BIBLIOTEKA
SZKOŁY PODSTAWOWEJ NR 20 W GORZOWIE WIELKOPOLSKIM
e-mail: bibsp20gorzow@gmail.com
KATALOG OPAC BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
Biblioteka jest czynna w dni nauki szkolnej
w godzinach 7.45 - 15.30.
Zapraszają bibliotekarze: Jolanta Tokarek i Agnieszka Zatylna
ROK SZKOLNY 2020/2021
JA TO ROZUMIEM!
Nasza biblioteka uczestniczy w projekcie edukacyjnym Ja to rozumiem! Projekt skierowany jest zarówno do nauczycieli, bibliotekarzy, edukatorów jak i do uczniów. Jego głównym celem jest podniesienie wiedzy z zakresu prawa autorskiego oraz ochrony własności intelektualnej.
Więcej informacji znajdziecie na stronie www.jatorozumiem.pl .
KSIĄŻKI TYGODNIA
Wraz z nowym półroczem specjalnie dla Was rozpoczęliśmy cykl „Książki Tygodnia”, mający na celu promowanie nowości oraz innych ciekawych książek, które znajdziecie na półkach naszej biblioteki. Zachęcamy do wypożyczenia!
Klasy 7 - 8
Hanna Ożogowska „Za minutę pierwsza miłość”
To książka z roku 1984 w której autorka kontynuuje losy bohaterów znanych przez czytelników z „Głowy na tranzystorach”. Choć lata minęły, jej bohaterowie niezmiennie przyciągają uwagę swymi barwnymi osobowościami i wynikającymi z tego perypetiami, poprzedzającymi czas, w którym się zakochają.
Irka Gołąbkówna i Ewa Jagodzianka, jej przyjaciółka, to trzynastolatki, które mają zwyczaj razem odrabiać lekcje. Daje im to okazję do mnóstwa rozmów, z których najbardziej frapujące są te o miłości, np. Napoleona do pani Walewskiej albo siostry Ewy, zakochanej już czwarty raz. Dochodzą do wniosku, że cały świat jest zakochany, tylko one nie…
Klasy 4 - 6
Katarzyna Ryrych „Wyspa mojej siostry”
Czasem mówi się, że człowiek jest samotną wyspą, bo niby żyjemy razem z innymi, a tak naprawdę nic nas nie łączy. Podobnie jak bohaterowie tej książki Myśka-Maryśka, Pipi i ich tata. Byliby zwyczajną, mieszkającą w bloku rodziną, gdyby nie to, że Pipi ma zespół Downa. Żyje w swoim własnym świecie i używa własnego, zrozumiałego tylko dla jej najbliższych języka. Pipi nie chodzi do szkoły, ale potrafi ugotować obiad i pokroić ogórki na niemal przezroczyste plasterki.
Całą historię widzimy oczami Marysi, młodszej siostry Pipi. Kiedy poznajemy siostry i ich tatę, Marysia ma rozpocząć naukę w szkole. Kiedy opowieść się kończy, Marysia jest dorosła i studiuje medycynę. Wybrała te studia, żeby znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego jej siostra urodziła się chora.
Klasy 1 - 3
Joanna Olech „Bal piłkarzy”
Drugi tom przygód detektywów ze szkoły Emila Wykopka przenosi czytelników w świat piłki nożnej. Nie będzie to jednak opowieść o treningach, woli walki i niebywałych umiejętnościach piłkarskich, bowiem podczas Balu Piłkarzy w tajemniczych okolicznościach zostaje skradzione cenne trofeum - Puchar Ligi. Bliźniaczki Misia i Wisia oraz Kordula, Benio i Maurycy wkraczają do akcji. To będzie trudne zadanie, bo każdy kolejny trop okazuje się fałszywy. Przestępca najwyraźniej wodzi młodych detektywów za nos. Tylko ścisła współpraca między przyjaciółmi może przynieść efekty, bo śledztwo nie będzie łatwe.
STANISŁAW LEM - PATRON ROKU 2021
Legendarny autor literatury science fiction i filozof , Stanisław Lem, został upamiętniony w wyjątkowy sposób. W 2021 roku celebrujemy życie i twórczość tej niezwykle ważnej dla polskiej kultury postaci.
Pisarz zaskarbił sobie szczególne miejsce w kanonie zarówno polskiej, jak i światowej literatury. To nieprzypadkowy wybór, bo 12 września 2021 roku będziemy obchodzić 100. rocznicę jego urodzin. Pisarz w czasie swojej kariery tworzył w wielu gatunkach i pozostawił po sobie przebogaty dorobek literacki. Jest autorem opowiadań, powieści, listów, wierszy, felietonów i innych form publicystycznych. Wielokrotnie uhonorowany w Polsce – między innymi Orderem Orła Białego – zdobył uznanie także poza granicami naszego kraju. Lem to najczęściej tłumaczony polski pisarz – jego książki możemy przeczytać w ponad 40 językach!
"BILET POWROTNY DO BIBLIOTEKI"
Zakończyliśmy akcję czytelniczą pod hasłem "Bilet powrotny do biblioteki", która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Jej celem było zachęcenie uczniów klas II - III do ponownego odwiedzania biblioteki po zakończeniu dla nich nauki zdalnej. Zadaniem uczniów było przeczytanie ośmiu książek repezentujących różne gatunki literackie, a po zgromadzeniu w bilecie wszystkich pieczątek - przygotowanie pracy plastycznej ilustrującej wybraną lekturę. Wśród proponowanych znalazły się m. in. książki detektywistyczne, o zwierzętach, z imieniem w tytule, a także wiersze.
Uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców.
Gratulujemy!
"Z LEGENDĄ PRZEZ POLSKĘ"
Podczas obchodów tegorocznego Tygodnia Bibliotek podsumowaliśmy cykl czytelniczy „Z legendą przez Polskę” realizowany w tym roku szkolnym w grupach zerowych. Podczas comiesięcznych spotkań poznawaliśmy treści legend przybliżające nam polskie miasta, a jednocześnie będące dla dzieci jednym z pierwszych elementów folkloru i tradycji. Uczniowie wysłuchali tekstów m. in. „O królowej pszczół i przepisie na toruńskie pierniki”, „O królewnie Żagannie”, „O powstaniu wiatru halnego” czy „O krakowskich psach i kleparskich kotach”. Czytaniu towarzyszyły dodatkowe elementy pobudzające nasze zmysły: wąchaliśmy piernikowe przyprawy i wsłuchiwaliśmy się w szum gwałtownego wiatru halnego.
Zwieńczeniem cyklu był quiz dotyczący wiedzy o polskich miastach płynącej z poznanych legend oraz rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dotyczącego wybranego tytułu.
Nagrodzeni zostali: Liwia Woźniczka, Zuzanna Hołubowicz, Patryk Piechocki oraz Mateusz Kuc. Wszyscy uczniowie otrzymali słodkie niespodzianki za wytrwałość i aktywność na zajęciach.
Serdecznie gratulujemy!
OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK
Od 8 do 15 maja odbywa się XVIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek.
Hasło tegorocznych obchodów niesie w sobie semantyczną lekkość i swobodę, która pozwala myśleć o bibliotece, jako miejscu, gdzie wszystko zależy od Ciebie, miejscu, które nic nie wymusza, jedynie zaprasza, a jednocześnie wybór, czy skorzystasz z zaproszenia, pozostawia Tobie, Twojej woli, aktywności, a przede wszystkim determinacji.
Z tej okazji przez cały tydzień na stronie biblioteki dostępne będą nowe aktywności on-line. Zapraszamy!
KWIETNIOWE DNI KSIĄŻKI
Kwiecień w książkowym świecie obfituje w ważne uroczystości, szczególnie Dzień Książki dla Dzieci czy Dzień Książki i Praw Autorskich.Z tej okazji rozpoczynamy kolejny cykl ciekawostek i materiałów przygotowanych specjalnie dla naszych czytelników.
"Pierścionek" - konkurs dla uczniów kl. II - V z cyklu "Ukryte tytuły" ZAKOŃCZONY
"Wielka wyprawa" - konkurs dla uczniów kl. VI - VIII z cyklu "Ukryte tytuły" ZAKOŃCZONY
78. ROCZNICA POWSTANIA W GETTCIE WARSZAWSKIM
19 kwietnia przypada kolejna rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną Żonkile. Towarzyszy jej hasło "Łączy nas pamięć". Do akcji przyłączyła się również biblioteka szkolna.
Klasy 1 - 3 zapraszamy do przeczytania / wysłuchania opowiadań:
Zofii Staneckiej "Pamięć drobinek" / wysłuchaj. To fantastyczna historia leśnych istot, które wzajemnie się o siebie troszczą i ratują w potrzebie. Pewnego dnia, jeden z młodych opiekunów roślin i zwierząt, Maślak, ginie w niejasnych okolicznościach. Na poszukiwania wyrusza jego siostra, Borówka, na skrzydłach pomocnej Sowy. Baśniowa historia uczula dzieci na krzywdę i rozwija w nich empatię i chęć niesienia pomocy innym, nie niepokojąc drastycznymi scenami z okresu wojny.
Justyny Bednarek "Historia z pewnej ulicy" / wysłuchaj. To historia przyjaciół, mieszkających wiele lat temu przy ulicy Magnolii, gdzie przeplatały się trudne losy Żydów i Polaków w okresie wojny. Sielankowe życie dzieci przerywa wejście wojsk niemieckich na tereny Polski i konieczność rozłąki – polskie dzieci mogą zostać w swoim domu, zaś rodzina żydowska zostaje zmuszona do przeniesienia się do getta. Na szczęście przyjaźń potrafi przetrwać nawet w najtrudniejszych warunkach.
Klasy 4 - 6 zapraszamy do obejrzenia filmu pt. „Będę pisać” w reżyserii Hi-Story. Losy dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny poznaje współczesna dziewczyna z Muranowa, której telefon nawiedza duch z przeszłości. Film uzupełniają karty pracy, które będą Państwo mogli wykorzystać w ramach zajęć z uczennicami i uczniami.
Klasy 7 - 8 zapraszamy do obejrzenia filmu "Muranów - Dzielnica Północna" w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców.
ŚWIATOWY DZIEŃ CZEKOLADY
Światowy Dzień Czekolady obchodzony 12 kwietnia to kolejny świetny pomysł na zaprezentowanie ciekawych książkowych pozycji.
Czy wiesz, że za 30 lat może zabraknąć czekolady!
Wszystko z powodu gwałtownie malejących zasobów ziaren kakaowca, które Krzysztof Kolumb w XV wieku przywiózł do Europy z jednej ze swoich wypraw. W 2018 r. na świecie zużyto go o 70 tysięcy ton więcej niż wyprodukowano. Przewiduje się, że po 2020 r. deficyt może sięgnąć nawet ponad milion ton. Z zapisków syna Kolumba wiemy, że dla mieszkańców wyspy miały one wielką wartość - obchodzili się z nimi nad wyraz ostrożnie. Musiało jednak minąć kilkaset lat zanim w Niemczech powstała pierwsza tabliczka czekolady.
Historia najstarszej polskiej czekoladowej marki zaczyna się w 1851 roku, kiedy to Karol Wedel otwiera swoją pierwszą cukiernię przy ul. Miodowej 12 w Warszawie.
Polacy, mimo wielkiej miłości do czekoladowych przyjemności, jedzą "tylko" około 61 tabliczek. O dziwo, to nie zwykłe tabliczki czekolady, a batony i wafle czekoladowe są dla nas największym rarytasem!
Niezaprzeczalnie jednak czekolada poprawia nastrój! A książka z czekoladą w tytule jeszcze bardziej! Zasmakuj zatem w lekturach z czekoladowym wątkiem:
„Prawda jest jak czekolada. Gorzka - nawet zdrowsza (...)”. To cytat z pierwszego tomu opowiadań pt. Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach.
Autorami opowiadań obu tomów są znani Wam autorzy, laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, m. in. Katarzyna Ryrych, Barbara Kosmowska, Andrzej Maleszka… Piszą o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości czy pokojowym nastawieniu do świata…
Charlie i fabryka czekolady Roalda Dahla to książka, której fabuła znana jest wielu za sprawą filmu w reż. Tima Burtona. Wspaniałe dekoracje, efekty specjalne i ta płynąca strumieniami czekolada...mhhh. Uwierzcie, równie wspaniała może być lektura tej książki, a Wasza wyobraźnia pozwoli Wam doświadczyć nowych, czekoladowych wrażeń.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ SPORTU
6 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Sportu. Sport to zdrowie! Nie tylko wpływa pozytywnie na kondycję fizyczną, ale i kształtuje charakter. Nawet osoby, które jedynie obserwują zmagania sportowców mają frajdę.
Ten dzień to dobra okazja, by przypomnieć, że w naszej bibliotece mamy ciekawe książki o tematyce sportowej. Zapraszamy do wypożyczeń.
Zapraszamy również do krótkiego treningu z ... książkami. Chętne osoby mogą sprawdzić swoje siły i rozbudować mięśnie podczas podnoszenia nietypowych ciężarów. Spróbujcie „książkowych hantli” czy „wykroków z książkami” .
ZACZAROWANY ŚWIAT ANDERSENA
2 kwietnia obchodziliśmy kolejną rocznicę urodzin wielkiego, duńskiego bajkopisarza – Hansa Christiana Andersena. Jego "Baśnie" pod względem liczby przekładów oraz czytelnictwa zajmują w światowej literaturze drugie miejsce, zaraz po Piśmie Świętym. Co ciekawe, dopiero w roku 2005 polscy czytelnicy mogli zaznajomić się z przekładami "Baśni" z języka oryginału.
W 1956 roku powstała międzynarodowa nagroda dla najwybitniejszych twórców literatury dla dzieci - Medal im. Andersena, przyznawany co dwa lata przez IBBY, a także Lista Honorowa im. Andersena, na której umieszczane są najlepsze książki dla dzieci i młodzieży.
W 2005 r. Poczta Polska wypuściła dwa znaczki, na których znajdują się wizerunki postaci z dwóch popularnych bajek Andersena: z "Małej Syrenki" oraz "Królowej Śniegu".
Czy rozpoznajesz te baśnie? - konkurs zakończony
ŚWIĘTA Z KSIĄŻKĄ
Zapraszamy do zrobienia świątecznego zdjęcia w fotobudce, koniecznie z książką. Może to być książka, którą czytacie lub niedawno przeczytaliście.... Jeśli chcecie, możecie przysłać nam swoje zdjęcie do świątecznej galerii, którą zamieścimy na stronie internetowej biblioteki.
Odwiedź stronę https://app.virtualbooth.me/booth/easter . Kliknij: "Start", "Photo", "Camera" i "I like it" , "Done" , wpisz e-mail: bibsp20gorzow@gmail.com.
Ze świątecznymi pozdrowieniami
Wasze Panie z biblioteki
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PTAKÓW
1 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Ptaków. Został on ustanowiony w 1906 roku podczas ratyfikacji Konwencji o ochronie ptaków pożytecznych dla rolnictwa z 19 marca 1902. Była to pierwsza międzynarodowa konwencja o ochronie ptaków. Polska przystąpiła do niej w 1932 roku. Dziś ptaki są chronione poprzez unijną Dyrektywę Ptasią, która ma na celu ochronę wszystkich istniejących populacji dzikich ptaków występujących w UE.
Dzisiaj ten dzień ma przypominać nam o roli, jaką ptaki odgrywają w naszym życiu. Dla wielu osób na świecie obserwacja, fotografowanie i poznawanie ptaków stały się nie tylko ciekawym hobby ale pasją i życiowym wyborem.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ TEATRU
„Życie to teatr, gdzie los włada każdym aktem…”
Zbigniew Działa
27 marca to święto ludzi teatru. Uchwalono je w 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu w 1957 roku. Celem tego święta jest promowanie instytucji teatralnych oraz ukazanie roli teatru w kształtowaniu wrażliwości na sztukę.
DZIEŃ CZYTANIA TOLKIENA
Światowy Dzień Czytania Tolkiena jest świętem, podczas którego świętujemy twórczość J.R.R. Tolkiena. Tego dnia wspominamy postać i dorobek najpopularniejszego pisarza fantasy w historii.
Z tej okazji wspólnie z uczniami w czytelni przeczytaliśmy głośno pierwszy rozdział Hobbita. Na przerwach obejrzeliśmy stosowny fragment filmu w reżyserii Petera Jacksona. Po lekturze o przygodach sympatycznego Bilbo Baginsa, kochającego dobrą kuchnie, mogliśmy skosztować Lembasa – elfickiego chleba, który przywracał siły zmęczonym podróżnikom. Uczta dla ciała i ducha…
W fikcyjnym świecie Tolkiena data 25 marca to także święto, bo właśnie tego dnia obchodzono Upadek Saurona i zakończenie wojny o Pierścień.
John Ronald Reuel Tolkien jest jednym z najbardziej znanych brytyjskich pisarzy. Największą popularność przyniosły mu książki, których akcja odbywa się w świecie Śródziemia, jak Hobbit czy trylogia Władcy pierścieni.
J.R.R. Tolkien pracował również jako profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytet Oxfordzkim. Był również poliglotą, znał 30 języków, w tym łacinę, grekę, duński, lombardzki, hiszpański, rosyjski, esperanto, norweski, hebrajski (język polski uznał za zbyt trudny). Dzięki temu tworzył literackie światy z ich własnymi językami.
Opublikował łącznie ponad 100 prac naukowych. Uczestniczył także przy tworzeniu największego słownika języka angielskiego, wydawanego tuż po pierwszej wojnie światowej – Oxford English Dictionary.
Potyczki z lekturą "Hobbit, czyli tam i z powrotem"
Escepe Room "Dołącz do Drużyny Pierścienia"
KRZYSZTOF KAMIL BACZYŃSKI - PATRON ROKU 2021
„Ja, żołnierz, poeta, czasu kurz”.
(K.K. Baczyński, Rodzicom)
22 stycznia 2021 roku minęła setna rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z okazji tego jubileuszu Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2021 rokiem poety pokolenia Kolumbów.
Kim było pokolenie Kolumbów?
„KOLUMBOWIE. ROCZNIK 20” Romana Bratnego to pierwsza powojenna książka opowiadająca o młodych akowcach i ich codziennym życiu, ale także o tym, jak szli na śmierć podczas Powstania Warszawskiego. Ta kultowa powieść dała nazwę całemu pokoleniu Polaków urodzonych koło roku 1920, do którego należeli m.in. Zbigniew Herbert, Krzysztof Kamil Baczyński, Wisława Szymborska, Tadeusz Różewicz. To młodzi, którzy – tak jak Kolumb – odkrywali uroki nowego, wolnego świata, urodzili się w niepodległej Polsce, tworzyli już w czasie wojny i okupacji. Wojna określiła ich młodość, dorastanie i dojrzewanie, zdeterminowała ich wybory i decyzje. Odebrała im młodzieńczość, a przyniosła śmierć.
Charakterystyczne dla ich poezji były apokaliptyczne wizje zagłady – młodzi twórcy uznali rzeczywistość okupacyjną za spełnienie mitu o katastrofie – stąd określenie ich także mianem poetów spełnionej apokalipsy.
Wystawka w wypożyczalni poświęcona K. K. Baczyńskiemu
ŚWIATOWY DZIEŃ POEZJI
Światowy Dzień Poezji to święto obchodzone corocznie 21 marca, ustanowione przez UNESCO w 1999 roku. Celem tego dnia jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie. Bibliotekarze również przyłączają się do tej akcji. Zapraszamy Was do obejrzenia materiałów edukacyjnych przygotowanych z tej okazji oraz do udziału w zabawie w rymowanie pod hasłem "Zabawmy się w ... poetów".
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
Pierwszy Dzień Wiosny od wieków uznawany był za magiczny, przypisywało mu się niezwykłe właściwości. Towarzysząca mu równonoc jest symbolem końca zimy. Niesie to ze sobą nowe nadzieje - na rozwój, szczęście i powodzenie.
Nasi przodkowie wierzyli także, że potrafią sami przyspieszyć nadejście wiosny. Jednym ze sposobów było palenie ognisk, dlatego w czasie równonocy na wszystkich wzgórzach płonęły ogromne stosy drewna. Wiele z tych obrzędów przetrwało do dziś i są przez nas kultywowane.
Jednym z najbardziej charakterystycznych dla obchodów wiosennych jest topienie Marzanny - czyli zimy pod postacią kobiety ubranej w stare łachmany.
W naszej bibliotece z tej okazji też świętujemy, nieco inaczej :). Przygotowaliśmy dla Was prezentację najpiękniejszych wierszy, opowiadania oraz filmy: edukacyjny i animowany. Wszystko w temacie wiosennym oczywiście. Zapraszamy do oglądania i czytania.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LASÓW
Święto to obchodzone jest 21 marca, ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2012 roku. „Lasy to droga do odnowy i dobrego samopoczucia” to hasło tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Lasów. Polscy leśnicy od wielu lat podkreślają znaczenie zielonych terenów dla zdrowia każdego z nas. W tym roku podczas MDL wystartuje również ogólnopolska kampania „Łączą nas drzewa”, podczas której leśnicy m.in. zachęcają do leśnych spacerów i cieszenia się budzącą się po zimie przyrodą.
Bibliotekarze zapraszają Was do obejrzenia filmu edukacyjnego o lesie. Na młodszych czeka film animowany z serii "Zwierzęta z Zaczarowanego Lasu" i opowiadania pt. "Skrzacik Jacuś". Warto też zajrzeć do poradnika Edwarda Marszałka pt. "Co zrobić w lesie, gdy ..." oraz przeczytać wiersze polskich poetów, wszystkie pt. "W lesie". A czy znacie powiedzenia i przysłowia o lesie? Sprawdźcie koniecznie!
IGNACY KRASICKI - "KSIĄŻĘ POETÓW"
15 marca mija 220. rocznica śmierci Ignacego Krasickiego, poety, prozaika i publicysty. Zapraszamy do obejrzenia prezentacji o życiu i twórczości wielkiego Polaka.
DZIEŃ KOBIET W BIBLIOTECE
W bibliotece świętujemy Dzień Kobiet. Zapraszamy Was do obejrzenia prezentacji, filmiku, interaktywnej zabawy dla młodszych oraz oczywiście do konkursu on-line, tym razem dla starszych uczniów.
Może wypożyczycie książki z naszej wystawki pt. "Anki, Kaśki i inne fajne dziewczyny ..."?
Życzenia dla wszystkich Pań!
MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU
Uczniowie naszej szkoły wybrali Młodzieżowe Słowo Roku Szkolnego 2020/2021.
Za najciekawszy i najliczniej używany neologizm uczniowie naszej szkoły wybrali słowo KĄKUTER. Można pokusić się o refleksję, że to chyba najczęstszy przedmiot w tym roku szkolnym widziany oczami uczniów. Jako argument w większości przypadków powoływano się na lepszą, przyjemniejszą wersję wybranego słowa.
3 MARCA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PISARZY
Święto to zostało ustanowione w 1984 roku przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy PEN* Club. Jego celem jest upowszechnianie literatury, obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na świecie. Z tej okazji życzymy wszystkim pisarzom i pisarkom wspaniałych dzieł i lekkiego pióra!
Bibliotekarze włączyli w obchody tego święta i przygotowali dla Was prezentacje, konkursy oraz quiz.
Nazwa organizacji PEN pochodzi od pierwszych liter słów: poets, essayists, novelists – poeci, eseiści, powieściopisarze.
Konkursy:
"Kto to jest pisarz?" -zakończony.
"Kto to napisał?" - zakończony.
Listę zwycięzców znajdziecie w zakładce KONKURSY
TYDZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
21 lutego obchodzimy Dzień Języka Ojczystego. Został on ustanowiony przez UNESCO, aby podkreślić różnorodność językową i kulturową świata oraz zwrócić uwagę na języki zagrożone i ginące, które stanowią 43% wszystkich aktualnie używanych języków. Dzień ten upamiętnia tragiczne wydarzenia, jakie miały miejsce w Bangladeszu w 1952 r. – zginęło wówczas pięciu studentów uniwersytetu w Dhace, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.
W naszej bibliotece świętowaliśmy cały tydzień. Z tej okazji codziennie na naszej stronie - nowe atrakcje.
Konkurs "Snotki"
Konkurs dla klas IV - VIII
Konkurs dla klas IV - VIII
W wypożyczalni - wystawka książek pod hasłem: "Wypożycz sobie książkę o języku polskim".
KOT W BIBLIOTECE
Koty bardzo lubią biblioteczne regały. Są nie tylko bohaterami Waszych ulubionych książek, ale też świetnymi pomocnikami w przyciąganiu czytelników.
W Rosyjskiej bibliotece Noworosyjsk drzwi się nie zamykają. Wszystko za sprawą Kuzi – kotki, która została zatrudniona na etat w charakterze pomocnika bibliotekarza, mimo że do książnicy trafiła jako bezdomna.
Cazenovia Library w Nowym Jorku od lat zatrudnia koty. Pierwszym był Decimal Dewey, później Kitty i Jesse. Aktualnie gwiazdą spotkań biblioteki .
Browser to kot blogujący. Jego zapiski można znaleźć: http://library-cat.blogspot.com/. Poza domem w Pine River Public Library przesiaduje na swoim fanpagu facebokowym.
TLC, czyli Top Library Cat to kot rezydujący w Borken Bow Public Library. Zajmuje się głównie spaniem na regałach, a w zimowe dni obok bibliotecznego kominka.
Biblioteka Publiczna w Spencer pomiędzy swoimi regałami gościła Dewey’a. Kot Dewey Readmore Books- bo tak brzmi jego pełne imię, został odnaleziony w pojemniku na zwrot książek, gdyż ktoś go tam podrzucił w jedną z zimowych nocy stycznia 1988 roku. Kot dostał ciepłe schronienie, pracował w charakterze „kierownika personelu” i oczywiście był gwiazdą. Zmarł po prawie 19 latach. Nowe stanowisko po nim w bibliotece objęła kotka Page Turner.
źródło: http://lustrobiblioteki.pl/2013/09/kot-gwiazda-biblioteki
Poznajcie również nasze biblioteczne koty, które może nie przychodzą do szkoły, ale pomagają nam, bibliotekarzom przygotować się do pracy:
Sherlock - kot pani Agnieszki
Miszka (braciszek Sherlocka) - kot pani Joli
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KOTA
Szare, bure i pstrokate, czyli ...Międzynarodowy Dzień Kota w bibliotece. Jak co roku, również i w tym, bibliotekarze włączyli się w obchody tego święta. Wydarzenie to ma podkreślić znaczenie kotów w naszym życiu i uwrażliwić człowieka na często trudny los bezdomnych dachowców.
Z tej okazji biblioteka przygotowała konkursy oraz różne aktywności na wirtualnej tablicy wakelet .
"Koci bohaterowie" - konkurs dla uczniów klas I - III
Wystawka i zaproszenie do wypożyczania "kocich' książek.
WALENTYNKI
Walentynki to nie tylko czas zakochanych. To dobry moment na rozmowy o różnych uczuciach. Uczniowie klasy 105 po wysłuchaniu historii „Franklin i walentynki” próbowali dostrzec różne oblicza miłości. Można ją przecież znaleźć w relacjach z mamą, babcią, przyjaciółmi czy ukochanym psem. Rozmawialiśmy o tym, jak okazywać miłość i czy można również pokochać pewne czynności, obowiązki albo przedmioty.
Z miłości do czytania, której dopiero się uczą uczniowie przygotowali pudełka z tytułem swojej ukochanej lektury lub postacią z książki.
Z okazji WALENTYNEK bibliotekarze przygotowali dla wszystkich uczniów następujące aktywności:
"Walentynkowe związki frazeologiczne" - zabawa dla młodszych uczniów
"Połącz w pary bohaterów literackich" - zabawa dla starszych uczniów
"Smerfna walentynka" - odcinek serialu animowanego
BILET POWROTNY DO BIBLIOTEKI
Biblioteka szkolna przyłącza się do ogólnopolskiej akcji czytelniczej związanej z powrotem uczniów z klas II-III do nauki stacjonarnej. Akcja jest formą zabawy dla uczniów, do której zapraszamy także rodziców.
W tym trudnym czasie chcemy zwrócić uwagę, jak ważną, nie tylko edukacyjną, ale i terapeutyczną rolę spełnia CZYTANIE, zwłaszcza w okresie ograniczonych kontaktów koleżeńskich. Nie trzeba nikogo przekonywać , że czytanie rozwija wyobraźnię, uczy koncentracji i odcinania się od wszechobecnych bodźców, łagodzi stres, a wspólne z rodzicami – staje się sposobem nawiązania komunikacji i budowania rodzinnych więzi.
Dlatego zachęcamy uczniów klas II-III do wspólnej akcji „Bilet powrotny do biblioteki”:
Uczniowie otrzymają w bibliotece bilet z ikonkami symbolizującymi kategorie książek.
W okienkach będą zbierać pieczątki za przeczytane lektury.
Warunkiem zakończenia akcji jest zebranie do 30 kwietnia 2020 r. ośmiu pieczątek i oddanie do biblioteki ilustracji do wybranej pozycji.
Uczniowie, którzy zbiorą cały katalog, zostaną nagrodzeni upominkiem i pochwałą.
DZIEŃ CIASTA MARCHEWKOWEGO
3 lutego obchodzimy Dziś Dzień Ciasta Marchewkowego. Można coś upiec, ale też można poczytać. Proponujemy Wam kilka historii bohaterów o "marchewkowych" włosach: Ania z Zielonego Wzgórza, Pippi, Karolka Karolka czy Rudy Ogon.
"YOUNG POWER"
Kolejną nowością w naszej bibliotece wartą uwagi jest książka "Young Power". 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat. Autorka, Justyna Suchecka jest absolwentka gorzowskiego II Liceum.
Szczerze polecamy lekturę, która pokazuje, jak wbrew schematom i własnym kompleksom, dzięki pomysłowości, kreatywności i odwadze młodzi zadziwiają dorosłych.
Tym bardziej, że książka otrzymała właśnie nominację w Plebiscycie Książka Roku 2020 w kategorii: Literatura młodzieżowa.
Zapraszamy do wypożyczeń!
ROCZNICA URODZIN ALANA ALEKSANDRA MILNE
18 stycznia przypada rocznica urodzin Alana Aleksandra Milne - autora przygód misia o bardzo małym rozumku. Tego dnia obchodzimy też Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka.
Czy wiecie, że:
Bajkowa postać miała swoje odzwierciedlenie w maskotce, którą otrzymał syn autora, Krzyś.
Autorką pierwszego polskiego przekładu książki jest Irena Tuwim, siostra Juliana Tuwima. To ona wymyśliła, by oryginalny Winnie The Pooh w Polsce nazywany był "Kubusiem Puchatkiem".
W niektórych językach miś ma swoje wyjątkowe nazwy. Kubuś Puchatek na Węgrzech nazywany jest "Micimackó", w Danii "Peter Plys", w Norwegii "Ole Brumm", w Niemczech "Pu der Bär", na Kaszubach... "Miedzwiôdk Pùfôtk".
Ernest Shepard jest autorem ilustracji znanych nam z książek o Kubusiu Puchatku. Mężczyzna tak bardzo chciał odpowiadać za rysunkowe wersji postaci, że przemierzył pieszo las Ashdown, w którym Milne inspirował się i tam stworzył zestaw szkiców.
Krzysztof, pierwowzór Krzysia, miał ojcu za złe, że wykorzystał jego wizerunek i zabawki do zdobycia sławy. Ponoć w szkole chłopiec mierzył się z dokuczającymi mu kolegami, którzy cytowali fragmenty książki.
W Polsce uroczy niedźwiadek doczekał się swojej ulicy. Po II wojnie światowej, gdy poszerzano ul. Świętokrzyską w Warszawie, pojawiła się nowa zaciszna uliczka. W plebiscycie dla dzieci zorganizowanym przez "Express Wieczorny" najmłodsi wybrali, że na swoją ulicę zasługuje właśnie Kubuś Puchatek.
HENRYK JERZY CHMIELEWSKI, ZNANY JAKO PAPCIO CHMIEL - NIE ŻYJE
21 stycznia, w wieku 97 lat zmarł Henryk Jerzy Chmielewski. Urodził się w Warszawie 7 czerwca 1923 roku. Walczył w Powstaniu Warszawskim. W czasach powojennych pracował jako grafik w "Świecie Przygód" i "Świecie Młodych". Pierwsze komiksy narysował w 1947 roku. Potem wymyślił trójkę przyjaciół: A'tomka, Romka i szympansa Tytusa. W komiksach często pojawiał się sam autor jako Papcio Chmiel. Razem z Januszem Christą, twórcą "Kajka i Kokosza" był prekursorem komiksu w Polsce.
Więcej informacji o Henryku Jerzy Chmielewskim.
Jeżeli chcesz poznać bohaterów Papcia Chmiela, zapraszamy na stronę www.tytusromekiatomek.pl
Komiksy Papcia Chmiela znajdziecie w naszej bibliotece.
DZIEŃ BABCI I DZIADKA
NAJLEPSZA KSIĄŻKA ROKU 2020
BAŚŃ O TRZECH KONIKACH
„Dawno, dawno temu… A może wcale niedawno…?”
Serdecznie zapraszamy do obejrzenia spektaklu przygotowanego z inicjatywy bibliotekarzy we współpracy z nauczycielami edukacji wczesnoszkolnej.
„Baśń o trzech konikach” to historia inspirowana motywami ludowymi. Przypomina nam najważniejsze wartości - dobroć i prawdziwą przyjaźń, o którą tak trudno w dzisiejszym świecie. Tłem naszej historii jest cykliczność pór roku. Ponowne pojawianie się wiosny to znak, że wszystko można poprawić i zacząć od początku.
Scenariusz przedstawienia otrzymaliśmy dzięki uprzejmości Teatru Animacji z Poznania. Jako tło muzyczne za zgodą twórców wykorzystano fragmenty utworów Kapeli ze Wsi Warszawa.
CO SIĘ DZIEJE PRZED ŚWIĘTAMI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE?
ŚWIĘTA PACHNĄCE PIERNIKIEM
Bez względu na kształt pierniki przywołują swym korzennym zapachem rodzinną atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie grupy zerowej 061xi z ciekawością wysłuchali podczas zajęć czytelniczych legendy o toruńskich piernikach „O Bogumile i królowej pszczół”. Poznali również składniki, które nadają im tego intensywnego aromatu: słodki miód, goździki, kardamon czy gałka muszkatołowa. Najbardziej jednak do gustu przypadł dzieciom słodko – korzenny zapach cynamonu.
Ogromną przyjemność sprawiło im także dekorowanie pierników barwnymi lukrami i cukrowymi ozdobami. Najstarszy zachowany polski przepis na wypiek piernika pochodzi z 1725 roku i zanotowany został nie w książce kucharskiej, ale w poradniku medyczny.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA
Dnia 25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Światowego Misia. W tym roku wyjątkowo nie możemy spotkać się na zajęciach czytelniczych, dlatego będziemy je celebrować wirtualnie.
Serdecznie dziękujemy wszystkim czytelnikom, którzy przysłali zdjęcia swoich pluszaków.
Poznajcie historię pierwszego pluszowego misia.
NA ŻOŁNIERSKĄ NUTĘ ...
Z okazji 11 listopada zapraszamy do muzycznego upamiętnienia Narodowego Święta Niepodległości.
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JEŻA
10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jeża. Jeże bez odpowiedniej ochrony wkrótce wyginą, a wtedy pozostaną w naszej pamięci jedynie jako ilustracje z książek dla dzieci, z nieodzownym jabłkiem na kolczastym grzbiecie. Czy znacie książki, których bohaterem jest jeż?
Zapraszamy do przeczytania fragmentu książki "Przygody jeża Szymona" Urszuli Sienkowskiej - Cioch.
Poznajcie koniecznie ciekawostki o jeżach.
TYDZIEŃ ORIGAMI
Obchodzony 24 października Światowy Dzień Origami, dziedziny, która kształtuje zdolności manualne, ale też relaksuje i uczy dyscypliny, stał się inspiracją do kolejnej odsłony promocji czytelnictwa.
Japońska sztuka składania papieru, pozwoliła uczniom klas pierwszych przebywającym w świetlicy pod opieką pani Iwony Wilimowskiej, w niecodzienny sposób zilustrować utwory literatury dziecięcej, szczególnie te o zwierzętach. Podczas tygodnia orgiami posługiwaliśmy się również literaturą popularnonaukową dotyczącą tej formy zajęć plastycznych.
Uczniowie z przyjemnością wysłuchali także bajek „Żuraw i lis” oraz „O koguciku Złotym Grzebyku”, trafnie określili płynące z nich morały i wskazali ich funkcjonowanie we współczesnym świecie.
TYDZIEŃ KODOWANIA - PODSUMOWANIE KONURSU
MAGIA LEŚNEJ POLANY
W bibliotece "o nudzie nie może być mowy". W ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych uczniowie klas pierwszych uczestniczyli w zajęciach czytelniczych inspirowanych serią książek "Gang Słodziaków". W towarzystwie pluszowych bohaterów wysłuchali opowiadania pt. "Wielki koncert". Po lekturze dzieci dzieliły wrażeniami oraz pomysłami na ilustracje. Największą sympatię zaskarbiła sobie postać dzięcioła Dominika w czarodziejskim cylindrze.
Zapraszamy do obejrzenia prac uczniów.
NASZE JESIENNE NOWOŚCI
Nasza biblioteka wzbogaciła się o kilkadziesiąt nowości. Kilka z nich ufundowała Rada Rodziców, pozostałe książki zostały przekazane przez bibliotekę Zespołu Szkół nr 12.
Zapraszamy do wypożyczania nie tylko jesiennych nowości.
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Biblioteki szkolne w październiku obchodzą swoje święto. W 1999 roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego zapoczątkowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych. Od 2008 roku święto bibliotek szkolnych obchodzone jest przez cały miesiąc.
W tym roku świętujemy pod hasłem: „Z książką Ci do twarzy”.
WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM
Zapraszamy do wypożyczeń w godzinach 7.45 - 15.30 według poniższego grafiku:
PONIEDZIAŁEK - klasy 7 i 8
WTOREK - klasy 6
ŚRODA - klasy 4 i 5
CZWARTEK - klasy 3
PIĄTEK - klasy 2