Úvod

Vysoká škola Vrchlabí

Stále váháte kam na školu se zaměřením na matematiku?
Jestli ano, tak jste tady správně. Máme pro vás řešení, běžte na Vysokou školu Vrchlabí. Učí tam kvalifikovaní profesoři, kteří se matematikou zabývají celý život. Ve škole najdete i velký sortiment vybavení speciálně pro matematiku, které se nacházejí v učebnách speciálně vyhrazených na výuku matematiky.

Naše škola na studentech nešetří, chce pro ně to nejlepší prostředí a možnosti své schopnosti rozvíjet. Pokud vás nabídka zaujala, více informací naleznete na webu školy.

Problematické pojmy

Školou chodí Diskriminant

Diskriminant. Matematický pojem s definicí hodnota získaná z koeficientů polynomu, která umožňuje určit vlastnosti jeh  kořenů, aniž bychom je znali nebo člověk, který zkrátka tak úplně nezapadá do společnosti?

Teď přichází otázka, zdali ho společnost nepřijímá kvůli tomu, jaký je, nebo kvůli tomu, že sám diskriminant v ní být nechce. Nebo je to kombinace obou důvodů?

Představme si studenta, kterého spolužáci zavrhli po tom, co slovně i fyzicky napadl oblíbeného učitele, protože mu dal 3 z písemky. Z tohoto si vyvodili, jaký nejspíš bude a nemá tedy smysl s ním trávit čas. Nesnažili se ho poznat blíž a přijít na to, proč se prezentuje tak agresivním způsobem. Nemělo by to žádný smysl, neboť takový prostě byl. K tomu, aby to poznali stačilo jen pár jeho výroků a činů.

Musím uznat, že odvrácení od Diskriminanta podstatně ulehčuje práci. Přes to mám ale dojem, že v některých případech je lepší závěr zkontrolovat a ověřit si, jestli je skutečně správný. Možná to bude absolutně zbytečné, a názor se nijak nezmění. Pořád je zde však možnost, že jsme se někde takzvaně přepočítali a náš výsledek je úplně odlišný od toho reálného.

Natálie Martínková 1.B

Školou chodí Diskriminant. Je to dobře, či špatně? Toť otázka. Tuto záludnou otázku se dnes pokusíme rozluštit. Je to vskutku záludná otázka, ježek v kleci moderní doby. Diskriminant je vzorec sloužící pro výpočet kořenů kvadratické rovnice. Jeho vzorec je D = b 2 – 4ac. To znamená že diskriminant se rovná druhé mocnině b minus čtyřnásobek a krát c. Diskriminant je vskutku obdivuhodný vynález a jeho využití je široké. Na to, že Diskriminant chodí školou, panují různé názory. Většina lidí to přivítala, já si nejsem jist. Už jen samotná přítomnost Diskriminantu může vést u některých jedinců k pocitům diskriminace. Zda je to morálně přípustné, to záleží na posouzení jednotlivce. Podle mě se jedná o citlivé téma. Na druhou stranu, přínosy Diskriminantu jsou velké a zjevné. Díky němu můžeme řešit kvadratické rovnice, což má mnoho využití v lidské společnosti. A fakt, že se rozverně prochází po škole má výhod ještě více. Celou středu 24.4. zápolí studenti tříd 5.A a 1.B se záludnými úkoly spojenými s diskriminantem, a tím byli velkoryse připraveni o jeden celý den výuky. Místo toho strávili celý den intenzivní prací na svých zadaných projektech. Právě kvůli tomu si myslím že je Diskriminant chodící školou skvělá příležitost zažít vzdělání jiným způsobem.


prof. doc. MUDr. Ing. Mgr. Jan Fejgl PhD.c