплати стипендій та премій Президента України для учнів, які мають високі результати здобуття повної загальної середньої освіти.

«Учні, які своїми досягненнями в навчанні засвідчують високий рівень освіти в Україні, а також сприяють підвищенню авторитету нашої держави на міжнародному рівні, потребують відзначення та фінансової підтримки держави. Таке заохочення обдарованих дітей стане стимулом для продовження навчання у закладах вищої освіти України та розвитку інтелектуального потенціалу суспільства загалом», – зазначив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.

Відповідною постановою затверджено:

- Порядок призначення та виплати стипендій Президента України учасникам зовнішнього незалежного оцінювання, які отримали найвищі результати;

- Порядок призначення та виплати премій Президента України для переможців всеукраїнських і міжнародних учнівських олімпіад з навчальних предметів.

Стипендії за найвищі результати ЗНО призначатимуться щороку не більш ніж 270-м учасникам тестування, які:

- здобули повну загальну середню освіту в поточному році,

- отримали найбільшу загальну суму балів за результатами ЗНО з усіх навчальних предметів, визначених для обов’язкового складання у поточному навчальному році,

- зараховані до закладів вищої освіти України і постійно проживають в Україні.

Стипендії виплачуватимуться протягом календарного року з 1 вересня щомісяця у розмірі 10 000 гривень. Особи, яким призначено стипендію, зберігають право на отримання інших стипендій.

Премії Президента України для переможців всеукраїнських і міжнародних олімпіад з навчальних предметів призначатимуться з метою відзначення та державної підтримки учнів.

Щороку наказом МОН призначатиметься не більш ніж:

- 85 премій для переможців всеукраїнських олімпіад;

- 40 премій для переможців міжнародних олімпіад.

Претендентами на призначення премій для переможців всеукраїнських олімпіад є особи, які за результатами IV етапу всеукраїнських учнівських олімпіад з відповідних навчальних предметів у відповідних класах отримали найбільшу кількість балів.

Претендентами на призначення премій для переможців міжнародних олімпіад є особи, які у складі команд для участі в міжнародних учнівських олімпіадах з відповідних навчальних предметів, затверджених наказом МОН, стали переможцями таких олімпіад.

Премії для переможців всеукраїнських і міжнародних олімпіад призначатимуться за умови, що особи здобувають освіту в закладах освіти України і постійно проживають в Україні.

Премії виплачуватимуться одноразово в розмірі:

- для переможців всеукраїнських олімпіад – 20 000 гривень;

- для переможців міжнародних олімпіад – 100 000 гривень.

Постанову ухвалено на виконання Указу Президента України від 28 січня 2021 року № 27/2021 «Про стипендії, премії та гранти Президента України у сфері освіти».

Учні, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти у 2020-2021 навчальному році, звільняються від проходження державної підсумкової атестації. 13 квітня 2021 року відповідний закон № 5014

ухвалила Верховна Рада України.

Ініціатива покликана мінімізувати ризики захворювання на COVID-19 під час оцінювання результатів навчання учнів, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти. Також це уможливить отримання ними в установленому законодавством порядку документів про здобуття повної загальної середньої освіти.

Окрім того, законодавчими змінами передбачено, що учні, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти у 2020-2021 навчальному році, мають право пройти державну підсумкову атестацію, зокрема у формі зовнішнього незалежного оцінювання, за власним бажанням.

Ці законодавчі зміни також було підтримано Президентом України Володимиром Зеленським і визначено як невідкладні.

Водночас усі етапи зовнішнього незалежного оцінювання 2021 року відбудуться в заплановані терміни незалежно від рівня епідемічної небезпеки у регіонах:

- пробне тестування – 24 квітня у Києві, Чернігівській та Миколаївській областях (у решті регіонв відбулось 10 квітня),

- основна сесія ЗНО – з 21 травня до 15 червня,

- додаткова сесія – з 26 червня до 16 липня.

14 квітня 2021 року Кабінет Міністрів України затвердив План заходів щодо популяризації природничих наук та математики до 2025 року.

«Ухвалене рішення сприятиме розвитку природничо-математичної освіти як фундаментальної основи для становлення держави, залученню молодих людей у професію та викладанню природничих і математичних дисциплін на належному рівні», – зазначив Міністр освіти і науки України Сергій Шарлет.

Зокрема, документом передбачені такі заходи:

- підвищення якості природничої і математичної освіти в Україні;

- збільшення привабливості природничо-математичних спеціальностей для краще підготовлених вступників до закладів фахової передвищої та вищої освіти;

- виведення матеріально-технічного та методичного забезпечення викладання природничих дисциплін на належний рівень;

- залучення у професію викладача (вчителя) природничих і математичних дисциплін активних молодих людей;

-забезпечення опанування сучасних освітніх технологій учителями й викладачами природничих і математичних дисциплін.

Згідно з документом міністерствам, центральним органам виконавчої влади, обласним та Київській міській державним адміністраціям слід забезпечити виконання плану заходів у межах видатків, передбачених у державному та місцевих бюджетах на відповідний рік, а також інших джерел, не заборонених законодавством.

13 квітня 2021 року Верховною Радою в першому читанні ухвалено законопроєкт №4629-1 щодо вдосконалення механізмів формування мережі ліцеїв для запровадження якісної профільної середньої освіти. Своєю чергою МОН пропонує додаткові зміни до другого читання.

Законопроєкт визначає нові вимоги до започаткування та провадження освітньої діяльності комунального ліцею, виконання яких має забезпечити засновник.

Документ передбачає, що опорні заклади освіти забезпечуватимуть здобуття не лише початкової та базової середньої освіти, а й профільної середньої.

Рішення про утворення комунальних ліцеїв як окремих юридичних осіб, їх реорганізацію, ліквідацію чи перепрофілювання зможуть ухвалювати Верховна Рада АР Крим, обласні, міські ради та представницькі органи інших територіальних громад, які спроможні забезпечити функціонування ліцею відповідно до вимог законодавства. Тобто законопроєкт скасовує норму, коли такі повноваження з-поміж міських рад мали лише ради міст з населенням понад 50 тисяч осіб.

Згідно з законопроєктом до 2027 року відтерміновується набрання чинності норм щодо функціонування в комунальних ліцеях не менш ніж 4-х класів протягом 10-12 років навчання, юридичного виокремлення початкових шкіл, гімназій, ліцеїв, включно з приведенням у відповідність статутів.

Крім того, законопроєкт зобов’язує Верховну Раду АР Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські ради до 1 вересня 2024 року затвердити плани формування ефективної мережі закладів середньої освіти з урахуванням вимог законодавства до ліцеїв, безпечного, інклюзивного та цифрового освітнього простору, демографічних показників розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, спроможності територіальних громад, профілізації старшої профільної школи й необхідності охоплення на відповідній території усіх профілів навчання, визначених законодавством.

Водночас документ зобов’язує засновників ліцеїв до 1 вересня 2027 року забезпечити виконання планів формування ефективної мережі закладів середньої освіти, здійснити конкурсний відбір педагогічних працівників, керівників закладів освіти, вжити інших, передбачених планами й законодавством, заходів.

Законопроєкт також дозволяє представницьким органам територіальних громад усіх рівнів виконувати функції засновників ліцеїв до 1 вересня 2027 року, тобто до повноцінного запуску трирічної старшої профільної школи на базі трансформованої мережі з утворенням нових ліцеїв.

Крім того, законопроєкт передбачає створення правових підстав для функціонування нової державної установи, що забезпечуватиме надання освітніх послуг у сфері дошкільної, повної загальної середньої та позашкільної освіти дітям, які перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я.

«Міністерство освіти і науки підтримує законопроєкт як такий, що спрямований на підвищення спроможності органів місцевого самоврядування як засновників комунальних закладів загальної середньої освіти забезпечувати доступність повної загальної середньої освіти. Водночас, зважаючи, зокрема, на адміністративно-територіальну реформу та розширення повноважень сільських, селищних та міських рад в укрупнених районах, маємо пропозиції до законопроєкту, які просимо розглянути під час його підготовки до другого читання», – зазначив Міністр освіти і науки України Сергій Шкарлет.

Зокрема, МОН пропонує додатково врегулювати питання:

- діяльності в складі ліцеїв структурних підрозділів, що можуть забезпечувати здобуття дошкільної та початкової освіти;

- кількості десятих класів у складі ліцею – не менше двох десятих класів, передбачивши при цьому вимогу щодо кількості різних профілів навчання – не менше трьох;

- визначення повноважень Кабінету Міністрів щодо створення спеціально уповноваженої державою установи, що має забезпечити доступність освіти для дітей, які перебувають на тривалому лікуванні; забезпечення її утримання та розвитку матеріально-технічної бази; затвердження установчих документів та положення про органи управління державної установи.

Через припинення руху громадського транспорту, що унеможливлює доїзд зареєстрованих учасників, а також педагогів, залучених до проведення пробного зовнішнього незалежного оцінювання, тестування у Києві та Чернігівській області буде перенесено на 24 квітня. В інших регіонах України пробне ЗНО відбудеться, як і заплановано, 10 квітня.

Незалежно від того, коли саме учасники проходитимуть оцінювання, для них буде доступна можливість завантажити тестові зошити з будь-яких навчальних предметів із переліку та пройти тестування вдома. Водночас різнитиметься дата внесення відповідей до сервісу «Визначення результатів пробного зовнішнього незалежного оцінювання». Так, учасники, які проходитимуть оцінювання 10 квітня, зможуть занести свої відповіді до цього сервісу 10-14 квітня, тобто відповідно до попереднього плану.

Учасники з Києва та Чернігівської області, для яких тестування буде перенесено на 24 квітня, зможуть унести свої відповіді на той тест, на який вони були зареєстровані, з 24 до 28 квітня (після проходження оцінювання).

Щоб такі учасники якомога повніше ознайомились із іншими тестами пробного ЗНО, з 10 до 28 квітня у кабінетах цих учасників буде розміщено «бонусні тести», які можна буде пройти вдома і внести результати їхнього виконання у спеціальний сервіс 10-28 квітня. Тобто якщо учасник з Києва зареєструвався для проходження тесту з математики, він пройде пробне ЗНО з цього предмета 24 квітня й унесе свої відповіді на завдання цього тесту в період з 24 до 28 квітня. Але уже 10 квітня він може ознайомитися із завданнями тестів з української мови, хімії, біології тощо і з 10 до 28 квітня вносити свої відповіді з цих навчальних предметів до сервісу визначення результатів.

Результати пробного ЗНО (за шкалами 1-12 балів, 100-200 балів) буде розміщено в особистих кабінетах усіх учасників оцінювання до 30 квітня.

Відеокоментарі до завдань тестів будуть доступні 11 квітня, однак закликаємо тих учасників, які проходитимуть оцінювання пізніше, до 24 квітня утриматися від ознайомлення із матеріалами тестів, на які вони були зареєстровані. Це важливо, щоб отримати максимальний ефект від проходження тестування в аудиторії і якнайкраще зрозуміти, на що очікувати під час основної сесії ЗНО.

МОН, Український і регіональні центри оцінювання просять учасників пробного ЗНО бути максимально відповідальними, дотримуватися рекомендацій медиків, правил соціального дистанціювання, не наражати себе та інших на небезпеку, стежити за самопочуттям перед тестуванням та за наявності симптомів ГРВІ залишатися вдома.

Якщо учасник вирішить залишитися вдома, він зможе завантажити всі матеріали тестування, занести відповіді до спеціального сервісу, щоб визначити свої результати, не створюючи додаткових ризиків для здоров’я.

Всі учасники пробного ЗНО зобов’язані дотримуватися протиепідемічних заходів як до входу в пункти тестування, так і впродовж усього періоду оцінювання – учасники мають перебувати в масках, мати дезінфектори й користуватися ними, дотримуватися соціальної дистанції з іншими учасниками тестування.

З огляду на те, що епідеміологічна ситуація є швидкозмінною, просимо учасників напередодні оцінювання обов'язково зайти у свої кабінети на сайтах відповідного регіонального центру оцінювання якості освіти та ознайомитися із актуальною інформацією щодо проведення пробного ЗНО. За актуальної інформацією також слідкуйте на офіційних ресурсах Міністерства освіти і науки України (сайт, Facebook-сторінка, Telegram-канал, а також на сайті УЦОЯО).

Відбулося засідання атестаційної комісії ІІ рівня при відділі освіти Борзнянської міської ради

02 квітня 2021 року у відділі освіти Борзнянської міської ради відбулося засідання атестаційної комісії II рівня.

Засідання проведено головою комісії, начальником відділу освіти, Оленою Мідянкою із дотриманням протиепідемічних заходів.

Олена Мідянка поінформувала членів комісії про результати розгляду клопотань атестаційних комісій І рівня закладів освіти Борзнянської міської ради. За результатами голосування прийнято відповідні рішення.

Відповідно до п. 2.13 Типового положення про атестацію педагогічних працівників від 06 жовтня 2010 року № 930 (зі змінами) атестаційною комісією II рівня проатестовано на відповідність займаній посаді та раніше присвоєній (присвоєння) кваліфікаційної категорії «спеціаліст вищої категорії» і педагогічного звання 28 педагогічниих працівників із 7 закладів загальної середньої освіти, 2 закладів дошкільної освіти та 6 керівних кадрів на відповідність займаній посаді із 4 закладів загальної середньої освіти і 1 закладу дошкільної освіти.

Наразі готується наказ відділу освіти про підсумки атестації керівних кадрів і педагогічних працівників закладів освіти Борзнянської міської ради.

Результати проведення Всеукраїнського відкритого марафону з української мови імені Петра Яцика

Із метою розвитку в учнівської та студентської молоді стійкої мотивації й свідомого прагнення до вивчення української мови Державною науковою установою «Інститут модернізації змісту освіти» та Міжнародним благодійним фондом «Ліга українських меценатів» від 26 лютого до 21 березня 2021 року було проведено Всеукраїнський відкритий марафон з української мови імені Петра Яцика.

Учасниками Марафону на добровільних засадах стали учні 3-11 класів закладів загальної середньої, професійної (професійно-технічної) освіти, студенти фахової передвищої та вищої освіти.

Змагання відбулося в дистанційному форматі на платформі HUMAN у чотири етапи.

Усього до участі в Марафоні з української мови імені Петра Яцика зареєструвалося 37814 учасників, які виконуючи тестові завдання, продемонстрували свої знання з української мови. Усі чотири етапи змагання вдалося подолати 11555 конкурсантам, що становить 45 % від загальної кількості учасників. Узяти участь у Марафоні від Чернігівської області виявили бажання понад тисячу здобувачів освіти. До фіналу дійшли 411 конкурсантів із 26 територіальних громад.

30 березня 2021 року відбулася онлайн-конференція з теми «Цифровий Марафон з української мови імені П. Яцика: результати, досвід, виклики». Під час конференції була оприлюднена рейтингова таблиця переможців Марафону, статистика щодо залучення та активності учасників змагання. Заради захисту персональних даних, рейтингова таблиця учасників була сформована з ID-кодів, які конкурсанти отримали в системі HUMAN. Кожен учасник може ввести свій код та побачити загальну кількість балів, а також своє місце в рейтингу.

Здобувачі освіти, які посіли призові місця, будуть нагороджені дипломами. За здобуте перше місце переможці отримають грошову премію від меценатів. Для подальшого оформлення документації щодо нагородження, на електрону адресу переможця буде надіслано інструкцію із вказівками. Учасники, які пройшли всі чотири етапи, отримають сертифікати, а їх школи спеціальну пропозицію від компанії «Еволюшн Груп». Заклади загальної середньої освіти, учні яких брали участь у Марафоні, до 30 квітня 2021 року можуть приєднатися безкоштовно до освітнього ресурсу HUMAN, заповнивши анкету за посиланням https://human.ua/contact-form.

Пробне ЗНО, основна та додаткова сесії зовнішнього незалежного оцінювання 2021 року відбудуться в заплановані терміни незалежно від рівня епідемічної небезпеки в регіонах. Це передбачено змінами до постанови Уряду від 9 грудня 2020 р. № 1236, які Кабінет Міністрів України ухвалив 22 березня 2021 року.

Згідно з рішенням, під час карантину дозволено проведення заходів з оцінювання якості освіти, здійснення яких належить до завдань Українського центру оцінювання якості освіти та його регіональних підрозділів: пробного ЗНО, зовнішнього незалежного оцінювання, вступних випробувань з використанням організаційно-технологічних процесів здійснення ЗНО тощо.

Відповідно, пробне ЗНО відбудеться 10 квітня. Зважаючи на епідеміологічну ситуацію, учасники можуть обрати лише один предмет для проходження пробного ЗНО. Водночас учасники зможуть завантажити тестові зошити з усіх навчальних предметів і пройти тестування вдома, після чого внести свої відповіді у форми на спеціальному сервісі для визначення результатів. Результати пробного ЗНО 2021 буде оприлюднено на інформаційних сторінках учасників 16 квітня.

Учасники основної сесії ЗНО до 30 квітня зможуть завантажити зі своїх інформаційних сторінок запрошення-перепустки, де буде зазначено час і місце проведення тестувань. Крім того, 6-18 травня триватиме додатковий період реєстрації на ЗНО.

Основна сесія зовнішнього незалежного оцінювання відбудеться за таким графіком:

- 21 травня – хімія,

- 24 травня – іспанська, німецька, французька мови,

- 25 травня – англійська мова,

- 28 травня – математика, математика (завдання рівня стандарту),

- 1 червня – українська мова, українська мова і література,

- 4 червня – історія України,

- 7 червня – фізика,

- 10 червня – біологія,

- 15 червня – географія.

Участь в основній сесії ЗНО є безкоштовною. Кожен учасник має право скласти тести не більш як із 5-ти навчальних предметів. Зміст сертифікаційних робіт відповідатиме програмам ЗНО, затвердженим МОН.

Результати зовнішнього незалежного оцінювання буде розміщено на інформаційних сторінках учасників ЗНО у такі дати:

- до 4 червня – хімія,

- до 18 червня – іноземні мови,

- до 22 червня – математика, математика (завдання рівня стандарту),

- до 25 червня – українська мова, українська мова і література, історія України, біологія,

- до 30 червня – географія.

Додаткова сесія ЗНО відбудеться з 26 червня до 16 липня. Результати додаткової сесії будуть відомі до 23 липня.

Докладніше про особливості та перебіг ЗНО 2021 читайте на спеціальній сторінці сайту УЦОЯО.

Повідомляємо, що відповідно до листа Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти» Міністерства освіти і науки України від 12 березня 2021 року № 22.1/10-581 «Про проведення онлайн-опитування», у рамках науково-дослідної роботи за темою «Розвиток інформаційного освітнього середовища сучасного навчального закладу України» та з метою оцінки наявної ситуації й масштабів прогалин у галузі кібербезпеки, проблем конфіденційності персональних даних на сайтах закладів освіти та їхніх сторінках у соціальних мережах, ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» в партнерстві з ГО «Центр кращого Інтернету» за підтримки Програми досліджень свободи Інтернету «Counterpart International» проводить онлайн опитування серед педагогічних працівників, представників адміністрації закладів загальної середньої освіти та батьків учнів чи осіб, які їх замінюють.

Опитування проводитиметься у березні – травні 2021 року на умовах повної анонімності. Участь в опитуванні є добровільною.

Посилання для учителів, представників адміністрації ЗЗСО:

https://docs.google.com/forms/d/1JMug47hq9dDUZwxQ0xW3AiJ-7dX1r3sRBUHbpAV3W8c/edit

Посилання для батьків учнів чи осіб, які їх замінюють:

https://docs.google.com/forms/d/1AuAfpbR9xVff4kdHTFdqzX_uAS32X22YQJEJ2uNuqXk/edit

Учнів, які завершують здобуття початкової (4-ті класи) та базової загальної середньої (9-ті класи) освіти, звільнено від проходження державної підсумкової атестації у 2020-2021 навчальному році. Відповідний наказ МОН від 03.03.2021 №273 зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.03.2021 за №338/35960.

Рішення ухвалено у зв’язку з установленням для єдиної державної системи цивільного захисту на всій території України режиму надзвичайної ситуації відповідно до пункту 1 розпорядження Кабінету Міністрів від 25 березня 2020 року №338-р «Про переведення єдиної державної системи цивільного захисту у режим надзвичайної ситуації».

Відповідно до абзацу другого частини п’ятої статті 17 Закону України «Про повну загальну середню освіту"», кожен учень має пройти державну підсумкову атестацію за кожний рівень повної загальної середньої освіти з державної мови, математики та інших предметів, визначених центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки, крім випадків, визначених законодавством.

Пунктом 6 розділу IV Порядку проведення ДПА встановлено, що здобувачі освіти, які проживають у зоні надзвичайної ситуації природного та техногенного походження, звільняються від атестації за рішенням МОН або місцевих органів управління освітою. Відповідно до пункту 9 розділу IV зазначеного Порядку, здобувачам освіти, звільненим від атестації, у відповідному документі про освіту робиться запис «звільнений(а)».

Відповідно до позицій 32 та 33 розділу ІІ Класифікаційних ознак надзвичайних ситуацій, перевищення порогового рівня захворюваності людей на грип, гострі респіраторні вірусні захворювання удвічі і більше разів протягом періоду понад 2 тижні у двох та більше адміністративних районах області (Автономна Республіка Крим, міста Київ та Севастополь), містах або в цілому по країні, інфекційні захворювання людей невиявленої етіології віднесено до надзвичайних ситуацій природного характеру.

Зважаючи на це, МОН звільнило від проходження державної підсумкової атестації здобувачів закладів загальної середньої освіти 4-х і 9-х класів у 2020-2021 навчальному році. У відповідному документі про освіту учнів, звільнених від ДПА, необхідно зробити запис «звільнений(а)».

Таке рішення сприятиме організованому завершенню навчального року учнями, які закінчують здобуття початкової та базової загальної середньої освіти, в умовах поширення на території України COVID-19.

Рішення набуде чинності у день його публікації в «Офіційному віснику України».

З метою поширення знань про ліси та їх важливість для існування життя на планеті, покращення екологічної ситуації в країні, виховання в молодшого покоління шанобливого ставлення до природи, Державне агентство лісових ресурсів України щороку проводить весняні акції для учнівської та студентської молоді, громадськості, ЗМІ.

Цьогорічна Акція Держлісагентства «Створюємо ліси разом» стартує 21 березня, у Міжнародний день лісів, й триватиме до Дня Довкілля, який цього року в Україні відзначатиметься 17 квітня. Акція проводиться за підтримки Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України.

У 2021 році Міжнародний день лісів проходитиме під гаслом «Відновлення лісів: шлях до відродження та добробуту». 21 березня та протягом періоду Акції лісогосподарські підприємства планують проведення ряду інформаційних пізнавально-розважальних заходів, які можуть бути цікавими для різних цільових аудиторій. Особлива увага приділятиметься роботі з учнівськими лісництвами.

Головним заходом Акції є створення лісових насаджень. Участь у цьому заході дозволить кожному учаснику відчути себе лісівником, зробити внесок у створення лісів.

Стартувала кампанія «Подякуй учителю»

Міністерство освіти і науки України спільно з фінським проєктом «Навчаємось разом» розпочали проведення кампанії «Подякуй учителю», метою якої є нагадування українцям про важливу роль учителя в розвитку та житті людини.

Організатори пропонують приєднатись до героїв відеоролика, опублікованого на сторінці МОН у YouTube, та висловити вдячність своїм улюбленим педагогам, яким українці завдячують своїми успіхами.

До участі в кампанії було залучено представників різних професійних сфер: заступника Міністра освіти і науки з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації Артура Селецького, телеведучу Наталію Мосейчук, дослідницю Антарктиди Марію Павловську, дитячу письменницю Таню Стус і президента Федерації Стронгмену України Сергія Конюшка.

Вони взяли участь у зйомці відеоролика, в якому згадали про вчителів, які зіграли значущу роль у їхньому особистому та професійному становленні. Герої відеоролика також висловили слова подяки своїм вчителям та закликали зробити це українців. Відео опублікували на офіційних сторінках МОН і фінського проєкту «Навчаємось разом» у Facebook під хештегом #ПодякуйВчителю.

Кампанія «Подякуй учителю» є завершальним етапом національного проєкту «Класний учитель». З самого початку метою цього проєкту була промоція українських учителів як сучасних, компетентних, ерудованих і творчих педагогів, яких люблять учні та яким довіряють батьки. Сучасні вчителі вміють зацікавити дітей предметом, розкрити їхній потенціал і надихнути на подальші здобутки. Кампанію створено за підтримки фінського проєкту «Навчаємось разом». Проєкт фінансується ЄС і Міністерством закордонних справ Фінляндії.

Про проєкт «Класний учитель».

Національна кампанія «Класний учитель» реалізується за ініціативи Міністерства освіти і науки України та фінського проєкту підтримки реформи української школи «Навчаємось разом».

Її метою є показати суспільству, як змінюються українська школа та вчителі, а також започаткувати ініціативу «Дякую вчителю».

В межах проєкту створено:

- онлайн-опитування для батьків учнів та вчителів, за результатами якого було отримано портрет ідеального вчителя, як його бачать батьки та самі вчителі;

- спецпроєкт з онлайн-виданням «Українська правда.Життя» про сучасні формати освіти та важливі компетентності педагогів, які вони мають застосовувати на практиці в Новій українській школі;

- соціальний відеоролик, а також білборди з реальними українськими вчителями.

Останнім часом збільшилася кількість випадків небезпечної поведінки дітей, що загрожує їхньому життю та здоров’ю. Зокрема, йдеться про вплив соціальних мереж в інтернеті. Для підвищення обізнаності вчителів, керівників закладів освіти, батьків та їхніх дітей МОН розробило рекомендації для проведення додаткових профілактичних заходів закладами освіти серед дітей та інформування батьків.

Цифрове середовище, зокрема інтернет, сьогодні є не лише важливим джерелом інформації, але й способом комунікації, який нівелює перепони для спілкування. Через глобальний вплив COVID-19 діти проводять дедалі більше часу в інтернеті.

Право дитини на безпеку та захист є базовим та поширюється на її життєдіяльність як онлайн, так і офлайн. Окрім того, не кожна дитина в Україні володіє достатнім рівнем знань щодо ризиків у цифровому середовищі та навичками безпечної поведінки в цифровому просторі. Діти мають право здобувати знання та підтримку у використанні цифрового середовища. Надавати таку підтримку є спільною відповідальністю батьків, педагогічних працівників, суспільства загалом. Залучення батьків до освітнього процесу, налагодження ефективних партнерських відносин сприятиме не лише ефективному досягненню результатів навчання, а й формуванню безпечного освітнього та родинного середовища для дитини.

Невід’ємною складовою цього процесу є організація профілактичних заходів. Найбільшої уваги щодо профілактики потребують підлітки (12-17 років), оскільки це етап активного формування самооцінки, інтересів, моральних уявлень, соціальних установок та потреби в спілкуванні з однолітками. Під час організації таких заходів варто орієнтуватися на формування навичок безпечної поведінки в цифровому середовищі та здобуття знань щодо:

- прав людей (зокрема, права в цифровому середовищі);

- електронної участі (в ухваленні рішень);

- збереження здоров’я під час роботи з цифровими пристроями;

- механізмів захисту прав, що порушуються в інтернеті, а також способів отримати допомогу.

Попередження потрапляння дітей в небезпечні ситуації та вчасне виявлення таких випадків сприяє позитивному спілкуванню між родиною та закладом освіти.

Батькам під час комунікації з дитиною варто, зокрема:

- говорити з дитиною про безпеку в інтернеті та допомагати розвивати критичне мислення, вчити робити аргументований вибір та нести відповідальність за його результати;

- будувати відкриті та довірливі стосунки з дитиною;

- формувати корисні звички використання ґаджетів та цифрового середовища та підвищувати самооцінку дитини, дозволяти дитині самостійно робити вибір і бути відповідальною за це;

- заохочувати користуватися ґаджетами в зонах видимості дорослих;

- встановлювати часові межі користування ґаджетами та контролювати додатки, ігри, вебсайти та соціальні мережі, якими користується дитина, та їх відповідність віку дитини;

- бути уважними до ознак страху чи тривоги, зміни поведінки, режиму сну та апетиту.

У разі виявлення, що дитина стала жертвою будь-яких проявів насильства, експлуатації, вербування або маніпуляцій у цифровому просторі, варто одразу звертатися до Національної поліції України та надіслати повідомлення про правопорушення до департаменту кіберполіції Національної поліції України (цілодобово).

Психологічну допомогу та підтримку можна отримати за номерами телефонів:

· Національна гаряча лінія з питань протидії насильству та захисту прав дитини (пн – пт, з 12:00 до 16:00):

- 0 800 500 225 (безкоштовно зі стаціонарних),

- 16 111 (безкоштовно з мобільних);

· онлайн-консультація для підлітків у Teenergizer;

· чатбот у Telegram і Viber допоможе дізнатися, куди звертатися по допомогу.

Додаткову інформацію щодо безпеки дітей в інтернеті можна знайти на сайті МОН.


Цього року Україна увосьме святкуватиме Global Money Week – Всесвітній тиждень грошей. Це цикл освітніх заходів для дітей та молоді в сфері фінансової обізнаності, що одночасно проводяться в понад 170 країнах світу. «Бережіть себе, бережіть свої гроші!» – це офіційна тема Global Money Week у 2021 році.

До участі в заходах запрошуються здобувачі загальної середньої освіти.

Проведення заходів заплановано: для студентів – на 22-28 березня 2021 року, для школярів – на 15-21 березня 2021 року. Із програмою заходів Національного банку України для школярів та студентів, навчальними матеріалами та ідеями заходів для святкування Global Money Week 2021 можна ознайомитися на тематичному мікросайті: https://events.bank.gov.ua/gmw2021/.За новинами перебігу інформаційної компанії Global Money Week 2021 слідкуйте на сторінці Національного банку з фінансової обізнаності у Facebook – Financial Literacy Ukraine (Фінансова грамотність в Україні).

Навчальні матеріали для проведення заходів з фінансової обізнаності можна завантажити з тематичного мікросайта: https://events.bank.gov.ua/gmw2021/.

Рекомендовано розглянути разом із учнями навчальні презентації з основ управління особистими фінансами. Посилити інтерактивну складову навчального процесу пропонуємо шляхом участі в конкурсі шкільних відеоробіт «Гривня! Камера! Мотор!», за допомогою різноманітних ігор та кросвордів, а також тематичних онлайн-тестів на платформі Kahoot!, які можна пройти самостійно або перетворити на командні змагання. Також учасники Global Money Week 2021 зможуть взяти участь у вебінарах Національного банку України на фінансову тематику для школярів і студентів за допомогою онлайн-платформи Zoom, у флешмобах «Як святкуємо Global Money Week 2021» і «Танцюй, як Манімен» у соціальних мережах, у вікторинах на сторінці Музею грошей НБУ в Instagram.

Про результати проведених заходів, присвячених Global Money Week 2021, представники закладів освіти повинні повідомити Національний банк України до 02 квітня 2021 року, заповнивши спеціальну форму звітності на сайті https://events.bank.gov.ua/gmw2021/, або за посиланням: https://cutt.ly/zk4Tl3b. Найініціативніші учасники будуть відзначені призами і потраплять до рейтингів Топ-10 найактивніших шкіл/найактивніших закладів вищої освіти під час Global Money Week 2021 в Україні.

За додатковою інформацією звертатися до відповідальної особи з питань проведення інформаційної кампанії Global Money Week 2021 в Україні – головного експерта управління зв’язків з громадськістю та фінансової обізнаності Національного банку України Олени Тригуб, моб. 067-255-44-68, Email: olena.tryhub@bank.gov.ua.


Інститут обдарованої дитини Національної академії педагогічних наук України та Національний центр «Мала академія наук України» оголошують про проведення та запрошують взяти участь у ІX-му Всеукраїнському конкурсі «Творчий вчитель – обдарований учень».

Головна мета конкурсу – створення умов для творчої самореалізації освітян, поширення їх інноваційного досвіду щодо упровадження в практику особистісно-орієнтованих, практико спрямованих, компетентнісних підходів до освіти обдарованих дітей та молоді, ідей STEM-освіти та спеціалізованої освіти наукового спрямування; підвищення ролі та статусу творчих педагогів у педагогічних колективах і в державі в цілому.

Основні завдання конкурсу:

- виявлення досвіду кращих педагогів, які ефективно використовують інноваційні форми й методи роботи з обдарованими дітьми та молоддю, зокрема з освітнього напряму STEM та спеціалізованої освіти наукового спрямування;

- популяризація педагогічних здобутків педагогів-новаторів та інших учасників освітнього процесу;