Zlín

Jak porodnici hodnotily rodičky? (Aperio.cz)

Jak podporují kojení v této porodnici? (Šestinedělky.cz)

V této porodnici došlo k výměně vedoucího lékaře na gyn-por oddělení. Budeme situaci monitorovat.

Únor 2019. Třetirodička ve 42. tt tu zde porodila své dítě, oba zdraví. Žena měla v těhotenské průkazce uvedený výskyt ureaplasmatu. Pro AP rozhodla, aby předešla chaotickému režimu v nemocnici, nepříjemnému personálu a chtěla kojit dítě na požádání a spát s ním v jedné posteli. Zdravotníci věděli o jejím záměru odejít dřív a neměli s tím problém, rodička odcházela po 48 hodinách, takže reverz nebylo třeba podepisovat. NLS screening se stihl udělat ještě v porodnici. Registrující pediatr neměl problém s přijetím dítěte po AP. Poporodní péči zajišťovala rodina a pediatr.

"Porod byl vzhledem ke stárnoucí placentě vyvolávaný. Měla jsem obavy, jestli to bude pro miminko v pořádku, ale musím říct, že jsem si porod díky skvěle PA Jitce Kantové moc užila! Snažila se mi ho všemožně zpříjemnit, na všem jsme se domlouvaly. Miminko jsem si porodila do vlastních rukou, mohla jsem si vybrat polohu, neměli problém s porodem ve stoje - což jsem nakonec bohužel fyzicky nedala. Bonding automaticky, pupečník dotepal, soukromí pro mě a manžela naprosto respektováno. Dokonce nám sami nabídli, aby manžel zajel pro osmiletou dceru, kterou pustili za námi na sál, aby viděla novorozenou sestřičku jako jedna z prvních - což bylo naprosto neuvěřitelné!"

Únor 2019. Zdravá druhorodička zde ve 41. tt porodila zdravé dítě. Maminka se pro AP rozhodla kvůli staršímu dítěti, pohodě domova a podpoře manžela. Zdravotníky předem o AP neinformovala, odcházela po 48 hodinách a reverz nepodepisovala. NLS screening se stihl ještě v porodnici. Registrující PLDD neměl s přijetím dítěte po AP problém. Poporodní péči zajišťovala rodina. Žena se na poporodní péči o sebe a dítě připravila s Rukovětí Ambulantního porodu.

V lednu 2019 zde žena ve 41. tt porodila své druhé dítě. Žena měla vysoký tlak, jinak se jednalo o zdravé těhotenství. Žena chtěla odejít dřív, aby byla v klidu a odpočívala spolu se starším dítětem a manželem. O jejím záměru v porodnici věděli předem, odcházela 20 hodin po porodu po podpisu reverzu, který byl dodán za 3 hodiny. Na odběr pro NLS se vrátili s miminkem do porodnice. Komunikace zde byla vynikající, stačilo jim jméno a kontakt na PLDD. Dosavadní PLDD neměl problém přijmout dítě po AP. Žena je ráda, že odešla dřív, na doma měla zajištěnou péči rodiny a soukromé PA.

V lednu 2019 zde žena ve 41. tt porodila své druhé dítě. U dítěte byla před porodem známá blíže neurčená komplikace. Před tímto těhotenstvím žena podstupovala revizi dělohy. Chtěla odejít dříve za svou dvouletou dcerou, o jejím záměru v porodnici předem nevěděli. Odcházela 12 hodin po porodu po podpisu reverzu, který byl dodán okamžitě. Větší problém, byl v jednání s gynekoložkou, než z pediatričkou. Druhý den se vraceli do porodnice na domluvená vyšetření, včetně odběru pro NLS. Komunikace v porodnici byla vynikající, potvrzení od PLDD nevyžadovali. Dosavadní PLDD neměl problém přijmout dítě po AP. Žena je ráda, že odešla dříve, přes to ovšem hodnotí pobyt v porodnici velmi kladně. Úmysl odejít druhý den ráno sdělila pediatričce večer před tím. Na doma měla zajištěnou péči pediatra.

V srpnu 2018 zde žena ve 42. tt porodila své druhé dítě. Žena měla vysoký tlak, jinak se jednalo o zdravé těhotenství. Žena chtěla odejít především do klidu a pohodlí domova a za starším dítětem. O jejím záměru v porodnici předem věděli, odcházela 3 hodiny po porodu po podpisu reverzu, který měli nachystaný za 1 hodinu. Potvrzení od PLDD nevyžadovali, stávající neměl problém přijmout dítě po AP. Odběr na NLS provedla 3. den po porodu doma nemocniční PA, která o ženu pečovala. Komunikace v porodnici byla ucházející, žena je ráda, že odešla domů dřív.

V červnu 2017 zde žena ve 39. tt přivedla na svět své druhé dítě. Jednalo se o zdravé těhotenství. Žena chtěla odejít dřív za starším potomkem, aby měla klid, dobré jídlo a nemusela stopovat a zapisovat kojení. O jejím záměru v porodnici věděli předem, žena odcházela 3 hodiny po porodu po podpisu reverzu, který měli připravený hned. Odběr na NLS provedla sestra v porodnici, kam se na toto vyšetření vrátili. V porodnici stačilo jméno a kontakt na PLDD, ten neměl problém přijmout dítě po AP. Komunikace v nemocnici byla výborná a žena je ráda, že odešla dřív. Po porodu neměla na doma zajištěnou žádnou zvláštní péči.

Duben 2018. Prvorodička zde porodila v 40. tt své dítě. Oba byli zdraví. Žena toužila po ambulantním porodu proto, že chtěla mít soukromí, klid a pohodlí domova. Svůj záměr odejít předčasně oznámila už před porodem. Odcházeli po 3 hodinách - reverz jim nikdo nedal na podpis. Kartičku na test (NLS) jim dali včetně dokumentace. Odběr krve na NLS provedl registrující PLDD, kterého rodina snadno našla - v porodnici nepožadovali potvrzení. Ženě velmi vyhovovalo, že mohla odejít dříve s dítětem domů, moc si to pochvaluje a popisuje průběh opouštění nemocnice jako velmi profesionální a vlídný. V domácím prostředí navštívil dítě PLDD a také přišly za nedělkou komunitní porodní asistentka a laktační poradkyně.

Únor 2018. Druhorodička zde přivedla na svět zdravé dítě v 41. tt. Před porodem u ní byla známá komplikace - trombofilie. Ambulantní porod volila z důvodu dobrého poporodního stavu a z důvodu odloučení od prvního dítěte. Žena věděla, že chce odejít předčasně, ale nakonec zůstala 72 hodin. Před odchodem udělali dítěti test na NLS. Doma je navštívil pediatr.

V září 2017 zde žena ve 38. tt porodila své první dítě. Rodiče měli rozdílný Rh faktor, jinak se jednalo o naprosto zdravé těhotenství. Miminko bylo v poloze KP. Domů chtěla žena odejít dříve především kvůli praktikám tamních LP. O jejím záměru předem nevěděli, odcházela 48 hodin po porodu po podpisu reverzu, který byl dodán asi tak za hodinu. Odběr na NLS byl proveden ještě v porodnici. Komunikace v porodnici byla vynikající, nevyžadovali potvrzení od PLDD, stačilo jim jméno a kontakt. Žena neměla problém najít pediatra, který dítě po AP přijme. Před porodem absolvovala kurz s PA Sabinou Trojkovou. Je ráda, že odešla dřív, na doma měla zajištěnou péči pediatra.

Květen 2017. Zdravá druhorodička porodila ve 42. tt zdravé miminko. Motivace pro ambulantní porod: Chtěla jsem být v domácím klidném prostředí, užívat si miminka a nepodřizovat se nemocničnímu režimu. Zdravotníci o plánu odejít dříve předem věděli. Maminka odešla 2 hodin po porodu, podepsala reverz, který přinesli za půl hodiny. Kvůli odběru z patičky (NLS) se vraceli ambulantně do porodnice. Komunikace mezi maminkou a zdravotníky byla vynikající a žena byla velmi spokojená, že mohli záhy odejít domů. Snadno našla pro dítě pediatra, který neměl zdání, že půjde o AP a v porodnici se na něj ani neptali. V šestinedělí doma rodinu navštívil pediatr a soukromá porodní asistentka.

Duben 2017. Zdravá třetirodička porodila zdravé miminko ve 40. týdnu. Protože se cítila dobře, nemá obecně ráda nemocnice a chtěla být doma v klidu se zbytkem rodiny, zvolila ambulantní porod. Po 18 hodinách odešli domů, příprava reverzu zabrala hodinu. Na odběr z patičky se vrátili do porodnice. Registrující pediatr neměl předem tušení o ambulantním porodu, ale nedělal problémy. Po porodu řešila problémy s kojením, pozvala si tedy laktační poradkyni a poporodní dulu.

Zlín dlouhodobě umožňuje ambulantní porody, na kterých se lze domluvit předem, jednání je korektní. Pravděpodobně se také stále lze vrátit a potřebná vyšetření po porodu nechat - ambulantně - udělat u nich. (Minimálně v roce 2011 to možné bylo, přičemž tuto možnost sami navrhli.)

V informacích o AP se uvádí, že propuštění v případě porodu mezi 22. a 7. hodinou smí dojít k odchodu až po 7. hodině ranní. Je to pěkné, že znají své limity, ale stále to není nijak legálnější. Můžete odejít kdykoli, podepsaný negativní revers potřebuje personál, ne vy.