Krvácení po porodu

Fyziologie

Po spontánním porodu dítěte i placenty je nejintenzivnější krvácení v průběhu prvního týdne až 10 dnů. V prvních dnech po porodu jde o krvácení podobné silné menstruaci, postupně ustává až se změní v hnědý výtok.

Po operativním porodu, příp. po operativním porodu placenty bývá krvácení kratší a méně intenzivnější. Je to proto, že během operace lékař provede kyretáž tzn. vyčistí dělohu instrumentálně.

Patologie

V raném šestinedělí, tedy v prvních 10 dnech po porodu, je krvácení stále velmi intenzivní, neustává. Při zapojení břišního lisu, či při pohybu dochází k velkému krvácení.

Důvody mohou být nejčastěji :

  • Zadržení části placenty, příp. plodových obalů v děloze, které brání její retrakci, čili jejímu stažení.
  • Přehlédnuté, či špatně ošetřené porodní poranění.

Klinika

Matka anemizuje. Je bledá, slabá, unavená, bývají problémy se začátkem laktace. Krvácení je silné, nedochází k jeho postupnému vymizení. Případně se objevuje silné krvácení při pohybu.

Vyšetření

Kontrolní ultrazvukové vyšetření dělohy, gynekologické vyšetření a kontrolní odběry krevního obrazu potvrdí anemii matky a odhalí příčinu krvácení.

Terapie

Aplikace uterotonik. V lehčích případech lze provádět ambulantně.

Kyretáž, tzn. instrumentální vyčištění dělohy. Lze provést ambulantně, ale velmi záleží na hodnotách krevního obrazu a celkovém stavu matky.

Pokud je anemie závažná, pak může dojít i k podání krevní transfuze.