Методичні рекомендації

Представляємо видання Державної науково-педагогічної бібліотеки України імені В. О. Сухомлинського із серії «На допомогу професійній самоосвіті працівників освітянських бібліотек».

У посібнику розглянуто основні положення і наведено типові приклади описування

документів  різних видів: опублікованих і неопублікованих; одно-  і багатотомних; неперіодичних, періодичних, серіальних і продовжуваних видань; моновидань і збірників; документів на різних носіях інформації (друкованих, електронних), а також складових частин документів з дотриманням вимог стандартів, чинних в Україні за станом на 1 січня 2015 р.  Розглянуто різні способи оформлення прикнижкових і пристатейних бібліографічних списків. Наведено рекомендації з вибору форми списку та способу групування в ньому бібліографічних записів.  Подано  відомості з оформлення бібліографічних  посилань  у наукових  працях: монографіях, дисертаціях, авторефератах дисертацій, статтях, дипломних і курсових роботах тощо. 

Методичні рекомендації будуть корисними під час підготовки монографій, дисертацій, наукових статей, студентських рефератів, курсових, дипломних, кваліфікаційних робіт, які обов’язково мають супроводжуватися бібліографічними списками використаних джерел. Посібник сприятиме  дотриманню  таких важливих вимог, як фактична  достовірність і точність бібліографічних відомостей, їхнє уніфікування.

Адресовано  авторам (науковцям, здобувачам наукових ступенів, аспірантам, викладачам, студентам), працівникам видавництв, фахівцям освітянських бібліотек України всіх видів. 

Скачати


 Скачати

Скачати

Скачати

Скачати

Скачати

Скачати

 Скачати

Скачати

У методичних рекомендаціях докладно відображено способи описування основного смислового змісту документів за допомогою ключових слів, наведено численні приклади  індексування окремих видів документів.  Запропонована методика має універсальний характер і може бути використана як для заповнення поля „Ключові слова” електронних каталогів бібліотек незалежно від використовуваної АБІС („ІРБІС”, „УФД-Бібліотека”, „MARC-SQL” тощо), так і для визначення ключових слів у процесі оформлення наукових публікацій.

 Видання призначено для працівників освітянських бібліотек України всіх видів, може бути використано в роботі книгозбірень інших систем і відомств, а також буде корисним для тих, хто займається науковою, педагогічною та науково-методичною діяльністю. 

У статті констатовано високий теоретико-методологічний рівень бібліографознавства та обґрунтованість його об'єкта, предмета й методів дослідження. Відзначено основні суспільні функції бібліографічної інформації: пошукову, комунікативну та оцінювальну. Зазначено, що вони є проекцією філософських категорій загального, особливого й індивідуального на бібліографічну сферу. Розглянуто розбіжності у визначенні терміна "бібліометрія" сучасними фахівцями, що свідчить про потребу підвищення наукового рівня бібліометричних розвідок. Запропоновано дослідити коеволюцію бібліографії та бібліометрії в аспекті залучення теоретичної бази бібліографознавства до визначення суспільних функцій бібліометрії. З'ясовано, що ними є функції наукового декларування, структурного аналізу та наукометрична. У бібліометрії їх аналогами є відповідно пошукова, комунікативна та оцінювальна функції.

Сформульовані уявлення про тріаду суспільних функцій бібліометричної інформації автори розглядають як із теоретико-методологічних позицій, так і у прикладному аспекті. Безперечною є їх наукова цін­ність, оскільки визначена сукупність підвищує роль і статус бібліометрії в системі соціальних комунікацій.

Визначається  і практична корисність цих функцій для науки й освіти. Адже сьогодні кожний дослідник має власну вебсторінку з бібліометричною інформацією про напрацювання, так званий бібліометричний профіль. Надалі автор сприяє його реєстрації в міжнародних наукометричних системах для підвищення своєї інте­лектуальної капіталізації та конкурентоспроможності установи й країни. Найвідомішими з цих систем є Web of Science, Scopus і Google Scholar. Дві перші — комер­ційні й індексують відповідно 12 і 24 тис. журналів. Загальнодоступна бібліометрична платформа Google Scholar від 2014 р. опрацьовує весь світовий науковий документальний потік за винятком матеріалів з обме­женим доступом, тому її показники статистично досто­вірніші, ніж в інших комерційних системах.

Ефективне використання всіх суспільних функ­цій бібліометричних профілів для науково-освітньої діяльності потребує створення системи консолідо­ваної інформації, отриманої з кількох наукометричних платформ. У 2020 р. НБУВ започаткувала реалізацію такого проекту на основі інформаційно-аналітичної системи "Бібліометрика української науки", що охоп­лює показники вітчизняних науковців із трьох плат­форм: Google Scholar, Scopus і Web of Science.

Скачати

Практичний  посібник «Предметизація  документів  з  питань  освіти, педагогіки,  психології» підготовлено  фахівцями  відділу  наукового  опрацювання документів і організації каталогів Державної науково-педагогічної бібліотеки України ім. В. О. Сухомлинського  (ДНПБ  України  ім. В. О. Сухомлинського).  Роботу  було розпочато  у  2009  р.  в  межах  наукового  дослідження  за  темою  «Теоретичні  засади формування  всеукраїнського  інформаційного  ресурсу  з  питань  психолого-педагогічної  науки  і  освіти  на  базі  ДНПБ  України  ім.  В. О. Сухомлинського»  і продовжено  в  НДР  «Теоретичні  та  науково-практичні  аспекти  створення інтегрованого галузевого інформаційного ресурсу в Державній науково-педагогічній бібліотеці  України  імені  В. О. Сухомлинського.      

Завдання посібника  –   представлення  принципів  складання  й  застосування предметних  рубрик,  висвітлення  їхнього  лексичного  складу  й  особливостей синтаксису мови предметних рубрик у процесі їхньої побудови, а також уніфікування предметизації документів різних типів і видів з огляду на галузеву специфіку.


Скачати

Посібник підготовлено для надання практичної допомоги бібліотекарям закладів загальної середньої освіти в поліпшенні їхньої професійної діяльності. У виданні висвітлено технологію роботи сучасної шкільної бібліотеки, зокрема з питань: формування бібліотечного фонду, забезпечення бібліотечного та бібліографічного обслуговування, застосування сучасних інформаційно-комунікаційних технологій, удосконалення методів і форм соціокультурної роботи, виховання інформаційної культури учнів, планування та звітності тощо. Додатки, вміщені в посібнику, сприятимуть організації роботи шкільної бібліотеки.

Видання призначено фахівцям освітянських бібліотек.

Скачати

Скачати

Скачати