BIBLIOTEKA

SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 20  

W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM

Biblioteka jest czynna w dni nauki szkolnej 

w godzinach 7.45 - 15.30.

Zapraszają bibliotekarze: Jolanta Tokarek i Agnieszka Zatylna


e-mail: bibsp20gorzow@gmail.com

KATALOG OPAC BIBLIOTEKI SZKOLNEJ


DZIEŃ DZIECKA W BIBLIOTECE

1 czerwca zapraszamy!

Czym są gry fabularne? Kto jest Mistrzem gry? Jaką odegrasz rolę? O co w tym wszystkim chodzi?

Dowiesz się na warsztatach RPG, które poprowadzą absolwenci II LO: Antoni Jastrzębski, Wojciech Kaczmarek i Szymon Zatylny.

KOMIKSOWY MAJ

KSIĄŻKI W JĘZYKU UKRAIŃSKIM

Dzięki Wydawnictwu Nowa Era na naszych półkach pojawiły się kolejne propozycje w języku ukraińskich. 

KONKURS Z CYKLU "UKRYTE TYTUŁY" ZAKOŃCZONY

Uczennica Milena Jakubowska z kl. 502 zwyciężyła w 3. edycji konkursu bibliotecznego z cyklu "Ukryte tytuły". Gratulujemy!

Nagroda zostanie wręczona na gali podsumowującej Humanistyczną Majówkę.

SPOTKANIE Z MARIĄ KONOPNICKĄ

Dziś naszą szkołę odwiedziła Maria Stanisława Konopnicka. Poetka odpowiadała na pytania dziennikarki "Gazety Wileńskiej" Zofii Ludmiły Rodziewiczówny. Opowiadała o swoim dzieciństwie, młodości, małżeństwie, wychowaniu dzieci i trudnych początkach twórczości. Jej pierwszy wiersz "W górach" czytał sam Henryk Sienkiewicz. Uczniowie dowiedzieli się, że z okazji 25-lecia pracy twórczej poetka otrzymała dar od narodu - dworek w Żarnowcu, w którym obecnie mieści się jej muzeum.

Spotkanie odbyło się z okazji Roku Marii Konopnickiej w ramach Majówki Humanistycznej oraz obchodów  Tygodnia Bibliotek i Roku Marii Konopnickiej..

TYDZIEŃ BIBLIOTEK - 8-15 MAJA

Biblioteka – świat w jednym miejscu to hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek zorganizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. To ogólnopolska akcja promocji czytelnictwa i bibliotek mająca na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. 

DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK - 8 MAJA


NIE PAMIĘTAM TYTUŁU, ALE OKŁADKA BYŁA ...

Zapraszamy do obejrzenia w holu szkoły ekspozycji książek pod hasłem "Nie pamiętam tytułu, ale okładka była..." 

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH - 23 KWIETNIA

Od 1995 r. w ponad stu krajach na całym świecie obchodzimy wyjątkowe i niepowtarzalne święto książek i miłośników literatury - Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiony przez organizację ONZ UNESCO w celu promocji literatury, popularyzacji czytelnictwa i zwiększania świadomości o prawach związanych z tzw. własnością intelektualną autorów.  Aż strach pomyśleć, czym byłby świat bez książek.. Dlatego dbajmy o nie, czytajmy i odwiedzajmy biblioteki:)

Nas, bibliotekarzy, odwiecznie trapi pytanie, jak zarazić uczniów miłością do literatury. Dlatego z okazji Dnia Ksiażki i Praw Autorskich uczniowie klasy 406 wysłuchali fragmentu urzekającej historii „O dziewczynce, która chciała ocalić książki” Klausa Hagerupa. Tym razem rozmawialiśmy nie tyle o naszych ulubionych książkach, ale tych , które „obrzydziły” uczniom czytanie i dlaczego tak się stało. Okazuje się, że czytelnicy nie do końca wiedzą, jakie cechy powinna mieć lektura idealna dla nich.

Może współcześni czytelnicy potrzebują więcej wrażeń? Z tego powodu spróbowaliśmy stworzyć swoje mini pop-up books. Ich nietypowa budowa sprawia, że obcowanie wydaje się bardziej atrakcyjne. Oby jednak tekst pozostał najważniejszy. 

Uczniowie klas 205 i 306 wysłuchali bajek chińskich ze zbioru Walerji Tomaszewiczowej. Była to świetna okazja do rozbudzenia wyobraźni i próba tworzenia własnych opowieści. Każdy uczeń miał również okazję do współtworzenia fantastycznego opowiadania pt. "O Maćku Kosmicie, który mieszkał w małym drewnianym domku". Kto wie, może wśród uczestników zajęć kryje się pisarski talent ...

STAN CZYTELNICTWA W POLSCE - NAJNOWSZE BADANIA

ŚWIĘTA Z KSIĄŻKĄ

Zapraszamy do zrobienia świątecznego zdjęcia w fotobudce, koniecznie z książką. Może to być książka, którą czytacie lub niedawno przeczytaliście.... Jeśli chcecie, możecie przysłać nam swoje zdjęcie do świątecznej galerii, którą zamieścimy na stronie internetowej biblioteki.

Odwiedź stronę https://app.virtualbooth.me/booth/easter . Kliknij: "Start", "Photo", "Camera" i "I like it" , "Done" , wpisz e-mail: bibsp20gorzow@gmail.com.




Ze świątecznymi pozdrowieniami

Wasze Panie z biblioteki :)

KSIĄŻKI W JĘZYKU UKRAIŃSKIM W NASZEJ BIBLIOTECE

Na naszej półce pojawiły się pierwsze książki w języku ukraińskim. "Фелікс, Нет і Ніка і банда невидимок" Rafała Kosika ("Feliks, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi") trafiła do biblioteki za darmo dzięki m.in. Fundacji Powszechnego Czytania i Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Wydawnictwa Powergraph💙💛

"Kайко та Кокош. Великий турнір" ("Wielki turniej') - "Kajko i Kokosz" to jedna z najpopularniejszych polskich serii komiksowych, uważana również za jedną z pierwszych opowieść fantasy pozyskana dzięki działaniom Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Miłej lektury!

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI

2 kwietnia, jak co roku, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto to obchodzone jest w dniu urodzin słynnego duńskiego baśniopisarza - Hansa Christiana Andersena. Zostało zainicjowane, aby promować wartościową literaturę i grafikę dla młodych odbiorców. Tego dnia warto jeszcze bardziej niż zwykle poświęcić czas na czytanie ...

Z tej okazji uczniowie z klasy 107 uczestniczyły w zajęciach czytelniczych z cyklu "Książki z Dziecięcej Biblioteczki".

http://www.ibby.pl/?p=7064

KWIECIEŃ Z KSIĄŻKĄ DETEKTYWISTYCZNĄ

W kwietniu zapraszamy Was szczególnie do wypożyczania książek detektywistycznych. W zbiorach biblioteki znajduje się wiele tytułów, w której kluczową postacią jest detektyw, a tematyką - śledztwo, zmierzające do wykrycia sprawcy zbrodni opisanej na początku utworu. 

NOWY SYSTEM UŁOŻENIA KSIĄŻEK

W związku z tym, że nasi uczniowie upodobali sobie odkładanie książek na regały odwrotną stroną grzbietu, informujemy, że od 1 kwietnia wprowadzamy nowy system ułożenia książek dopasowany do potrzeb czytelników. Mamy nadzieję, że nowe zasady okażą się dużym ułatwieniem, bowiem unikniemy również oceniania książki po okładce. 

WYSTAWA NIEWIDZIALNYCH KSIĄŻEK

Tylko 1 kwietnia w godzinach 8.00 - 12.00 w holu szkoły - wyjątkowa wystawa niewidzialnych książek! Przyjdźcie i podziwiajcie!

Wystawie towarzyszył konkurs. Zadaniem uczestników było podanie jak największej ilość tytułów prezentowanych książek.

Niewidzialne nagrody zostały przyznane uczniom:

Iga Kapa, Marcel Bogusz, Amelia Derkacz - z kl. 702 oraz Karol Brygier z kl. 602 i Dorota Czarnecka z kl. 701.

KONKURS NA NAJPIĘKNIEJSZĄ ILUSTRACJĘ DO WIERSZA MARII KONOPNICKIEJ

Komisja w składzie: pani Krystyna Sadowska-Druć, pani Agnieszka Zatylna i pani Jolanta Tokarek wybrała najpiękniejsze prace w konkursie na ilustrację do wiersza Marii Konopnickiej. Poniżej prezentujemy nazwiska laureatów:

Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców zostaną przekazane w klasach.

PORTRET MARII KONOPNICKIEJ - ZWYCIĘZCY KONKURSU

Z przyjemnością informujemy, że wyłoniono zwycięzców konkursu pn. Portret Marii Konopnickiej, dedykowanego uczniom klas III - VI.

Komisja w składzie: pani Agnieszka Zatylna pani Jolanta Tokarek oraz pani Małgorzata Protoklitow, przyznała:

I miejsce - Ewa Chorkawa z kl. 304

II miejsce - Maja Mierzejewska z kl. 301

III miejsce - Aleksandra Geleta z kl. 504

Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców zostaną przekazane w klasach.

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA - ZWYCIĘZCY

1 kwietnia odbył się w czytelni finał PIĘKNEGO CZYTANIA POEZJI MARII KONOPNICKIEJ, dedykowany uczniom klas drugich. Twórczość Konopnickiej choć trochę zapomniana, nadal bawi tematyką i humorem naszych czytelników. Uczniowie zaprezentowali wiersze: Kukułeczka, Co słonko widziało, Nasz domek, Stefek Burczymucha i Pranie. Komisja w składzie: pani Katarzyna Kornicka, pani Jolanta Tokarek oraz pan Michał Haufa, przyznała:

I miejsce - Piotr Kołupajło kl. 205

II miejsce Ignacy Zatylny kl. 204

III miejsce Gabrysia Kapa kl. 205

Wyróżnienia otrzymują:

Tymon Majewski kl. 203

Mikołaj Serweta kl. 203

Lena Partyka kl. 203

Nagrody ufundowane przez Radę Rodziców zostaną przekazane w klasach.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POEZJI

Z okazji Międzynarodowego Dnia Poezji biblioteka szkolna zaprasza  do aktywnego uczestnictwa  w ramach obchodów Roku Marii Konopnickiej. Przygotowałyśmy dla Was:

MARZEC Z KSIĄŻKĄ MATEMATYCZNĄ

DZIEŃ KOBIET W BIBLIOTECE

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY

Każdy uczeń z klasy 305 choć przez chwilę mógł poczuć się jak pisarz... 

ZWYCIĘZCY KONKURSÓW I ZABAW JĘZYKOWYCH 

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego biblioteka przygotowała zabawy językowe i konkursy. Poniżej przedstawiamy zwycięzców.

SPOTKANIE W PANEM WALDEMAREM CICHONIEM

4 marca 2022 r. uczniowie klas I - III spotkali się on-line z panem Waldemarem Cichoniem, autorem serii cenionych i lubianych książek dla dzieci m. in. z serii o niesfornym kocie Cukierku.

NOWOŚCI W BIBLIOTECE

Nowe tytuły wyczekiwane przez uczniów są już dostępne w bibliotece. Zapraszamy do wypożyczeń!

TWARDY ORZECH DO ZGRYZIENIA

Język polski mimo, że jest naszym językiem ojczystym, to dla niektórych twardy orzech do zgryzienia. Dla Pani dr Joanny Rutkowskiej, językoznawcy z Akademii Jakuba z Paradyża praca z polszczyzną to chleb powszedni. Podczas spotkania z klasami 801 i 808 początkowo panowała cisza jak makiem zasiał, ale nasz gość nie dał za wygraną. Pani doktor wyjaśniła nam podział związków frazeologicznych ze względu na budowę gramatyczną oraz stopień spojenia. Dzięki temu dla wielu zagadnienia dotyczące frazeologizmów stały się proste jak kaszka z mleczkiem. Praktyczne ćwiczenia rozwiązały języki. Mimo, że nikt z nas nie jest chodzącą encyklopedią, nie trzeba było długo łamać sobie głowy, żeby udzielić prawidłowych odpowiedzi.

Dziękujemy i zapraszamy ponownie. 

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego bibliotekarze przygotowali dla Was różne aktywności. Uczniów starszych klas zapraszamy do do udziału w konkursie literackim i zabawie językowej. Szczegóły znajdziecie poniżej.

Wystawka w wypożyczalni

Konkurs literacki dla uczniów kl. 7 - 8

IV edycja szarady językowej

Film z okazji MDJO 2022

Zabawa językowa dla uczniów klas 4 -8

ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI Z KOCIM MOTYWEM

21 lutego podsumowano konkurs plastyczny pod hasłem "Zakładka do książki z kocim motywem".

Komisja zaskoczona kreatywnością uczestników konkursu oraz różnorodnością zastosowanych przez nich doceniła:

Klasy I: Aleksandra Kuzian (107), Gabriela Słoma (104) i Mateusz Ratajczak (106);

Klasy II: Hanna Klukiewicz (201), Hanna Mroczek (204) i Ignacy Zatylny (204);

Kasy III: Pola Szymańska (307), Jan Wolek (304) i Anastazja Dębicka (304).

Prace konkursowe można oglądać w czytelni do 24 lutego. W piątek uczestnicy konkursu mogą odebrać swoje zakładki, aby korzystać z nich podczas czytania.

Nagrody dostarczymy Wam osobiście.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOTA

Szare, bure lub pstrokate, wszystkie koty za pan brat, mają drogi swe i płoty, po prostu koci świat...

LUTY Z KSIĄŻKĄ O MIŁOŚCI

 

WALENTYNKI W BIBLIOTECE

Miłość może mieć różne oblicza...

Sprawdźcie nasze walentynkowe propozycje czytelnicze...

PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Miło nam poinformować, że uczniowie klas pierwszych zostali przyjęci do grona czytelników biblioteki szkolnej. Każdy otrzymał kartę biblioteczną, a chętni mogli wypożyczyć swoja pierwsza książkę.

NOWY ROK - NOWE TYTUŁY 

Zapraszamy do biblioteki po nowe pozycje literatury dziecięcej.

SZEŚCIOLATKI W BIBLIOTECE


W styczniu, w odnowionej czytelni jako pierwsze odwiedziły nas dzieci z grupy zerowej. "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek" Justyny Bednarek pozwoliły nam uruchomić wyobraźnię i stworzyć plany nie tylko na nowy rok. 

ŚWIĄTECZNA NIESPODZIANKA


Zapraszamy do obejrzenia świątecznej niespodzianki:)

CZEKAMY NA ŚWIĘTA, CZYLI ... CO KRAJ TO OBYCZAJ 


Za nami próba generalna. Klasa 3A oraz wychowawczyni Jadwiga Patison gotowi do lekcji o bożonarodzeniowych tradycjach.

ZNOWU COŚ SIĘ SZYKUJE! 

OJ, BEDZIE SIĘ DZIAŁO!


Już niedługo dowiecie się, jaką świąteczną niespodziankę szykują dla Was bibliotekarze i inni nauczyciele.

WYPOŻYCZ KSIĄŻKĘ W CIEMNO

W tym tygodniu  ruszyła  już IV edycja  świątecznej akcji "Wypożycz książkę w ciemno".

W bibliotece  i na szkolnych korytarzach czekają na Was nasze najciekawsze powieści w świątecznej odsłonie. Po rozpakowaniu okaże się, co będziecie czytać na święta.

Wzorem ubiegłego roku uczniowie także przygotowują czytelniczą niespodziankę dla swoich wychowawców.

WARSZTATY KOMPETENCJI CYFROWYCH

W dniach 2 - 9 grudnia 2021 r. w ramach projektu Spółdzielnia Otwartej Edukacji w bibliotece w naszej szkole odbyły się "Warsztaty Kompetencji Cyfrowych" dla nauczycieli:


Zajęcia przeprowadziła  pani Jolanta Tokarek  - trener kompetencji cyfrowych, nauczyciel bibliotekarz.

Projekt “Spółdzielnia Otwartej Edukacji w bibliotece“ jest współfinansowany ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. 

GRUDZIEŃ Z KSIĄŻKĄ POPULARNONAUKOWĄ

NOWE WYDANIE SERII "HARRY POTTER" JUŻ W BIBLIOTECE!

Pod naszą biblioteczną choinką znowu prezenty od Rady Rodziców... Nowe wydanie serii "Harry Potter", o którą tak często pytaliście.

Zapewne przyjemniej będzie czytać książkę pachnącą nowością. Zapraszamy do wypożyczeń.

SKĄD SIĘ WZIĘŁY RENIFERY, CZYLI ... MIKOŁAJKI W BIBLIOTECE

6 grudnia uczniowie klasy 201 uczestniczyli w mikołajkowym spotkaniu. Gościem była pani Anna Michniuk z Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, która przeczytała fragmenty książki L. Franka Bauma pt. "Życie i przygody świętego Mikołaja". Dzieci z uwagą wysłuchały legend o reniferach i św. Mikołaju. Na zakończenie spotkania każdy otrzymał słodką niespodziankę.

ŚWIĄTECZNE PREZENTY OD RADY RODZICÓW


MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA


Co roku, 25 listopada obchodzi swoje święto ulubiona zabawka na całym świecie. Nie mogło jej zatem zabraknąć i u nas.

Ponieważ misie kochają dzieci na całym świecie, tym razem w zajęciach wzięli udział  obcojęzyczni uczniowie  naszej szkoły. Wspólnie wysłuchaliśmy marzeń pluszowego misia zapisanych w „Pamiętniku Czarnego Noska” Janiny Porazińskiej. Próbowaliśmy pod szyją naszych bibliotecznych  misiów  wywiązać  najwspanialsze kokardy, a na zakończenie dowiedzieliśmy się, jaki związek z powstaniem misiowego święta miał sam prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt.

BIBLIOTECZNA LOTERIA FANTOWA


Zwycięskie numery losów w Bibliotecznej Loterii Fantowej:

oraz  

Właścicieli losów z wyżej wymienionymi  numerami  zapraszamy do biblioteki po odbiór nagród.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do naszej akcji.

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPOLEGŁOŚCI

Narodowe Święto Niepodległości to święto państwowe w Polsce obchodzone corocznie 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów. 

Ten dzień przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować. 

Z tej okazji w bibliotece na każdej przerwie czytane możecie posłuchać wierszy patriotycznych, natomiast  uczniowie z klasy 708 włączyli się w przygotowanie "Poranka Niepodległościowego".

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ POSTACI Z BAJEK 

Bajki odgrywają ważną rolę w życiu dziecka. Dlatego bajkowi bohaterowie doczekali się swojego święta Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzimy 5 listopada, w rocznicę urodzin Walta Disney'a  - najpopularniejszego twórcy bajek animowanych dla dzieci. Ten dzień  jest okazją nie tylko do  przypomnienia postaci z kultowych bajek, ale także zwrócenie uwagi na ich  rolę wychowawczą i edukacyjną, które często uczą rozróżniania dobra od zła, prawidłowych postaw pełnych empatii, koleżeństwa, chęci niesienia pomocy innym. 

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji pt. "Magiczne ekranizacje na podstawie najpiękniejszych baśni".

Jaka jest twoja ulubiona postać bajkowa? - weź udział w plebiscycie! i kliknij TUTAJ

WYNIKI KONKURSU "BOOTALKING, CZYLI GAWĘDA O KSIĄŻCE" 


Miło nam poinformować, że w konkursie "Booktalking, czyli gawęda o książce" najciekawiej opowiadały:

Amelia Polańska i Natalia Musialska z klasy 505,prezentując książkę " Dlaczego rodzice tak cię wkurzają".

Na uwagę zasłużyły również wystąpienia uczennic:

Vira Petrova i Amelia Mikołajczak z klasy 703,

Monika Lewkowicz i Paulina Krawczyk z klasy 704,

Aleksandra Geleta z klasy 504,

oraz Oliwia Gniazdowska i Nadia Banak z klasy 703.

Zwycięzców zapraszamy do biblioteki po odbiór nagród, które ufundowała Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 20 w Gorzowie Wielkopolskim.

CZTERY ŁAPY - KOCI ŚWIAT

Uczniowie klasy 204 uczestniczyli w pierwszych zajęciach rozpoczynających projekt "Cztery łapy - koci świat". Z ciekawością wysłuchali baśni reprezentujących dziecięcą literaturę europejską: baśni skandynawskiej pt. "Kot Szare Futerko" oraz baśni rosyjskiej "Kot i żaba". Kocie historie były inspiracją do rozmowy o krajach, z których pochodzą.

Podsumowaniem spotkania było wykonanie wspólnego kociego plakatu.

PAŹDZIERNIK - MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Tegoroczne święto biblioteki  szkolne obchodzą pod hasłem "Baśnie i legendy z całego świata".  Jak co roku przygotowałyśmy dla Was wiele  atrakcji. To prawdziwe święto biblioteki! 

Szczegóły akcji znajdziecie poniżej, klikając w ikonki.

AKCJE CZYTELNICZE

                                                                          źródło:biblioteka.pl

4 PAŹDZIERNIKA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZWIERZĄT 

Światowy Dzień Zwierząt ustanowiono na konwencji ekologicznej we Florencji w 1931 roku. W Polsce po raz pierwszy został zorganizowany w 1993 roku. Święto to obchodzone jest corocznie 4 października, na cześć patrona zwierząt i ekologii – św. Franciszka.

Obchody tego dnia mają na celu zwrócenie naszej uwagi na los zwierzaków, a także zmianę zachowania w stosunku do naszych czworonożnych przyjaciół. 

Z tej okazji bibliotekę odwiedziła klasa 303. Spotkanie czytelnicze było doskonałą okazją do zachęcenia naszych młodszych czytelników do sięgania po książki o zwierzętach. Każdy też mógł sprawdzić swoją wiedzę na temat zwierzęcych bohaterów rozwiązując quiz "Czy znasz literackie zwierzęta?".

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA - 29 WRZEŚNIA

W dniu 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Dzień ten został ustanowiony w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki.

Tematem przewodnim tegorocznych obchodów była tematyka kosmiczna, nawiązująca również do uczczenia twórczości Stanisława Lema – Patrona Roku 2021.

Naszym uczniom czytały same gwiazdy:

Przygotowane dekoracje nawiązywały do tematyki obchodów.  Akcję uatrakcyjniła balonowa rakieta  oraz konkurs, przygotowane przez Pana Radosława Pastusiaka ze sklepu Party Shop.

Pani dr Anna Michniuk, pedagog, psycholog i wykładowca, prowadzi kanał na YouTube z filmami edukacyjnymi dla dzieci. W kl. 101 przeczytała opowieść o "Nieustraszonej babci Adeli i kosmicznej przygodzie" . Na pamiątkę tego wydarzenia  uczniowie wykonali piękne prace plastyczne z odlotowymi rakietami. 

JESIENNE NOWOŚCI 

Zapraszamy do wypożyczalni. Na wystawce zobaczycie jesienne nowości książkowe.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KROPKI

Obchodzony 15 września Międzynarodowy Dzień Kropki był  inspiracją  do zorganizowania   pierwszych  w tym roku szkolnym zajęć czytelniczych.

Słowa  Williama James’a  “Ilekroć spotykają się dwie osoby, tak naprawdę obecnych jest sześć: każda z nich taka, jak sama siebie postrzega, każda z nich taka, jak jest postrzegana przez drugą osobę i każda z nich, jaka jest w rzeczywistości”  były pretekstem  dla uczniów klas 403 i 701 do rozmowy o poczuciu własnej wartości, nawiązując również  do  obchodzonego święta kreatywności i odwagi. Rozmawialiśmy także o historii kropki w interpunkcji  oraz jej roli  w zapisie tekstu.

Młodsi uczniowie z klas 302 i 306 tworzyli kompozycję plastyczną, której punktem centralnym była właśnie kropka.

Wszyscy uczestnicy poznali historię Vashti,  bohaterkę opowiadania Petera Reynoldsa „The Dot”.  która dzięki małej kropce  i nauczycielce plastyki uwierzyła w siebie. W kolorowych kropkach zapisywali swoje talenty, które chcieliby rozwijać.

JA TO ROZUMIEM!

Nasza biblioteka uczestniczy w projekcie edukacyjnym Ja to rozumiem! Projekt skierowany jest zarówno do nauczycieli, bibliotekarzy, edukatorów jak i do uczniów. Jego głównym celem jest podniesienie wiedzy z zakresu prawa autorskiego oraz ochrony własności intelektualnej.

Więcej informacji znajdziecie na stronie www.jatorozumiem.pl .