BIBLIOTEKA SZKOLNA

ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 1

im. Stanisława Staszica

w Siedlcach

Zapraszamy

od poniedziałku do piątku

w godzinach od 8.00 do 14.00.

e-mail:biblioteka@zsp1.siedlce.pl

Informacja dla czytelników

Informujemy, że w trakcie zdalnego nauczania biblioteka w naszej szkole pozostaje otwarta dla czytelników w godzinach od 8.00 do 14.00. Zapraszamy.
Zachęcamy również do przeglądania zakładki "Linki", gdzie znajdziecie m.in. strony z darmowymi e-bookami.

Bóg spoczywał w sercu i wszechświat,

lecz wszechświat gasł,

z wolna stawał się Rozumu Jego pieśnią,

najniższą z gwiazd.

Opowiadam wam zdziwienie wielkie, helleńscy mistrze:

nie warto czuwać nad bytem, który wymyka się z rąk,

jest Piękno rzeczywistsze,

utajone pod żywą krwią.

Cząstka chleba rzeczywistsza niż wszechświat,

pełniejsza bytu i Słowa

- pieśń jak morze zalewająca

- odmęt słońca

- wygnanie Boga.

Jan Paweł II (Wybrzeża pełne ciszy)

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, wszystkim Czytelnikom składamy serdeczne życzenia, niech radość i pokój Świąt Bożego Narodzenia pozostaną
z Wami przez cały Nowy Rok.

Nauczyciele bibliotekarze

Ogrzej się lekturą, 10 książek na długie zimowe świętowanie.

Przed nami wyjątkowo długi czas wolny od zajęć szkolnych, zachęcamy do czytania książek. W naszej bibliotece znajdziecie wiele ciekawych propozycji. Oto niektóre z nich:

"Szczęście w cichą noc", Anna Ficner - Ogonowska

Wieczór wigilijny, za oknem śnieg. W domu radosny gwar i krzątanina, pachnie piernikiem i choinką.Hania pragnie spędzić wigilię z najbliższymi osobami w rodzinnym domu. Chce spełnić marzenie mamy. Zapowiada się wspaniały czas, pełen mądrych rozmów, rozkochanych spojrzeń, radosnego śmiechu i wigilijnych smaków.Zanim jednak na dobre ruszą przygotowania do wigilii, Hania musi jeszcze z kimś porozmawiać, by ostatecznie pogodzić się z przeszłością...

"Chata", William Paul Young

Podczas rodzinnych wakacji zostaje porwana Missy, najmłodsza córka Mackenziego Allena Phillipsa. Na pustkowiach Oregonu, w opuszczonej chacie, znaleziono ślady wskazujące na to, że ktoś ją brutalnie zamordował. Po czterech latach pogrążony w ogromnym smutku ojciec dostaje tajemniczy list. Wnioskuje, że napisał do niego sam... Bóg. W treści listu było zaproszenie do chaty, gdzie popełniono okropną zbrodnię na Missy. Wbrew rozsądkowi Mack postanawia pojechać do chaty i zmierzyć się ze swoimi największymi koszmarami. Jednakże to, co tam znajduje, na zawsze odmienia jego życie. Ta niecodzienna książka to piękna historia o tym, jak Bóg przychodzi do nas wtedy, kiedy najbardziej go potrzebujemy. Nigdy nie zostawia nas tam, gdzie nas znajduje, jeśli się przy tym nie upieramy.

"Zabić drozda" , Nelle Harper Lee

Lata trzydzieste XX wieku, małe miasteczko na południu USA. Atticus Finch, adwokat i głowa rodziny, broni młodego Murzyna oskarżonego o zgwałcenie biednej białej dziewczyny Mayelli Ewell. Prosta sprawa sądowa z powodu wszechpanującego rasizmu, urasta do rangi symbolu. W codziennej walce o równouprawnienie czarnych jak echo powraca pytanie o to, gdzie przebiegają granice ludzkiej tolerancji. Zabić drozda to wstrząsająca historia o dzieciństwie i kryzysie sumienia. Poruszająca opowieść odwołuje się do tego, co o życiu człowieka najcenniejsze: miłości, współczucia i dobroci.

"Małe życie", Hanya Yanagihara

Zachwycająca powieść o przyjaźni poddanej ogromnej próbie. Oto historia życia czterech przyjaciół – o ich niełatwym dojrzewaniu, ogromnych sukcesach, bolesnych wyborach i tyranii pamięci, od której nie sposób czasem się uwolnić…To również opowieść o jednym z najbardziej fascynujących miast świata – Nowym Jorku – który jest piątym, równorzędnym bohaterem tej olśniewającej książki.


"Wybór", Robert Whitlow

Młoda kobieta w ciąży. Dwie możliwości. Wybór zmieni wszystko.W 1974 r. zapadł wyrok Sądu Najwyższego USA w sprawie Roe vs. Wade. W jego wyniku aborcja została uznana w Stanach Zjednoczonych za legalną jako "fundamentalne prawo konstytucyjne" każdej kobiety. Sandy mogła więc usunąć niechcianą ciążę. Zdecydowała jednak inaczej nie zważając na konsekwencje swojej decyzji. Po 34 latach musiała zmierzyć się z przeszłością.

"Noc ognia", Eric-Emmanuel Schmitt

Mówi się, że nie można pójść na pustynię i wrócić jako ta sama osoba… Ta książka to niezwykła opowieść o człowieku, który stanął na krawędzi zwątpienia. Miał dość swojego dotychczasowego życia, więc przyjął propozycję przyjaciela i wyruszył na Saharę, by tam zbierać materiały do filmu. Pewnego wieczoru przypadkiem odłączył się od karawany. Beduiński przewodnik zniknął mu z oczu. Nie miał wody, ubrań ani nawet kompasu. Był zupełnie sam, zagubiony pośrodku pustyni. Powoli zapadały ciemności... Tak zaczęła się noc, która odmieniła jego życie. Bo czasem trzeba się zgubić, żeby się odnaleźć.

"Potęga miłości", Francine Rivers

Rzecz dzieje się w krainie złota, w Kalifornii, w roku 1850. To czasy, w których mężczyźni gotowi byli sprzedać swoją duszę za torbę złota, a kobiety sprzedawały swoje ciała, żeby znaleźć dach nad głową. Według Angel, od mężczyzn nie można było oczekiwać niczego innego, jak tylko oszustwa i zdrady. Sprzedana w dzieciństwie do domu publicznego, teraz żyła podsycaną ciągle nienawiścią. Najgorętszą nienawiść żywiła do mężczyzn, bo to oni wykorzystywali ją i porzucali, zostawiając w jej wnętrzu przerażające poczucie pustki. Wtedy spotkała Michała Ozeasza... Michał we wszystkim pragnął postępować zgodnie z Bożym sercem, dlatego posłuszny Jego wezwaniu, ożenił się z Angel i obdarzył ją bezwarunkową miłością. Powoli, dzień po dniu, udowadniał swoim życiem, że nie spełni gorzkich oczekiwań żony. W końcu serce Angel zaczęło topnieć, bez względu na to, jak bardzo pragnęła się temu przeciwstawić. Niestety, wraz z tą nieoczekiwaną przemianą serca, Angel zaczęła odczuwać miażdżące poczucie winy i braku własnej wartości. Rozpoczęła się jej ucieczka...

"Miłość bez granic", Kanae Vujicic, Nick Vujicic

Jako młody chłopak dorastający w Australii, Nick Vujicic nie mógł zrozumieć, dlaczego Bóg dopuścił do tego, że urodził się bez kończyn. Zastanawiał się, czy w przyszłości spotka swoją drugą połówkę. Kanae Miyahara wychowywała się na drugim końcu świata, w Meksyku. Ze smutkiem obserwowała rozpad swojej rodziny i zadawała sobie pytanie, czy trwałe, kochające się małżeństwo jest w ogóle możliwe. Z czasem Nick odkrył, jaki cel wyznaczył mu Bóg, i jego życie nabrało nowego sensu. Jednak gdy po kolejnym nieudanym związku pozostało mu tylko złamane serce, zaczął wątpić, czy kiedykolwiek się ożeni. Kanae miała za sobą relacje oparte na powierzchownym zauroczeniu, ale pragnęła znaleźć mężczyznę o silnym charakterze i głębokiej wierze – dobry materiał na pobożnego męża i ojca. Kiedy ich drogi przecięły się w niezwykłych okolicznościach, Nick i Kanae uświadomili sobie, że Bóg posłużył się ich bolesnymi doświadczeniami, by przygotować ich na to spotkanie… by przygotować ich dla siebie nawzajem!

"Dziecko Noego", Eric-Emmanuel Schmitt

W okupowanej Belgii katolicki ksiądz ukrywa żydowskiego chłopca Josepha. Chłopcu udaje się przeżyć, odnajduje rodziców i po latach opowiada swoją historię. Cała ta opowieść nie różniłaby się niczym od wielu innych, które znamy, gdyby nie to, że ojciec Pons ocala nie tylko życie Josepha, ale coś znacznie więcej.Eric-Emmanuel Schmitt znowu nas zaskakuje, wzrusza i skłania do refleksji. Ta oparta na autentycznych wydarzeniach opowieść o różnorodności, tolerancji i poszukiwaniu tożsamości ma wymiar uniwersalny. Łączy humor z powagą i udowadnia, że o dobru można mówić w sposób prosty, piękny, a zarazem pozbawiony sentymentalizmu.

"Mały książę", Antoine de Saint-Exupery

Książka, bez której nie sposób sobie wyobrazić kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej. Ta uniwersalna opowieść o przyjaźni i odpowiedzialności już od pokoleń wzrusza czytelników na całym świecie.

Upoluj swoją książkę

2 listopada 2020 roku rozpoczęła się szósta edycja akcji Czytaj PL. Dzięki niej, przez cały listopad, czytelnicy w Polsce i za granicą mają możliwość darmowego wypożyczania ebooków i audiobooków. W ramach tegorocznej edycji akcji dostępne będzie 12 wyjątkowych bestsellerów – osiem powieści i cztery książki non-fiction.

Czytelniku, pobierz darmową aplikację Woblink, zeskanuj kod i czytaj za darmo do 30.11.2020 r.

Źródło: https://czytajpl.pl

Noc Księgarń 2020

Ponad 200 wydarzeń, dziesiątki spotkań autorskich, koncerty, warsztaty i spacery literackie po zmroku – przed nami Noc Księgarń 2020. Tegoroczna edycja festiwalu potrwa od 15 do 17 października.

Ze względu na ograniczoną możliwość udziału w wydarzeniach stacjonarnych na uczestników festiwalu czekają także specjalne wydarzenia internetowe: transmisje spotkań autorskich, podcasty literackie, wirtualne wykłady i warsztaty, konkursy, quizy, specjalne produkcje filmowe czy wystawy internetowe.

Literackim patronem tegorocznej edycji wydarzenia będzie Leopold Tyrmand. Z tej okazji program festiwalu otworzy spotkanie z Marcelem Woźniakiem – biografem autora “Złego”. Uczestnicy warszawskiej edycji Nocy Księgarń wezmą także udział w specjalnym spacerze szlakiem kultowych księgarń, które można odnaleźć w biografii i twórczości Tyrmanda.

Szczegółowy program wydarzeń Nocy Księgarń jest dostępny na stronie: https://nocksiegarn.pl/o-akcji/

Źródło: https://czytajpl.pl

Młody Technik

Przypominamy, że w czytelni dostępne są najnowsze numery miesięcznika "Młody Technik". Czasopismo zawiera szereg artykułów o tematyce popularnonaukowej, historii myśli technicznej i współczesnych osiągnięciach techniki, od mechaniki po elektronikę. Zachęcamy do lektury.

Nagroda Literacka "Nike" 2020

Na liście tegorocznego finału Nagrody Literackiej NIKE znalazły się:

-"Baśń o wężowym sercu. Wtóre słowo o Jakóbie Szeli" Radek Rak
-"
Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek" Filip Zawada
-"
Jaremianka" Agnieszka Dauksza
-"
Kiedy wybuchnie wojna. 1938, studium kryzysu" Piotr M. Majewski
-"
Pusty las " Monika Sznajderman
-"
Płuczki" Paweł Piotr Reszka
-"
27 śmierci Toby'ego Obeda" Joanna Gierak-Onoszko

Zwycięzcą został Radek Rak, jury wybrało jego „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Nike Czytelników otrzymała Joanna Gierak-Onoszko za "27 śmierci Toby'ego Obeda".


Konkurs fotograficzny „Zaczytani”

pod hasłem „Czytać można wszędzie”

Czytelniku, uchwyć w kadrze aparatu zaczytaną osobę, podpisz zdjęcie ciekawym hasłem i prześlij plik ze zdjęciem w formie elektronicznej na adres e-mailowy biblioteki: biblioteka@zsp1.siedlce.pl i wygraj wymarzoną książkę. Szczegóły w Regulaminie.

Drodzy Maturzyści

Już 21 września o godz. 10:00 rozpocznie się Mazowiecki Salon Maturzystów Perspektywy 2020 r. Szczegółowe informacje o programie salonu znajdują się na stronie www.salonmaturzystow.pl

REJESTRACJA uczniów na Salon jest ogólnodostępna i bezpłatna.

Każdy, kto zarejestruje się i odwiedzi Salon, będzie mógł pobrać bezpłatnie na wirtualnym stoisku Perspektyw najnowszy "Informator dla Maturzystów 2021" w postaci e-booka .

Wydarzenie odbywa się na platformie Perspektyw, która jest przystosowana do używania przez tysiące użytkowników i nie generuje żadnych dodatkowych kosztów.

Wystawa nowości

W czytelni szkolnej prezentujemy nowości literackie naszej biblioteki.

Lista książek

Rok szkolny 2020/2021

"Czytać to bardziej żyć, to żyć intensywniej"

Carlos Ruiz Zafon "Cień wiatru"

Witamy wszystkich Czytelników w nowym roku szkolnym.