Сайт вчителя хімії та біології

Богдан Марити Юозівни

Урок біології у 7 класі

на тему:


Тема: Плоди. Поширення плодів та насіння

Мета:

Пізнавальна: називати способи поширення насіння та плодів, наводити приклади рослин із різними способами поширення насіння і плодів, знати галузі практичного використання насіння і плодів людиною.

Розвивальна: уміти застосовувати знання про пристосування плодів для розпізнавання способів їх поширення, застосовувати вміння наводити приклади значення плодів і насіння для людини, застосовувати навички роботи з підручником для наведення прикладів найважливіших груп культурних рослин, плоди та насіння яких використовує людина.

Творчо-пошукова: розвивати індивідуальні творчі вміння; застосовувати знання інших предметів для пошуку відповідей на запитання; застосовувати знання інших предметів для пошуку відповідей на запитання; застосовувати знання для встановлення причинно-наслідкових зв’язків; співвідносити пристосування та способи поширення плодів і насіння.

Ціннісно-виховна: формувати світоглядне переконання про необхідність застосування інтегративного природничого підходу для пояснення явищ природи.

Обладнання: мультимедійна дошка, проектор, комп’ютер, муляжі плодів, колекції насіння.

Тип уроку: Засвоєння нових знань.

Хід уроку

I. Організаційний момент: порядок в класі, готовність до уроку, емоційний настрій, привітання з гостями на уроці.

II. Актуалізація і корекція опорних знань:

Перегляд презентацій учнів по попередній темі «Плоди. Сухі та соковиті плоди».

1. Учень: презентація «Сухі плоди» (див. Додаток 1).

2. Учень: «Соковиті плоди» (див. Додаток 1).

Діти роблять висновки.

Вчитель: ”Отже, ви подивилися презентації учнів і з’ясували, що плоди – кінцевий етап розвитку квітки, як генеративного органу. Американський ботанік А. Імс сказав: ”Плід – це ”зріла квітка““. На нашій планеті велика різноманітність плодів і вони є результатом еволюції“.

III. Повідомлення теми, мети та завдань уроку

Тема уроку: Поширення плодів та насіння.

Вчитель: ”Запишіть, будь-ласка, тему в зошит. А далі вашій увазі пропонується мультимедійна презентація по новій темі“ (див. Додаток 2).

IV. Сприйняття та засвоєння учнями нового навчального матеріалу

Вчитель: ”Діти, зверніть увагу на біологічні терміни“.

Біологічні терміни:

1. Гідрохорія (від грецьк. hydro вода, choreo йду, просуваюсь) – поширення насіння за допомогою води.

2. Орнітохорія (від грецьк. Ornithos – птах, choreo – йду, просуваюсь) – поширення насіння за допомогою птахів.

3. Анемохорія (від грецьк. anemos – вітер, choreo – йду, просуваюсь) – поширення насіння за допомогою вітру.

4. Зоохорія (від грецьк. zoon тварина, choreo йду, просуваюсь) – поширення насіння за допомогою тварин.

5. Антропохорія (від грецьк. anthropos – людина, choreo – йду, просуваюсь) – поширення насіння за допомогою людини.

6. Автохорія (від грецьк. autos – сам, choreo – йду, просуваюсь) – самопоширення насіння.

7. Мірмекохорія (від грецьк. Myrmex – мурашка, choreo – йду, просуваюсь) – поширення насіння за допомогою мурах.

Цікаво знати:

· Кульбаба лікарська щорічно утворює 5000 насінин.

· Чемпіоном за кількістю плодів та насіння серед рослин України є щириця звичайна. На одній рослині дозріває більш ніж півмільйона насінин.

· Найменше насіння мають орхідеї. В 1 грамі плоду деяких орхідей міститься понад 990 мільйонів насінин.

· Темно-вишневі ягоди, з яких одержують каву, ростуть на вічнозеленому дереві 5–10 м заввишки. Дозрілі ягоди збирають і висушують, відділяючи м'якоть від твердих кісточок. Це – кавові зерна, які потім обсмажуються і проходять спеціальну обробку .

· Хлібне дерево висотою до 20 м має великі їстівні плоди (30 см у діаметрі). Перед вживанням їх готують як овочі.

· Відомий шипучий напій спочатку містив витяжки з двох південноамериканських рослин – коки і коли. Насіння коли, яке містить кофеїн, жують як тонізуючий засіб. З коки одержують сильнодіюче знеболююче, його застосовують у стоматології. Кока – наркотик, і дуже небезпечний, якщо ним зловживати.

· З опіумного маку одержують морфін (широковідомий знеболюючий засіб), кодеїн, який використовується в ліках від кашлю, а також чимало інших препаратів. Разом з тим з опіумного маку можна одержати речовини, які викликають звикання і наркоманію, наприклад, героїн.

· Шоколад виготовляють з насінин какао. У какао квітки утворюються безпосередньо на стовбурі або на товстих гілках. Квітки двостатеві, діаметром біля 1,5 см, не мають запаху та нектарників, запилюються переважно маленькими павуками. Плоди какао ботаніки називають ягодою, а садівники – бобом. Він має від 20 до 30 червонуватих або коричневих зерен – насінин. Залежно від сорту та умов вирощування плоди дозрівають за 4–9 місяців. Перед тим, як стати порошком (сировиною для виробництва какао), зерна обробляються ферментом (8–9 діб при температурі 47–50°С), обсмажуються, перемелюються та пресуються для видалення масла, якого в насінні від 45 до 55%. Масло какао використовується в фармацевтичній та парфумерній промисловості.

V. Узагальнення та систематизація знань учнів:

Робота в групах.

VII. Домашнє завдання:

Підготувати міні-проекти