Rakovník

Červen 2018. V 41. tt se zde narodilo prvorodičce zdravé dítě. Požádala již před porodem o ambulantní porod, protože chtěla být s miminkem a s manželem doma ve vlastním, klidném prostředí. Odešla 11 hodin od porodu s miminkem na reverz, který jí donesli 2 hodiny od požádání. Kartičku na NLS v porodnici nedostala, odběr krev provedla komunitní PA. Žena byla ráda, že mohla být doma brzo po porodu, ale průběh odchodu byl skvělý. "Vyzdvihnout bych chtěla přístup dětského doktora pana Taberyho, který s dřívějším odchodem neměl problém, revers připravil rychle, byl velmi vstřícný. 11 hodin jsme zůstávali hlavně proto, že porod proběhl pozdě večer a zůstávali jsme přes noc, jinak bychom asi odešli i dříve." Před porodem vyhledala pediatra, který nebude mít osobní problém přijmout dítě mladší 72 hodin. V porodnici se ptali na kontakt na něj. V domácím prostředí spokojenou nedělku navštívila a své služby poskytla komunitní PA a o nedělku i dítě pečovala rodina. Žena se před porodem připravovala na kurz v Acentru v Praze u Ivany Königsmarkové.

Červen 2018. Žena porodila své třetí dítě ve 40. tt, oba zdraví, ženu jen před porodem trápily varixy na rodidlech. Pro ambulantní porod se rozhodli, protože jejich motivace být doma byla silnější než zvyklosti v porodnici ("klid doma, rodina pospolu, odpočinek, možnost společného pohodlného spaní ve velké posteli, absence rušivých elementů typu vážení, čárkování, sanitáři, uklízečky, vizita atd.") Zdravotníci o dřívějším odchodu předem informováni byli. Odešli 3 hodiny po porodu, reverz byl nabídnut do hodiny. "Odejít rovnou z porodního sálu bylo nejlepší rozhodnutí, jsem opravdu ráda, že jsme si od začátku mohli užívat klidu domova." Odběr NLS provedla ženina komunitní porodní asistentka, která disponovala kartičkami k tomuto odběru. Komunikace mezi zdravotníky a rodiči byla vynikající. Rodina je ráda, že se ambulantní porod povedl a mohli odejít dříve. Pediatra pro novorozence našli snadno, ambulantní porod mu nevadil. Potvrzení od něj v porodnici chtěli, žena jej měla. Doma je navštívila porodní asistentka, u které byli v komunitní péči. O ženu a dítě pečovala rodina. Před porodem žena absolvovala kurz Jemného zrození - Hypnoporod.

Květen 2018. Druhorodičce se zde narodilo zdravé miminko, které přišlo na svět v 41. tt. V ženině anamnéze byl GD. Oba byli po porodu v pořádku a tak rodiče požádali o ambulantní porod. Žena se těšila na starší dítě a přála is klidný začátek šestinedělí bez stresu z nemocnice a jejich pravidel. Zdravotníci o záměru odejít předčasně věděli. Po vyhotovení reverzu (do 30 minut) rodina odcházela 18 hodin od porodu domů. Kartičku na NLS jim nedali, odběr krve provedl registrující PLDD. Komunikace během odchodu probíhala skvěle. Žena byla s dřívějším odchodem moc spokojená. PLDD vybavil ženu před porodem potvrzením o budoucí registraci. V domácím prostředí rodinu navštívila laktační poradkyně a dula.

Duben 2018. Druhorodičce se zde v dubnu narodilo dítě, které přišlo na svět v 41. tt. Oba byli v pořádku a tak rodiče požádali o ambulantní porod. Dali přednost společnému a nerušenému sžívání se doma. Zdravotníci o záměru odejít předčasně nevěděli, ale po vyhotovení reverzu rodina odcházela 12 hodin od porodu domů. Kartičkou na NLS je nevybavili, odběr krve provedla komunitní porodní asistentka. Komunikace během odchodu probíhala dobře, ale mohla být o něco lepší. Žena byla s dřívějším odchodem moc spokojená a udělala by to zas. Rodinný pediatr to nevěděl, že miminko nebude starší 72 hodin, ale ochotně ho přijal do péče. V porodnici stačilo předat na něj kontakt. Také je doma navštívil, stejně jako komunitní porodní asistentka, která poskytla ženě i dítěti poporodní služby. Na porod se žena připravovala u Michaely Klementové.

Březen 2018. Velmi dobře připravená zdravá prvorodička porodila zde v 42. tt zdravé dítě. Připravila si DVP, ve kterém možnost ambulantního porodu připustila. Porodnici ona i a dítě opustili po 32 hodinách na reverz. Kartičku na NLS nedostali, odběr krve provedli na novorozenecké JIP, kam z porodnice odjeli s velmi vysokou novorozeneckou žloutenkou. Komunikaci se zdravotníky hodnotí maminka výborně a je ráda, že mohla odejít dříve. Před porodem vyhledala pediatra, který nebude mít osobní problém přijmout dítě mladší 72 hodin. V porodnici si na něj vzali kontaktní údaje. V domácím prostředí ženu i dítě navštívila a své služby poskytla komunitní PA, laktační poradkyně a dula. Před porodem žena absolvovala kurz Jemného zrození - Hypnoporod, Kurz předporodní přípravy s Annou Kohutovou a seminář Zuzany Candiglioty.

Březen 2018. Zdravá druhorodička porodila zdravé dítě v 40. tt. Velmi důležité pro ni byla domácí pohoda, také klid a lepší společný start, proto zvolila ambulantní porod. Zdravotníci o záměru ženy rodit ambulantně nevěděli, na porodním sále se rodičky ptali, jestli chce odejít ještě ten den, velmi rychle vyřídili dokumenty a na reverz žena i s dítětem odcházela 26 hodin po porodu domů. Odběr krve na NLS (patička) provedl registrující pediatr, kartu na NLS v porodnici nedostali. Žena je velmi spokojená, že odešli dříve na vlastní žádost, a tuto možnost si velmi pochvaluje. V porodnici se ptali po potvrzení od pediatra (přímo ho nevyžadovali), žena ho měla od jejich stávajícího PLDD, který ochotně dítko registroval. Doma je navštívila soukromá porodní asistentka.

Únor 2018. Druhorodička zde porodila v 41.tt zdravé děťátko. Ambulantní porod volila pro oboustrannou dobrou poporodní adaptaci a nepříjemně stresující nemocniční prostředí. Zdravotníci o jejím záměru rodit ambulantně věděli. Na reverz odešli 11 hodin od porodu. Reverz donesen 2h od požádání. Kartičku na NLS v porodnici nedostali, test provedl jejich pediatr. Žena byla s proběhem odchodu spokojena a je velmi ráda, že odešli na vlastní žádost předčasně z porodnice. V porodnici po ní chtěli potvrzení od pediatra a měla ho. Doma je navštívila soukromá porodní asistentka.

Leden 2018. Prvorodička porodila děťátko ve 42. tt, oba zdraví. Pro ambulantní porod se rozhodli, protože si přáli klid doma, pohodlí, kvalitnější spánek, lepší soužití i s otcem, a cítili se nejisti ve zdravotnickém zařízení. Zdravotníci o dřívějším odchodu předem informováni byli. Odešli 53 hodin po porodu, reverz nebyl nabídnut. Odběr NLS byl proveden v porodnici. Komunikace mezi zdravotníky a rodiči mohla být lepší. Rodina je ráda, že se ambulantní porod povedl a mohli odejít dříve. Pediatra pro novorozence našli snadno, ambulantní porod mu nevadil. V porodnici potvrzení od pediatra nechtěli. Doma je navštívila porodní asistentka, u které byli v komunitní péči a která měla zároveň úvazek v porodnici, kde žena rodila.

Prosinec 2017. Druhorodička porodila ve 41. tt zdravé miminko. Ženu před porodem trápily žíly a záněty močových cest, těhotenství bylo po KET. Pro ambulantní porod se rozhodli kvůli klidu na spaní a kojení, možnosti kojení na požádání a kontaktu s prvorozeným. Odešli 12 hodin po porodu. Před odchodem podepsali reverz, který byl přinesen po 3 hodinách. Kartičku na novorozenecký screening jim v porodnici nedali, odběr provedla doma porodní asistentka. Komunikace ze strany personálu mohla probíhat lépe. Stávající pediatr rodiny neměl problém přijmout dítě po ambulantním porodu do péče. V porodnici chtěli potvrzení od pediatra, rodička ho neměla. Dětská lékařka je poučovala, jaké mohou nastat situace, které mohou ohrozit život dítěte. Nicméně si vše ustáli a jsou rádi, že mohli odejít dříve. Po porodu je doma navštívila jejich porodní asistentka. Zpětně rodička hodnotí, že by bylo lepší mít sebou u porodu svou porodní asistentku nebo dulu, která by je tím provedla a byla oporou.

Prosinec 2017. Prvorodička ve 40. tt porodila, oba zdraví. Motivací pro ambulantní porod byl klid, soukromí a omezení lékařských „rad“ a prohlídek. Měla přání spát s miminkem doma v posteli a v klidu se rozkojit bez vážení miminka. Zdravotníky o plánu dřívějšího odchodu dříve neinformovala, domů odešli 30 hodin po porodu. Před odchodem podepsala reverz, který přinesli za hodinu. Kartičku na novorozenecký screening jim v porodnici nedali, odběr proběhl v porodnici v Ústí nad Labem. Komunikaci se zdravotníky hodnotí maminka výborně a je ráda, že mohla odejít dříve. V porodnici stačilo uvést jméno pediatra a kontakt na něj. Současný pediatr rodiny o ambulantním porodu nevěděl, ale nedělal problémy.

Listopad 2017. Druhorodičce (VBAC) se zde narodilo zdravé dítě v 40. tt. O jejím plánu pro ambulantní porod nevěděli předem. Motivace pro předčasný odchod: zkušenost s prvním porodem a oddělením šestinedělí v jiné porodnici a také mladší dítě doma. Odešli 24 hodin od porodu, reverz byl donesen do hodiny. Kartičku na NLS v porodnici nedostali, test provedla komunitní porodí asistentka. Žena byla v průběhem odchodu spokojena a byla velmi ráda, že mohli být jako rodina brzo spolu. V porodnici se neptali na pediatra a jejich stávající děťátko přijal do péče. Doma je navštívily laktační poradkyně a dula.

Říjen 2017: Prvorodička 23 let, přirozený porod při asynklitismu (resp. epidurál, ale žádná jiná medikace). Žádné anamnesticke zatížení. Motivace pro AP: klid a pohoda domova. Dítě 9-10-10. Porod vedla privátní PA (chránila zájmy rodičky), komunikace s přítomným primářem velmi na úrovni, nabízel, nenutil, nemanipuloval. Spíše doporučoval a říkal proč. Porodní plán dodržen (bonding, pupek, poloha, trpělivost při delší 2. dp - horší rotování - nikdo netlačil, nechtěl dělat nástřih apod. Primář jen nakukoval na porodní sál, zda je vše ok, a nechal to v rukou PA.

Rodička měla podepsaný formulář pro neonatology od pediatra - kartičky na novoscreening neřešila, má je její pediatr. AP hlásila na příjmu. Komunikace s neonatology otřesná - nezodpovědnost vzhledem k věku a paritě (prvorodička). Strašení smrtí (pro nevyšetření VVV), vyhnisání očí (odmítnuta kredeizace). Edukace od sestry velmi nedostatečná. Oddalovali odchod rodičky mlžením ohledně vyndání katetru po epidurálu. Odchod se uskutečnil až 10 h po porodu.

Říjen 2017. Prvorodička si přivedla k porodu externí nemocniční PA. Porodní přání dodrženo. V závěru chtěl porodník ihned stříhat pupečník, odmítnuto. Všechny intervence nejpeve nabídnuty, rodičkou odmítnuty, bez zpětné vazby o obhajování. Porod v 19h, přečkala noc o své vůli. Ráno vše vyřízeno v klidu. Kartičky na novorozenecký screening nevydali, asi počítali, že je má rodiččina PA.

Září 2017. Druhorodička, porod ve 41. týdnu, oba zdraví. Rozhodla se pro ambulantní porod už v těhotenství, protože chtěla být doma i s miminkem v kruhu rodinném a neměla dobré reference na oddělení šestinedělí. Za 24 hodin odešli domů. Nutností bylo podepsat reverz, jehož příprava trvala 4 hodiny. Kartičku na novorozenecký screening od porodnice nedostali. Komunikace byla slabší, došlo i na zastrašování a neprofesionální poznámky. Novorozenecký screening zajistil registrující pediatr, stejně jako další vyšetření miminka v domácím prostředí. Pediatr je po ambulantním porodu přijal úplně bez problémů.

Srpen 2017. Zdravá prvorodička porodila v 42. tt své zdravé dítě. Odešla na reverz s dítětem 10 h po porodu z důvodu nepodpory na oddělení šestinedělí, špatných rad a znevažování rodičovských kompetencí. Předložila potvrzení od pediatra, kterého našla snadno. Ten par provedl ve své ordinaci test z patičky. Rodička byla velmi nespokojena s přístupem personálu na oddělení šestinedělí, ale celkově je spokojená, že s miminkem odešla předčasně domů.

Červen 2017. V 39. tt se tu narodilo zdravé dítě ženě, pro níž to byl třetí porod. Zkušená matka měla z prvního porodu velmi špatné vzpomínky na oddělení šestinedělí, druhý rodila již ambulantně v Podolí a i tentokrát si přála klid na kojení a miminko a samozřejmě jí chyběly starší děti. Proto v Rakovníku před porodem oznámila, že by chtěla odejít předčasně z porodnice s dítětem domů. Odešla po 11 hodinách od porodu i s dítětem na reverz domů. Kartičku na NLS v porodnici nedostala, odběr krev provedl registrující PLDD. Průběh předčasného odchodu domů popisovala žena jako otřesnou zkušenost, velmi nedůstojnou a to přesto, že měla potvrzení od registrujícího PLDD. V domácím prostředí je navštívila dula. Citujeme: U porodu byla mnou vybraná a placená PA, která je shodou okolnosti zároveň rakovnická externí PA. Ta dokázala téměř nemožné a porod byl úžasný. Nicméně ostatní personál, úděsné. Službu konající gynekoložka - mladá holka, všechno od ní bylo strašně bolestivé, až jsem si myslela, že to dělá schválně. Pediatr protivnej arogantní dědek, sestry se snažily, i když moc mi toho neřekly, ale asi proto, že mě považovaly za zkušenou. Po odchodu se mi VELMI ulevilo. Ale přesto bych jela rodit do Rakovníka zase - s mou PA, s dulou Ivčou a manželem to byl dreamteam :)

Leden 2017. Druhorodička porodila VBAC v 41. tt zdravé dítě. Chtěla být doma i se starším dítětem, proto požádala o předčasný odchod na reverz. Ten jí byl záhy přinesen a tak odcházeli 24 hodin od porodu domů. Kartičku dali, test provedl registrující pediatr. Byla s komunikací během odchodu velmi spokojená a je ráda, že byli jako rodina brzy pohromadě. V porodnici po ní chtěli vyjádření pediatra, měla ho. Neměl problém převzít dítě po ambulantním porodu. Doma je navštívili a prohlédli pediatr a komunitní porodní asistentka.

Leden 2017. V 38. tt se zde narodilo prvorodičce zdravé dítě. Žena byla sledována pro vysoký krevní tlak s podezřením na preeklampsii. Požádala již před porodem o ambulantní porod, protože nechtěla být v porodnici zbytečně dlouho a nelíbilo se jí prostředí oddělení šestinedělí. Odešla 36 hodin od porodu s miminkem na reverz, který jí donesli 3 hodiny od požádání. Kartičku na NLS v porodnici nedostala, odběr krev provedla komunitní PA. Žena byla ráda, že mohla být doma brzo po porodu, ale průběh odchodu mohl být lepší. Před porodem vyhledala pediatra, který nebude mít osobní problém přijmout dítě mladší 72 hodin a ten ji vydal pro porodnici potvrzení. V porodnici si ho vyžádali. V domácím prostředí spokojenou maminku navštívila a své služby poskytla komunitní PA a dula.