Zlín

V této porodnici došlo k výměně vedoucího lékaře na gyn-por oddělení. Neočekáváme zlepšení péče, naopak, proto budeme situaci monitorovat.

V srpnu 2018 zde žena ve 42. tt porodila své druhé dítě. Žena měla vysoký tlak, jinak se jednalo o zdravé těhotenství. Žena chtěla odejít především do klidu a pohodlí domova a za starším dítětem. O jejím záměru v porodnici předem věděli, odcházela 3 hodiny po porodu po podpisu reverzu, který měli nachystaný za 1 hodinu. Potvrzení od PLDD nevyžadovali, stávající neměl problém přijmout dítě po AP. Odběr na NLS provedla 3. den po porodu doma nemocniční PA, která o ženu pečovala. Komunikace v porodnici byla ucházející, žena je ráda, že odešla domů dřív.

V červnu 2017 zde žena ve 39. tt přivedla na svět své druhé dítě. Jednalo se o zdravé těhotenství. Žena chtěla odejít dřív za starším potomkem, aby měla klid, dobré jídlo a nemusela stopovat a zapisovat kojení. O jejím záměru v porodnici věděli předem, žena odcházela 3 hodiny po porodu po podpisu reverzu, který měli připravený hned. Odběr na NLS provedla sestra v porodnici, kam se na toto vyšetření vrátili. V porodnici stačilo jméno a kontakt na PLDD, ten neměl problém přijmout dítě po AP. Komunikace v nemocnici byla výborná a žena je ráda, že odešla dřív. Po porodu neměla na doma zajištěnou žádnou zvláštní péči.

Duben 2018. Prvorodička zde porodila v 40. tt své dítě. Oba byli zdraví. Žena toužila po ambulantním porodu proto, že chtěla mít soukromí, klid a pohodlí domova. Svůj záměr odejít předčasně oznámila už před porodem. Odcházeli po 3 hodinách - reverz jim nikdo nedal na podpis. Kartičku na test (NLS) jim dali včetně dokumentace. Odběr krve na NLS provedl registrující PLDD, kterého rodina snadno našla - v porodnici nepožadovali potvrzení. Ženě velmi vyhovovalo, že mohla odejít dříve s dítětem domů, moc si to pochvaluje a popisuje průběh opouštění nemocnice jako velmi profesionální a vlídný. V domácím prostředí navštívil dítě PLDD a také přišly za nedělkou komunitní porodní asistentka a laktační poradkyně.

Únor 2018. Druhorodička zde přivedla na svět zdravé dítě v 41. tt. Před porodem u ní byla známá komplikace - trombofilie. Ambulantní porod volila z důvodu dobrého poporodního stavu a z důvodu odloučení od prvního dítěte. Žena věděla, že chce odejít předčasně, ale nakonec zůstala 72 hodin. Před odchodem udělali dítěti test na NLS. Doma je navštívil pediatr.

V září 2017 zde žena ve 38. tt porodila své první dítě. Rodiče měli rozdílný Rh faktor, jinak se jednalo o naprosto zdravé těhotenství. Miminko bylo v poloze KP. Domů chtěla žena odejít dříve především kvůli praktikám tamních LP. O jejím záměru předem nevěděli, odcházela 48 hodin po porodu po podpisu reverzu, který byl dodán asi tak za hodinu. Odběr na NLS byl proveden ještě v porodnici. Komunikace v porodnici byla vynikající, nevyžadovali potvrzení od PLDD, stačilo jim jméno a kontakt. Žena neměla problém najít pediatra, který dítě po AP přijme. Před porodem absolvovala kurz s PA Sabinou Trojkovou. Je ráda, že odešla dřív, na doma měla zajištěnou péči pediatra.

Květen 2017. Zdravá druhorodička porodila ve 42. tt zdravé miminko. Motivace pro ambulantní porod: Chtěla jsem být v domácím klidném prostředí, užívat si miminka a nepodřizovat se nemocničnímu režimu. Zdravotníci o plánu odejít dříve předem věděli. Maminka odešla 2 hodin po porodu, podepsala reverz, který přinesli za půl hodiny. Kvůli odběru z patičky (NLS) se vraceli ambulantně do porodnice. Komunikace mezi maminkou a zdravotníky byla vynikající a žena byla velmi spokojená, že mohli záhy odejít domů. Snadno našla pro dítě pediatra, který neměl zdání, že půjde o AP a v porodnici se na něj ani neptali. V šestinedělí doma rodinu navštívil pediatr a soukromá porodní asistentka.

Duben 2017. Zdravá třetirodička porodila zdravé miminko ve 40. týdnu. Protože se cítila dobře, nemá obecně ráda nemocnice a chtěla být doma v klidu se zbytkem rodiny, zvolila ambulantní porod. Po 18 hodinách odešli domů, příprava reverzu zabrala hodinu. Na odběr z patičky se vrátili do porodnice. Registrující pediatr neměl předem tušení o ambulantním porodu, ale nedělal problémy. Po porodu řešila problémy s kojením, pozvala si tedy laktační poradkyni a poporodní dulu.

Zlín dlouhodobě umožňuje ambulantní porody, na kterých se lze domluvit předem, jednání je korektní. Pravděpodobně se také stále lze vrátit a potřebná vyšetření po porodu nechat - ambulantně - udělat u nich. (Minimálně v roce 2011 to možné bylo, přičemž tuto možnost sami navrhli.)

V informacích o AP se uvádí, že propuštění v případě porodu mezi 22. a 7. hodinou smí dojít k odchodu až po 7. hodině ranní. Je to pěkné, že znají své limity, ale stále to není nijak legálnější. Můžete odejít kdykoli, podepsaný negativní revers potřebuje personál, ne vy.