Avşa Adası ve Avşa Adası Ucuz Apartları

avsaotelim.com

Avşa Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Avşa Adası Genel Bilgiler

Avşa Adası Nerede ?

Marmara Bölgesi'nde Avşa Adası, Marmara Adası, Ekinlik ve Paşalimanı olmak üzere 4 adet ada vardır.

Avşa Adası Ekinlik Adası ile karşılıklıdır. Marmara Adası Avşa Adası'nın kuzeyinde, Paşalimanı Adası ise Avşa Adası'nın güneyinde kalmaktadır.

Harita üzerinden Marmara Bölgesi'ne baktığınızda Avşa Adası diğer adalar ile çevrelenmiş gözükmektedir. Diğer illere göre ise Balıkesir ve Çanakkele'nin kuzeyinde, İstanbul'un ise güneyinde yer almaktadır.

Avşa Adası Hangi İle Bağlı ?

Avşa Adası 2012'nin 6 Aralık tarihine kadar Balıkesir'e bağlı bir ada olarak bilinmekteydi. Avşa Adası Belediyesi 6 Aralık 2012 tarihine kadar bir çok çalışma gerçekleştirmiştir.

Dikkat ederseniz sürekli olarak 6 Aralık 2016 tarihine diye belirtildi. Bu tarihten sonra işler biraz değişti.

6 Aralık 2012 tarihinde Balıkesir, Büyükşehir ilan edilmiştir. Balıkesir Büyükşehir ilan edilmesinin ardından Marmara Bölgesi'nde bulunan Marmara Adası ilçe kabul edilmiştir. Marmara Bölgesi'nde bulunan diğer adalar ise Marmara Adası'na bağlı köy niteliğine getirilmiştir.

Şu anda Avşa Adası Marmara Adası'na bağlı, Marmara Adası'da Balıkesir'e bağlıdır.

Bundan önce ise Marmara Bölgesi'nde ki adalar ada olarak isimlendiriliyordu ve sadece Balıkesir iline bağlıydılar.

Avşa Adası Nüfusu

Avşa Adası yaz aylarında kalabalığı ile haberlere konu olabiliyor. Haberlerde "Avşa Adası 170.000 kişiye ulaştı." gibi başlıklar gözünüze takılmış olabilir. Peki bu haber doğru mu ?

Evet. Bu haber doğru. Avşa Adası'na yaz aylarında turist akını olabiliyor. Kalacak yer kalmıyor. Gelen turistler çadırlarda bile kalmaya razı olabiliyor.

Avşa Adası'nın kış aylarında ki gerçek nüfusu kaç diye sorarsanız bu rakam ise sizlere komik gelebilir. Avşa Adası yerli halkının nüfusu 2000-2500 kişi kadardır. Nüfus sayımı yakın zamanlarda yapılmadığı için net bilgi elde edilememektedir.

Avşa Adası'nda kış ayları'nda ise belirtlien 2000-2500 kişiyi görmeniz pek mümkün olmuyor. Bunun sebebi Avşa Adası'nın kış aylarının zorlu geçmesidir.

Avşa Adası hava durumu kış aylarında fazlasıyla soğuk oluyor. Dört tarafının denizler ile çevrili olmasından dolayı gelen rüzgarların tümü Avşa Adası'nı etkiliyor. Bu soğuk kış aylarında Avşa Adası'nda doğal gaz bulunmadığı için ısınma ihtiyacı soba ile karşılanmaya çalışıyor.

Bu ve buna benzer zorluklardan dolayı da kış aylarında Avşa Adası'nda kalınması yerli halk tarafından da tercih edilmiyor.

Avşa Adası İklimi

Avşa Adası Marmara Bölgesi'nde bulunmaktadır. Marmara Bölgesi iklim tipi genel olarak içerisinde 3 adet iklimi barındırır. Bunlar Karasal iklim, Akdeniz iklimi ve Karadeniz iklimidir. Marmara iklimi de bu 3 iklim arasında geçiş yapan bir iklim türüdür.

Marmara Bölgesi, alçak kesimlerinde ve güney kesimlerinde genel olarak Akdeniz iklimi gözlenir.

Akdeniz iklimi genel olarak kışın çok yağış alan ve yaz aylarında yağış olmayan bir iklim tipidir. Yağış olmaması nedeniyle Akdeniz iklimindeki bitkilerin çoğu kuraklığa dayanıklı bitkilerdir. Bunun yanında da meyvelerin bir çok çeşidi de Akdeniz ikliminde yetişmektedir.

Avşa Adası Marmara Bölgesi'nin güney kısmında yer aldığı için Akdeniz iklimini yüksek oranda barındırmaktadır. Fakat adada üç iklimin de özelliklerini taşıdığını kolayca görebilirsiniz.

Avşa Adası Ekonomisi

İnsanlar genel olarak iş ihtiyacını fabrika ve sanayi bölgelerinden karşılamaktadır. Fakat Avşa Adası bu şekilde yapılara sahip değildir. Avşa Adası bunun yerine yazlık ve kışlık olarak sezonluk işler ile iş imkanı sağlamaktadır.

Avşa Adası yaz aylarında 150.000 kişi kadar turist ağırlamaktadır. Bu yüzden Avşa Adası'nda turizm sektörü sürekli olarak gelişerek ekonomik kazancını buradan sağlamaktadır. Yazın belirli kazançlar oteller, pansiyonlar, apartlar, restoranlar ve eğlence sektörü üzerindendir.

Avşa Adası kış aylarında yerlilerin bir kısmı hayvancılık ile uğraşırken bir kısmı ise yaz ayı için yatırım yapmaktadır.

Avşa Adası'na Nasıl Gidilir ?

Avşa Adası Marmara Bölgesi'nde yer alan bir adadır. Bu yüzden ulaşım sadece gemiler ile sağlanmaktadır. Gemiler ise belirli bölgelerden kalkarak Avşa Adası'na gelmektedir. Avşa Adası'na Erdek, İstanbul ve Tekirdağ'da bulunan iskelelerden kalkan gemiler gelmektedir.

İstanbul'dan Avşa Adası'na Nasıl Gidilir ?

Avşa Adası'na İstanbul'dan ulaşımınız çok kolaydır. İstanbul Avrupa yakasında bulunan Yenikapı İDO iskelesinden, Anadolu yakasında ise Bostancı İDO iskelesinden Avşa Adası'na rahatlıkla gelebilirsiniz.

İDO yaz aylarında Avşa Adası'na günde 3-4 sefer düzenlemektedir. Bu seferler güne sabah, öğle ve akşam olmak üzere bölünmüştür. Bu sayede Avşa Adası'na yaz aylarında istediğiniz vakitte gelebilmeniz mümkündür.

İDO bu seferlerini kış aylarında ise tamamen kaldırmaktadır. Durum böyle olunca kış aylarında İstanbul'dan Avşa Adası'na ulaşmanız imkansız oluyor.

Kışın İstanbul'dan Avşa Adası'na gidecekseniz diğer ulaşım yollarını okuyabilirsiniz.

Tekirdağ'dan Avşa Adası'na Nasıl Gidilir ?

Avşa Adası'na ulaşımın mümkün olduğu duraklardan bir tanesi Tekirdağ'dır. Tekirdağ limanınından kalkan vapurlar ile Avşa Adası'na ulaşmanız oldukça kolaydır.

Tekirdağ'dan Avşa Adası'na kalkan 4 adet vapur firması vardır. Bu firmalar Özkaptan, Yavuz Naz, Ömer Kaptan ve Adalar-1 firmalarıdır. Her bir firmanın kalkış saatleri ise farklıdır.

Tekirdağ'dan Avşa Adası'na gelen vapurların yaklaşık hepsi 3,5 saatte varmaktadır.

Tekirdağ'dan kalkan vapurların genellikle durakları sırasıyla Marmara Adası, Ekinlik Adası ve Avşa Adası olmaktadır.

Erdek'ten Avşa Adası'na Nasıl Gidilir ?

Avşa Adası'na son ulaşım noktası Erdek üzerindendir. Balıkesir civarında ki tatil severler Avşa Adası'na Erdek üzerinden gelebilmektedir. Alternatif olarak başka bir seçenekleri bulunmamaktadır.

Erdek'ten Avşa Adası'na sadece Gestaş gemisi ile ulaşım sağlamanız mümkündür. Gestaş firması dışında Avşa Adası'na ulaşım sağlayan başka bir gemi bulunmuyor.

Gestaş, Avşa Adası'na gün içerisinde sabah ve akşam olmak üzere 2 sefer düzenliyor. Bu seferlerden sabah seferi ulaşımı kısa sürerken akşam seferi daha uzun sürmektedir. Sabah seferinin durakları sırası ile Balıklı ve Avşa Adası iken akşam seferi durakları sırası ile Balıklı Adası, Marmara Adası, Ekinlik Adası ve son durakta Avşa Adası'dır.

Gestaş gemisinin sabah seferleri 1,5 saattir. Akşam seferleri ise 2,5 saati bulmaktadır.

Avşa Adası'na Arabayla Gidilir Mi ?

Avşa Adası'na gitmenin yollarını Avşa Adası'na nasıl gidilir ? başlığımızda belirttik. Peki araba ile Avşa Adası'na gitmek mümkün mü ?

Avşa Adası'na araba ile gitmek istiyorsanız gidiş duraklarınız sadece Tekirdağ ve Erdek oluyor. Tekirdağ'dan 4 adet firmanın Avşa Adası'na gittiğini belirtmiştik. Bu vapurların hepsi arabalı vapurdur. Bu vapurların saatlerini öğrendikten sonra herhangi bir tanesi ile araba ile Avşa'ya ulaşmanız mümkündür.

Avşa Adası'na Erdek üzerinden araba ile gidecekseniz Gestaş'da araba ile yolculuk imkanını sunuyor. Gestaş sefer saatlarini öğrendikten sonra Erdek üzerinden de Avşa Adası'na kolay bir şekilde araba ile geçebilirsiniz.

Avşa Adası'nda Araba İle Geziliyor Mu ?

Avşa Adası merkezinde araba ile gezmeniz biraz zor olabilir. Çünkü yazın Avşa Adası'nın araba sayısının artmasından dolayı şehir merkezine direkler dikiliyor ve araba girişi sınırlandırılıyor.

Avşa Adası'nda arabaya pek ihtiyacınız kalmıyor fakat araba ile gelirseniz gidebileceğiniz yerler arasında sadece koylar olacaktır. Bunun dışında araba ile pek bir yere gidemeyebilirsiniz.

Avşa Adası'nda Gezilmesi Gereken Yerler

Bir çok tatil sever gittiği yerin tarihi yapılarını merak eder ve tarihini araştırarak o bölgeleri görmek ister. İnsanlar gittiği yerlerin tarihlerini araştırıp öğrendikten sonra gezerse o yere hakim ve daha mutlu olabiliyor.

Avşa Adası'nda gezilecek tarihi bir yapı pek bulunmamaktadır. Avşa Adası'nda tarihi yapılardan sadece bir tane Manastır vardır. Manastır halka açık ve ücretsizdir. Dilediğiniz şekilde ziyaret edebilirsiniz. Ancak Manastır'ı gezerek Avşa Adası hakkında bir bilgi edinemeyebilirsiniz.

Avşa Adası'nı gezerek güzel yerlerde fotoğraflar çekmek istiyorsanız gidebileceğiniz en güzel yerler Avşa Adası koylarıdır. Avşa Adası'nda 7 adet koy bulunmaktadır. Bu koylar Altınkum Koyu, Çınar Koyu, Kumtur Koyu, Tavşanlı Koyu, Karadut Koyu, İncirli Koyu ve Kadınlar Plajı koyudur. Tabii ismi duyulan bu koylar dışında da ismi duyulmamış koylar vardır.

Bu ismi duyulan koylara Avşa Adası merkezinden kalkan dolmuşlar ile kolay bir şekilde gidebilirsiniz. Fakat ismi duyulmayan koylara ulaşımınız biraz zor olacaktır. Bu koyları ise gezip görmenin en güzel yolu bisiklet turudur.

Avşa Adası'nda bisiklet kiralayabilir ve ada turu yapabilirsiniz. Bu biraz yorucu olacaktır fakat gördüğünüz manzaralar karşısında yorulduğunuza değdini göreceksiniz.

Avşa Adası'nda en popüler ve kesinlikle gidilmesi gereken koylar Altınkum ve Çınar Koylarıdır.

Avşa Adası Çınar Koyu

Çınar Koyu Avşa Adası iskelesine indiğinizde adanın kuzey doğusunda kalmaktadır. Çınar Koyu'nda adından da anlaşabileceği üzere çınar ağaçları vardır. Bu çınar ağaçları belki de hayatınızda daha önce görmediğiniz kadar büyüktür.

Çınar Koyu'na giden bütün tatil severlerin gitme sebebinin en başında berrak denizi geliyor. Avşa Adası plajı bazı zamanlarda çok kalabalık olabiliyor. Orada rahat edemeyen ve biraz daha rahat olmak isteyen tatilciler kaçamak olarak Çınar koyu'nu tercih ediyor.

Çınar Koyu'nun Avşa Adası'na uzaklığı yaklaşık olarak 2 km'dir. Dilerseniz ada turu olarak bisikletler ile gidebilir dilerseniz de dolmuşlar ile ulaşımınızı sağlayabilirsiniz. Çınar Koyu'na kalkan dolmuşlar Meydan Cami yanından kalkmaktadır.

Avşa Adası Altınkum Plajı

Avşa Adası Altınkum Koyu Avşa Adası'nın tam olarak güneyinde kalmaktadır. Ne kadar ismi Avşa Adası Altınkum Plajı olarak geçse de aslında Altınkum Plajı Yiğitler Köyü'nde bulunmaktadır.

Avşa Adası Altınkum Plajı'nı tercih edenlerin sayısı bir hayli yüksektir. Bunun sebeplerinden bir tanesi berrak ve sığ denizi, diğeri ise bünyesinde beachleri barındırmasıdır. Eğlence ve güzel bir deniz isteyen tüm tatil severler Altınkum dışında bir yeri tercih etmiyor.

Avşa Adası'na yaklaşık olarak 2,5 km'dir. Ulaşımınızı yine Merkez Cami yanından kalkan dolmuşlar ile sağlayabilirsiniz.

Avşa Adası hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, https://www.wattpad.com/1243426478-av%C5%9Fa-adas%C4%B1-otel-ve-pansiyon-rehberi-avsdakal-com adresinden yararlanabilirsiniz.

Avşa Adası'nda Ki Eğlence Yerleri

Avşa Adası eğlence yerleri olarak herkesin dikkatini çekmeyi başarmış, birçok kişiye gece hayatı ve eğlence denilince akıllara gelen yerlerden bir tanesi olmuştur.

Avşa Adası'nda ki eğlence yerleri, kalınacak uygun fiyatlı otel, apart ve pansiyonları için https://www.apartavsa.com/ adresinden yararlanabilirsiniz.

Avşa Adası'nda Ki Diskolar

Avşa Adası 90'lar itibari ile bir çok ünlüyü eğlence yerlerinde konuk etmiştir. Eğlence ve turizm sektöründe sürekli olarak gelişme gösteren Avşa Adası, ismini 90'lardan bu yana her geçen gün daha da yüksek bir sesle duyurmaktadır.

Avşa Adası'nda 3 adet büyük disko bulunmaktadır. Bu diskolardan iki tanesi 80'li yıllardan beri hizmet ederken diğer disko 10. yılına yaklaşmıştır.

Özel günlerde bu 3 diskoya ayrı ayrı ünlüler gelmektedir. Gelen ünlü isimler ile eğlenceye ortak olmak istiyorsanız Avşa Adası'nda ki afişleri takip etmeniz yeterli olacaktır.

Avşa Adası'nda Ki Diskolar Nerede ?

Bu 3 adet disko Avşa Adası merkezine 10 dakika yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Diskolar tam olarak Avşa Adası Mezarlığı'nın yan tarafında yer alıyor. Diskolar akşam 22.00'da hizmet vermeye başlıyor ve 04.00'da eğlence sona eriyor.

Avşa Adası Diskolarına Giriş Ücretli Mi ?

Avşa Adası'nda bulunan diskolara giriş tamamen ücretsizdir. Sadece disko içerisinde içtiğiniz içeceğin ücretini ödüyorsunuz. Fakat diskolara ünlü isimler geldiğinde diskolar giriş ücreti almaktadır. Ücretli giriş yapmanız halinde bazen bir disko içerisinde içeceğiniz bir içecek ücretsiz oluyor. Diskodan biletinizi alırken bu konuda da bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Avşa Adası Su Sporları

Avşa Adası ismini ne kadar gece eğlencesi ile duyurmuş olsa da adada yapabileceğiniz en güzel aktivitelerden bir tanesi de su sporlarıdır. Su sporlarını Avşa Adası plajından sürekli olarak görebilirsiniz. Bunun nedeni tatil severlerin sürekli olarak bu sporlara talep etmesidir.

Avşa Adası'nda ki su sporlarını sizlerde yapmak istiyorsanız plajda yer alan acenteler ile iletişime geçebilirsiniz.

Avşa Adası'nda kisu sporları fiyatları ise oldukça uygun ve ucuz fiyatlardadır. Fiyatların da uygun olması ile bütün tatilciler bu aktiviteden yararlanarak tatilin yanında sporlarını da yapabiliyorlar.

Bu sporların arasında jet ski, muz, ringo, yatak, kano ve deniz bisikleti bulunuyor.

Avşa Adası'nda Kalınabilecek Ucuz Apart Moteller

Marmara Adası'nda tatil yapmak isteyen kişilerin genellikle tercihi Avşa Adası oluyor. Tatil severlerin Avşa Adası'nı tercih etmesinde başlı sebepler vardır. Bu sebeplerden birincisi Avşa Adası'nda ki konaklama yerlerinin çok uygun fiyatlarda olması. İkinci sebep ise ulaşımın çok kolay olmasıdır.

Avşa Adası'na ulaşım yazımızda belirttiğimiz şekilde gitmeniz mümkün. Adaya giderken herhangi bir aktarma yapmadan gidebiliyorsunuz. Bu da İstanbul'da yaşayanlar için harika bir fırsata dönüşüyor.

Avşa Adası'nda ki konaklama fiyatları ise Antalya gibi ismi duyulmuş tatil yerlerinde bulunan otellerden çok daha uygun fiyatlardadır.

Avşa Adası'na kolay bir şekilde giderek ucuz bir tatil yapan tatil severlerinde tercihi çoğu zaman Avşa Adası oluyor. Bunu tatilinizde tanıştığınız insanlara sorarak da görebilirsiniz. Bir çok kişi Avşa'ya 10 yıldır geliyorum gibi ibareler kullanacaktır. Siz de bir kere giderseniz Avşa Adası'na bir daha gitmeden yapamayacağınızı göreceksiniz.

Avşa Adası Otelleri

Avşa Adası'nda Antalya'da ki gibi 5 yıldızlı, 10 yıldızlı oteller bulunmuyor. Avşa Otelleri sandığınızdan çok daha küçüktür. Fakat ihtiyacınız olan her şeyi sağlamaktadır.

Avşa Adası'nda yaklaşık olarak 5-6 adet otel bulunuyor. Otellerin konumları oldukça güzel yerlerde ve çoğu ada merkezinde yer almaktadır.

Oteller sabah kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği olarak üç öğün yemek hizmetini açık büfe olarak veriyor. Bu öğünler dışında da acıkmanız halinde herhangi bir ücret ödemeden otel içerisinde yemek yiyebilirsiniz.

Avşa Adası Otel Fiyatları

Avşa Adası otellerinin Antalya'da ki gibi lüks oteller olmadığından bahsetmiştik. Lüks otel olmayınca fiyatları da uçuk rakamlardan oluşmuyor. Avşa otel fiyatları oldukça uygun fiyatlarda olarak her bütçeye hitap ediyor.

Avşa otelleri fiyatları sezon içerisinde değişmektedir. Uygun bir tatil yapmak istiyorsanız Avşa Adası'na sezon başı ve sezon sonuna doğru gitmeniz gerekiyor. Sezonda ve bayram günlerinde otel fiyatlarında normal fiyattan daha fazla bir fiyat duyabilirsiniz.

Avşa otel fiyatları sürekli olarak değiştiği için siz değerli okurlarımıza belirli bir fiyat dememiz çok zor oluyor. Fiyat bilgisi almak için tercih ettiğiniz otel ile iletişime geçerek bilgi almanızı öneririz.

Avşa otellerinde kalmak istiyorsanız uygun fiyatlarından dolayı oteller çok erken doluyor. Bu yüzden tatilinizden biraz daha önce oteller ile görüşüp rezervasyonunuzu gerçekleştirmenizde fayda var.

Avşa Adası Motelleri

Avşa Adası motellerine Avşa Adası'nda bir çok yerde rastlayabilirsiniz. Motelin sözlük anlamı karayollarında seyahat edenlerin yemek yiyebileceği ve konaklayabileceği bir yer olarak belirtiliyor. Avşa Adası'nda ise motelin anlamı değişiyor. Avşa Adası'nda motel kelimesinin anlamı, otellerden küçük ve yemek hizmeti vermeyen butik işletmeler olarak değişiyor.

Avşa Adası motelleri sayısı sahil boyunda, ada merkezinde oldukça fazladır. Avşa Adası'nda yaygın olan motel kavramı ile insanlarda çoğunlukla motelleri tercih ediyor.

Avşa Adası Motel Fiyatları

Avşa Adası motellerinin tercih edilmesinde ki en önemli etken ekonomik fiyatlarıdır. Avşa Adası motellerinin bir çoğu oda içerisinde klima, tv, wifi, wc, banyo ve mutfak bulunduruyor. İhtiyacınız olan her şeyi rahat bir şekilde karşılayabileceğiniz bir oda sunuluyor. Bu şekildeki odalar için sunulan fiyatlar çok ucuz olup herkesin ekonomik ve güzel bir tatil yapması Avşa Adası'nda gerçek oluyor.

Avşa Adası Pansiyonları

Avşa Adası pansiyonları gelen tatilciler tarafından pek tercih edilemeyebiliyor. Aslında Avşa Adası pansiyonlarının motellerden herhangi bir farkı olmuyor. Avşa Adası motelleri için karayolları üzerinde bulunan işletmeler olarak belirtmiştik. Avşa Adası pansiyonlarının tek farkı karayolları üzerinde bulunmamasıdır. Burada pansiyonlar ve moteller bir anlam kargaşasına kurban gidiyor. Kısaca belirtmek gerekirse Avşa Adası pansiyonları ve motelleri arasında herhangi bir fark söz konusu değildir.

Avşa Adası pansiyonları hakkında detaylı bilgi alarak ücretsiz rezervasyon yapmak istiyorsanız, https://pansiyonavsa.com/ adresinden yararlanabilirsiniz.

Avşa Adası pansiyonlarını Avşa Adası'nda her yerde kolayca görebilirsiniz. Denize sıfır oteller dışında Avşa Adası'nda denize sıfır pansiyonları da görebilirsiniz. Pansiyonlar çoğunlukla ada merkezine yakın yerlerde oluyor. Pansiyonlar da daha butik görünümde ve samimi bir yapı gibi gözüküyor.

Avşa Adası Pansiyon Fiyatları

Avşa pansiyon fiyatları da otel ve motellerde olduğu gibi sezon içerisinde değişmektedir. Ancak bir üstteki yazımızda belirttiğimiz bir şey vardı : "Burada pansiyonlar ve moteller bir anlam kargaşasına kurban gidiyor." Pansiyonlar tam da burada kurban gidiyor. Avşa Adası otel ve motel fiyatlarında indirim seçeneğiniz bulunmayabilir. Ancak pansiyonlarda ise pansiyon sahibi ile iletişime geçerek güzel bir indirim fırsatı yakalamanız mümkün oluyor.

Pansiyon fiyatları genel olarak Haziran ve Eylül aylarında en ucuz fiyatı verirken, en pahalı fiyatları Temmuz ve Ağustos aylarında vermektedir.

Avşa Adası'nda ki en ucuz pansiyon ve otel fiyatlarına ulaşmak ve ücretsiz bir şekilde rezervasyon işleminizi gerçekleştirmek istiyorsanız, https://www.avsadakal.com/ adresinden yararlanarak en uygun fiyattan Avşa'da yerinizi ayırtabilirsiniz.