Rakovník

Prosinec 2017. Prvorodička ve 40. tt porodila, oba zdraví. Motivací pro ambulantní porod byl klid, soukromí a omezení lékařských „rad“ a prohlídek. Měla přání spát s miminkem doma v posteli a v klidu se rozkojit bez vážení miminka. Zdravotníky o plánu dřívějšího odchodu dříve neinformovala, domů odešli 30 hodin po porodu. Před odchodem podepsala reverz, který přinesli za hodinu. Kartičku na novorozenecký screening jim v porodnici nedali, odběr proběhl v porodnici v Ústí nad Labem. Komunikaci se zdravotníky hodnotí maminka výborně a je ráda, že mohla odejít dříve. V porodnici stačilo uvést jméno pediatra a kontakt na něj. Současný pediatr rodiny o ambulantním porodu nevěděl, ale nedělal problémy.

Říjen 2017: Prvorodička 23 let, přirozený porod při asynklitismu (resp. epidurál, ale žádná jiná medikace). Žádné anamnesticke zatížení. Motivace pro AP: klid a pohoda domova. Dítě 9-10-10. Porod vedla privátní PA (chránila zájmy rodičky), komunikace s přítomným primářem velmi na úrovni, nabízel, nenutil, nemanipuloval. Spíše doporučoval a říkal proč. Porodní plán dodržen (bonding, pupek, poloha, trpělivost při delší 2. dp - horší rotování - nikdo netlačil, nechtěl dělat nástřih apod. Primář jen nakukoval na porodní sál, zda je vše ok, a nechal to v rukou PA.

Rodička měla podepsaný formulář pro neonatology od pediatra - kartičky na novoscreening neřešila, má je její pediatr. AP hlásila na příjmu. Komunikace s neonatology otřesná - nezodpovědnost vzhledem k věku a paritě (prvorodička). Strašení smrtí (pro nevyšetření VVV), vyhnisání očí (odmítnuta kredeizace). Edukace od sestry velmi nedostatečná. Oddalovali odchod rodičky mlžením ohledně vyndání katetru po epidurálu. Odchod se uskutečnil až 10 h po porodu.

Říjen 2017. Prvorodička si přivedla k porodu externí nemocniční PA. Porodní přání dodrženo. V závěru chtěl porodník ihned stříhat pupečník, odmítnuto. Všechny intervence nejpeve nabídnuty, rodičkou odmítnuty, bez zpětné vazby o obhajování. Porod v 19h, přečkala noc o své vůli. Ráno vše vyřízeno v klidu. Kartičky na novorozenecký screening nevydali, asi počítali, že je má rodiččina PA.

Srpen 2017. Zdravá prvorodička porodila v 42. tt své zdravé dítě. Odešla na reverz s dítětem 10 h po porodu z důvodu nepodpory na oddělení šestinedělí, špatných rad a znevažování rodičovských kompetencí. Předložila potvrzení od pediatra, kterého našla snadno. Ten par provedl ve své ordinaci test z patičky. Rodička byla velmi nespokojena s přístupem personálu na oddělení šestinedělí, ale celkově je spokojená, že s miminkem odešla předčasně domů.

Leden 2017. Druhorodička porodila VBAC v 41. tt zdravé dítě. Chtěla být doma i se starším dítětem, proto požádala o předčasný odchod na reverz. Ten jí byl záhy přinesen a tak odcházeli 24 hodin od porodu domů. Kartičku dali, test provedl registrující pediatr. Byla s komunikací během odchodu velmi spokojená a je ráda, že byli jako rodina brzy pohromadě. V porodnici po ní chtěli vyjádření pediatra, měla ho. Neměl problém převzít dítě po ambulantním porodu. Doma je navštívili a prohlédli pediatr a komunitní porodní asistentka.