Bojary

zabytkowe osiedle Białegostoku

Kamila Oniszczuk , Skrzycka Gabriela

Bojary – dawniej dzielnica zamieszkana przez elity Białegostoku, dzisiaj na jego terenie znajdują się stare, drewniane, zabytkowe domy mieszkalne a w jego skład wchodzi osiedle Kraszewskiego.

Położenie Bojar na mapie Białegostoku.

Opis granic osiedla

Od al. J. Piłsudskiego, ulicą H. Sienkiewicza do ul. Towarowej, ul. Towarową do ul. Dalekiej, ul. Daleką, Skorupską, F. Chopina do ul. St. Staszica, ulicą St. Staszica do ul. św. Wojciecha, ul. św. Wojciecha do Warszawskiej, z ul. Warszawskiej w ul. Świętojańską, ulicą Świętojańską do ul. Branickiego, przez Plac dr n. med. A. P. Lussy, al. J. Piłsudskiego do ul. H. Sienkiewicza.

Kiedy powstały Bojary ?

Pierwszy raz o Bojarach usłyszano 5 grudnia 1581. Ta malutka osada położona była wzdłuż dzisiejszej ulicy Warszawskiej na jej odcinku od ul. Sienkiewicza do Pałacowej. Są one jedną z najstarszych części Białegostoku, której resztki możemy jeszcze dziś oglądać . Nazwa ta wywodzi się od określenia ludności, która od XV wieku osiedlała się na tym terenie.

Na Bojarach znajdują się np.:

VI Liceum Ogólnokształcące im. Króla Zygmunta Augusta – ul. Warszawska 8

ul. Warszawska 37 - Pałac Cytronów (obecnie Muzeum Historyczne)

Wydział Ekonomiczny UWB – ul. Warszawska 63

Centrum im. Ludwika Zamenhofa ul. Warszawska 19

Hotel Gołębiewski – ul. Pałacowa 7

Szkoła Podstawowa Nr 5 im. Władysława Broniewskiego – ul. Kamienna 15

Urząd Miejski – ul. Słonimska 1

Kościół św. Wojciecha – ul.Warszawska 46a

Mieszkańcy opowiadają o swojej zabytkowej dzielnicy

Ciekawostki:

  • bojar - dawny mieszkaniec ulicy Warszawskiej
  • Dziś w miejscu pierwotnej wsi Bojary pulsuje jedna z najlepiej zachowanych XIX-wiecznych, reprezentacyjnych ulic Białegostoku. Na Warszawskiej nie ma śladu po ogrodach i stodołach.
  • Mieszkańcy wsi, oprócz chałup i obejścia, posiadali a jakże – znaczny areał pól uprawnych. Rozciągały się one od ulicy Słonimskiej po ul. Sobieskiego.
  • Najstarsze, historyczne Bojary dziś już właściwie nie istnieją. Zachowała się jedynie unikalna siatka dróg, kilka domów.
  • Dzisiejsze postrzeganie Bojar bardzo często ograniczamy do tzw. serca, które lokujemy w okolicy ul. Koszykowej i Wiktorii. Znajdziemy tam urocze drewniane (i nie tylko) domy – symbole Bojar.