Rakovník

Prosinec 2017. Druhorodička porodila ve 41. tt zdravé miminko. Ženu před porodem trápily žíly a záněty močových cest, těhotenství bylo po KET. Pro ambulantní porod se rozhodli kvůli klidu na spaní a kojení, možnosti kojení na požádání a kontaktu s prvorozeným. Odešli 12 hodin po porodu. Před odchodem podepsali reverz, který byl přinesen po 3 hodinách. Kartičku na novorozenecký screening jim v porodnici nedali, odběr provedla doma porodní asistentka. Komunikace ze strany personálu mohla probíhat lépe. Stávající pediatr rodiny neměl problém přijmout dítě po ambulantním porodu do péče. V porodnici chtěli potvrzení od pediatra, rodička ho neměla. Dětská lékařka je poučovala, jaké mohou nastat situace, které mohou ohrozit život dítěte. Nicméně si vše ustáli a jsou rádi, že mohli odejít dříve. Po porodu je doma navštívila jejich porodní asistentka. Zpětně rodička hodnotí, že by bylo lepší mít sebou u porodu svou porodní asistentku nebo dulu, která by je tím provedla a byla oporou.

Prosinec 2017. Prvorodička ve 40. tt porodila, oba zdraví. Motivací pro ambulantní porod byl klid, soukromí a omezení lékařských „rad“ a prohlídek. Měla přání spát s miminkem doma v posteli a v klidu se rozkojit bez vážení miminka. Zdravotníky o plánu dřívějšího odchodu dříve neinformovala, domů odešli 30 hodin po porodu. Před odchodem podepsala reverz, který přinesli za hodinu. Kartičku na novorozenecký screening jim v porodnici nedali, odběr proběhl v porodnici v Ústí nad Labem. Komunikaci se zdravotníky hodnotí maminka výborně a je ráda, že mohla odejít dříve. V porodnici stačilo uvést jméno pediatra a kontakt na něj. Současný pediatr rodiny o ambulantním porodu nevěděl, ale nedělal problémy.

Listopad 2017. Druhorodičce (VBAC) se zde narodilo zdravé dítě v 40. tt. O jejím plánu pro ambulantní porod nevěděli předem. Motivace pro předčasný odchod: zkušenost s prvním porodem a oddělením šestinedělí v jiné porodnici a také mladší dítě doma. Odešli 24 hodin od porodu, reverz byl donesen do hodiny. Kartičku na NLS v porodnici nedostali, test provedla komunitní porodí asistentka. Žena byla v průběhem odchodu spokojena a byla velmi ráda, že mohli být jako rodina brzo spolu. V porodnici se neptali na pediatra a jejich stávající děťátko přijal do péče. Doma je navštívily laktační poradkyně a dula.

Říjen 2017: Prvorodička 23 let, přirozený porod při asynklitismu (resp. epidurál, ale žádná jiná medikace). Žádné anamnesticke zatížení. Motivace pro AP: klid a pohoda domova. Dítě 9-10-10. Porod vedla privátní PA (chránila zájmy rodičky), komunikace s přítomným primářem velmi na úrovni, nabízel, nenutil, nemanipuloval. Spíše doporučoval a říkal proč. Porodní plán dodržen (bonding, pupek, poloha, trpělivost při delší 2. dp - horší rotování - nikdo netlačil, nechtěl dělat nástřih apod. Primář jen nakukoval na porodní sál, zda je vše ok, a nechal to v rukou PA.

Rodička měla podepsaný formulář pro neonatology od pediatra - kartičky na novoscreening neřešila, má je její pediatr. AP hlásila na příjmu. Komunikace s neonatology otřesná - nezodpovědnost vzhledem k věku a paritě (prvorodička). Strašení smrtí (pro nevyšetření VVV), vyhnisání očí (odmítnuta kredeizace). Edukace od sestry velmi nedostatečná. Oddalovali odchod rodičky mlžením ohledně vyndání katetru po epidurálu. Odchod se uskutečnil až 10 h po porodu.

Říjen 2017. Prvorodička si přivedla k porodu externí nemocniční PA. Porodní přání dodrženo. V závěru chtěl porodník ihned stříhat pupečník, odmítnuto. Všechny intervence nejpeve nabídnuty, rodičkou odmítnuty, bez zpětné vazby o obhajování. Porod v 19h, přečkala noc o své vůli. Ráno vše vyřízeno v klidu. Kartičky na novorozenecký screening nevydali, asi počítali, že je má rodiččina PA.

Září 2017. Druhorodička, porod ve 41. týdnu, oba zdraví. Rozhodla se pro ambulantní porod už v těhotenství, protože chtěla být doma i s miminkem v kruhu rodinném a neměla dobré reference na oddělení šestinedělí. Za 24 hodin odešli domů. Nutností bylo podepsat reverz, jehož příprava trvala 4 hodiny. Kartičku na novorozenecký screening od porodnice nedostali. Komunikace byla slabší, došlo i na zastrašování a neprofesionální poznámky. Novorozenecký screening zajistil registrující pediatr, stejně jako další vyšetření miminka v domácím prostředí. Pediatr je po ambulantním porodu přijal úplně bez problémů.

Srpen 2017. Zdravá prvorodička porodila v 42. tt své zdravé dítě. Odešla na reverz s dítětem 10 h po porodu z důvodu nepodpory na oddělení šestinedělí, špatných rad a znevažování rodičovských kompetencí. Předložila potvrzení od pediatra, kterého našla snadno. Ten par provedl ve své ordinaci test z patičky. Rodička byla velmi nespokojena s přístupem personálu na oddělení šestinedělí, ale celkově je spokojená, že s miminkem odešla předčasně domů.

Červen 2017. V 39. tt se tu narodilo zdravé dítě ženě, pro níž to byl třetí porod. Zkušená matka měla z prvního porodu velmi špatné vzpomínky na oddělení šestinedělí, druhý rodila již ambulantně v Podolí a i tentokrát si přála klid na kojení a miminko a samozřejmě jí chyběly starší děti. Proto v Rakovníku před porodem oznámila, že by chtěla odejít předčasně z porodnice s dítětem domů. Odešla po 11 hodinách od porodu i s dítětem na reverz domů. Kartičku na NLS v porodnici nedostala, odběr krev provedl registrující PLDD. Průběh předčasného odchodu domů popisovala žena jako otřesnou zkušenost, velmi nedůstojnou a to přesto, že měla potvrzení od registrujícího PLDD. V domácím prostředí je navštívila dula. Citujeme: U porodu byla mnou vybraná a placená PA, která je shodou okolnosti zároveň rakovnická externí PA. Ta dokázala téměř nemožné a porod byl úžasný. Nicméně ostatní personál, úděsné. Službu konající gynekoložka - mladá holka, všechno od ní bylo strašně bolestivé, až jsem si myslela, že to dělá schválně. Pediatr protivnej arogantní dědek, sestry se snažily, i když moc mi toho neřekly, ale asi proto, že mě považovaly za zkušenou. Po odchodu se mi VELMI ulevilo. Ale přesto bych jela rodit do Rakovníka zase - s mou PA, s dulou Ivčou a manželem to byl dreamteam :)

V únoru 2017 zde žena přivedla na svět ve 39. TT své první dítě. Žena měla diagnostikovaný gestační diabetes. Žena chtěla odejít dříve do klidu domova a pryč od zdravotnických rad. V porodnici o jejím záměru předem věděli. Žena odcházela 20 hodin po porodu po podpisu reverzu, který připravili bezodkladně. Požadovali potvrzení od PLDD, které žena neměla. Rodiče našli pediatra, který neměl problém přijmout dítě po AP. Kartičku na NLS v porodnici nepředali, odběr provedla komunitní PA. Komunikace v porodnici byla ucházející. Žena je ráda, že ambulantně odešla. Na doma měla žena zajištěnou péči poporodní duly a komunitní PA. Před porodem absolvovala kurz předporodní přípravy v A-centru.

Leden 2017. Druhorodička porodila VBAC v 41. tt zdravé dítě. Chtěla být doma i se starším dítětem, proto požádala o předčasný odchod na reverz. Ten jí byl záhy přinesen a tak odcházeli 24 hodin od porodu domů. Kartičku dali, test provedl registrující pediatr. Byla s komunikací během odchodu velmi spokojená a je ráda, že byli jako rodina brzy pohromadě. V porodnici po ní chtěli vyjádření pediatra, měla ho. Neměl problém převzít dítě po ambulantním porodu. Doma je navštívili a prohlédli pediatr a komunitní porodní asistentka.

Leden 2017. V 38. tt se zde narodilo prvorodičce zdravé dítě. Žena byla sledována pro vysoký krevní tlak s podezřením na preeklampsii. Požádala již před porodem o ambulantní porod, protože nechtěla být v porodnici zbytečně dlouho a nelíbilo se jí prostředí oddělení šestinedělí. Odešla 36 hodin od porodu s miminkem na reverz, který jí donesli 3 hodiny od požádání. Kartičku na NLS v porodnici nedostala, odběr krev provedla komunitní PA. Žena byla ráda, že mohla být doma brzo po porodu, ale průběh odchodu mohl být lepší. Před porodem vyhledala pediatra, který nebude mít osobní problém přijmout dítě mladší 72 hodin a ten ji vydal pro porodnici potvrzení. V porodnici si ho vyžádali. V domácím prostředí spokojenou maminku navštívila a své služby poskytla komunitní PA a dula.

Rok 2018