Zlín

Duben 2018. Prvorodička zde porodila v 40. tt své dítě. Oba byli zdraví. Žena toužila po ambulantním porodu proto, že chtěla mít soukromí, klid a pohodlí domova. Svůj záměr odejít předčasně oznámila už před porodem. Odcházeli po 3 hodinách - reverz jim nikdo nedal na podpis. Kartičku na test (NLS) jim dali včetně dokumentace. Odběr krve na NLS provedl registrující PLDD, kterého rodina snadno našla - v porodnici nepožadovali potvrzení. Ženě velmi vyhovovalo, že mohla odejít dříve s dítětem domů, moc si to pochvaluje a popisuje průběh opouštění nemocnice jako velmi profesionální a vlídný. V domácím prostředí navštívil dítě PLDD a také přišly za nedělkou komunitní porodní asistentka a laktační poradkyně.

Únor 2018. Druhorodička zde přivedla na svět zdravé dítě v 41. tt. Před porodem u ní byla známá komplikace - trombofilie. Ambulantní porod volila z důvodu dobrého poporodního stavu a z důvodu odloučení od prvního dítěte. Žena věděla, že chce odejít předčasně, ale nakonec zůstala 72 hodin. Před odchodem udělali dítěti test na NLS. Doma je navštívil pediatr.

Květen 2017. Zdravá druhorodička porodila ve 42. tt zdravé miminko. Motivace pro ambulantní porod: Chtěla jsem být v domácím klidném prostředí, užívat si miminka a nepodřizovat se nemocničnímu režimu. Zdravotníci o plánu odejít dříve předem věděli. Maminka odešla 2 hodin po porodu, podepsala reverz, který přinesli za půl hodiny. Kvůli odběru z patičky (NLS) se vraceli ambulantně do porodnice. Komunikace mezi maminkou a zdravotníky byla vynikající a žena byla velmi spokojená, že mohli záhy odejít domů. Snadno našla pro dítě pediatra, který neměl zdání, že půjde o AP a v porodnici se na něj ani neptali. V šestinedělí doma rodinu navštívil pediatr a soukromá porodní asistentka.

Duben 2017. Zdravá třetirodička porodila zdravé miminko ve 40. týdnu. Protože se cítila dobře, nemá obecně ráda nemocnice a chtěla být doma v klidu se zbytkem rodiny, zvolila ambulantní porod. Po 18 hodinách odešli domů, příprava reverzu zabrala hodinu. Na odběr z patičky se vrátili do porodnice. Registrující pediatr neměl předem tušení o ambulantním porodu, ale nedělal problémy. Po porodu řešila problémy s kojením, pozvala si tedy laktační poradkyni a poporodní dulu.

Zlín dlouhodobě umožňuje ambulantní porody, na kterých se lze domluvit předem, jednání je korektní. Pravděpodobně se také stále lze vrátit a potřebná vyšetření po porodu nechat - ambulantně - udělat u nich. (Minimálně v roce 2011 to možné bylo, přičemž tuto možnost sami navrhli.)

V informacích o AP se uvádí, že propuštění v případě porodu mezi 22. a 7. hodinou smí dojít k odchodu až po 7. hodině ranní. Je to pěkné, že znají své limity, ale stále to není nijak legálnější. Můžete odejít kdykoli, podepsaný negativní revers potřebuje personál, ne vy.