Rakovník

V září 2018 zde žena ve 41. tt porodila své druhé dítě. Jednalo se o naprosto zdravé těhotenství. Žena chtěla odejít domů dřív, aby byla společně celá rodina a protože odd. šestinedělí v porodnici jí není příjemné. O jejím záměru zdravotníci věděli předem, odcházela 65 hodin po porodu, reverz nebyl požadován. Odběr na NLS byl proveden ještě před odchodem domů. Potvrzení od PLDD nevyžadovali, současný pediatr o AP nevěděl, ale problém s tím neměl. Komunikace v porodnici byla výborná, žena je ráda, že odešla dřív. Před porodem absolvovala kurz předporodní přípravy v Acentru v Praze.

Září 2018. Zdravá druhorodička zde porodila zdravé dítě. Pro AP se rozhodla po špatných zkušenostech z oddělení šestinedělí po prvním porodu. V porodnici o AP věděli a neměli s tím problém, reverz byl připraven během 1-2 hodin. Kartičku na NLS screening koupili u komunitní PA a odběr krve provedl PLDD. Ten neměl problém s přijetím po AP. O péči po porodu se postarala komunitní PA. Matka celkově rozhodnutí pro AP hodnotí velmi pozitivně.

V srpnu 2018 zde žena s hypertenzí (vysokým krevním tlakem) porodila zdravé miminko. Narodilo se ve 42. tt. Motivací pro ambulantní porod bylo starší dítě rodičky. Uvedla, že byl trochu problém najít pediatra, který by bych ochotný přijmout novorozence po ambulantním porodu, ale nakonec ho našla. Potvrzení od pediatra odevzdala rovnou na příjmu, zdravotníci tak o AP věděli předem. Po porodu byla unavená, rozhodla se s odchodem nespěchat. Odcházela po 58 hodinách. Test z patičky se stihl udělat ještě v porodnici. Reverz nachystali do 2 hodin. Žena hodnotí komunikaci s porodnicí na výbornou, dle jejích slov vše probíhalo hladce. Se svým ambulantním porodem je velmi spokojená. Po přesunu do domácího prostředí o ženu pečovala rodina.

Červenec 2018. Druhorodička porodila děťátko ve 40. tt, oba zdraví. Pro ambulantní porod se rozhodli, protože si přáli klid domova, a nepřáli si žádné zastrašování úbytkem váhy kvůli pomalému rozkojení. Zdravotníci o dřívějším odchodu předem informováni byli. Odešli 46 hodin po porodu, reverz byl nabídnut. Kartičku na NLS v porodnici nedostali, test provedl registrující PLDD. Komunikace mezi zdravotníky a rodiči mohla být lepší - zastrašování úbytkem váhy se konalo. Dítě mělo porodní váhu 4,9 kg a 10 % úbytek zkrátka vypadá větší na kalkulačce než u 2,5kiláčka, že? Rodina je ráda, že se ambulantní porod povedl a mohli odejít dříve. Pediatr, ke kterému chodí již s prvním dítětem, neměl problém přijmout čerstvého novorozence, a také vydal potvrzení pro porodnici. Doma je navštívila porodní asistentka, u které byli v komunitní péči a která měla zároveň úvazek v porodnici, kde žena rodila.

Červen 2018. V 41. tt se zde narodilo prvorodičce zdravé dítě. Požádala již před porodem o ambulantní porod, protože chtěla být s miminkem a s manželem doma ve vlastním, klidném prostředí. Odešla 11 hodin od porodu s miminkem na reverz, který jí donesli 2 hodiny od požádání. Kartičku na NLS v porodnici nedostala, odběr krev provedla komunitní PA. Žena byla ráda, že mohla být doma brzo po porodu, ale průběh odchodu byl skvělý. "Vyzdvihnout bych chtěla přístup dětského doktora pana Taberyho, který s dřívějším odchodem neměl problém, revers připravil rychle, byl velmi vstřícný. 11 hodin jsme zůstávali hlavně proto, že porod proběhl pozdě večer a zůstávali jsme přes noc, jinak bychom asi odešli i dříve." Před porodem vyhledala pediatra, který nebude mít osobní problém přijmout dítě mladší 72 hodin. V porodnici se ptali na kontakt na něj. V domácím prostředí spokojenou nedělku navštívila a své služby poskytla komunitní PA a o nedělku i dítě pečovala rodina. Žena se před porodem připravovala na kurz v Acentru v Praze u Ivany Königsmarkové.

Červen 2018. Žena porodila své třetí dítě ve 40. tt, oba zdraví, ženu jen před porodem trápily varixy na rodidlech. Pro ambulantní porod se rozhodli, protože jejich motivace být doma byla silnější než zvyklosti v porodnici ("klid doma, rodina pospolu, odpočinek, možnost společného pohodlného spaní ve velké posteli, absence rušivých elementů typu vážení, čárkování, sanitáři, uklízečky, vizita atd.") Zdravotníci o dřívějším odchodu předem informováni byli. Odešli 3 hodiny po porodu, reverz byl nabídnut do hodiny. "Odejít rovnou z porodního sálu bylo nejlepší rozhodnutí, jsem opravdu ráda, že jsme si od začátku mohli užívat klidu domova." Odběr NLS provedla ženina komunitní porodní asistentka, která disponovala kartičkami k tomuto odběru. Komunikace mezi zdravotníky a rodiči byla vynikající. Rodina je ráda, že se ambulantní porod povedl a mohli odejít dříve. Pediatra pro novorozence našli snadno, ambulantní porod mu nevadil. Potvrzení od něj v porodnici chtěli, žena jej měla. Doma je navštívila porodní asistentka, u které byli v komunitní péči. O ženu a dítě pečovala rodina. Před porodem žena absolvovala kurz Jemného zrození - Hypnoporod.

Květen 2018. Druhorodičce se zde narodilo zdravé miminko, které přišlo na svět v 41. tt. V ženině anamnéze byl GD. Oba byli po porodu v pořádku a tak rodiče požádali o ambulantní porod. Žena se těšila na starší dítě a přála is klidný začátek šestinedělí bez stresu z nemocnice a jejich pravidel. Zdravotníci o záměru odejít předčasně věděli. Po vyhotovení reverzu (do 30 minut) rodina odcházela 18 hodin od porodu domů. Kartičku na NLS jim nedali, odběr krve provedl registrující PLDD. Komunikace během odchodu probíhala skvěle. Žena byla s dřívějším odchodem moc spokojená. PLDD vybavil ženu před porodem potvrzením o budoucí registraci. V domácím prostředí rodinu navštívila laktační poradkyně a dula.

Duben 2018. Druhorodičce se zde v dubnu narodilo dítě, které přišlo na svět v 41. tt. Oba byli v pořádku a tak rodiče požádali o ambulantní porod. Dali přednost společnému a nerušenému sžívání se doma. Zdravotníci o záměru odejít předčasně nevěděli, ale po vyhotovení reverzu rodina odcházela 12 hodin od porodu domů. Kartičkou na NLS je nevybavili, odběr krve provedla komunitní porodní asistentka. Komunikace během odchodu probíhala dobře, ale mohla být o něco lepší. Žena byla s dřívějším odchodem moc spokojená a udělala by to zas. Rodinný pediatr to nevěděl, že miminko nebude starší 72 hodin, ale ochotně ho přijal do péče. V porodnici stačilo předat na něj kontakt. Také je doma navštívil, stejně jako komunitní porodní asistentka, která poskytla ženě i dítěti poporodní služby. Na porod se žena připravovala u Michaely Klementové.

Březen 2018. Velmi dobře připravená zdravá prvorodička porodila zde v 42. tt zdravé dítě. Připravila si DVP, ve kterém možnost ambulantního porodu připustila. Porodnici ona i a dítě opustili po 32 hodinách na reverz. Kartičku na NLS nedostali, odběr krve provedli na novorozenecké JIP, kam z porodnice odjeli s velmi vysokou novorozeneckou žloutenkou. Komunikaci se zdravotníky hodnotí maminka výborně a je ráda, že mohla odejít dříve. Před porodem vyhledala pediatra, který nebude mít osobní problém přijmout dítě mladší 72 hodin. V porodnici si na něj vzali kontaktní údaje. V domácím prostředí ženu i dítě navštívila a své služby poskytla komunitní PA, laktační poradkyně a dula. Před porodem žena absolvovala kurz Jemného zrození - Hypnoporod, Kurz předporodní přípravy s Annou Kohutovou a seminář Zuzany Candiglioty.

Březen 2018. Zdravá druhorodička porodila zdravé dítě v 40. tt. Velmi důležité pro ni byla domácí pohoda, také klid a lepší společný start, proto zvolila ambulantní porod. Zdravotníci o záměru ženy rodit ambulantně nevěděli, na porodním sále se rodičky ptali, jestli chce odejít ještě ten den, velmi rychle vyřídili dokumenty a na reverz žena i s dítětem odcházela 26 hodin po porodu domů. Odběr krve na NLS (patička) provedl registrující pediatr, kartu na NLS v porodnici nedostali. Žena je velmi spokojená, že odešli dříve na vlastní žádost, a tuto možnost si velmi pochvaluje. V porodnici se ptali po potvrzení od pediatra (přímo ho nevyžadovali), žena ho měla od jejich stávajícího PLDD, který ochotně dítko registroval. Doma je navštívila soukromá porodní asistentka.

Únor 2018. Druhorodička zde porodila v 41.tt zdravé děťátko. Ambulantní porod volila pro oboustrannou dobrou poporodní adaptaci a nepříjemně stresující nemocniční prostředí. Zdravotníci o jejím záměru rodit ambulantně věděli. Na reverz odešli 11 hodin od porodu. Reverz donesen 2h od požádání. Kartičku na NLS v porodnici nedostali, test provedl jejich pediatr. Žena byla s proběhem odchodu spokojena a je velmi ráda, že odešli na vlastní žádost předčasně z porodnice. V porodnici po ní chtěli potvrzení od pediatra a měla ho. Doma je navštívila soukromá porodní asistentka.

Leden 2018. Prvorodička porodila děťátko ve 42. tt, oba zdraví. Pro ambulantní porod se rozhodli, protože si přáli klid doma, pohodlí, kvalitnější spánek, lepší soužití i s otcem, a cítili se nejisti ve zdravotnickém zařízení. Zdravotníci o dřívějším odchodu předem informováni byli. Odešli 53 hodin po porodu, reverz nebyl nabídnut. Odběr NLS byl proveden v porodnici. Komunikace mezi zdravotníky a rodiči mohla být lepší. Rodina je ráda, že se ambulantní porod povedl a mohli odejít dříve. Pediatra pro novorozence našli snadno, ambulantní porod mu nevadil. V porodnici potvrzení od pediatra nechtěli. Doma je navštívila porodní asistentka, u které byli v komunitní péči a která měla zároveň úvazek v porodnici, kde žena rodila.

Rok 2017