بلیط سیستمی

این روزها افریاد زیادی برای سفر به نقاط مختلف جهان از هواپیما استفاده می‌کنند چراکه این شیوه حمل و نقل از مزایای زیادی برخوردار است. نداشتن اطلاعات کافی در رابطه با پرواز و انواع بلیط‌ها ممکن است مشکلاتی را برای مردم به وجود آورد. همانطور که می‌دانید یکی از انواع بلیط‌، بلیط سیستمی هواپیما است و برخی هنوز متوجه تفاوت این آن با بلیط‍‌های دیگر مانند بلیط چارتری یا لحظه آخری نیستند؛ همچنین بعضی از افراد این دیدگاه را دارند که بلیط چارتری در کلیه حالات بهتر و ارزان‌تر از سیستمی است، در صورتی که این باور کاملا اشتباه بوده و باید بسته به شرایط خود نوع بلیط را انتخاب کرد.

بلیط سیستمی هواپیما چیست؟

اگر بخواهیم به صورت مختصر این نوع بلیط را تعریف نماییم می‌توان گفت که بلیط سیستمی را شرکت‌های هواپیمایی (ایرلاین‌ها) یا نمایندگان فروششان در سطح شهر و کشور ارائه می‌دهند و قیمتشان برای یک مسیر تقریبا ثابت است؛ با این حال لازم به ذکر است که قیمت این نوع بلیط، برعکس بلیط چارتری هرچه به زمان پرواز مورد نظر نزدیک‌تر باشد، شاید گران‌تر شود؛ از این رو پیشنهاد می‌کنیم که اگر برای مثال قصد دارید که سه ماه دیگر به مقصد خاصی بروید و برنامه‌ی سفرتان ثابت است، بلیط خود را از نوع سیستمی انتخاب کنید.

مزایای بلیط سیستمی

باتوجه به مطالب گفته شده، شاید برای برخی این سوال پیش آید که بلیط‌های سیستمی چه مزایایی نسبت به ‌بلیط‌های چارتری دارند؟ در پاسخ به این پرسش می‌توان به دو مزیت مهم این نوع بلیط‌ها اشاره نمود. اول آنکه در صورت بروز هر گونه مشکل و عوض شده برنامه سفر، افراد بدون نگرانی قادر خواهند بود بلیطشان را کنسل کنند؛ توجه داشته باشید که هزینه کنسلی برای هر نوع بلیطی وجود دارد اما برای بلیط سیستمی کمتر و ثابت‌تر از چارتری است.

از جمله دیگر مزایای بلیط‌های سیستمی می‌توان به طولانی بودن بازه خرید اشاره کرد. منظور از این نکته آن است که بلیط چارتری تنها 15 روز مانده به پرواز قابل خرید است در حالیکه برنامه بلیط سیستمی از چند ماه قبل ریخته می‌شود و شما می‌توانید برای خرید آن اقدام نمایید. تنها عیبی که ممکن است بلیط سیستمی هواپیما داشته باشد آن است که گاهی چاترکننده در زمان نزدیک پرواز برای به فروش رفتن تمام بلیط‌هایش قیمت بلیط را پایین می‌آورد؛ اما قیمت بلیط سیستمی در این شرایط ثابت خواهد ماند.

بلیط سیستمی را چگونه می‌توان تهیه کرد؟

ساده‌ترین و راحت‌ترین راه، خرید اینترنتی است و اکثر افراد از این روش استفاده می‌نمایید. اگر به صورت اینترنتی اقدام به رزرو بلیط سیستمی کنید می‌توانید قیمت چند بلیط را با هم مقایسه کرده و بلیط هواپیما با قیمت پایین‌تر را انتخاب نمایید. از دیگر روش‌های خرید بلیط سیستمی می‌توان مراجعه به دفاتر ایرلاین‌ها و یا خرید از آژانس‌های هواپیمایی معتبر را نام برد؛ توجه داشته باشید که منظور از مراجعه به ایرلاین‌ها دفاتر مخصوص آن‌ها است که در فرودگاه‌های هر شهر مستقراند؛ اگر این روش خرید بلیط سیستمی را انتخاب کردید حتما اطلاعات خود را به درستی در اختیار پذیرش‌کننده قرار دهید؛ چراکه پس از تمام شدن ساعت اداری ممکن است ایرلاین مورد نظر، خدمات پشتبیانی نداشته و شما با مشکلات زیاد مواجه شوید.

نتیجه گیری

امروزه یکی از راحت‌ترین و مطمئن‌ترین روش‌ها برای سفر، خرید بلیط هواپیما است. پیش از انجام این کار بهتر است شرایط خود را بسنجید و با توجه به نکات مختلفی از جمله زمان سفر و میزان بودجه‌ای که در اختیار دارید بلیط‌تان را رزرو کنید. اگر برنامه‌تان برای سفر حتمی است بلیط سیستمی هواپیما بخرید؛ چراکه مزایای زیادی مانند ارزان‌تربودن هزینه استرداد و طولانی‌بودن مدت‌زمان خرید بلیط دارد.