Nayaswami Devi, Touch of Light, 18 juni 2021
Swami Kriyananda heeft een visionair boek geschreven,
Hope for a Better World! - De kleine gemeenschappen oplossing.
Daarin laat hij zien hoe de materialistische houding van de huidige samenleving ons in de huidige staat van wereldwijde spanning en lijden heeft gebracht. Hij beschrijft ook hoe wereldwijde vrede en geluk kunnen worden bereikt door de verspreiding van spirituele gemeenschappen.
„Is het realistisch”, schrijft hij, "om te hopen op vrede en harmonie in deze wereld? Ja, natuurlijk is dat zo, als men zijn hoop realistisch houdt. Vrede en harmonie moeten eerst op kleine schaal worden gezocht, niet in grootse plannen voor wereldverbetering. Het belangrijkste is altijd dat mensen zich als individu kunnen ontwikkelen.”
Hoewel Swamiji laat zien hoe gemeenschappen de oplossing zijn voor de sociale problemen die ons vandaag de dag teisteren, weten we dat niet iedereen de mogelijkheid of het verlangen heeft om zo te leven.
Overal kunnen mensen echter de onderliggende houding in praktijk brengen die al meer dan vijftig jaar aan de basis ligt van het succes van Ananda. Dit succes kan worden gemeten in termen van zowel de verheffing die het de wereld als geheel heeft gebracht, als het ware geluk van degenen die volgens deze basisprincipes leven. Hier zijn er enkele die we allemaal in ons dagelijks leven kunnen toepassen.
Werken met energie en soepel stromen
Het kenmerk van het nieuwe tijdperk waarin we leven - Dwapara Yuga - is een visie op de wereld die niet bestaat uit vaste, afzonderlijke vormen maar uit vloeiende, verenigende energie. Bij het creëren van Ananda straalde Swamiji een enorme kracht uit, maar hij wist ook dat energie zijn eigen intelligentie heeft. Om in wat voor project ook te kunnen slagen, vroeg hij niet: "Hoe hebben anderen dit eerder gedaan?" of zelfs: "Hoe heb ik dit eerder gedaan?" Hij probeerde op nieuwe manieren te denken, geleid door de dynamische energie die nu in de wereld ontwaakt.
Veel van het conflict dat we om ons heen aantreffen, is tussen de krachten van verandering en de angst om de status-quo te verliezen. Door je af te stemmen op deze stroom van universele energie, zul je versteld staan van de nieuwe, creatieve oplossingen die ontstaan om je in elke situatie vooruit te helpen.
De eenheid in diversiteit zien
Achter de diversiteit van naties, culturen en religies is er één goddelijk bewustzijn: God. Hoe meer we voorbij de oppervlakkige verschillen kijken die ons verdelen, hoe meer we de onderliggende eenheid van mensen waarnemen. Yoganandaji noemde zijn leefgemeenschappen daarom 'wereldbroederschap kolonies'.
Eén van de grootste geschenken van het leven in een gemeenschap is om anderen te accepteren en te respecteren wiens perspectieven heel anders kunnen zijn dan die van jou - en om met hen samen te werken. Dit kan door te proberen de rode draad te zien in ogenschijnlijk tegengestelde standpunten.
Wanneer mensen op deze manier samenwerken, krijgt elk individu een breder perspectief dat een hoger doel laat zien voor zelfs alledaagse activiteiten. Veel van Swamiji's succes kwam omdat hij de ideeën en groei van iedereen ondersteunde.
Leven in eenvoud
Een ander van Yoganandaji's belangrijkste principes voor het gemeenschapsleven was 'eenvoudig leven en hoger denken'. Wanneer we de afhankelijkheid van materiële dingen voor ons geluk beginnen te doorbreken, vinden we innerlijke vrijheid en zelfvoorziening.
Je kent misschien het verhaal van onze ervaring van het leven door de bosbrand in 1976 die de meeste huizen en gebouwen in Ananda Village verwoestte. Onze zoon was tien dagen oud toen we ons huis en al onze bezittingen verloren.
Ik moet toegeven dat ik eerst in een shocktoestand verkeerde, maar het moederinstinct deed zich toen snel gelden. Ik realiseerde me dat het gevoel van een thuis en veiligheid dat ik voor ons kind wilde, niet afhankelijk was van uiterlijke dingen, maar eerst uit mijn eigen hart moest komen. Geen verlies van bezittingen kon de liefde en zorg die ik aan onze zoon zou geven, verminderen. Dit was een ongelooflijk bevrijdende en levensveranderende ervaring - het heeft sindsdien mijn leven gevormd.
Kracht EN flexibiliteit ontwikkelen
Ieders leven kent zijn uitdagingen. Toen ik zag hoe Swami Kriyananda Ananda bouwde, zag ik dat hij misschien meer dan zijn deel ontving. Er is kracht nodig om met moeilijkheden om te gaan, maar niet het stijve, starre soort dat we zien bij gewichtheffers die zich voortbewegen als stijve robots.
Kracht moet in evenwicht worden gebracht met flexibiliteit, van het soort dat we bij hatha-yogi's zien. Door de jaren heen zijn er tijden geweest dat Swami Kriyananda een enorme inspanning leverde om een bepaald doel te bereiken door Ananda op te bouwen. Maar als hij het gevoel kreeg dat het niet langer de juiste koers was, kon hij moeiteloos van koers veranderen en zijn inspanningen op een ander doel richten. Hij stemde zich af op wat er op een bepaald moment nodig was en was niet bang om er dwaas uit te zien als hij van gedachten veranderde.
Geloof en zelfopoffering
God heeft uiteindelijk de leiding over alles wat we doen en alles wat ons overkomt. Door te vertrouwen op Zijn liefdevolle aanwezigheid kunnen gemeenschappen en individuen vele stormen doorstaan. Hoe meer je geloof wordt getest en bevestigd, hoe meer je jezelf onvoorwaardelijk kunt aanbieden aan God en Guru.
Yoganandaji heeft een prachtig gebedsverzoek: “O Geest, leer mij onophoudelijk bidden en aanbidden, met de grootste concentratie. O Geest, breng mijn meditatie in evenwicht met toewijding en zuiver mijn toewijding met alles offerende liefde tot U.”
Meditatie, toewijding, zelfopoffering - dit zijn uiteindelijk de fundamenten waarop gemeenschappen worden gebouwd en waarop we ons leven in God kunnen bouwen.
Handen en hart samen met jou in dit grote avontuur.
Nayaswami Devi
Joy to You!
www.ananda-nederland.nl