Kraniodentofacijalna biometrija

2D i 3D tehnologija u identifikaciji, dijagnostici i terapiji 


voditelj projekta dr. sc. Višnja Katić, spec. ortodoncije

uniri-biomed-18-71 projekt financira Sveučilište u Rijeci

prosječno žensko lice

Average Croatian female face

prosječno muško lice

Average Croatian male face

Objave / Publications

      članci

  

 kongresna priopćenja 


         pozvano predavanje

                1. Katić V, Trinajstić Zrinski M, Lapter Varga M. The (Un-)informed consent in orthodontics and obstacles in time of COVID-19. COVID 19 and aspects of dental ethics and     deontology, Skopje, Sjeverna Makedonija, 2021. (pozvano predavanje, međunarodna recenzija, neobjavljeni rad, znanstveni)


 


Sadržaj projekta / Scope

Projekt se sastoji od procjene kraniodentofacijalnih biometrijskih karakteristika u lokalnoj zajednici i usporedbe dobivenih nalaza sa drugim populacijama; procjene utjecaja i iznosa rasta, razvoja i maturacije na skeletne, dentalne i mekotkivne odnose; utjecaj terapijskih opcija na promjene kraniodentofacijalnih biometrijskih karakteristika; određivanje utjecaja kraniodentofacijalnih biometrijskih karakteristika na dugoročnu stabilnost terapije.

Hipoteza istraživanja je da kraniodentofacijalne biometrijske karakteristike, kao i stupanj maturacije, bitno utječu na izbor terapije i postizanje dugoročne stabilnosti, uz planiranje terapije i naprava koje su individualno prilagođene biometrijskim karakteristikama pojedinca, a u slučajevima većih defekata i prosjeku lokalne zajednice. Usporedbom lokalnog uzorka sa drugim populacijama utvrdit će se kraniodentofacijalne biometrijske karakteristike specifične za pojedinu populaciju i iznos prosječne asimetrije lica za svaku pojedinu populaciju. Generirani prosječni modeli lica tijekom vremena omogućit će upotrebu u svim područjima u kojima je potrebno raditi rekonstrukcije lica (identifikacija, kraniofacijalni deformiteti, rascjepi lica).

U sklopu projekta planirana je uspostava i opremanje Laboratorija za kraniodentofacijalnu biometriju pri Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. Tijekom tri godine trajanja projekta planirana je nabava hardwarea, skenera studijskih modela i prijenosne kamere za stereofotografiju, koja će omogućiti skupljanje uzoraka za istraživanja na ovom projektu, ali i drugih istraživanja koja uključuju kraniodentofacijalnu biometriju. Korištenje kamere će se uvesti kao pomoćno neinvazivno sredstvo u dijagnostici, planiranju terapije, predviđanju ishoda terapije, praćenju promjena uslijed terapije, kao i promjena uzrokovanih rastom i razvojem te maturacijom bez ikakve intervencije u lokalnoj zajednici, ali i za rješavanje kompleksnih problema u suradnji sa stručnjacima iz drugih suradnih ustanova. 

Istraživački tim / Research Team

Vaska Vandevska-Radunovic

Stephen Richmond

Maja Ovsenik

Vjera Perković

Alexei Zhurov

Luca Contardo

Roberto Rongo

Andrej Pavlić

Martina Žigante

Luka Morelato

Zana Jusufi Osmani

Petra Tariba Knežević

Nagrade / Awards