Neratovice

Porodní asistentka, která vám poskytne péči po ambulantním porodu (Co to je za péči?):

V září 2018 zde žena přivedla na svět ve 39. tt své druhé dítě. Po prvním porodu žena dostala transfuzi, jinak se jednalo o naprosto zdravé těhotenství. Domů chtěla odejít dříve za starším synem a kvůli klidu. O jejím záměru v porodnici předem nevěděli. Žne odcházela 38 hodin po porodu po podpisu reverzu, který byl dodán za 2 hodiny. Kontakt na pediatra ani potvrzení nepožadovali, předali kartičku na odběr NLS. Rodiče našli pediatra, který neměl problém přijmout dítě po ambulantním porodu a provedl odběr na NLS. Komunikace se zdravotníky byla vynikající, žena je ráda, že odešla domů dřív. Na doma měla zajištěnou péči pediatra a soukromé PA.

V květnu 2018 zde žena se srdeční vadou (sinusovou tachykardií a arytmií srdce) ve 41. tt porodila své první dítě. O ambulantním porodu měla jasno už od začátku: "Nechtěla jsem poslouchat rady sester. Sama jsem věděla, co a jak mám dělat." S miminkem odcházela domů po 8 hodinách. V porodnici o dřívějším odchodu předem nevěděli, reverz ale připravili do 2 hodin. Potvrzení od pediatra nepotřebovali, stačil jim uvést kontakt. Kartičku na NLS nedali. Test z patičky provedla v domácím prostředí porodní asistentka. Komunikaci a přístup s touto porodnicí zhodnotila žena velmi kladně a na svůj porod vzpomíná jen v dobrém: "Byl to úžasný zážitek a díky rychlému odchodu z porodnice to celé bylo mnohem víc přirozené a o nás, než o měření, vážení a nemocničních instrukcí." Uvedla, že měla pouze problém s pediatrem, kterého nakonec kvůli ambulantnímu porodu změnila. Rodička absolvovala kurz předporodní přípravy v Acentru-Praha.

Prosinec 2017. Zdravá druhorodička porodila v prosinci ve 43.tt zdravé miminko v Neratovicích. Odešla dříve kvůli staršímu synkovi, ale v prostředí porodnice se cítila dobře a klidně by si tam odpočinula a nabrala síly, kdyby na ni doma nečekal starší syn. Odešla 18 hodin po porodu. O dřívějším odchodu věděla jen její porodní asistentka, personál nemocnice před porodem neinformovala. Před odchodem podepsala reverz, který jim přinesli po 3 hodinách od oznámení dřívějšího odchodu. Kartičku na novorozenecký screening jí prodali v porodnici a odběr z patičky provedla komunitní pa. Komunikace se zdravotníky mohla být o trochu lepší. Rodička je ráda, že na svou žádost mohla odejít dříve. V porodnici stačil pouze kontakt na pediatra, našla takového, který neměl problém přijmout dítě po AP. Po ambulantním porodu je doma navštívila jejich porodní asistentka.

Listopad 2017. V 42. tt se zde narodilo zdravé dítě stejně tak zdravé druhorodičce. Motivací pro odchod jí bylo starší dítě a rodina pohromadě. Reverz jí za pár minut přinesli a odcházeli spolu 12 hodin od porodu. Kartičku na test z patičky dostala v porodnici a test provedl registrující pediatr, na něhož stačilo v porodnici nechat kontakt. Novorozence bez okolků registroval.

Říjen 2017. Druhorodička. Hladký odchod z porodnice po 24 h. Porod s dulou bez intervencí. Trochu to vázlo u pediatra, ale vysvětleno.

Srpen 2017. Porodní asistentka věděla dopředu, že rodička bude chtít odejít po porodu domů. Nabídli jí kartičky na novorozenecký screening ke koupi. Dokumentace záhy vyřízena, rodička i dítě propuštěni.

Srpen 2017. Za GYNPOR celkem v pohodě – doktorka sice zkoušela, že asi nestihnou vystavit papíry a bez nich mě nemůžou pustit, ale asi viděla můj výraz a dál už to neřešila a papíry vystavila. PA se mě zeptala, jestli nechci počkat do ranní vizity, ale já nechtěla. Za neonatologické oddělení tedy horší. Přišla sestra, že pan doktor dolů ani nepřijde, že nás PROSTĚ nepustí. To jsem se hlasitě zasmála a řekla, že my ten reverz nechceme podepisovat kvůli sobě, ale kvůli nim, a že pan doktor není bachař, aby nás tam držel a že PROSTĚ odcházíme. Za pár minut tedy došel (arogantní) doktor, neodpověděl nám ani na ‚Dobrý den‘ – dítě vyšetřil, vypsal papíry, my je podepsali a odjeli domů.

Červen 2017. PA znala předem přání rodičky rodit ambulantně. Doktor z oddělení gynekologie neměl s AP problém. Pediatr podával mylné informace a záměrně lhal. Rodička se nedala. AP se zdařil podle představ rodičky.

Květen 2017. Zdravá prvnorodička porodila v 39. tt zdravé dítě. Šestnáct hodin po porodu odešli do klidu domova, aby se lépe nastartovalo kojení a lépe se sžili. Reverz byl promptně donesen, kartičku jí nedali. Komunikace u odchodu vázla, ale ambulantní porod se podařil. Musela si hledat jiného pediatra, protože domluvený nechtěl dítě registrovat, v porodnici na něj uvedla pouze spojení. Doma je navštívil pediatr a komunitní porodní asistentka.

Březen 2017. Druhorodička. Odchod druhý den. Bez potíží a vstřícně.

Březen 2017. Zdravá tercipara odešla 26 hodin po porodu s dítětem (v 42. tt) na reverz. Motivací ji byla celistvost rodiny. Kartičku na screening ji nedali, sehnala si ji sama. Reverz vyřídili do 3 hodin. S komunikací byla v podstatě spokojená. Potvrzení pediatra nepožadovali a jejich stávající dítě přijal.

Srpen 2016. Zdravá žena porodila své čtvrté dítě ve 40. tt. V anamnéze měla uvedený věk 47 let a preeklampsii u předchozího těhotenství. O plánu odejít po porodu ambulantně domů věděla porodní asistentka, ostatní lékaři ne. Odešli 10 hodin po porodu. Podepisovala reverz, který přinesli 1,5 hodiny od požádání. Kartičku na novorozenecký screening jí prodali v porodnici, odběr provedl pediatr. Komunikace mohla v porodnici probíhat lépe. Pediatra před porodem změnila, kvůli jeho potížím s přijetím dítěte do péče po ambulantním porodu. Potvrzení od pediatra v porodnici vyžadovali, rodička ho neměla a nezařizovala. Po porodu je doma navštívila porodní asistentka z nemocnice.

Únor 2016. Prvorodička přivedla na svět zdravé dítě v 40. tt. O ambulantní porod poté požádala, protože chtěla eliminovat zásahy a omezování. Rozhodujícím impulsem bylo pohodlí domova, klid a možnost se nerušeně sžívat s miminkem. Také kvůli stravě chtěla domů. Odcházeli 8 hodiny na reverz, který byl připraven za 3 hodiny. Kartu na NLS v porodnici nedostala, test provedl registrující pediatr. Žena vnímá průběh ambulantního porodu dobře, bylo by co zlepšit v komunikaci. Nicméně byla velice ráda, že se rozhodla s dítětem odejít předčasně. V porodnici chtěli potvrzení od PLDD, kterého měla a kterého našla pro dítě snadno. V domácím prostředí je navštívili: pediatr, komunitní porodní asistentka a laktační poradkyně.