Jihlava

Ještě jednu hroznou zkušenost a dostanou červenou.

Březen 2018. Druhorodička zde přivedla na svět své zdravé dítě v 39. tt. Sama byla po předchozí sekci. Toužila být po porodu i se svým starším dítětem, tedy pomýšlela o ambulantním porodu. Ačkoli zdravotníci o jejím záměru rodit ambulantně nevěděli, povedlo se jí odejít s dítětem na reverz 47 hodin od porodu - reverz byl donesen 6 hodin od oznámení o odchodu. Kartičku na NLS v porodnici nedostali, odběr krve z patičky provedla komunitní PA. Žena popisuje svou zkušenost s předčasným odchodem z porodnice jako příšerný zážitek a ačkoli se jim podařilo odejít přes překážky a neprofesionalitu, byla velmi ráda, že mohla být se svou rodinou pohromadě. Potvrzení od pediatra v porodnici nechtěli, PLDD miminko přijal do péče. V domácím prostředí navštívila matku a dítě komunitní porodní asistentka a poskytla jim svoje služby. Žena se na tento porod připravovala na kurzu Jemného zrození - Hypnoporod.

Prosinec 2017. Ve 40. tt porodila zde zdravá druhorodička (pouze pozitivní na GBS) překotným porodem, a protože již péči o děti znala a vadilo jí nesoukromí, režim porodnice a pro stesk po rodině, podepsala za sebe i dítě reverz a odešli domů po 38 hodinách od porodu domů. Personál o záměru ambulantního porodu nevěděl předem, ale vzájemná komunikace kolem odchodu proběhla hladce. V porodnici byla požádána o dobrozdání pediatra, že přijme dítě mladší 72 hodin a měla ho (pediatr sám navrhl, aby ho pro jistotu měla). Její pediatr neměl s přijetím problém. Kartičku na novorozenecký screening v porodnici nedostala. Test provedl registrující pediatr, který je také navštívil v jejich domácím prostředí.

Říjen 2017. Zdravá prvorodička přivedla v Jihlavě na svět zdravé dítě v 41. tt. Odešla na reverz ambulantně po 6 hodinách, protože nemá ráda nemocnice a chtěla být společně s rodinou. Vyžadovali po ní potvrzení od pediatra a ona ho měla přichystané. Kartičku na novorozenecký screening ji v porodnici po ambulantním porodu nevydali. S přístupem zdravotníků byla spokojená. Doma ji navštívila dula, pediatr a laktační poradkyně.

Září 2017. Druhorodička zde porodila v 40. tt své dítě. Oba byli zdraví. Žena toužila po ambulantním porodu proto, že chtěla být zároveň po porodu se svým starším dítětem, které bylo stále kojené a chtěla se vyhnout psychické zátěži v porodnici. Svůj záměr odejít předčasně oznámila až po porodu. Odcházeli na reverz po 48 hodinách, který byl promptně donesen k podpisu. Test z patičky (NLS) stihli ještě udělat před odchodem z porodnice. Ženě velmi vyhovovalo, že mohla odejít dříve s dítětem domů, moc si to pochvaluje a měla výhrady k chování pečujících osob v porodnici. Dosavadní pediatr v obvodě přijal čerstvého novorozence - v porodnici potvrzení od něj nevyžadovali.

Rodičům dělají problém při ambulantním porodu lékařky, ovšem primář se k AP staví rozumně.

Prosinec 2016. Zdravá prvorodička porodila donošené děťátko (42. tt), které bylo v pořádku. Toužila být pohromadě s rodinou, chybělo ji soukromí a nemá ráda prostředí nemocnic, proto odešli na reverz 34 hodin po porodu. Reverz jim snadno a rychle donesli společně s kartičkou na screening. Komunikace během propouštění vcelku dobrá. Pediatr, kterého si rodička v těhotenství sehnala o ambulantním porodu nevěděl, ale nebral způsob porodu jako překážku. Nicméně potvrzení proto neměla, v porodnici ho chtěli, ale v odchodu jim to nezabránilo.