87 % dziewczyn* domaga się by władze publiczne w końcu poważnie potraktowały kwestie bezpieczeństwa dziewcząt i młodych kobiet w przestrzeniach publicznych.
Bezpieczniejsze miasta
Rozwiązania i rekomendacje dla instytucji i społeczności w zakresie profilaktyki przemocy wobec dziewcząt* i młodych kobiet*
Konferencja ekspercko-decydencka
w Międzynarodowy Dzień Dziewczyn
ORGANIZATORKI
PARTNERSTWA I MATRONATY
Fundacja Juniper I Plan International Poland, przy wsparciu Ministry ds. Równości Katarzyny Kotuli oraz miasta Kraków, Warszawskiej Rady Kobiet i Magazynu Szajn, zapraszają do udziału w konferencji ekspercko-decydenckiej "Bezpieczniejsze miasta – rozwiązania i rekomendacje dla instytucji i społeczności w zakresie profilaktyki przemocy wobec dziewcząt* i młodych kobiet*".
Konferencja podsumowuje projekt Safer Cities/Building Safer Futures: A Youth-Centric Approach to Urban Safety in Poland i będzie poświęcona politykom, strategiom i narzędziom w zakresie profilaktyki/zapobiegania przemocy w przestrzeniach publicznych, z którą spotykają się dziewczyny* i kobiety* w całej swojej różnorodności. Konferencja będzie okazją do wymiany wiedzy i obiecujących praktyk w zakresie tworzenia bezpieczniejszych przestrzeni publicznych oraz szansą na nawiązanie współpracy pomiędzy osobami reprezentującymi różne ciała decyzyjne szczebla krajowego i lokalnego, oraz różne sektory: sektor administracji publicznej, edukacji wyższej, kultury oraz społeczeństwa obywatelskiego. Ważnym głosem w trakcie konferencji będzie głos dziewczyn* i młodych kobiet*.
Termin: 11 października 2024 (Międzynarodowy Dzień Dziewczyn), w godzinach 9:00 – 14:30
Miejsce: Sala Warszawa, Centrum Konferencyjne Zielna, ul. Zielna 37, Warszawa
Dostępność: wydarzenie będzie tłumaczone między językami polskim a PJM, angielskim (w zależności od potrzeb); wydarzenie zostanie zrealizowane w przestrzeniach dostępnych dla osób korzystających z wózków.
W naszej komunikacji *gwiazdka oznacza uwzględnienie szerokiego spektrum osób, które mają doświadczenie socjalizacji i życia jako dziewczyna/kobieta oraz identyfikujące się jako dziewczęta/kobiety (w tym osoby "gender non-conforming" i trans).
ZAREZERWUJ SWOJE MIEJSCE JUŻ DZIŚ!
Udział w konferencji jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.
Problem
Przemoc wobec dziewczyn* i kobiet* (VAWG) oraz inna przemoc ze względu na płeć (GBV) ma charakter epidemii i jest jednym z najbardziej powszechnych naruszeń praw człowieka. Przemoc ta, nie tylko sama w sobie jest przestępstwem i źródłem cierpienia, ale także uniemożliwia lub skrajnie utrudnia korzystanie z innych praw i zasobów społecznych oraz rozwój. VAWG i GBV jest zarówno źródłem, narzędziem i efektem utrzymywania systemowej dyskryminacji opartej na kryterium płci.
Tej przemocy można skutecznie zapobiegać. Problem przemocy ma charakter interdyscyplinarny i taki charakter muszą mieć działania profilaktyczne. Państwa odpowiadają za ochronę przed przemocą i łamaniem praw.
Wybrane fakty na temat przemocy wobec dziewczyn i młodych kobiet* w przestrzeni publicznej:
Dziewczyny i młode kobiety stanowią najbardziej narażoną na przemoc seksualną i przemoc ze względu na płeć grupę ludzi (choć wciąż brakuje badań uwzględniających płeć, wiek i inne przesłanki)
84% kobiet w Polsce doświadczyło molestowania w miejscach publicznych (raz lub wiele razy), z czego 43% przed ukończeniem 18 lat (IPSOS DLA L’OREAL, 2021)
36,2% respondentek doświadczyło molestowania podczas kształcenia zawodowego (PTPA, 2022) (spośród dorosłych uczestniczek badania)
44% studiujących kobiet doświadczyło molestowania seksualnego (RPO, 2017).
Konsekwencje przemocy w przestrzeni publicznej:
38% kobiet decyduje o ograniczaniu swojej aktywności edukacyjnej, zawodowej, towarzyskiej w celu uniknięcia przemocy (IPSOS DLA L’OREAL, 2021)
30% aktywnych publicznie dziewczyn i kobiet, które doświadczyły cyberprzemocy zupełnie rezygnuje z aktywności społecznej lub politycznej, a 25% czasowo (Spurek, 2024)
kobiety ponoszą konsekwencje psychologiczne cyberprzemocy (m.in. strachu o bezpieczeństwo - 19% i życie - 14%)
w przypadku osób uczących się, wśród konsekwencji znajdują się m.in. utrata pewności siebie i obniżone poczucie własnej wartości (60%) oraz zanik motywacji do chodzenia do szkoły/na uczelni (59%), obniżenie ocen (39%), zaniechanie uczęszczania do do szkoły/na uniwersytet lub opuszczanie zajęć/zajęć (25%) a także całkowita rezygnacja z edukacji (13%).
Przemoc i życie w strachu przed przemocą sprawiają, że dziewczyny* i kobiety* nie mają szansy rozwijać się zgodnie z własnym potencjałem. Nasze wybory życiowe, w tym dotyczące związków, edukacji, pracy, wypoczynku, podróży są ograniczone przez przemoc lub obawy przed nią. Doświadczanie braku bezpieczeństwa przez DiMK* jest powszechne. Perspektywa intersekcjonalna pozwala dostrzec, że doświadczenia przemocy i braku bezpieczeństwa są różne w zależności od innych wymiarów tożsamości, które wpływają na życie dziewcząt* i kobiet*, takich jak pochodzenie etniczne, status ekonomiczny, orientacja seksualna, stopień niepełnosprawności czy kolor skóry. Aktualne rozwiązania, zamiast poprawiać bezpieczeństwo dziewcząt* i młodych kobiet* (DiMK*), często pogłębiają istniejące problemy i mogą negatywnie wpływać na ich codzienne życie.
Safer Cities / Building Safer Futures: A Youth-Centric Approach to Urban Safety in Poland
Celem projektu „Safer Cities” jest budowanie bezpiecznych, odpowiedzialnych i włączających miast wraz z dorastającymi dziewczętami* i dla nich. Poprzez działania projektowe dążymy do poprawy bezpieczeństwa i dostępności przestrzeni publicznych oraz zwiększenia aktywnego i znaczącego udziału dziewcząt* i młodych kobiet* w kształtowaniu i zarządzaniu przestrzeniami miejskimi. Oczekiwane efekty projektu obejmują również zwiększoną autonomiczną mobilność dziewcząt* i młodych kobiet* w mieście. Podczas badań przeanalizowałyśmy, jak dziewczęta* i młode kobiety* w całej swojej różnorodności doświadczają (lub nie) bezpieczeństwa, przemocy i dyskryminacji w przestrzeniach publicznych Krakowa i Warszawy. Skupiłyśmy się na czynnikach, które wpływają na te doświadczenia, analizie stanu prawnego oraz działań podejmowanych w tej dziedzinie. Wyniki tych badań stanowiły podstawę do kolektywnego, wielosektorowego wypracowania rekomendacji zmian i postulatów rzeczniczych, by doświadczenia i perspektywy różnych D*iMK*, były reprezentowane i uwzględniane w odpowiednio sformułowanych politykach i programach publicznych (miejskich, centralnych, realizowanych przez instytucje kultury i uczelnie).
Wezwanie do działania
87 % dziewczyn* które uczestniczyły w badaniach zrealizowanych w ramach projektu Safer Cities domaga się, by władze publiczne poważnie potraktowały kwestie bezpieczeństwa dziewcząt* i młodych kobiet* w przestrzeniach publicznych.
Z badań przywoływanych przez ONZ wynika, że skoordynowane, wszechstronne, szeroko zakrojone i adekwatnie finansowane działania profilaktyczne mogą położyć kres przemocy, co może mieć transformacyjny wpływ na życie kobiet i dziewcząt. Szczególnie obiecujące rezultaty przynoszą strukturalne programy upełnomocnienia kobiet, stabilne i systemowe finansowanie działalności organizacji działających na rzecz praw kobiet i dziewczynek, edukacja równościowa nastawiona na transformację norm społecznych oraz relacji władzy między płciami, a także wzmacnianie podstawowych usług wsparcia dla osób ocalałych (ONZ, 2023).
Do kogo kierujemy zaproszenie na konferencję?
Do udziału w konferencji zapraszamy w szczególności decydentów/ki, twórczynie/ców polityk i rozwiązań, ekspertki/ów, aktywistki/ów, przedstawicieli/ki organizacji międzynaroodowych, a także wszystkie osoby zainteresowane jej tematyką.
Osoby odpowiedzialne za kształtowanie polityk i podejmowanie decyzji odgrywają kluczową rolę we wdrażaniu rozwiązań na rzecz DiMK na poziomie europejskim, krajowym, lokalnym i branżowym. Dysponują zasobami i prerogatywami, które umożliwiają im inicjowanie badań, zmian legislacyjnych, formułowanie i wdrażanie polityk, ustanawianie organów, instytucji i zasad. Osoby na stanowiskach decyzyjnych odpowiadają także za monitorowanie i ocenę przyjętych polityk oraz odgrywają znaczącą rolę w komunikowaniu przyjętych polityk tym, których one dotyczą.
Dążymy do tego, aby konferencja stała się platformą wymiany wiedzy na temat rozwiązań i obiecujących praktyk oraz budowania współpracy osób z sektora administracji, edukacji, nauki, kultury i in. oraz społeczeństwa obywatelskiego w odniesieniu do tworzenia bezpieczniejszych przestrzeni publicznych, które uwzględniają perspektywę płci.
Zgłoś się już dzisiaj. Liczba miejsc ograniczona!
Dlaczego spotykamy się 11 października?
11 października został wybrany na termin seminarium ze względu na fakt, że jest to Międzynarodowy Dzień Dziewczyn ustanowiony w 2011 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Ma on na celu przybliżenie społeczeństwu szczególnych wyzwań, przed jakimi stoją dziewczynki, dziewczyny i młode kobiety na całym świecie. Od kilkunastu lat ekspertki z fundacji Juniper promują obchody MDD w Polsce, aby zwrócić uwagę na sytuację dziewczyn/ek* oraz przyczynić się do wypracowywania strategii przeciwstawiania się przemocy i dyskryminacji. Szczególnie zależy nam na tym by działo się to dzięki wzmocnieniu głosu/udziału dziewczyn* oraz młodych kobiet* i uwzględnieniu ich perspektywy.
PROGRAM
Sala Warszawa, Centrum Konferencyjne Zielna
9:00 - 9:30 otwarcie konferencji
Katarzyna Kotula - Ministra ds. Równości
Sven Coppens - Ukraine Refugee Crisis Response Director, Plan International
Przedstawicielka fundacji Juniper
9:30 - 10:15 sesja I. Zobowiązanie: zapobieganie
Karolina Kubacka - prawniczka, b. asystentka parlamentarna Sylwii Spurek w PE
Przeciwdziałanie przemocy wobec dziewcząt* i młodych kobiet - europejskie standardy i zobowiązania Polski
Agata Teutsch – ekspertka w zakresie zapobiegania i przeciwdziałania przemocy i dyskryminacji ze względu na płeć, fundacja Juniper
Przemocy można zapobiegać - rola profilaktyki w działaniach przeciw przemocy wobec dziewcząt* i młodych kobiet
Sesja Q&A/dyskusja
10:15 - 11:00 sesja II. Diagnoza i wezwanie
Agata Teutsch - fundacja Juniper
Safer Cities - projekt, wyniki badań, rekomendacje i postulaty rzecznicze
Dziewczyńska* Grupa Doradcza i dr Pamela Bożek - fundacja Juniper
G*AG - jak młode osoby mogą mieć wpływ na sprawy które ich dotyczą?
Sesja Q&A/dyskusja
11:00 - 11:30 przerwa na sieciowanie i wzmocnienie
11:30 - 12:15 sesja III. Bezpieczniejsze miasta - rozwiązania systemowe i obiecujące praktyki
Magdalena Furdzik - Kierowniczka Referatu ds. Wielokulturowości, Projektów Społecznych i Polityki Równościowej
Przegląd działań i rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa dziewcząt i młodych kobiet wdrażanych przez miasto Kraków
Aldona Machnowska - Góra - Wiceprezydentka Miasta Stołecznego Warszawy, Pełnomocniczka ds. Kobiet
Przegląd działań i rozwiązań dotyczących bezpieczeństwa dziewcząt i młodych kobiet wdrażanych przez miasto Warszawa
Sesja Q&A/dyskusja
12:15 - 12:45 sesja IV. Bezpieczniejsze szkoły, uczelnie, instytucje - rozwiązania systemowe i obiecujące praktyki
Agnieszka Kozakoszczak i Izabela Podsiadło-Dacewicz – Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń - instytucja edukacyjna Urzędu m.st. Warszawy
Przykłady obiecujących praktyk systemowych – program “Szkoła Przyjazna Prawom Człowieka. Jak przeciwdziałać wykluczeniu i przemocy w szkole?" i “Program dla Osób Zaufania w szkołach ponadpodstawowych”
dr hab. prof. UKEN Magdalena Stoch
Rozwiązania systemowe na rzecz równości i przeciwdzialania przemocy ze względu na płeć na uczelniach w Polsce
Sesja Q&A/dyskusja
12:45 - 13:15 sesja V. Bezpieczniejsza przyszłość
dr Anna Mazurczak – Dyrektorka Departamentu ds. Równego Traktowania
Możliwe multisektorowe rozwiązania systemowe w zakresie bezpieczeństwa dziewczyn* i kobiet* w przestrzeniach publicznych
Agata Teutsch - fundacja Juniper
Dalsze kroki: doradztwo, rzecznictwo, kampania podnoszenia świadomości
13:15 - 14:15 lunch sieciujący
Tłumaczenie język polski/język angielski: Natalia Kiser i Taida Meredith
Tłumaczenie język polski/polski język migowy: Joanna Ciesielska i Magda Schromova
Informacja o organizacjach realizujących projekt
Plan International współpracuje z dziećmi i dziewczętami w ponad 80 krajach, aby pomóc stworzyć świat, w którym wszyscy jesteśmy równi. W tym celu Plan International zajmuje się korzeniami wyzwań i nierówności, przed którymi stoją dzieci i młode dziewczęta. Działa na rzecz dzieci od urodzenia do dorosłości i umożliwia im przygotowanie się na kryzysy i przeciwności losu oraz reagowanie na nie. Plan International Poland rozpoczął działania w Polsce w marcu 2022 roku, w odpowiedzi na bezprecedensowy napływ uchodźców przybywających do kraju z Ukrainy.
Fundacja Juniper z Krakowa działa, by każda dziewczyna* i kobieta* była wolna i bezpieczna, by mogła się rozwijać i o sobie stanowić, by miała siłę i odwagę, by wspólnie z innymi wpływać na rzeczywistość, w której żyjemy. Juniper koncentruje się na budowaniu ekosystemu (infrastruktury) w zakresie profilaktyki przemocy wobec dziewcząt* i kobiet* oraz innej przemocy ze względu na płeć. Juniper rozwija i upowszechnia strategie empowermentowe (upełnomocnienia), emancypacyjne i sojusznicze, by zwiększać wpływ osób z grup narażonych na dyskryminację, na narracje, polityki, praktyki i instytucje. Juniper angażuje się we współpracę i wspieranie osób pracujących i podejmujących decyzje w sektorach edukacji, młodzieży, polityk społecznych, bezpieczeństwa i in. a także w rozwój międzynarodowej współpracy i rzecznictwa. Juniper nieustannie podejmuje starania by wszystkie działania uwzględniały perspektywę różnorodności, intersekcjonalności i dostępności.
Osoby do kontaktu z fundacji Juniper:
Agata Teutsch (managerka projektu, ekspertka ds. rzecznictwa w sektorze publicznym, członkini zespołu badawczego, ekspertka w zakresie profilaktyki przemocy ze względu na płeć), tel: 502 24 67 68, e-mail: agata.teutsch.new@gmail.com