Historia naszej wojny

Na tym profilu chcemy skupić się na ideałach wyznawanych przez żołnierzy Armii Krajowej. Chcielibyśmy wam pokazać, jakie cechy mieli i nadal mają bohaterowie AK!


ZASTANAWIASZ SIĘ, JAKIE WARTOŚCI WYZNAWAŁY OSOBY WALCZĄCE ZA NASZ KRAJ?

Jerzy Zawadzki - ps. ''Mały''

27 marca 2022 roku miałyśmy przyjemność porozmawiać z Panem Jerzym Zawadzkim ps. ''Mały'' - żołnierzem Armii Krajowej, powstańcem warszawskim i aktywnym działaczem, w tym również w mediach społecznościowych. Czy wiecie, że wstąpił do AK mając zaledwie 9 lat? Przedstawiamy wam przeprowadzony wywiad z naszym bohaterem!

Oczywiście, jesteśmy bardzo wdzięczne Panu Jerzemu za udzielenie nam wywiadu. Dziękujemy!

Aby dowiedzieć się więcej, zapraszamy do wysłuchania audycji radiowej:

E1B8484A-B26F-47F7-904C-C3DCE7B33B81.mov

Audycja i zdjęcia:


Stacja radiowa ,,Historia naszej wojny''

Chcesz się dowiedzieć, co to jest Armia Krajowa? Czym się zajmowała i na jakich ideałach się skupiała? Zapraszamy do objerzenia tego materiału.

Dzieciństwo - Pan Jerzy w ogrodzie Saskim

Po prawej stronie znajduje się mama Pana Jerzego

Żona Pana Jerzego - Anna - w wieku 19 lat. Sam określa, że podczas powstania stracił dla niej głowę. Byli małżeństwem prawie 60 lat!

Najlepsza przyjaciółka Pana Jerzego - Misia

Pan Jerzy w młodości

Pan Jerzy z mamą - 1936

Pan Jerzy podczas uroczystości wkroczenia z krakowskich Oleandrów do Kielc - 2008

Pan Jerzy bardzo aktywnie działa w mediach społecznościowych. Na swoim instagramie publikuje zdjęcia swoich pamiątek i dzieli się wspomnieniami.

Jerzy Zawadzki ps. ''Mały''- Biografia

Jerzy Zawadzki, ps. ''Mały'' urodził się w 1934 roku w Warszawie. Wychował się wraz z rodzicami przy ul. Ogrodowej 46. W wieku 9 lat wstąpił za ojcem do Armii Krajowej. Pomagał tam głównie w sprzątaniu i noszeniu ciężkich rzeczy potrzebnych do budowy bunkrów. Brał udział w ataku na gmach policji ''Nord-Wache'' przy ul. Żelaznej 75, który ochraniał warszawskie getto. Walczył w Powstaniu Warszawskim. Był więźniem obozów koncentracyjnych, m.in. Sachsen-Hausen, w którym nadano mu numer 121.

Wraz ze swoją żoną Anną spędził dokładnie 59 lat i 196 dni. Po wyjściu z więzienia pracowali razem w Biskupim Komitecie Pomocy Uwięzionym i Internowanym koncentracyjnych. Był inicjatorem odbudowy Pomnika Niepodległości w Kielcach, gdzie obecnie mieszka. Pełnił funkcję wiceprezesa Światowego Związku Żołnierzy AK. W latach 1976-1996 na dworcu PKP w Warszawie organizował coroczną wigilię dla osób bezdomnych, którą nazwał ''Cicha noc''. Jest współautorem 2 książek: ''Kielce, miasto legionów'' oraz biografii o gen. Antonim Hedzie ps. ''Szary''. Obecnie współpracuje z młodzieżą szkolną i dzieli się z nimi swoimi doświadczeniami i wspomnieniami.



O nas:

Nazywamy się Kasia i Amelia. Mamy 14 lat. Historia jest naszą pasją. Uwielbiamy słuchać opowieści innych i czerpać z nich wnioski. Bardzo interesują nas tematy II wojny światowej. Pomimo naszego młodego wieku, nie tracimy czasu i chcemy poznawać historię, którą ciągle tworzy każdy z nas!

PS. Strona została stworzona na potrzebę rekrutacji do SDiM. Mamy nadzieję, że zostaniemy docenione.