BIBLIOTEKA SZKOLNA

ZESPÓŁ SZKÓŁ PONADPODSTAWOWYCH NR 1 

im. Stanisława Staszica 

w Siedlcach

Zapraszamy 

od poniedziałku do piątku
w godzinach:


  poniedziałek- czwartek

od 7.45 do 16.40


piątek od  7.45 do 16.00


e-mail:biblioteka@zsp1.siedlce.pl

Konkurs wiedzy o Stanisławie Staszicu – patronie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Siedlcach 

Zapraszamy uczniów do udziału w konkursie on-line!

Konkurs „Odkryj Stanisława Staszica – patrona szkoły” jest organizowany przez bibliotekę szkolną w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 1 im. Stanisława Staszica w Siedlcach.

Celem konkursu jest zachęcenie uczestników do poszerzenia swojej wiedzy na temat życia i dokonań Stanisława Staszica oraz propagowanie jego dziedzictwa wśród młodego pokolenia.

Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas pierwszych.


KONKURS CHILL W REALU - MOJE KORZYŚCI Z BYCIA OFFLINE

Dawid Domagała z klasy 2 it został laureatem konkursu „Chill w realu - moje korzyści z bycia offline”, zorganizowanego w grudniu 2023 roku przez NASK – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie dla młodzieży z klas 8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Dawid zajął w tym konkursie III miejsce.

Organizator konkursu postawił przed uczestnikami kilka trudnych wyzwań. Główne zadanie polegało na stworzeniu krótkiego nagrania, prezentującego pomysł na odpoczynek bez Internetu oraz nowych technologii. Pomysłów było wiele, bo aż kilkadziesiąt. Ze wszystkich zgłoszeń komisja konkursowa doceniła pięć filmów, w tym pracę Dawida, biorąc pod uwagę między innymi wartości artystyczne i edukacyjne jego filmu oraz zaawansowanie wykorzystanych narzędzi montażowych i pracochłonność technik.

Polecamy na zimowe wieczory i życzymy fantastycznych ferii!

FINAŁ SZKOLNEGO KONKURSU "MISTRZ CZYTANIA"

9 grudnia 2022 roku uczniowie z klas 4ct, 4tl, 4La, 4ti, 4tt, 4it, 4lb, 4dt i 2bl udali się na wycieczkę do Muzeum Narodowego i Opery Narodowej w Warszawie.

Klasy - 3dt, 1dl, 2bl - na spotkaniu autorskim z Mariolą Pryzwan

Wycieczka do "Tygodnika Siedleckiego"

Święto Patrona Szkoły

Międzyszkolny konkurs "Mistrz Czytania"

Akcja CZYTAJ PL


1.Miecz przeznaczenia : Wiedźmin T.2 / Andrzej Sapkowski. Warszawa : SuperNowa - Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA, 2014.

2. Ostatnie życzenie : Wiedźmin T.1 / Andrzej Sapkowski. Warszawa : SuperNowa Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA, copyright 2014.

3. Wieża jaskółki : Wiedźmin T.6 / Andrzej Sapkowski. SuperNowa Niezależna Oficyna Wydawnicza NOWA, copyright 2014.

4.Diuna. T. 1 / Frank Herbert ; przełożył Marek Marszał. Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 2021.

5.Dzieci Diuny / Frank Herbert ; przełożyli Marek Marszał i Andrzej Jankowski. Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 2022.

6.Inferno / Dan Brown ; z języka angielskiego przełożył Robert J. Szmidt. Katowice : Wydawnictwo Sonia Draga, 2016. 

7.Tarcza gromu. Troja. T.2 / David Gemmell ; przekł. Zbigniew A. Królicki. Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 2016.

8.Diabłu ogarek / Konrad T. Lewandowski. Warszawa : RM, 2011.

9.Dziecko Noego / Eric-Emmanuel Schmitt ; przekł. Barbara Grzegorzewska. Kraków : Znak, 2009.

10. Instrukcja obsługi przyszłości / Areta Szpura; współpraca Emilia Padoł ; [ilustracje Michał Loba]Warszawa : Buchmann, 2022.

"Mistrz Czytania" - etap szkolny

Literacka Nagroda Nobla

3 października 2022 r. rozstrzygnięto 26. edycję Nagrody Literackiej Nike. Decyzją jury, pod przewodnictwem prof. Przemysława Czaplińskiego, laureatami zostali:

Wycieczka do Planetarium

Książki na feriE

Oto propozycje z biblioteki, które mogą Was zainteresować. 

KSIĄŻKI NA FERIE

Zapraszamy po książki! Życzymy pełnego wrażeń czytania!

Marek Grajek, Enigma. Bliżej prawdy

Poznań : Dom Wydawniczy Rebis ; Warszawa : De Agostini Polska, 2012.

Sygnatura 50708

„Najbardziej wszechstronne podsumowanie historii złamania szyfrów Enigmy, jakie dotąd oddano w ręce polskiego czytelnika. [...] Spoglądając na złamanie szyfrów Enigmy nie tylko w kategoriach walki wywiadów, lecz także matematycznego i kryptologicznego wyzwania, odnajdujemy perspektywę, pozwalającą obiektywnie ocenić dokonania wszystkich uczestników tej niezwykłej historii. Książka pozwala w pełni docenić pionierski i decydujący udział polskich kryptologów i matematyków w historii Enigmy.[...]"

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5962/enigma-blizej-prawdy

Bernhard Schlink, Lektor; przełożyła Karolina Niedenthal

Poznań : Dom Wydawniczy Rebis, 2017.

Sygnatura 52171

„Piętnastoletni Michael Berg poznaje piękną dojrzałą kobietę, w której zakochuje się bez pamięci. Rodzi się między nimi namiętny romans, ale i czuła bliskość, gdy chłopak czyta Hannie na głos książki. Po jakimś czasie Hanna jednak znika niespodziewanie, bez śladu. Już jako student prawa Michael spotyka ją przypadkowo na procesie strażniczek w obozie koncentracyjnym – na ławie oskarżonych. Poznaje mroczną przeszłość ukochanej, ale zaczyna też rozumieć, że Hanna skrywa znacznie dla niej boleśniejszą tajemnicę…[...]"

Źródło: https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4462031/lektor

Marcin Szymaniak, Fighterzy : najlepsi polscy wojownicy : od Zawiszy Czarnego do komandosów z Iraku

Kraków : Znak Horyzont - Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2017.

Sygnatura 52075

„To nie jest książka o filmowych herosach. To opowieść o prawdziwych polskich wojownikach. Żołnierzach z krwi i kości. Stanęli do walki z przeciwnikami równymi sobie. I okazali się lepsi.

Pierwszy polski komandos, zdobywca Smoleńska.

Ciężarna kosynierka gromiąca Kozaków.

Polski as pancerny w tankietce.

Człowiek-ryba, najlepszy dywersant II wojny światowej.

Komandos znad Wisły versus Armia Mahdiego.

… i wielu innych fighterów.[...]"

https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4413597/fighterzy-najlepsi-polscy-wojownicy-od-zawiszy-czarnego-do-komandosow-z-iraku

Wisława Szymborska, Kornel Filipowicz ; Najlepiej w życiu ma Twój Kot : listy / [redakcja Tomasz Fiałkowski, Sebastian Kudas]

Kraków : Społeczny Instytut Wydawniczy Znak, 2016.

Sygnatura 52227

Najlepiej w życiu ma Twój Kot, bo jest przy Tobie” – napisała z Zakopanego przyszła Noblistka Wisława Szymborska do Kornela Filipowicza. [...]

W chwilach rozłąki zawsze pisali do siebie listy. Listy zabawne, liryczne, miłosne. [...]"

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/najlepiej-w-zyciu-ma-twoj-kot-listy-wislawa-szymborska-kornel-filipowicz-20722

Zygmunt Miłoszewski, Bezcenny

Warszawa : Wydawnictwo W.A.B. - Grupa Wydawnicza Foksal, 2015.

Sygnatura 51986

"[…] Generalny Gubernator Hans Frank ukrywa najcenniejsze łupy, a wraz z nimi bezcenny sekret, który ma zapewnić mu nietykalność po wojnie. Skarb ginie bez śladu w tajemniczych okolicznościach. 1946. Do Polski powracają zrabowane dzieła sztuki z "Damą z gronostajem" Leonarda da Vinci na czele. Brakuje "Portretu Młodzieńca" Rafaela Santi, który od tej pory pozostaje najcenniejszym zaginionym na świecie dziełem sztuki i symbolem grabieży dokonanych w czasie II wojny światowej. W Muzeum Czartoryskich w Krakowie od ponad sześćdziesięciu lat na Rafaela czeka pusta rama. Współcześnie. Doktor Zofia Lorentz, historyk sztuki i urzędniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych, próbująca sprawić, aby do Polski wróciło choć kilka z ponad 60 000 zaginionych dzieł, zostaje wezwana do kancelarii premiera. Sprawa jest pilna i ściśle tajna. […]”

Źródło: https://www.znak.com.pl/ksiazka/bezcenny-wydanie-kieszonkowe-zygmunt-miloszewski-138447

J. R. R. Tolkien, Beowulf

Warszawa : Prószyński Media, 2015.

Sygnatura 51983

Pogromca potworów przybywa na dwór duńskiego króla Hrothgara, aby uwolnić królestwo od nękającego go trolla Grendela. Pewny siebie i dumny Beowoulf rozprawia się z potworem, a w nagrodę dostaje…

Utwór o odwiecznej walce dobra ze złem, o miłości, przyjaźni i wierności osadzony w przeszłości w epoce z superbohaterami i fantastycznymi stworami.

Na podstawie legendy o Beowulfie reżyser Robert Zemeckis nakręcił film w technologii animacji 3D również godny polecenia.

"Beowulf" to staroangielski poemat pochodzący z około VIII wieku, a spisany prawdopodobnie na początku XI w. J.R.R. Tolkien dokonał jego przekładu w 1926 roku, wielokrotnie go poprawiał, choć nigdy nie brał pod uwagę publikacji. Dokonał tego dopiero jego trzeci syn Christopher Tolkien, wyznaczony przez ojca na opiekuna jego spuścizny literackiej. […]”

Źródło: https://www.empik.com/beowulf-tolkien-john-ronald-reuel,p1116254486,ksiazka-pl




Film "Narodowe Śpiewanie" można obejrzeć pod adresem https://youtu.be/F6JXoccYGIU

TAK POWSTAWAŁA — kopia.pptx

Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało bezpłatną wystawę poświęconą procesowi odzyskiwania przez Polskę niepodległości oraz dorobkowi II Rzeczypospolitej. 

Zapraszamy wszystkich do korzystania z wystawy! 

Zapraszamy chętnych uczniów do przygotowania prezentacji multimedialnej lub krótkiego filmu „Droga do Wolności” z okazji  Narodowego Święta Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada.

Chętnie zobaczymy projekty z pomysłem, oryginalne i twórcze. Można uwzględnić w nich  wydarzenia historyczne, które miały miejsce w Siedlcach i w naszym regionie.

Projekt można wykonać pojedynczo lub w grupie. W pracach (PowerPoint, MP4) na ostatnim slajdzie/ w ostatnim kadrze prosimy o umieszczenie  następujących danych: imię i nazwisko autora/ autorów pracy oraz klasę. W pracy powinny być zawarte informacje o wykorzystywanych materiałach źródłowych, uwzględniające prawa autorskie.

Prace prosimy nadsyłać do 8.11.2021 r. na adres: bibliotekazspnr1@gmail.com

Każda z przesłanych autorskich  prac będzie prezentowana na szkolnym telebimie 10.11.2021 r. Jedna z wybranych prezentacji zostanie zamieszczona na szkolnym facebooku.

Za rzetelną pracę zapewniamy pochwały w dzienniku (a wybrańcy mogą liczyć na 5 z historii).

Podpowiadamy, że w  swoich pracach możecie wykorzystać między innymi książki z naszej biblioteki (mamy aż siedem regałów książek historycznych), materiały dostępne m.in. na stronach Archiwum Państwowego w Siedlcach („Siedlce i region u progu niepodległości”), Narodowego Archiwum Cyfrowego, Polony oraz strony i facebooka Niepodległa Polska, oczywiście z podaniem źródła informacji.

https://www.siedlce.ap.gov.pl

https://www.nac.gov.pl

https://polona.pl

https://niepodlegla.gov.pl

https://www.facebook.com/niepodlegla1918

Jeśli znacie inne cenne źródła historyczne – wykorzystajcie je!

Do zgłoszenia proszę dołączyć podpisany Załącznik nr 1 ze strony biblioteki (przesłać lub dostarczyć osobiście).

Wszelkie pytania dotyczące projektu „Droga do Wolności” należy kierować na adres mailowy biblioteki w ZSP nr 1 w Siedlcach lub pytać osobiście na miejscu.

„Czytaj PL – akcja nie z tej Ziemi”

12 bestsellerów za darmo przez cały listopad!

Jak można dołączyć do akcji?

Krok 1: Zainstaluj aplikację Woblink.

Krok 2: Znajdź kod QR i zeskanuj go w aplikacji.

Krok 3: Zaloguj się lub zarejestruj zupełnie za darmo.

Krok 4: Wybierz książkę i delektuj się czytaniem i słuchaniem.

KOD QR ZNAJDZIESZ NA:

Mamy w Elektryku AMBASADORÓW akcji CzytajPL!

W tym roku ambasadorami akcji są:

Anna Kudelska – 3Lb

Joanna Romańska – 3Lb

Krystian Rymuza – 3tb

Oskar Sienkiewicz – 1kt

Magdalena Tymińska – 1aL.

SKANUJCIE KODY i CZYTAJCIE!

Kliknij przycisk CzytajPL

Jesteś uczniem/uczennicą szkoły średniej i chcesz promować czytanie wśród swoich znajomych? Do 17 października 2021 roku zgłoś się po darmową koszulkę z kodem dającym dostęp do 12 książkowych bestsellerów i zostań Ambasadorem czytelnictwa w swojej szkole! 

W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

Baśnie i legendy z całego świata

to hasło

  Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w 2021 r.

Zaczytaj się w baśniach i legendach, rozwiną Twoją wyobraźnię.







Laureatem literackiej Nagrody Nobla w 2021 roku został Abdulrazak Gurnah, powieściopisarz z Tanzanii mieszkający w Wielkiej Brytanii w uznaniu za "bezkompromisową i współczującą penetrację skutków kolonializmu i losu uchodźcy w przepaści między kulturami i kontynentami”. 




Nagroda NIKE 2021 


Tegoroczna edycja Nagrody Literackiej NIKE jest wyjątkowa, ponieważ nagroda obchodzi właśnie ćwierćwiecze. Kto ma szansę zostać 25. laureatem bądź laureatką NIKE?

Znamy finalistę NIKE.

Zbigniew Rokita

Zbigniew Rokita, Kajś : opowieść o Górnym Śląsku, Wołowiec: Wydawnictwo Czarne, 2020.

30 września obchodzony jest Dzień Chłopaka.  Z tej okazji życzymy wszystkim chłopakom miłego dnia, 

samych sukcesów i spełnienia marzeń. 

W naszej bibliotece polecamy do czytania książki z chłopakiem w tytule.

Rok szkolny 2021/2022 rozpoczęty!

Zapraszamy uczniów i nauczycieli do biblioteki. 

Książki już na Was czekają!

28 maja 2021 roku obchodzimy 40. rocznicę śmierci Kardynała Stefana Wyszyńskiego. 

"Szczególnym przedmiotem [...] medytacji uczyńcie postać niezapomnianego Prymasa, śp. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, jego osobę, jego naukę, jego rolę w jakże trudnym okresie naszej historii. "

Ojciec Święty, Jan Paweł II

Lista książek dostępnych w naszej bibliotece 


„Może waszą młodzieńczość pociąga niekiedy dowolność i swoboda życia, ale szybko się przekonujecie – chociaż pragnąłbym, abyście się nigdy o tym nie przekonali – że wszelka wolność i dowolność moralna kończy się ostatecznie katastrofą, której się wkrótce żałuje. Panowanie nad sobą i walka ze złymi skłonnościami zakończona zwycięstwem, dają radość i rodzą doniosłe owoce osobiste i społeczne. Ale to kosztuje. A cóż nie kosztuje, Najmilsze Dzieci?! Każda rzecz wielka musi kosztować i musi być trudna. Tylko rzeczy małe i liche są łatwe.”

Kardynał Stefan Wyszyński


Zapraszamy do czytelni na wystawę poświęconą Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.


Miej odwagę być kimś i spełniaj swoje marzenia.


Serdecznie polecamy pakiet książek Michała Zawadki pt. "Chcę być kimś! Czyli jak osiągać cele w czasach, gdy wszyscy dookoła mają wywalone”. Jest to seria literatury młodzieżowej w tematyce rozwoju osobistego.

Michał Zawadka to pisarz, autor bestsellerowych książek motywacyjnych i społecznych dla dzieci i młodzieży. Optymista. Autor i twórca programów warsztatowych dla dzieci i młodzieży oraz szkoleń i konferencji dla nauczycieli oraz rodziców. Trener wystąpień publicznych, komunikacji i sztuki słowa. Mistrz Polski Przemówień Publicznych.

"Jutro należy do Ciebie, bądź z siebie dumny, nie poddawaj się i nie oszczędzaj sobie wysiłku. Nie wierz tym, którzy mówią, że się nie da, łam reguły swoim działaniem i pamiętaj, że błąd nie jest niczym złym. Stań przed lustrem, spójrz odbiciu głęboko w oczy, uśmiechnij się, pomyśl o marzeniach i głośno krzyknij: CHCĘ BYĆ KIMŚ!" (M. Zawadka).

Jeśli potrzebujesz inspiracji do działania, konieczniej powinieneś sięgnąć po książki Michała Zawadki, które są dostępne w naszej bibliotece. 

23 kwietnia: Światowy Dzień Książki
i Praw Autorskich

Gdy jesteś głodny…
Gdy jesteś głodny, po chleb żywo sięgasz,Gdy pragniesz, woda twe pragnienie syci,Głód i pragnienie ducha gasi księgarz,Myśl- biblioteka żywi najobficiej. Przeszłość i przyszłość w sobie w jedno sprzęgaKsiążek czarownych siła niespożyta:W nich wiedzy przodków kryje się potęga,Z nich człek przyszłości widzenie wyczyta;Skarbnica doli człowieka – to księga.                                     Stanisław Piotr Koczorowski (Bibliotekarz i poeta)

W obecnej sytuacji, książka, bardziej niż kiedykolwiek dotąd, stała się źródłem poszerzania naszych horyzontów, pobudzania kreatywności. 
Drodzy Czytelnicy, w zakładce "Nowości" znajdziecie kilka nowych książek, które pojawiły się w naszej bibliotece. Przeglądajcie katalog online, przygotowane zestawienia tematyczne, wypożyczajcie i czytajcie.  

Nowości 2020 cz. I 

Nowości 2020 cz. II 

Nowości 2021 


Dla wszystkich miłośników literatury i pasjonatów historii

Seria "Literatura i pamięć" przypomina i ukazuje w nowym świetle wybitne dzieła oraz twórców literatury polskiej na tle ich związku z losami narodu i społeczeństwa. Zaprezentowani zostali autorzy oraz teksty, które w czasach komunistycznej cenzury nie miały szans na pełne zaistnienie w świadomości społecznej. 

Zapraszamy do biblioteki po publikację z serii "Literatura i pamięć", które są adresowane przede wszystkim do nauczycieli języka polskiego i historii oraz uczniów, którzy planują podjąć studia na tych kierunkach. 

1 marca 2021
Narodowy Dzień Pamięci
"Żołnierzy Wyklętych"

Ukazała się publikacja  "Sny wstaną... Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci", która jest osobistym i niezwykle przejmującym świadectwem bohatera podziemia antykomunistycznego z czasów jego więzienia. W tym roku przypada 70. rocznica śmierci Łukasza Cieplińskiego, ps. "Pług". Publikacja zawiera zdjęcia i przepisane treści grypsów, informacje o jego życiu i działalności oraz fragment dotyczący walki o pamięć pokolenia "żołnierzy wyklętych". Pozycja dostępna jest w naszej bibliotece, zachęcamy  do lektury.


"W jednym z ostatnich grypsów ppłk Łukasz Ciepliński, inspektor rzeszowski AK, prezes IV Zarządu WiN, stracony w więzieniu mokotowskim w 1951r., pisał do jedynego syna Andrzeja:
Odbiorą mi tylko życie. a to nie najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako katolik za wiarę świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą. Jako człowiek za prawdę i sprawiedliwość. Wierzę dziś bardziej niż kiedykolwiek, że Idea chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka zostanie przywrócona. To moja wiara i moje wielkie szczęście. Gdybyś odnalazł moją mogiłę, to na niej możesz te słowa napisać.
Niestety, nie można dotychczas wypełnić ostatniej  woli Łukasza Cieplińskiego, spoczywa bowiem wraz z podkomendnymi w nieznanym miejscu, tak jak wielu innych bohaterów walki o niepodległość Polski." (fragment publikacji Sny wstaną...)


Sejm ustanowił patronów 2021 r. Izba uhonorowała: kard. Stefana Wyszyńskiego, Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Tadeusza Różewicza. 2021 będzie także rokiem Konstytucji 3 Maja. 

Kard. Stefan Wyszyński (1901 – 1981) 

„Wolność Narodu była dla Prymasa Tysiąclecia priorytetem działalności kapłańskiej i społecznej” – napisano w dokumencie. 

W 2021 roku przypada 40. rocznica śmierci, a także 120. urodzin duchownego. W uchwale zwrócono uwagę, że kard. Wyszyński był głosicielem uniwersalnych wartości chrześcijańskich i mężem stanu. Występował w imieniu Ojczyzny, domagając się od komunistycznych władz poszanowania wolności religijnej i broniąc polskiej kultury. Przypomniano, że kard. Wyszyński podkreślał konieczność zrozumienia znaczenia wolności Narodu, która dla każdego obywatela winna być wielkim dobrem i rzeczywistą własnością.

Stanisław Lem (1921 – 2006) 

„W swoich rozważaniach nad kondycją współczesnego człowieka, skutkami postępu technicznego i cywilizacyjnego dostrzegał wiele zagadnień fundamentalnych dla kultury i myśli współczesnej. Przestrzegał przed negatywnymi skutkami technicznego rozwoju cywilizacji, a jego prace teoretyczne i prognozy futurologiczne mają znaczący wpływ na definiowanie miejsca ludzkości we wszechświecie i prognozowanie jej losu” - głosi tekst uchwały. 

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Stanisława Lema. To pisarz o niebywale błyskotliwym umyśle i świetnym piórze, jeden z najwybitniejszych i najpoczytniejszych twórców science-fiction  w skali całego świata. 

Cyprian Kamil Norwid (1821 – 1883) 

„Twórczy wkład Norwida w nowoczesną polską literaturę, a szerzej w polską kulturę, jest ogromny, na wielu polach decydujący. W uznaniu zasług dla polskiej sztuki, dla polskiego życia umysłowego i polskiej kultury, w dwustulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Cypriana Norwida” - czytamy. 

Cyprian Kamil Norwid to ostatni z wielkich poetów polskich epoki romantyzmu, porywały go zagadnienia wkraczające w wiek XX: moralny wymiar historii, relacje między kulturą i cywilizacją. "Norwid jest najdobitniejszym wskazaniem, że poezja polska XIX wieku to była poezja naprawdę, nie tylko namiastka utraconego bytu narodowego" - Kazimierz Wyka.

Krzysztof Kamil Baczyński (1921 – 1944) 

„W uznaniu zasług Krzysztofa Kamila Baczyńskiego dla polskiej sztuki, dla polskiej niepodległości i polskiej kultury, w stulecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej ogłasza rok 2021 Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jednocześnie Sejm Rzeczypospolitej oddaje hołd innym przedstawicielom poetów pokolenia Kolumbów poległym w trakcie okupacji niemieckiej - Tadeuszowi Gajcemu, Janowi Romockiemu, Zdzisławowi Stroińskiemu, Józefowi Szczepańskiemu i Andrzejowi Trzebińskiemu” - podkreślono w tekście dokumentu. 

Krzysztof Kamil Baczyński - jeden z najwybitniejszych twórców pokolenia Kolumbów. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, a dwa lata temu, otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. 

Tadeusz Różewicz (1921 – 2014) 

„Filozoficzna i egzystencjalna głębia obecna w twórczości Różewicza ma charakter uniwersalny, dzięki czemu nie tylko trafia do odbiorców z całego świata, ale jeszcze długo będzie oddziaływać na współczesną literaturę polską” - napisano w dokumencie. 

W 2021 r. przypada 100. rocznica urodzin Różewicza, wybitnego polskiego poety, dramaturga, prozaika i scenarzysty. Czesław Miłosz określił go mianem największego poetyckiego talentu, jaki pojawił się w Polsce po 1945 roku.

Konstytucja 3 Maja

„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, świadomy znaczenia Konstytucji 3 Maja jako ważnego elementu pamięci zbiorowej, oddając hołd wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego wiekopomnego aktu - myślicielom politycznym, posłom na Sejm Czteroletni, przedstawicielom ówczesnego obozu patriotycznego oraz pokoleniom Polaków, których niezłomna walka pozwoliła na przetrwanie lat niewoli i odzyskanie niepodległości, zachęca do refleksji nad dziedzictwem Konstytucji 3 Maja współcześnie” - oświadczono. 

Sejm przyjął też uchwałę ustanawiającą 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja. Uchwalony w 1791 r. przez Sejm Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego akt wprowadził trójpodział władzy, niósł gwarancje swobód obywatelskich, tradycje chrześcijańskie, tolerancję i wartości Oświecenia. Jako pierwsza w Europie i druga na świecie Ustawa Rządowa stanowiła dowód głębokiego patriotyzmu oraz zrozumienia spraw obywatelskich i społecznych. 

Bóg spoczywał w sercu i wszechświat,

lecz wszechświat gasł,

z wolna stawał się Rozumu Jego pieśnią,

najniższą z gwiazd.

Opowiadam wam zdziwienie wielkie, helleńscy mistrze:

nie warto czuwać nad bytem, który wymyka się z rąk,

jest Piękno rzeczywistsze,

utajone pod żywą krwią.

Cząstka chleba rzeczywistsza niż wszechświat,

pełniejsza bytu i Słowa

- pieśń jak morze zalewająca

- odmęt słońca

- wygnanie Boga.

Jan Paweł II (Wybrzeża pełne ciszy)

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, wszystkim Czytelnikom składamy serdeczne życzenia, niech radość i pokój Świąt Bożego Narodzenia pozostaną
z Wami przez cały Nowy Rok.

Nauczyciele bibliotekarze

Ogrzej się lekturą, 10 książek na długie zimowe świętowanie.

Przed nami wyjątkowo długi czas wolny od zajęć szkolnych, zachęcamy do czytania książek. W naszej bibliotece znajdziecie wiele ciekawych propozycji. Oto niektóre z nich:

"Szczęście w cichą noc", Anna Ficner - Ogonowska

Wieczór wigilijny, za oknem śnieg. W domu radosny gwar i krzątanina, pachnie piernikiem i choinką.Hania pragnie spędzić wigilię z najbliższymi osobami w rodzinnym domu. Chce spełnić marzenie mamy. Zapowiada się wspaniały czas, pełen mądrych rozmów, rozkochanych spojrzeń, radosnego śmiechu i wigilijnych smaków.Zanim jednak na dobre ruszą przygotowania do wigilii, Hania musi jeszcze z kimś porozmawiać, by ostatecznie pogodzić się z przeszłością...

"Chata", William Paul Young

Podczas rodzinnych wakacji zostaje porwana Missy, najmłodsza córka Mackenziego Allena Phillipsa. Na pustkowiach Oregonu, w opuszczonej chacie, znaleziono ślady wskazujące na to, że ktoś ją brutalnie zamordował. Po czterech latach pogrążony w ogromnym smutku ojciec dostaje tajemniczy list. Wnioskuje, że napisał do niego sam... Bóg. W treści listu było zaproszenie do chaty, gdzie popełniono okropną zbrodnię na Missy. Wbrew rozsądkowi Mack postanawia pojechać do chaty i zmierzyć się ze swoimi największymi koszmarami. Jednakże to, co tam znajduje, na zawsze odmienia jego życie. Ta niecodzienna książka to piękna historia o tym, jak Bóg przychodzi do nas wtedy, kiedy najbardziej go potrzebujemy. Nigdy nie zostawia nas tam, gdzie nas znajduje, jeśli się przy tym nie upieramy. 

"Zabić drozda" , Nelle Harper Lee

Lata trzydzieste XX wieku, małe miasteczko na południu USA. Atticus Finch, adwokat i głowa rodziny, broni młodego Murzyna oskarżonego o zgwałcenie biednej białej dziewczyny Mayelli Ewell. Prosta sprawa sądowa z powodu wszechpanującego rasizmu, urasta do rangi symbolu. W codziennej walce o równouprawnienie czarnych jak echo powraca pytanie o to, gdzie przebiegają granice ludzkiej tolerancji. Zabić drozda to wstrząsająca historia o dzieciństwie i kryzysie sumienia. Poruszająca opowieść odwołuje się do tego, co o życiu człowieka najcenniejsze: miłości, współczucia i dobroci. 

"Małe życie", Hanya Yanagihara

Zachwycająca powieść o przyjaźni poddanej ogromnej próbie. Oto historia życia czterech przyjaciół – o ich niełatwym dojrzewaniu, ogromnych sukcesach, bolesnych wyborach i tyranii pamięci, od której nie sposób czasem się uwolnić…To również opowieść o jednym z najbardziej fascynujących miast świata – Nowym Jorku – który jest piątym, równorzędnym bohaterem tej olśniewającej książki.

"Wybór", Robert Whitlow

Młoda kobieta w ciąży. Dwie możliwości. Wybór zmieni wszystko.W 1974 r. zapadł wyrok Sądu Najwyższego USA w sprawie Roe vs. Wade. W jego wyniku aborcja została uznana w Stanach Zjednoczonych za legalną jako "fundamentalne prawo konstytucyjne" każdej kobiety. Sandy mogła więc usunąć niechcianą ciążę. Zdecydowała jednak inaczej nie zważając na konsekwencje swojej decyzji. Po 34 latach musiała zmierzyć się z przeszłością. 

"Noc ognia", Eric-Emmanuel Schmitt

Mówi się, że nie można pójść na pustynię i wrócić jako ta sama osoba… Ta książka to niezwykła opowieść o człowieku, który stanął na krawędzi zwątpienia. Miał dość swojego dotychczasowego życia, więc przyjął propozycję przyjaciela i wyruszył na Saharę, by tam zbierać materiały do filmu. Pewnego wieczoru przypadkiem odłączył się od karawany. Beduiński przewodnik zniknął mu z oczu. Nie miał wody, ubrań ani nawet kompasu. Był zupełnie sam, zagubiony pośrodku pustyni. Powoli zapadały ciemności... Tak zaczęła się noc, która odmieniła jego życie. Bo czasem trzeba się zgubić, żeby się odnaleźć. 

"Potęga miłości", Francine Rivers

Rzecz dzieje się w krainie złota, w Kalifornii, w roku 1850. To czasy, w których mężczyźni gotowi byli sprzedać swoją duszę za torbę złota, a kobiety sprzedawały swoje ciała, żeby znaleźć dach nad głową. Według Angel, od mężczyzn nie można było oczekiwać niczego innego, jak tylko oszustwa i zdrady. Sprzedana w dzieciństwie do domu publicznego, teraz żyła podsycaną ciągle nienawiścią. Najgorętszą nienawiść żywiła do mężczyzn, bo to oni wykorzystywali ją i porzucali, zostawiając w jej wnętrzu przerażające poczucie pustki. Wtedy spotkała Michała Ozeasza... Michał we wszystkim pragnął postępować zgodnie z Bożym sercem, dlatego posłuszny Jego wezwaniu, ożenił się z Angel i obdarzył ją bezwarunkową miłością. Powoli, dzień po dniu, udowadniał swoim życiem, że nie spełni gorzkich oczekiwań żony. W końcu serce Angel zaczęło topnieć, bez względu na to, jak bardzo pragnęła się temu przeciwstawić. Niestety, wraz z tą nieoczekiwaną przemianą serca, Angel zaczęła odczuwać miażdżące poczucie winy i braku własnej wartości. Rozpoczęła się jej ucieczka... 

"Miłość bez granic", Kanae Vujicic, Nick Vujicic 

Jako młody chłopak dorastający w Australii, Nick Vujicic nie mógł zrozumieć, dlaczego Bóg dopuścił do tego, że urodził się bez kończyn. Zastanawiał się, czy w przyszłości spotka swoją drugą połówkę. Kanae Miyahara wychowywała się na drugim końcu świata, w Meksyku. Ze smutkiem obserwowała rozpad swojej rodziny i zadawała sobie pytanie, czy trwałe, kochające się małżeństwo jest w ogóle możliwe. Z czasem Nick odkrył, jaki cel wyznaczył mu Bóg, i jego życie nabrało nowego sensu. Jednak gdy po kolejnym nieudanym związku pozostało mu tylko złamane serce, zaczął wątpić, czy kiedykolwiek się ożeni. Kanae miała za sobą relacje oparte na powierzchownym zauroczeniu, ale pragnęła znaleźć mężczyznę o silnym charakterze i głębokiej wierze – dobry materiał na pobożnego męża i ojca. Kiedy ich drogi przecięły się w niezwykłych okolicznościach, Nick i Kanae uświadomili sobie, że Bóg posłużył się ich bolesnymi doświadczeniami, by przygotować ich na to spotkanie… by przygotować ich dla siebie nawzajem! 

"Dziecko Noego", Eric-Emmanuel Schmitt

W okupowanej Belgii katolicki ksiądz ukrywa żydowskiego chłopca Josepha. Chłopcu udaje się przeżyć, odnajduje rodziców i po latach opowiada swoją historię. Cała ta opowieść nie różniłaby się niczym od wielu innych, które znamy, gdyby nie to, że ojciec Pons ocala nie tylko życie Josepha, ale coś znacznie więcej.Eric-Emmanuel Schmitt znowu nas zaskakuje, wzrusza i skłania do refleksji. Ta oparta na autentycznych wydarzeniach opowieść o różnorodności, tolerancji i poszukiwaniu tożsamości ma wymiar uniwersalny. Łączy humor z powagą i udowadnia, że o dobru można mówić w sposób prosty, piękny, a zarazem pozbawiony sentymentalizmu. 

"Mały książę", Antoine de Saint-Exupery

Książka, bez której nie sposób sobie wyobrazić kanonu literatury dziecięcej i młodzieżowej. Ta uniwersalna opowieść o przyjaźni i odpowiedzialności już od pokoleń wzrusza czytelników na całym świecie. 

Upoluj swoją książkę

2 listopada 2020 roku rozpoczęła się szósta edycja akcji Czytaj PL. Dzięki niej, przez cały listopad, czytelnicy w Polsce i za granicą mają możliwość darmowego wypożyczania ebooków i audiobooków. W ramach tegorocznej edycji akcji dostępne będzie 12 wyjątkowych bestsellerów – osiem powieści i cztery książki non-fiction. 

Czytelniku, pobierz darmową aplikację Woblink, zeskanuj kod i czytaj za darmo do 30.11.2020 r.

Źródło: https://czytajpl.pl

Noc Księgarń 2020

Ponad 200 wydarzeń, dziesiątki spotkań autorskich, koncerty, warsztaty i spacery literackie po zmroku – przed nami Noc Księgarń 2020. Tegoroczna edycja festiwalu potrwa od 15 do 17 października. 

Ze względu na ograniczoną możliwość udziału w wydarzeniach stacjonarnych na uczestników festiwalu czekają także specjalne wydarzenia internetowe: transmisje spotkań autorskich, podcasty literackie, wirtualne wykłady i warsztaty, konkursy, quizy, specjalne produkcje filmowe czy wystawy internetowe.

Literackim patronem tegorocznej edycji wydarzenia będzie Leopold Tyrmand. Z tej okazji program festiwalu otworzy spotkanie z Marcelem Woźniakiem – biografem autora “Złego”. Uczestnicy warszawskiej edycji Nocy Księgarń wezmą także udział w specjalnym spacerze szlakiem kultowych księgarń, które można odnaleźć w biografii i twórczości Tyrmanda.

Szczegółowy program wydarzeń Nocy Księgarń jest dostępny na stronie: https://nocksiegarn.pl/o-akcji/

Źródło: https://czytajpl.pl  

Młody Technik

Przypominamy, że w czytelni dostępne są najnowsze numery miesięcznika "Młody Technik". Czasopismo zawiera szereg artykułów o tematyce popularnonaukowej, historii myśli technicznej i współczesnych osiągnięciach techniki, od mechaniki po elektronikę. Zachęcamy do lektury.

Nagroda Literacka "Nike" 2020 

Na liście tegorocznego finału Nagrody Literackiej NIKE znalazły się:  

-"Baśń o wężowym sercu. Wtóre słowo o Jakóbie Szeli"  Radek Rak
-"Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek"  Filip Zawada
-"Jaremianka"  Agnieszka Dauksza
-"Kiedy wybuchnie wojna. 1938, studium kryzysu"  Piotr M. Majewski
-"Pusty las " Monika Sznajderman
-"Płuczki"  Paweł Piotr Reszka
-"27 śmierci Toby'ego Obeda" Joanna Gierak-Onoszko

Zwycięzcą został Radek Rak, jury wybrało jego „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”.  Nike Czytelników otrzymała Joanna Gierak-Onoszko za "27 śmierci Toby'ego Obeda".


Konkurs fotograficzny „Zaczytani”

pod hasłem „Czytać można wszędzie”

Czytelniku, uchwyć w kadrze aparatu zaczytaną osobę, podpisz zdjęcie ciekawym hasłem i prześlij plik ze zdjęciem w formie elektronicznej na adres e-mailowy biblioteki: biblioteka@zsp1.siedlce.pl i wygraj wymarzoną książkę. Szczegóły w Regulaminie.

Drodzy Maturzyści

       Już 21 września o godz. 10:00 rozpocznie się Mazowiecki Salon Maturzystów Perspektywy 2020 r. Szczegółowe informacje o programie salonu znajdują się na stronie www.salonmaturzystow.pl

            REJESTRACJA uczniów na Salon jest ogólnodostępna i bezpłatna.

Każdy, kto zarejestruje się i odwiedzi Salon, będzie mógł pobrać bezpłatnie na wirtualnym stoisku Perspektyw najnowszy "Informator dla Maturzystów 2021" w postaci e-booka .

Wydarzenie odbywa się na platformie Perspektyw, która jest przystosowana do używania przez tysiące użytkowników i nie generuje żadnych dodatkowych kosztów.

Wystawa nowości

W czytelni szkolnej prezentujemy nowości literackie naszej biblioteki. 

Lista książek 

       Rok szkolny 2020/2021

"Czytać to bardziej żyć, to żyć intensywniej"

                                                                                            Carlos Ruiz Zafon "Cień wiatru"

Witamy wszystkich Czytelników w nowym roku szkolnym.