Avşa Adası

Avşa Adası Nerede?

Marmara denizinde yer alan Avşa Adası İstanbul’a yakınlığı ile bilinmektedir. Aslen Balıkesir’e bağlı Marmara ilçesinin bir yerleşim bölümüdür. Takımadalar olarak bilinen grubun içerisinde yer alan ada, büyüklüğü bakımından üçüncü sırada yer almaktadır. 20,6 km2 yüzölçümüne sahip olan adada, sahil şeridi 27,5 km uzunluğunda bulunmaktadır.

Coğrafi bakımdan kuzey doğu kesiminde Marmara adası, kuzey bölgesinde Ekinlik adası, doğu bölgesinde ise, Paşalimanı adası ve Koyun adası bulunmaktadır. Nüfusu 2.000 civarı olan ada, özellik ile yaz aylarında turizm merkezine dönüşmekte ve nüfus yüz binlere kadar çıkmaktadır.

Avşa Adası’nın Tarihi

Geçmişinde hiçbir bağımsız idare tarafından yönetilmeyen Avşa bir dönem Hıristiyan din adamlarının sürgün yeri olarak kullanılmıştır. Ada, tüm orta çağ boyunca boş bir şekilde bulunmuş olup, Bizans döneminde adı Afousia olarak adlandırılmıştır. Ada üzerinde bulunan Meryem ana manastırı nedeni ile bir dönem adaya Pnagia ismi de verilmiştir. Yakın çağ içerisinde Türkeli olarak isimlendirilen ada, günümüzde Türkçeleştirilerek Avşa olarak isimlendirilmeye başlanmıştır.

Avşa Adası’nda Bulunan Koylar

Başta İstanbul’lular olmak üzere, tüm ülkenin özellik ile yaz sezonunda dikkatini çeken bölgesi olan adada, deniz turizm ön plana çıkmaktadır. Ada etrafında birçok koy bulunmakta olup, öne çıkan koylar arasında Yiğitler koyu, Tavşanlı koyu, Atanaş koyu, Kumtur koyu ve Çınar koyu bulunmaktadır.

Avşa Adası’na Nasıl Gidilir?

Avşa adasına ulaşım deniz yolu ile sağlanmaktadır. İstanbul’a bağlı Yenikapı ve Bostancı İDO seferleri aracılığı ile adaya ulaşmak mümkündür. Ayrıca, Tekirdağ’ın Barbaros limanı ile Erdek deniz motorlu taşıma kooperatifi araçları ile de adaya ulaşım sağlanmaktadır.

Yaz sezonunda her gün sefer düzenlenen adaya, ihtiyaç duyulması halinde ek seferlerde düzenlenmektedir. Erdek’ten ulaşım 3 saat, İstanbul’dan ise 5 saat civarı sürmektedir.


Avşa Adası Yiğitler Köyü Nerededir?

Avşa adasına bağlı olan Avşa Adası Yiğitler Köyü ada merkezine 3 km mesafede bulunmaktadır. Toplam 20 km2 alana sahip olan adada bulunan köy aslında adanın merkezi olarak tanımlanmaktadır.

Ulaşımın oldukça kolay sağlandığı köyde deniz turizm açısından ön plana çıkmaktadır.

Avşa Adası Yiğitler Köyü Etkinlikleri

Merkeze 3 km mesafede bulunan Yiğitler köyü sessiz, sakin, nezih bir ortamdır. Özellik ile ailelere hitap eden pansiyonların yer aldığı köyde, 1 km. uzunluğunda kumsal bulunmaktadır. Yerleşim bölgesinin hemen önünde yer alan kumsaldan köyü ziyaret eden herkes, ücretsiz olarak faydalanabilmektedir.