BIBLIOTEKA

SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 20  

W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM

 Biblioteka jest czynna w dni nauki szkolnej

w godzinach 7.45 - 15.30.

Zapraszają bibliotekarze: Jolanta Tokarek i Agnieszka Zatylna

e-mail: bibsp20gorzow@gmail.com

KATALOG OPAC BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

 Nasza biblioteka realizuje kampanię  

Cała Polska Czyta Dzieciom . 

 Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka. 

Bierzemy udział w ogólnopolskim programie promującym czytanie. 

PODZIĘKOWANIA

Drodzy Czytelnicy!

Składamy serdeczne podziękowania:

1. Uczniom klasy 204 i 606 - za wzorowe poszanowanie podręczników oraz wychowawcom Pani Aleksandrze Brandt i Pani Alicji Maj za promowanie postawy poszanowania mienia szkoły.

2. Pani Maroli Nogły - za całoroczną współpracę w ramach kampanii Cała Polska czyta dzieciom.

3. Panom: Tomaszowi Jankowskiemu, Cezaremu Marciniakowi, Marcinowi Gałatowi i Markowi Zblewskiemu - za nieocenione wsparcie przy porządkowaniu podręczników oraz otwartość na pomoc w pracach bibliotecznych.

* Słodkie upominki dla uczniów ufundowali właściciele sklepu papierniczego Agatka.

nauczyciele bibliotekarze

BIBLIOTEKA - DOBRE MIEJSCE DLA CZŁOWIEKA

Biblioteka w roku szkolnym 2023/2024 realizowała ogólnopolski program Biblioteka - dobre miejsce dla człowieka pod patronatem czasopisma Biblioteka w Szkole.

Program miał na celu promocję czytania i aktywność bibliotek zgodnie z nowoczesnymi metodami dydaktycznymi i marketingowymi.

Cele szczegółowe poszczególnych działań, to m.in.: aktywizacja czytelnicza uczniów, zachęcanie uczniów do rekomendowania książek rówieśnikom, odkrywanie biblioteki jako przyjaznej, bezpiecznej przestrzeni, rekomendowanie uczniom ciekawych książek, poznanie preferencji czytelniczych uczniów.

W ramach projektu zrealizowano akcje:

1. Klub Pożeraczy Książek

Całoroczna akcja czytelnicza realizowana wśród uczniów klas IV-VIII. Uroczyste podsumowanie projektu było częścią obchodów Tygodnia Bibliotek i Szkolnej Majówki Humanistycznej. Wśród wyzwań pojawiło się m.in. plastyczne przygotowanie recenzji wybranej książki, czy przyprowadzenie kolejnego czytelnika i polecenie mu ciekawej pozycji.

2. Bookflix – prezentowanie książek polecanych przez uczniów na specjalnie przygotowanym plakacie pozyskanym z czasopisma.

3. Ogólnopolskie Wybory Książek.

OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK

W dniach 3-7 czerwca nasza biblioteka przyłączyła się do akcji czytelniczej pod hasłem Ogólnopolskie Wybory Książek, realizowanej przez  Wydawnictwo Sukurs (reprezentowane przez redakcję miesięcznika Biblioteka w Szkole) oraz Fundację dla Bibliotek.

Wybory ułatwił przypadający na ten termin zwrot podręczników.  Była to świetna okazja, aby każdy rozliczony uczeń mógł oddać swój głos. Najwięcej emocji wybory książek wzbudzały wśród uczniów klas I-III, którzy odwiedzają nas najczęściej.

Na Waszych kartach pojawiło się mnóstwo tytułów, które będą dla nas inspiracją do zakupu kolejnych nowości.

Po przeliczeniu, najwięcej głosów uzyskały następujące pozycje:

Wszystkim czytelnikom dziękujemy za oddane głosy. W wyborach wzięło udział ponad 400 uczniów.

FINAŁ KAMPANII EDUKACYJNEJ ROBAK 

11 czerwca w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu spotkali się, aby stoczyć decydujący pojedynek,  młodzi zwycięzcy rozgrywek regionalnych w grę planszową Robak, opartą na poemacie Adama Mickiewicza.

Najlepszą znajomością treści lektury wykazała się Aniela Szymańska ze Szkoły Podstawowej nr 30 w  Olsztynie.

Drużyna, w której grał Jakub Przybył z naszej szkoły, jako pierwsza osiągnęła pułap punktów w trybie Telimeny.

Wszyscy finaliści otrzymali gry edukacyjne oraz jubileuszowy egzemplarz Pana Tadeusza  wydany i ufundowany przez Zakład Narodowy im. Ossolińskich.

Dzięki koordynatorce projektu, Pani Iwonie Haberny, do naszej szkoły trafi jeszcze kilka egzemplarzy gry, które na pewno wesprą powtórki do egzaminu przyszłorocznych ósmoklasistów.

NOWOŚCI W BIBLIOTECE

Dziękujemy wydawnictwu Powergraph za przekazanie do biblioteki szkolnej tak lubianych przez czytelników książek Rafała Kosika.

Amelia i Kuba to niezwykle zabawna seria o empatii, skierowana do dzieci w wieku 6-11 lat.

Polecamy!

NAUCZYCIELE BIBLIOTEKARZE W FINALE KONKURSU 

Znalazłyśmy się w gronie 10 finalistów :)

Niezmiernie miło jest nam poinformować, że realizowany przez nas  projekt Nie-zwykła biblioteka znalazł się w finale tegorocznej VI edycji nagrody Zwyrtała za najlepszy pomysł promujący czytanie, przyznawanej w ramach Rabka Festival - Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej.

OGÓLNOPOLSKIE WYBORY KSIĄŻEK

Przyjdź – zagłosuj!

W dniach 3 - 7 czerwca nasza biblioteka włącza się w Ogólnopolskie Wybory Książek. To akcja organizowana przez redakcję miesięcznika „Biblioteka w Szkole” i środowisko bibliotek w całej Polsce.

Akcja ma na celu poznanie prawdziwych gustów czytelniczych dzieci i młodzieży oraz promocję czytania dla rozrywki i przyjemności.

Zapraszamy do głosowania. Karty do pobrania w bibliotece. 

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

Po raz ostatni w tym roku szkolnym spotkałyśmy się z uczniami dziewięciu klas pierwszych na comiesięcznym spotkaniu czytelniczym w ramach realizacji kampanii Cała Polska czyta dzieciom. Przez cały rok szkolny próbowałyśmy przekonać naszych małych czytelników, że czytanie ma moc.

Nawiązując do obchodów Dnia Matki wysłuchaliśmy wzruszających opowiadań Renaty Piątkowskiej ze zbioru pt. Po prostu Mama. Nie zabrakło emocji i trafnych, dziecięcych refleksji.

Serdecznie dziękujemy Pani Marioli Nogły za możliwość współpracy i wspólne dbanie o rozwój młodego czytelnika.

JESTEŚMY W FINALE KONKURSU

Z ogromną przyjemnością informujemy, że drużyna w składzie: Jagoda Świątek i Emilia Adamczak z klasy 701 oraz Jakub Przybył i Aleksander Długosz z klasy 703, pod opieką nauczycieli bibliotekarzy, wygrała w naszym regionie półfinał ogólnopolskiego konkursu na podstawie gry edukacyjnej Robak opartej na poemacie Pan Tadeusz Adama Mickiewicza.

W  finale, który odbędzie się 11 czerwca w Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, zmierzy się osiem ośrodków z całej Polski. Naszą szkołę będzie reprezentował Jakub Przybył z zespołem.

Doceniamy czas poświęcony przez uczniów na opanowanie trudnych i wymagających zasad gry, którą opracowali dr hab. Paweł Bukowiec prof. i dr. hab. Tomasz Majkowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Gratulujemy i trzymamy kciuki za finał.

UROCZYSTE PODSUMOWANIE BIBLIOTECZNYCH KONKURSÓW

Niezwykle uroczyście podsumowałyśmy całoroczne akcje czytelnicze:

Pani wicedyrektor Barbara Bilińska wręczyła fantastyczne książkowe nagrody, bilety do kina i słodkie niespodzianki ufundowane przez Radę Rodziców. Pamiątkowe dyplomy oraz majowy wystrój czytelni przygotowali nauczyciele bibliotekarze.

Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem liczby pieczątek zebranych w Waszych karnetach, a co za tym idzie, tysięcy przeczytanych stron. Cieszymy się, że uczniowie naszej szkoły pokochali czytanie.

SPOTKANIE Z PANIĄ JOANNĄ GALANT

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek uczniowie klas 304 oraz 306 wzięli udział  w  warsztatach poprowadzonych przez panią Joannę Galant. Pani Joanna jest gorzowianką, nauczycielką wychowania przedszkolnego, a jednocześnie autorką książek dla dzieci i tomików poezji dla dorosłych, które  powstają  szczególnie w oparciu o obserwacje przyrody. Oprócz literatury dziecięcej odnoszącej się do niezwykłego świata roślin i zwierząt, uczniowie mogli również poznać brzmienie kilku ciekawych instrumentów instrumentów.

Okazuje się, że spotkanie poetyckie nie zawsze musi kojarzyć się z ciszą. Było głośno, wesoło i nietypowo...

DZIEŃ BIBLIOTEKARZA :)

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek obchodzimy 8 maja już od 1985 roku. Święto, zainicjowane zostało przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

Niezmiernie miło było nam gościć dzisiaj w naszym progach grono przyjaciół Biblioteki SP20 i wysłuchać literackich życzeń. Cieszymy się, że ta grupa stale się powiększa i daje nam motywację do dalszych działań.

Do zobaczenia w bibliotece!

Tego dnia nie mogło zabraknąć spotkania pokrewnych dusz, czyli nauczycieli bibliotekarzy spotykających się systematycznie w sieci współpracy

Tym, razem ugościła nas Czytająca Jedenastka (Biblioteka Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego Szkoły Podstawowej nr 11 w Gorzowie Wlkp).

JAK NIE CZYTA, JAK CZYTA!

Na wtorkowe popołudnie zaplanowałyśmy wyjątkowe spotkanie. Tym razem zaprosiłyśmy do czytelni rodziców naszych czytelników, aby podzielili się z nami swoimi sposobami na zachęcanie dzieci do czytania.

Z ogromnym zainteresowaniem wysłuchałyśmy pani Moniki Żołędziejewskiej z Biblioteki Pedagogicznej w Gorzowie Wielkopolskim, która zaprezentowała najgorętsze nowości rynku wydawniczego dla dzieci i młodzieży.

Ciekawa rozmowa, zaskakujące spostrzeżenia oraz wiele inspiracji...  Smutno nam jedynie, że na blisko 1300 wysłanych zaproszeń odpowiedziało tylko kilku rodziców.

Nie zapominajmy o ważnej roli wspólnego, rodzinnego czytania!

BOOKTALKING, CZYLI GAWĘDA O KSIĄŻCE 

Cóż to był za poniedziałek? W majowej scenerii sali konferencyjnej spotkało się spore grono miłośników książek. W tym wyjątkowym towarzystwie rozpoczął się finał szkolnego konkursu Booktalking, czyli gawęda o książce. Blisko czterdziestu uczestników z klas I-VIII z entuzjazmem dzieliło się czytelniczą pasją, doskonaląc sztukę autoprezentacji i zachęcając do czytania swoich kolegów.

Wypowiedzi uczniów zachwyciły nas pomysłowością, ekspresją, a w szczególności szerokim wachlarzem tematyki i różnorodnością gatunków prezentowanych tytułów.

Naszych uczestników obserwowało zacne jury, w którego składzie zasiedli: pani Magdalena Chorkawa z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, pani Anna Giniewska z Biblioteki Pedagogicznej, pani wicedyrektor Barbara Bilińska i pani wicedyrektor Dorota Lisowska.


W poszczególnych grupach zwyciężyli:

KLASY I-III:

-  I miejsce – Igor Stolarek,

- II miejsce – Jakub Stasiulewicz,

- III miejsce – Laura Kwiatkowska;


WYRÓŻNIENIA

- Alicja Odej,

- Hanna Kozlowska,

- Hanna Izworska,

- Zuzanna Stolarczyk,

- Marek Klejbach,

- Amelia Ponomarenko;



Nagrody ufundowała Rada Rodziców.

KLASY IV-V:

-  I miejsce – Lena Perska,

- II miejsce – Ignacy Zatylny,

- III miejsce – Marika Miś;


WYRÓŻNIENIA:

- Marcelina Wieczorek,

- Natalia Kawałek,

- Julia Witasik;


kKLASY VI-VIII:

-  I miejsce – Joanna Molska,

- II miejsce – Gabriela Lewandowska,

- III miejsce – Gabriela Jaćmirska.


PREMIERA AUDIOBOOKA

Niezmiernie miło jest nam zaprezentować efekty kolejnego projektu zrealizowanego w ramach obchodów XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek oraz Szkolnej Majówki Humanistycznej.

Zapraszamy do wysłuchania historii Lisy Aisato i Klausa Hagerupa pt. O dziewczynce, która chciała ocalić książki w wykonaniu uczniów klasy 304, którzy użyczyli głosów i zilustrowali tę opowieść: 

AUDIOBOOK*

*Ze względu na obostrzenia wydawnictwa szerszej publiczności możemy zaprezentować jedynie fragment.

Emocji było co nie miara zarówno podczas nagrywania, jak i pierwszego premierowego spotkania. Cieszymy się, że udało nam się zasiać literackie ziarno i poszerzyć grono kolejnych pasjonatów czytania.

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

Światowy Dzień Książki obchodzony 23 kwietnia co roku staje się okazją do dyskusji o roli książki jako źródła wiedzy i skarbnicy kulturowego, jak i osobistego dziedzictwa. 


Z tej okazji uczniowie klasy 503 wzięli udział w warsztatach poprowadzonych przez panią dr Annę Michniuk z Zakładu Edukacji Medialnej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.


Uczestnicy spotkania osobiście doświadczyli emocji towarzyszących przypisywaniu przez kogoś autorstwa pracom przez nich wykonanym. Poznali założenia licencji Creative Commons, których celem jest  uzyskanie kompromisu pomiędzy pełną ochroną praw autorskich a dzieleniem się własną twórczością. Teraz wiedzą już, czym jest uznanie autorstwa, użycie niekomercyjne, czy użycie bez utworów zależnych.


 Miłym zaskoczeniem dla uczniów był fakt, że jeden z klasowych kolegów prowadzi swój internetowy kanał i należycie dba o wskazanie wykorzystywanych tam źródeł oraz typów licencji. 

O NAJWIĘKSZEJ PASJI, JAKĄ JEST PISANIE

W kameralnej  atmosferze  czytelni odbyło się  pierwsze spotkanie autorskie zaplanowane w ramach obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Uczniowie wybranych klas szóstych i siódmych mogli poznać Panią Aleksandrę Szymaniak, gorzowiankę, absolwentkę SP13 i IV LO. Ukończyła również ciekawy kierunek Literatura angielska z kreatywnym pisaniem na Bangor University.  

Autorka zadebiutowała w wieku szesnastu lat powieścią dla młodzieży pt. Slatron. Przeznaczenie.

W trakcie spotkania mogliśmy posłuchać o roli wspierającego nauczyciela w rozwijaniu pasji czytania oraz ukochanych książkach, które ukształtowały pióro pisarki.

Pani Ola z niezwykłą pasją opowiadała o pierwszych umowach wydawniczych i swoim debiucie. Przekazała wskazówki, które mogą pomóc młodym, niedoświadczonym jeszcze pisarzom próbującym swoich literackich sił. Podkreśliła, jak ważna jest wiara we własne możliwości, nieustanna praca nad stylem i niepoddawanie się pierwszym krytycznym opiniom, które łatwo mogą zniechęcić. Zaprezentowała dzień z życia pisarza i notatki pomagające utrzymać w ryzach zaplanowaną fabułę. 

Najbardziej uważni  słuchacze otrzymali nagrody książkowe z autografem autorki. Dziękujemy za cudowne, ciepłe spotkanie, za wzbogacenie naszej biblioteki o kolejne pozycje. Trzymamy kciuki za kolejny sukces i czekamy na trzeci tom Teiji. Czarnej róży.

XXI OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK

Rozpoczęłyśmy obchody XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek pod hasłem Biblioteka - miejsce na czasie, który wpisuje się również w działania Szkolnej Majówki Humanistycznej. 

W ramach obchodów przygotowałyśmy dla Was:

a) eliminacje – przydatne wskazówki ciekawego prezentowania książek;

b) finał – zaproszeni goście: Magdalena Chorkawa (WiMBP) i Anna Giniewska (WOM).

a) W magicznym świecie liter – klasy I;

b) W zaczarowanym świecie książek – kl. II – III;

c) Klub Pożeraczy Książek – kl. IV – VIII.


Dziękujemy wszystkim Uczniom i Nauczycielom, którzy pozytywnie odbierają bibliotekarskie szalone pomysły, interesują się rynkiem wydawniczym, korzystają z naszego stale powiększającego się księgozbioru i aktywnie uczestniczą w ogłaszanych propozycjach spotkań. Do zobaczenia w bibliotece.

ĆWIERĆFINAŁ TURNIEJU GRY PLANSZOWEJ ROBAK

Trwają przygotowania do ćwierćfinału turnieju kooperacyjnej gry planszowej pt. Robak na podstawie poematu pt. Pan Tadeusz Adama Mickiewicza.

Uczniowie rozgrywają tajną misję księdza Robaka. Sprawa nie jest prosta. Żeby doprowadzić do zgody zwaśnione rody Sopliców i Horeszków oraz przygotować powstanie na Litwie, trzeba zaplanować nie lada intrygę...no i nie dać się zdekonspirować.

WESOŁYCH ŚWIĄT!

Dobiega końca wielkanocny kiermasz wypieków przygotowanych osobiście nauczycieli bibliotekarzy.  

Zgromadzone środki przeznaczymy na nagrody dla naszych kochanych czytelników.

Szczególne podziękowania dla uczniów i rodziców klas 206 oraz 403, którzy wsparli nas produktami do naszych wypieków.


Życzymy wszystkim Wesołych Świąt!

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU

W ramach obchodów Międzynarodowego dnia Teatru gościliśmy dzisiaj Panią Maję Wilczewską – ambasadorkę teatru kamishibai, nauczyciela bibliotekarza ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Gorzowie Wielkopolskim. Ten magiczny teatr ilustracji  wywodzi się z Japonii. Jego początki datuje się na XII w., a szczególny rozkwit na lata dwudzieste XX wieku.

Na widowni zasiedli dziś uczniowie klas 106 i 204 z ogromną ciekawością wysłuchując historii Haruko, wędrownego sprzedawcy cukierków, który z przymocowaną do roweru sceną przemieszczał się z miasteczka do miasteczka.

Specyficzny format teatru  pozwolił widzom na aktywny udział w spektaklu  oraz doświadczenie dwóch sekretów kamishibai:  dogłębne uchwycenie prawdy o życiu i  doznawanie niezwykłych przeżyć.

Pani Maja przekazała nam również książkę Noriko Matsui pt. Wszystko o Kamishibai. Pytania i odpowiedzi, która wzbogaci zbiory biblioteki.

DZIEŃ PIĄTY: UWAŻNE JEDZENIE

Dziś bardzo uważnie ze swoich zmysłów korzystali uczniowie klasy 601. Po wprowadzających ćwiczeniach oddechowych czytaliśmy tekst, który zainspirował nas do rozmów o tym, jakie sygnały wysyła ciało, gdy nasze emocje biorą górę.

Naszym gościom nie były obce objawy bólu brzucha, czy ściśnięte gardło na myśl o lekcji wf, czy matematyki. Już samo zauważenie relacji między emocjami a ciałem jest pierwszym krokiem do ich regulacji i prawidłowych reakcji.

Ćwiczenie na dziś:

SŁODKIE RODZYNKI:   Połóż przed sobą rodzynkę i wyobraź sobie, że widzisz ja po raz pierwszy. obserwuj ja dokładnie. Zwróć uwagę na jej fakturę, barwę, krawędzie i cienie. Zbliż ja do nosa i poczuj aromaty. następnie umieść rodzynkę w ustach, rozgryź i poczuj smak oraz konsystencję. gryź powoli. Zwróć uwagę na wrażenia z innych części ciała. 

Zainteresowanych Treningiem Uważności zapraszamy do czytelni. Wśród prezentowanych na wystawce książek na pewno znajdziecie wiele pozycji dotyczących tego tematu.

DZIEŃ CZWARTY: UWAŻNE CIAŁO

Choć wydaje nam się, że dobrze znamy swoje ciało, często sprawia nam problemy i reaguje inaczej niż byśmy chcieli. Nie jest łatwo zauważyć stresory, czyli bodźce, które zakłócają równowagę naszego organizmu i powodują napięcie.

Uczniowie klasy 702 po zapoznaniu z tekstem Agnieszki Stążki-Gabrysiak ze zbioru opowiadań pt. Self-regulation. Szkolne wyzwania poznali elementy treningu autogennego Schultza, pozwalającego na relaksację mięśni. Chętni wypróbowali wiedzę na temat samoregulacji w praktyce. 

Redakcji merytorycznej książki dokonała doktor nauk społecznych i psycholog Jagoda Sikora, która na co dzień wspiera rodziców i dzieci Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka.

Ćwiczenie na dziś:

PODRÓŻ PO MAPIE DŁONI:  Spójrz na swoją dłoń. Prowadź wzrok po jej powierzchni. Wędrując, zwiedź każdy jej zakątek. Spójrz na linie, kropki i kolory. Zrób to samo, wodząc po liniach palcem.

DZIEŃ TRZECI: UWAŻNE SŁUCHANIE

Podczas zajęć trzeciego dnia skupiliśmy się na wrażeniach dźwiękowych. Zajęcia w klasach 507, 206 i 301 poprowadziłyśmy na podstawie nowej książki pozyskanej z Audionomia pt. Słuchaj, aby zrozumieć. Audioedukacja dla szkół.

Starsi uczniowie rozpoznawali dźwięki z przeszłości, których już dzisiaj nie usłyszymy, np. zegar z kurantem, stary tramwaj czy parowóz. Próbowali również bezszelestnie przekazać sobie kartkę papieru. Młodsi poznali treść fragmentów słuchowiska pt. O słoniku Maciusiu, który bał się szkoły. Rozmawialiśmy o tym, co zakłóca odbiór dźwięków oraz jaka atmosfera sprzyja uważnemu słuchaniu.

Oczywiście nie mogło zabraknąć ćwiczeń oddechowych.

Ćwiczenie na dziś:

USZY SŁONIA: Zredaguj kartkę z Pamiętnika dźwięków. Wsłuchaj się w odgłosy otaczającego Cię świata, natury, cywilizacji, ale też odgłosów dnia codziennego, mycia zębów, zjadanych posiłków. Zauważ, że każdy dźwięk ma swój początek, środek i koniec.

DZIEŃ DRUGI: UWAŻNE CZYTANIE

Za nami drugi dzień praktyki uważności, który zbiegł się z comiesięcznym spotkaniem z uczniami klas pierwszych w ramach kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom na zaproszenie pani Marioli Nogły.

Dzisiejsze zajęcia poświęcone były uważnemu czytaniu, które aktywizuje cały mózg, w tym także obszary związane z ruchem, dotykiem i postrzeganiem przestrzeni.

Ćwiczenie:

SŁOWO W RUCH: Podczas czytanego tekstu słuchacze wyłapywali słowa wypisane na tablicy i sygnalizowali klaśnięciem ich pojawienie się.

Na zakończenie obserwowaliśmy oddech po wyciszającej lekturze i wykonywaliśmy proste ćwiczenia oddechowe, które stanowią nieodłączną część praktyki uważności.

Jak czytać uważnie?

DZIEŃ PIERWSZY: UWAŻNY ODDECH

W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Uważności gościłyśmy dziś uczniów klas 101, 108 i 401, którzy wzięli udział w zajęciach na podstawie opowiadania Agnieszki Jankowskiej-Figaj pt. Pies na tropie oddechu. Przy dźwiękach relaksacyjnej muzyki obserwowaliśmy nasze oddechy, próbowaliśmy zauważyć, jak zmieniają się w zależności od towarzyszących im emocji oraz wykonywaliśmy proste ćwiczenia wprowadzające do świata Mindfulness.

A teraz Ty - usiądź wygodnie, możesz też zamknąć oczy. W którym miejscu swojego ciała czujesz oddech? Tuż pod nosem?  W  klatce piersiowej? A może spokojnie schodzi aż do brzucha? Nie zmieniaj tego na siłę. Tylko obserwuj...

Ćwiczenia:

GORĄCA CZEKOLADA: Wyobraź sobie, że trzymasz w dłoniach kubek gorącej czekolady. Przysuń go bliżej nosa. Biorąc wdech, poczuj aromat czekolady. Na wydechu delikatnie dmuchaj, aby ją ostudzić.

DRWAL: Stań prosto  z rozstawionymi nogami i rękoma złożonymi, jakbyś trzymał siekierę. Wyobraź sobie, że pracujesz w lesie. Na wdechu unieś  ręce do góry, z wydechem opuść z całej siły, jakbyś rąbał drewno i głośno wypowiadaj Ha.

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ UWAŻNOŚCI

W dniach 18 - 22 marca zapraszamy Was do współpracy w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Uważności. Trening uważności to zanurzenie się w świat swojego wnętrza, po to by zacząć zauważać, że on w ogóle istnieje, że dzieje się w nim ogromnie dużo – więcej niż w świecie zewnętrznym. 

Dzięki ćwiczeniom uważności dzieci mają szansę:


Uważności towarzyszy często słowo Mindfulness tłumaczone jako uważność (od angielskiego przymiotnika mindful - uważający) lub jako uważna obecność.

POZNAŃSKIE TARGI KSIĄŻKI

Czy można dostać piękniejszy prezent z okazji Dnia Kobiet, niż spędzenie tego  dnia w otoczeniu tysięcy książek? ⚘️

Dziś specjalnie dla Was przeglądałyśmy gorące nowości, słuchałyśmy ekspertów, zaglądałyśmy w karty niezliczonych pozycji, które chciałybyśmy Wam polecić.⚘️

Rozmawiałyśmy z cenionymi pisarzami, ale również z debiutantami. Pełne wrażeń i inspiracji będziemy teraz planować zakupy do naszej biblioteki.⚘️

PO PROSTU KOCI ŚWIAT 

Mimo, że Światowy Dzień Kota przypadł w tym roku podczas tegorocznych ferii, nie zapomniałyśmy o ulubionym święcie  naszych czytelników. Tym razem na literackie spotkanie zaprosiłyśmy dzieci z grupy zerowej. Dla wielu z nich była to pierwsza wizyta w bibliotece.

Nasi goście wysłuchali opowiadania Barbary Wicher pt. Filipa – kotka ratownik, z cyklu Książkożercy przeznaczonego specjalnie dla początkujących czytelników. Po wyjątkowo uważnym wysłuchaniu rozmawialiśmy o obowiązkach wynikających z opieki nad zwierzętami, o schronisku, o rasach kotów i ich ciekawych zwyczajach.

Spotkanie czytelnicze było inspiracją do wykonania przez dzieci pod opieką pani Katarzyny Jakimczyk i pani Magdaleny Pokorskiej, pięknych kotów, które zdobią naszą czytelnię. Znajdziecie tam również ekspozycję książek o kociej tematyce.

W WALENTYNKOWYM KLIMACIE 

Ostatni dzień przed feryjnym wypoczynkiem był okazją do zaprezentowania literatury z miłością i o miłości

W naszym zaczarowanym lustrze można było ujrzeć osobę, którą należy traktować z czułością, doceniać, troszczyć się i nie krytykować. Po prostu kochać, tak po prostu. Na miłość nie trzeba zasłużyć jakimś szczególnym czynem.

Na długiej przerwie wysłuchaliśmy pięknej, wzruszającej opowieści A. Castellvi-Miquela pt. Wszystkie kolory miłości, ciepłej historii o tym, że miłość się mnoży, a nie dzieli.

Każdy z odwiedzających mógł zabrać ze sobą motywujący cytat. Najlepiej przecież zacząć od pokochania i akceptacji samego siebie.

Nigdy się nie poddawaj.  Na wielkie rzeczy trzeba czasu.

 SOWIE ŚLICZNOTKI W WYPOŻYCZALNI 

ZMYSŁOCZUŁA LEKCJA 

Dzień Pozytywnego Myślenia był świetną inspiracją, aby lutowe spotkania czytelnicze rozpocząć od wysłuchania wspólnie z uczniami klasy 304 książki Katarzyny Wierzbickiej pt. Nikt nie widzi słoni z pięknymi ilustracjami Agi Gaj. Wpisują się one w cykl zmysłoczułych lekcji, podczas których towarzyszy nam relaksacyjna muzyka, delikatne kolorowe światło oraz odpowiednio dobrane teksty.

Pozycja leżąca podczas czytania sprawiła, że odprężone ciało skupiło się na słowie. Zastanawialiśmy się, jak można nie zauważyć dużego słonia. Czasami celowo pomijamy to, co dla nas niewygodne lub przeciwnie - spotykamy się z ciągłą oceną innych.

Uczniowie trafnie rozpoznawali emocje, które towarzyszą samotności. Zaproponowali również ciekawe sposoby, aby temu zaradzić.

WYMIANA PODRĘCZNIKÓW 

Już po raz trzeci w tym roku szkolnym ponad trzystu uczniów klas edukacji wczesnoszkolnej wymieniło podręczniki. Okazuje się, że dla naszych czytelników nawet kolejna część elementarza może okazać się wciągającą lekturą. 

Uczniowie klasy 205 razem z wychowawczynią panią Beatą Jankowską z pasją przeglądali kolejne strony Gry w kolory, zafascynowani nowymi treściami, których będą się uczyć w kolejnych tygodniach.

W ZACZAROWANYM ŚWIECIE KSIĄŻEK 

Zapraszamy uczniów klas II - III do kolejnej przygody z czytaniem.  

Zachęcamy Was do doskonalenia umiejętności czytania. Docenimy każdą kolejną stronę.  Ich liczbę dopiszemy do Twojego karnetu. 

Nagrody niespodzianki zostaną wręczone w maju podczas obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

WĘDRUJĄCA BIBLIOTEKA

W styczniu biblioteka poszerzyła swoje progi. Chciałyśmy dotrzeć szczególnie do tych, dla których przerwa to za mało, by się zdecydować, ale także do tych, którzy dawno nas nie odwiedzali.



Przez trzy dni wędrowałyśmy z naszym księgozbiorem po szkolnych korytarzach.  Niezmiernie się cieszymy, że udało się przekonać do lektury spore grono niezdecydowanych. Zaś nasi stali czytelnicy zachęcali do czytania swoich kolegów. 

Podczas pierwszej odsłony naszej akcji do Waszych rąk trafiło aż 201 książek. Mamy nadzieję, że podczas ferii wielu z Was pokocha czytanie.

Dziękujemy również wszystkim uczniom, którzy okazali nam pomoc.

CUKIERNIA PANA PĄCZKA

Kolejne spotkanie czytelnicze z cyklu Cała Polska Czyta Dzieciom z uczniami klas pierwszych przebiegło w słodkim klimacie.  Zbliżający się tłusty czwartek był inspiracją do zaprezentowania książki Cukiernia pana Pączka Doroty Gellner.

Czytelnicy z przyjemnością wysłuchali kilku wierszowanych utworów ze zbioru mini historyjek. W cukierni pana Pączka spotkamy zarówno galerię prześmiesznych łasuchów, jak i przypomnimy sobie nie wszystkim znane nazwy łakoci np. keks, ptyś, mazurek, faworki czy bajaderka.

Humor, rym i rytm oraz wyśmienite ilustracje - palce lizać!

W MAGICZNYM ŚWIECIE LITER ...

Dla pierwszoklasistów, którzy rozpoczynają swoją przygodę z czytaniem, mamy niezwykłą propozycję: 

Wiemy jak trudne są początki umiejętności czytania. Docenimy każdą kolejną stronę,   Ich liczbę dopiszemy do Twojego karnetu. 

Nagrody niespodzianki zostaną wręczone w maju podczas obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM 

Podczas wszystkich styczniowych zajęć czytelniczych i odwiedzin w wypożyczalni nasi goście otrzymali kalendarze na nowy 2024 rok. Oprócz ważnych dat znajdą na nich zalety wspólnej, codziennej lektury. Warto przypominać, jak wiele możemy zyskać, czytając choćby 20 minut dziennie.

1200 rozdanych kalendarzy otrzymałyśmy od fundacji Cała Polska czyta dzieciom podczas grudniowej gali. Dziękujemy!

CO WIESZ O PINGWINACH?

Mroźny, zimowy krajobraz za oknem był idealnym tłem do kolejnych zajęć wpisujących się w nasz nowy cykl czytelniczy pod hasłem Fauny i Florki. Nawiązując do obchodzonego 20 stycznia Dnia Wiedzy o Pingwinach, zaproponowałyśmy pełną humoru historię o trzech pingwinach, dwóch biletach na arkę i jednym zirytowanym gołębiu, ukazującą znaną opowieść z zupełnie nowej strony.

 Fragmentów książki O ósmej na arce Ulricha Huba czytanych przez wyjątkowego gościa - siostrę Dalię Matusiak, wysłuchali uczniowie klas 401, 402, 403, 404, 405 oraz 406. Spotkania rozpoczynał quiz wiedzy o tych dostojnych ptakach, a zwycięzcy otrzymali słodkie upominki oraz kalendarze.

A czy Ty wiesz, że:

GALERIA ZDJĘĆ

WĘDRUJĄCA BIBLIOTEKA

Podczas styczniowego zebrania rady pedagogicznej nauczyciele mogli zapoznać  się z nową, bogatą ofertą najbardziej aktualnych pozycji doskonalących warsztat pracy. 

Była to pierwsza odsłona cyklu Wędrująca Biblioteka, której celem jest dotarcie do jak najszerszego grona odbiorców. 

Wśród prezentowanych nowości znalazły się m.in. : 

PONIEDZIAŁKOWY TURNIEJ SUCHARÓW

Dzielimy się garstką  żartów, które wpłynęły w ramach Poniedziałkowego Turnieju Sucharów. Najbardziej rozbawiła nas Natalka Bornecka z klasy 406, którą zapraszamy po odbiór upominku.

- Jak stanąć w kolejce do mięsnego?

- Boczkiem.

😊 

- Jak nazywa się spragniona kiełbaska?

- Krakowska sucha.

😊 

- Jak nazywa się książka o życiu samochodów?

- Autobiografia.

😊 

- Jak wabi się pies złomiarza?

- Puszek.

- Co mówi ogrodnik do ogrodnika?

- Przesadziłeś.

😊 

- Co mówi piłkarz u fryzjera?

- Goool!


- Il😊 e zarabia mechanik samochodowy?

- Cztery koła.

😊 

- W jakie dni pokrzywa nie parzy?

- Nieparzyste.

BLUE MONDAY

15 stycznia, czyli tegoroczny Blue Monday to podobno najbardziej depresyjny dzień roku. Nie dla nas!


Proponujemy Wam szybki, Poniedziałkowy Turniej Sucharów. Kartki z żartami przynoście od rana do biblioteki. Pamiętajcie, aby zachować ich kulturalny poziom. Ku uciesze wszystkich opublikujemy je na naszej stronie i FB, a wśród najśmieszniejszych wylosujemy nagrody.


Na poprawę nastroju proponujemy również całą listę tytułów książek, które pozwolą przetrwać nawet najbardziej pochmurny zimowy dzień. 

METODYCZNIE I DYDAKTYCZNIE

Jak pogodzić fundamentalne aspekty edukacji i zmieniającą się rzeczywistość? O szkole szytej na miarę XXI wieku możecie się dowiedzieć z bogatej oferty biblioteczki nauczyciela. Na nasze półki trafiło wiele wartościowych pozycji metodycznych i dydaktycznych. Za sprawą dynamicznego rozwoju współczesna szkoła i stale doskonalący się nauczyciele mogą lepiej odpowiadać na potrzeby uczniów.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych nowościami do odwiedzin w bibliotece lub przeglądania naszego katalogu online: https://m030259.molnet.mol.pl/.

WITAMY W NOWYM ROKU

Niezmiernie nam miło, że pierwszy tydzień nowego roku przyciągnął do biblioteki spore grono czytelników. Jakby zadziała się magia ...  Ogromnie cieszą nas kolejki do wypożyczeń. To właśnie uczniowie łaknący dobrej lektury inspirują do pozyskiwania kolejnych nowości

Codziennie na nasze póki przybywają kolejne pozycje cieszące się świetną opinią zarówno wśród krytyków literackich,  jak i na blogach miłośników książek. Zanim książka trafi w Wasze ręce, musimy ją opracować formalnie i technicznie oraz obłożyć.

P.S. Drzwi do biblioteki zostały już naprawione. Wystarczy tylko nacisnąć klamkę :)  Zapraszamy w Nowym 2024 Roku!

DZIEŃ SŁOMKI DO PICIA

Słomka do picia - ten prosty i niepozorny przedmiot wykorzystywali już Sumerowie w IV wieku p.n.e.  Opatentowana 3 marca 1888 roku rurka do picia wzbudza dziś wiele kontrowersji. Dla nas stała się pretekstem do rozmów do ekologii. 

Uczniowie klasy 507 wysłuchali fragmentów książki Małgorzaty Kur pt. Ostatnie drzewo na Ziemi

Niemożliwe? A jednak ... Bohaterowie książki, Kalina i Marcel,  w drodze do szkoły muszą oddychać tlenem z butli. Z okazji obchodzonego w szkole Dnia Drzewa dziewczynka otrzymuje od mamy niezwykły prezent - zielnik z zasuszonymi roślinami. I tylko dzwonek na przerwę nie pozwolił nam dowiedzieć się, czy drzewa znów będą rosnąć na Ziemi.

ZWYKŁA HISTORIA NIEZWYKŁEJ NOCY

Za nami kolejne świąteczne przedstawienie przygotowane przez Biblioteczny Amatorski Klub Aktorski, do którego dołączyły nowe, sceniczne talenty.

Jeśli kogoś dotknęła muza teatru, ten wie, jak ogromną frajdą jest przenieść się w niecodzienną, trochę magiczną rzeczywistość, zaprezentować się w innej roli, niż nauczyciel, a jednocześnie znaleźć czas i zmierzyć się ze sceniczną tremą.


Magicznym przedmiotom gościnnie głosów użyczyli:

Pan Dyrektor Jerzy Koziura

Pani Dyrektor Barbara Bilińska

Pani Dyrektor Magdalena Molik

Pomysł i scenografia: Agnieszka Zatylna i Jolanta Tokarek.

W pozostałych rolach wystąpili:

Karolina Jabłońska

Natalia Kowalska

Anna Kozłowska

Aleksandra Krawiec

Cezary Marciniak

Agnieszka Pawlus

Joanna Szymańska

Marek Zblewski

Nad muzyką czuwał Ignacy Zatylny z klasy 403.

Serdecznie dziękujemy i zapraszamy za rok!

ŚWIĄTECZNE KARAOKE

Z początkiem grudnia na szkolnych korytarzach dało się już słyszeć cicho nucone świąteczne przeboje.  Wychodząc naprzeciw potrzebom młodym talentów, 6 grudnia odbyło się w czytelni świąteczne karaoke. Scena należała zarówno do solistów, jak i do klasowych zespołów od najmłodszych do najstarszych.

Mogliśmy usłyszeć kolędy i pastorałki, które wprowadziły w tak oczekiwany bożonarodzeniowy nastrój. Niezaprzeczalnie królową sceny była piosenka All I Want For Christmas Is You w aranżacji Mariah Carey.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz słodycze ufundowane przez Radę Rodziców.

WNUCZKA ANTYKWARIUSZA

Nasza biblioteka wzięła udział w konkursie czytelniczym ogłoszonym w ramach kampanii Instytut Książki Mała Książka-Wielki Człowiek. Zadanie konkursowe ogłoszone przez ambasadorkę kampanii, panią Emilię Komarnicką-Klynstra, polegało na odpowiedzi na pytanie: Jaka jest najważniejsza korzyść czytania dzieciom?

Za najciekawszą odpowiedź otrzymałyśmy cudowną książkę Justyny Bednarek pt. Wnuczka antykwariusza z autografem autorki. 

WYRÓŻNIENIE DLA NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY

11 grudnia w Warszawie w Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności odebrałyśmy szczególne dla nas wyróżnienie w konkursie na najlepiej przeprowadzoną kampanię Cała Polska Czyta Dzieciom .

Nagrodę dedykujemy naszym Czytelnikom, bez których żadne zajęcia by się nie odbyły oraz wszystkim, którzy wspierają nasze działania.

ŚWIĄTECZNY EKSPRES

W czytelni nie musi być nudno, a stara, zniszczona książka też może dać mnóstwo frajdy. 

Składanie stron wcale nie było dla uczniów łatwym zadaniem, ale przyznacie, że jest efekt ...

GRUDNIOWY KALENDARZ BIBLIOTECZNY

,

Rozpoczynamy kolejną akcję pod hasłem Grudniowy Kalendarz Biblioteczny, która ma Was przekonać, że czytanie książek jest cudowne. 

Od 1 grudnia zapraszamy Was do wysłuchania kolejnych rozdziałów wzruszającej opowieści Fridy Nielsson i Marii Nielsson Thore pt. Prezent dla Cebulki.





Aktywni słuchacze będą otrzymywać świąteczne pieczątki. Na zakończenie akcji uczniowie z największą liczbą pieczątek otrzymają słodkie niespodzianki.


Czekamy na Was codziennie, na pierwszej długiej przerwie w czytelni.

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

Za nami kolejne z cyklu spotkanie w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Tym razem zainspirowane było  twórczością Tove Jansson, szwedzkiej autorki kultowej serii bajek o przygodach Muminków.  Uczniowie klas pierwszych z zaciekawieniem wysłuchali opowiadania pt. Muminek i Święto Lodu

Spotkanie odbyło się w ramach współpracy z nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej, na zaproszenie Pani Marioli Nogły.

BIBLIOTECZNE ZAKAMARKI I ZAKĄTKI

Na przełomie października i listopada chętne klasy uczestniczyły w wyjątkowych zajęciach. uczniowie, których gościliśmy, wysłuchali fragmentu niezwykłego opowiadania Klausa Hagerupa  pt. O dziewczynce, która chciała uratować książki. 

Zauroczeni jej treścią, podobnie jak Anna - bohaterka  utworu, chcieli koniecznie poznać jej zakończenia. Dotępne było ono tylko dla tych, ktorzy samodzielnie je doczytali. My również chciałybyśmy uratować książki nieczytane przez nikogo. Dlatego zaprosiłyśmy naszych gości w Biblioteczne Zakamarki i Zakątki.

Uczniowie klas: 302, 306, 401, 601,602, 606, 702 i 704 mieli możliwość zagłębić się w miejsca naszej biblioteki rzadko uczęszczane przez uczniów. Okazało się, że jest tam wiele ciekawych, choć zapominanych pozycji, które zyskały nowych czytelników. Na zakończenie tworzyliśmy drzewo składające się z cech wymarzonych książek.

Mamy nadzieję, że naszych książek nie trzeba będzie ratować.

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez pluszowego misia, który towarzyszy dzieciom w świecie beztroskiej zabawy. Z sentymentem wspominamy go w świecie dorosłych.  

Zakłopotany miś był gościem spotkania czytelniczego z uczniami klasy 207. Całe szczęście bohater opowiadania Anny Onichimowskiej Zagubiony niedźwiadek odnalazł swoich opiekunów. Przygoda zakończyła się przyjęciem urodzinowym. Odświętny strój  towarzyszył również misiom w szkolnej bibliotece. Odważni ochotnicy z zasłoniętymi oczami wiązali  misiowi urodzinową kokardę. Zadanie wcale nie było łatwe, ale na zakończenie zajęć niedźwiadek wyglądał wytwornie. 

LEKTUROWA SESJA ZDJĘCIOWA

Ogromną przyjemnością, zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli, było przenieść  się w światy lekturowych bohaterów. Zabawy było co niemiara. Największym wyzwaniem dla nauczycieli bibliotekarzy było przygotowanie scenografii, modele wcielili się w swoje role rewelacyjnie.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy użyczyli nam niezbędnych rekwizytów. Te drobne elementy stworzyły całość i nadały naszym obrazom autentyczności.

Za obiektywem po raz drugi stanęła niezastąpiona Marta Gogoc Fotografia

W role bohaterów utworów literackich wcielili się:

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK 

ZA NAMI

Nareszcie udało nam się podsumować wszystkie działania zrealizowane w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. A trochę się działo ...

W holu szkoły możecie obejrzeć zarówno efekty Lekturowej Sesji Zdjęciowej, wybrane przez uczniów cechy najciekawszej książki, które są efektem zajęć pod hasłem Zakamarki oraz plakaty promujące czytelnictwo przez osoby sympatyzujące i włączające się w działania biblioteki.

Największe zakładki na świecie możecie obejrzeć w czytelni.


NAJWIĘKSZA NA ŚWIECIE 

ZAKŁADKA DO KSIĄŻEK

Największa na świecie zakładka do książek to tegoroczne wyzwanie w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Akcja nawiązywała do hasła Tu kwitnie wyobraźnia i była pierwszą z inicjatyw październikowego święta.

Do wspólnej zabawy przyłączyli się chętni uczniowie oraz całe klasy. Faktycznie wyobraźnia ich nie zawiodła, a przygotowane prace zaskakują nie tylko motywami, ale również rozmiarami. Najdłuższa z nich mierzy blisko 5 metrów.

Wszyscy uczestnicy akcji otrzymują słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców.

W zabawie udział wzięli: 

ŚWIATOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

Uczniowie klasy 606 wysłuchali fragmentów wzruszającej opowieści o wychowankach warszawskiego Domu Sierot oraz ich ukochanym opiekunie, Januszu Korczaku - pedagogu, który poświęcił całe życie broniąc praw dzieci. 

Książka Beaty Ostrowickiej pt. Jest taka historia. Opowieść o Januszu Korczaku była pretekstem do rozmowy o tym jak prawa dziecka zmieniały się wraz ze zmianą pokoleń. Przecież dzieci nie są głupsze od dorosłych, tylko mają mniej doświadczenia

Zastanawialiśmy się, czy współczesna młodzież, tak świadoma swoich praw, nie wykorzystuje ich nadmiernie i czy docenia zaufanie i  szacunek, którymi jest obdarzana

Światowy Dzień Praw Dziecka przypomina najmłodszym, że mają swoje prawa, a dorosłym, że nie tylko mają te prawa zawsze respektować, ale powinni także stać na ich straży i podejmować działania wzmacniające ich ochronę.  

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ BIBLIOTERAPII

Szkoda, że Dzień Bblioterapii obchodzony jest tylko 14 listopada. Tegoroczne hasło tego święta Czytanie daje siłę! powinno nam przyświecać przez cały rok. Wiemy, jak ważna i cenna jest terapeutyczna moc książek. 

Dzięki współpracy z Fundacją zaczytani.org mogłyśmy zaprezentować klasie 303 opowiadanie Bogusia Janiszewskiego pt. Leśna paczka.  Podarowana nam książka to bajka pomagająca w identyfikowaniu przeżywanych emocji oraz w zrozumieniu samych siebie i innych. Przydzielając zabawkom odpowiednie role rozmawialiśmy o poczuciu osamotnienia, które coraz częściej towarzyszy dzieciom w relacjach z rodzicami lub rówieśnikami. 

Podsumowując zajęcia zagraliśmy w wyjątkowe bingo. Dzięki integracyjnej grze odkrywaliśmy wspólne pasje, ale również różnice w zainteresowaniach. Uczyliśmy się poszanowania własnych i cudzych granic w relacjach. 

 ZDARZYŁO SIĘ W POLSCE

Nie milkną jeszcze echa patriotycznych uroczystości... To niebywała okazja, aby podzielić się nowościami w dziale historii.

Uczniowie klasy 602 wysłuchali opowiadania Grażyny Bąkiewicz pt. Szklana kulka Julka. Prezydenci II Rzeczpospolitej, pochodzące ze zbioru pt. Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku. Tekst stał  się punktem wyjścia do dyskusji o ważnych wydarzeniach współczesnej Polski.  Rozmawialiśmy o różnicach światopoglądowych oraz szanowaniu odmiennego zdania. 

To właśnie dziś, 13 listopada 2023 roku odbyło się się pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji oraz pierwsze posiedzenie Senatu XI kadencji.  


 KLUB POŻERACZY KSIĄŻEK

Drogi Czytelniku!

Dawno Cię u nas nie było. Szkoda, ponieważ w naszej bibliotece pojawiło się ponad 500 nowości!

Jeśli jesteś uczniem klas IV-VIII,  zapraszamy Cię do Klubu Pożeraczy Książek!



Na realizację zadań masz czas do 30 kwietnia 2024 r.

Akcję Klub Pożeraczy Książek realizujemy w ramach Ogólnopolskiego Programu dla Bibliotek Szkolnych na rok szkolny 2023/2024 pod hasłem Biblioteka – Dobre miejsce dla człowieka .

 NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Cóż to było za wzruszenie? W przeddzień święta, które powinno łączyć wszystkich Polaków, nauczyciele bibliotekarze wspólnie z wybranymi uczniami klas 401, 403, 507, 604 i 802 przygotowali montaż słowno - muzyczny oparty na piosenkach patriotycznych, szczególnie tych przedwojennych. Pewna historia i pewien człowiek to tło scenariusza opowiadającego o trudach walki o niepodległość, ale również o miłości, tęsknocie i odwadze.

Na zakończenie razem z zaproszonymi uczniami klas 401, 604, 507, 704, 801 i 802 w podniosłym nastroju odśpiewaliśmy utwór do słów Jana Pietrzaka: 

Jest takie miejsce u zbiegu dróg, 

Gdzie się spotyka z zachodem wschód... 

Nasz pępek świata, Nasz biedny raj... 

Jest takie miejsce, Taki kraj (...)

W LISTOPADOWYM NASTROJU

Na długie, jesienne wieczory proponujemy książki trzymające w napięciu, a czasem nawet mrożące krew w żyłach:

NOWOŚCI JUŻ W BIBLIOTECE

Czy może być coś piękniejszego w poniedziałkowy poranek od góry nowości pachnących świeżym drukiem i czystym papierem? 

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Pasowanie  pierwszoklasistów na czytelników na stałe wpisuje się w kalendarz bibliotecznych  uroczystości.

W ostatnim tygodniu października uczniowie dziewięciu klas pierwszych uczestniczyli w spotkaniu, które zainicjowało samodzielne wizyty w szkolnej bibliotece.

W krótkich, pełnych humoru scenkach zaprezentowanych przez nauczycieli bibliotekarzy poznali regulamin wypożyczeń i otrzymali karty biblioteczne.   Nasi nowi czytelnicy byli bardzo podekscytowani i  mieli mnóstwo pytań dotyczących zasad korzystania ze szkolnego księgozbioru, m. in.: Czy książki się kupuje, czy wypożycza?, Co zrobić książką pogryzioną przez psa? Czy wypożyczoną książkę mogę poczytać z mamą?

Mamy nadzieję, że od dziś dla wielu z nich rozpoczęła się niesamowita, czytelnicza przygoda.  

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

Kolejne z cyklu spotkanie w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom było okazją do zapoznania uczniów klas pierwszych z klasyką polskiej literatury dziecięcej. Wysłuchaliśmy pisanych rymowaną prozą opowiadań Hanny Łochockiej o  szkolnych przygodach sympatycznego wróbelka Elemelka, który chcąc poznać świat, często popadał w tarapaty. Czytaniu towarzyszyły rekwizyty, które miały pomóc naszej wyobraźni uplastycznić obraz wyłaniający się z dzisiejszych historii.

Spotkanie odbyło się w ramach współpracy z nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej, na zaproszenie Pani Marioli Nogły.

O tym, czy Elemelek nauczył się liter, mogły dowiedzieć się również dzieci z grupy zerowej, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z czytaniem. Liczymy na to, że pokochają książki.

Dzisiaj dziwne były czary,

panie wzięły okulary.

Nasi czytelnicy nowi

przyglądali się tekstowi.

Pojawiły się dziś słowa,

w których rym się często chował.

Słowa tworzą piękne rymy,

gdy podobnie je słyszymy.

SPOTKAJMY SIĘ W BIBLIOTECE!

18 października miałyśmy zaszczyt gościć nauczycieli bibliotekarzy gorzowskich szkół podstawowych oraz Biblioteki Pedagogicznej WOM w Gorzowie Wielkopolskim. Miłość do książek połączyła pasjonatów czytania w ramach sieci współpracy i samokształcenia pod wspólnym hasłem Spotkajmy się w bibliotece

Był to drugie z cyklu, niezwykłe spotkanie ludzi, którym leży na sercu troska o czytelników. Wymieniłyśmy się doświadczeniami zawodowymi, listami topowych książek w naszych bibliotekach. Omówiłyśmy też problemy, z którymi bibliotekarze borykają się na co dzień. Przede wszystkim jednak była to okazja, aby podzielić się pomysłami i poszukać kolejnych inspiracji.

Serdecznie dziękujemy za ciepłą i serdeczną atmosferę. Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu w sieci.

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Naszym wiernym czytelnikom serdecznie dziękujemy za pamięć i piękne życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Nauczyciele bibliotekarze

NOWOŚCI W BIBLIOTECE

Na naszych półkach stanęły atrakcyjne nowości wydawnicze podarowane przez Radę Rodziców. 

Opracowane i obłożone czekają na wypożyczenie.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GIER PLANSZOWYCH

10 października cała Polska gra w planszówki. Gramy i my!  Dziś czytelnia przyciągnęła miłośników rozgrywek intelektualnych. Gry planszowe to nie tylko sposób na relaks i rozrywkę, ale także zajęcie, które wspiera rozwój wiedzy i wyobraźni, uczy współpracy oraz  angażuje pamięć i dedukcję.

Świetnie się bawiliśmy i na prośbę uczniów planszówkowe przerwy przedłużamy do końca tygodnia.

Miło nam poinformować, że w ekspresowym turnieju scrablowym zwycięzcą został Paweł Pokorny z klasy 803. Wyróżnienie otrzymuje Laura Filipiak z klasy 207. Gratulacje! 

NOC BIBLIOTEK

Ze względów organizacyjnych IX wydanie ogólnopolskiej Nocy Bibliotek odbyło się w naszej bibliotece 6 października 2023 r.

Nie mogłyśmy pozostać  obojętne wobec tegorocznego hasła Absurd nie czytać.

Noc zainspirowała nas do zorganizowania gwiezdnych spotkań, w których brali udział uczniowie klas 702, 704 i 705. O konstelacjach i gwiazdach ciekawie  opowiedziała pani Aneta Beresińska, omówiła jesienne niebo.  Przypomniała, że księżyc nie świeci, chociaż tak bardzo lubimy jego "blask".

Było to również pierwsze spotkanie z cyklu Zmysłoczułe lekcje, któremu towarzyszyły relaksacyjna muzyka i efekty świetlne oraz pozycja leżąca. Ta niezwykła atmosfera sprawiła, że uczniowie lepiej skupili się zarówno na wykładzie z fizyki, jak i czytanym przez nas fragmencie książki Johna Greena Gwiazd naszych wina. 

Ta eksperymentalna metoda zyskała ogromną aprobatę uczniów i obudziła chęć kolejnych spotkań.

LEKTUROWA SESJA ZDJĘCIOWA

Obchody MMBSz rozpoczęłyśmy od lekturowej Sesji Zdjęciowej, która stanowiła doskonały sposób na zatrzymanie w naszej pamięci oraz w obiektywie profesjonalisty obrazów kojarzących się ze szkolnymi lekturami. Mamy nadzieję, że udało nam się odczarować te teksty. Z niecierpliwością czekamy na efekty. 

Za obiektywem ponownie niezastąpiona Marta Gogoc Fotografia, której jesteśmy ogromnie wdzięczne za poświęcony czas.

Podziękowania należą się również:

Dekoracje i aranżacje scen - Pani Agnieszka Zatylna i Pani Jolanta Tokarek.

ŚWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT

Już od 1993 roku obchodzimy Światowy Dzień Zwierząt, który przypada na 24 października.

Jednocześnie w kościele katolickim jest dniem wspominania Św. Franciszka z Asyżu – patrona zwierząt i ekologów.

Wspólnie z uczniami klasy 307 poznawaliśmy kolejne części serii książek o przygodach doktora Dolittle. Wysłuchaliśmy fragmentu lektury Hugh Loftinga Cyrk Doktora Dolittle. 

Z tej okazji wszystkim zwierzętom życzymy mnóstwo pieszczot!

KONKURS PLASTYCZNY

W ramach obchodów MMBSz serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w wybranym konkursie. Nawiązując do tegorocznego hasła Tu kwitnie wyobraźnia dajemy Wam przestrzeń do pomysłowości i kreatywności.

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH





Rozpoczynamy obchody naszego bibliotecznego święta. 

W tym roku IASL jako hasło przewodnie MMBS 2023 wybrało – „The School Library: My Happy Place where Creativity and Imagination Flourish”, czyli w tłumaczeniu: Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia. 

GOŚCINNIE W EDUKACJI WCZESNOSZKOLNEJ

Z okazji Dnia Głośnego Czytania miałyśmy również przyjemność przeczytać uczniom edukacji wczesnoszkolnej książkę Nicoli Colton Wincenty i Koltun.

Przemądrzały i dystyngowany kot oraz nieokiełznany, merdający ogonkiem szczeniak z ubłoconymi łapkami to nie tylko masa kłopotów, ale również opowieść o niezwykłej przyjaźni.

PAŹDZIERNIK     TUŻ, TUŻ...

Znamy już hasło zbliżającego się MMBS.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Początek jesieni to czas, w którym jakoś bardziej zwracamy uwagę na drzewa, kolory spadających liści, kasztany, owoce jarzębiny. Ta naturalna ciekawość i bogata symbolika drzewa: jego wielkość sprawiedliwość, poezja, wiedza, schronienie czy długowieczność, dały nam inspirację do wyboru lektur zaprezentowanych podczas tegorocznego Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.

Wybrane tytuły zaprezentowali zaproszeni do czytelni ciekawi i wyjątkowi goście:

Nie w każdej z wymienionych pozycji drzewa są głównymi bohaterami, ale na pewno tak, jak w prawdziwym świecie, są świadkami wielu wydarzeń, tych ważnych i tych, które pozostaną na zawsze czyjąś tajemnicą.

NOWOŚCI

Zakończyłyśmy akcję podręcznikową. Uff... Od dziś zaczynamy redagowanie opisów bibliograficznych i opracowanie techniczne ponad 200 nowości, które już niedługo trafią do Waszych rąk.

Nie zabraknie pozycji, o które często pytaliście - kontynuacji Wojowników i Okrutnego księcia, klasyki kryminałów - Lupin:'a oraz Sherlocka i Enoli Holmes, przewodnika po kulturze Korei czy przepięknie ilustrowanych książek dla młodszych czytelników. I wiele, wiele innych...

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

W pierwszym spotkaniu czytelniczym w roku szkolnym 2023/2024 uczestniczyli uczniowie klasy 404. Inspiracją do rozmowy była przypomniana dziś historia małej Vashti oraz obchody Dnia Kropki.

Szukaliśmy w sobie talentów, tych odkrytych i tych, o których jeszcze nie wiemy. Każdy z Was jest przecież wyjątkowy.

Wysłuchaliśmy fragmentu Niewiarygodnych przygód Marka Piegusa Edmunda Niziurskiego i przez chwilę przenieśliśmy się w odległe dla wielu lata sześćdziesiąte. Może realia nie do końca zrozumiałe, ale humor tej książki potrafi bawić i dziś.

Przypomnieliśmy sobie innych niezwykłych bohaterów obdarzonych zarówno kreatywnością, jak i znakami szczególnymi - piegami: Pana Kleksa, Anię z Avonlea, czy Pippi Langstrum.

A Ty, czym się wyróżniasz?

WRACAMY DO GRY!

PODRĘCZNIKI ...

Podręczniki już na Was czekają! Pamiętajcie o ich obłożeniu, nie przyklejając okładki. Dajcie szansę koleżankom i kolegom na zmianę okładki w przyszłym roku.

KONFERENCJA DLA NAUCZYCIELI BIBLIOTEKARZY

Jolanta Tokarek i Agnieszka Zatylna miały zaszczyt wystąpić w konferencji metodycznej organizowanej przez Bibliotekę Pedagogiczną w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Gorzowie Wielkopolskim.

NA SZPITALNYM ODDZIALE ...

Czasem trzeba spędzić kilka dni na szpitalnym oddziale. I to w wakacje! Ale czy to oznacza, że musi być nudno?

W dniach 31.07.-04.08. na Oddziale Dziecięcym Wielospecjalistyczny Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp. odbyły się zajęcia pod hasłem "Witamina Cz". Nikogo przecież nie trzeba przekonywać o terapeutycznej roli czytania, a przez to redukcji stresu i poprawy samopoczucia. Mali pacjenci przez cały tydzień z przejęciem słuchali ciekawych, wybranych specjalnie dla nich historii i tworzyli prace plastyczne. Dopowiadali przygody bohaterów, szczególnie te, których akcja działa się w szpitalu, np: wizyta lekarska żółwia Franklina z powodu rysy na skorupce czy rozśmieszanie chorych dzieci przez Skarpetkę w Porzeczkowe Plamy.

Choćby nie wiem, jak było atrakcyjnie, wszystkich jednak łączy jedno marzenie - szybkiego powrotu do domu. Dziękuję za miłe spotkania i życzę Wam wszystkim zdrówka!

Agnieszka Zatylna