BUlovka

V únoru 2018 se na Bulovce rozbíhá Centrum porodní asistence. Vývoj sledujeme a budeme vás zde informovat. Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky profesor Michal Zikán má podporu Ambulantního porodu.

Porodní asistentka, která vám poskytne péči po ambulantním porodu (Co to je za péči?):

V prosinci 2018 zde žena ve 40. TT porodila své druhé dítě. Žena měla mikroadenom hypofýzy, jinak se jednalo o normální těhotenství. Odejít dříve chtěla za starším synem a do domácího prostředí. O jejím záměru v porodnici předem nevěděli, odcházela 40 hodin po porodu po podpisu reverzu, který byl dodán za 1 hodinu. Kartičku na NLS předali v porodnici, odběr provedl registrující PLDD. Komunikace v porodnici byla vynikající, potvrzení od PLDD nevyžadovali. Dosavadní PLDD neměl problém přijmout dítě po AP. Žena je ráda, že odešla domů dřív.

Zdravá prvorodička zde porodila ve 39. tt zdravé dítě. Žena chtěla být po porodu v klidu a pohodlí domova. Zdravotníci o jejím záměru nevěděli, reverz vystavili do 2 hodin, bez problémů. V nemocnici vyžadovali potvrzení od PLDD, které maminka měla připravené. Celkový odchod byl po 10 hodinách. NLS screening provedla komunitní PA, pediatr neměl problém přijmout dítě do péče. "Porod proběhl překotně doma, na Bulovce poté pouze porod placenty. Přestřižení pupečníku rovněž až v porodnici cca po 20 minutách od porodu (po dotepání). Personál byl vstřícný a naše přání respektoval, neproběhlo žádné neadekvátní zastrašování, jak jsem se obávala. Velmi pozitivní zkušenost."

Červenec 2018. Druhorodička zde přivedla v 41. týdnu zdravé dítě, po fyziologickém těhotenství. Pro ambulantní porod se rozhodla, protože preferovala klid a pohodu domova, chtěla být spolu s rodinou, těšila se na dobrý spánek a domácí stravu. Zdravotníci o jejím plánu odejít ambulantně s miminkem nevěděli, ale přesto matka a dítě odešly 10 hodin po porodu na reverz - ten byl přinesen za 2 hodiny od požádání. Kartičku na NLS dostala v porodnici a odběr z patičky zařídil komunitní PA. Komunikace kolem předčasného odchodu trochu vázla, na rodičku se chodili dívat jako na psa s dvěma hlavami, ale ambulantní porod se povedl a žena byla velmi ráda, že neabsolvovala pobyt v porodnici. Doma je doma. Rodinný PLDD přijal miminko bez okolků, na Bulovce potvrzení nepožadovali. O ženu a dítě doma pečovala rodina a své služby poskytla komunitní porodní asistentka.

Květen 2018. Druhorodička s poruchou srážlivosti krve porodila zdravé dítě v 40. tt. O motivaci pro ambulantní porod nám napsala: zejména starší syn - stále příležitostně kojený, dosud nebyl bez matky déle než přes den (ale uznávám, že by to asi byl zvládl, možná odloučení snáším spíš hůř já...), dále klid domácího prostředí. Měla jsem pocit, že delší pobyt na šestinedělí by nám již nic užitečného nepřinesl (krom zajištění příslušných vyšetření, pochopitelně). Svůj záměr odejít předčasně oznámila po porodu a za 24 hodin od porodu odcházela i s dítětem domů. Reverz donesen do 2 hodin od požádání. Kartičku na NLS si zajistila sama. Kdyby ji neměla, v porodnici by jí nejspíš vydali - ptali se na to. Odběr provedla komunitní PA. Žena byla s průběhem předčasného odchodu spokojená, bylo to profesionální. Byla velmi ráda, že mohla být brzo doma pohromadě celá rodina a příště by to udělala zrovna tak. Dosavadní PLDD přijal dítě do péče a v porodnici se ptali jen na jeho kontaktní údaje. Doma je navštívila komunitní PA a poskytla své poporodní služby matce i dítěti.

Leden 2018. Zdravá rodička zde porodila své třetí dítě v 41. tt. Oba byli zdraví. Žena nám napsala tuto motivaci pro ambulantní porod: Druhé dítě nebylo nikdy bez matky a je dosud kojeno. Měla špatnou zkušenost už při prvním porodu, kdy těžce nesla odloučení od prvního dítěte. Taktéž se jí nelíbil přístup na oddělení šestinedělí. Podle donesené autosedačky zdravotníci tušili, že rodiče budou odejít předčasně. Nakonec všichni odcházeli po 6 hodinách na reverz, který jim donesli do hodiny. Při odchodu z porodnice je vybavili kartou na NLS, který nabrala komunitní porodní asistentka a rodiče kartu zanesli pro vybavení testu k pediatrovi. Žena hodnotí přístup personálu vcelku pozitivně, rezervy by byly (ověřovali si telefonicky pediatra dřív, než k němu žena stihla vůbec dojít, ta plánované miminko nahlásila e-mailem pediatrovi - s přijetím), ale je šťastná, že odešli hned, jak to šlo. Dosavadní pediatr jejich dětí neměl problém přijmout do péče novorozence a v porodnici jim stačilo udat jméno a kontakt na něj. V domácím prostředí je ještě navštívila komunitní PA a poskytla své poporodní služby matce i dítěti.

Leden 2018. Zdravá prvorodička porodila zdravé dítě v Praze na Bulovce. Porodila ve 40. tt. Oba byli zdraví. Rodička si myslí, že zdraví lidé patří domů a ne do nemocnice. Doma je klid a pohoda pro maminku i dítě, nikdo neotravuje a není třeba snášet nálady zdravotníků. Odešli 24 hodin po porodu, reverz k podpisu přinesli po 4 hodinách. Kartičku na novorozenecký screening jim dali v porodnici, odběr potom provedla komunitní porodní asistentka. Komunikace se zdravotníky mohla být z pohledu rodičky lepší. Ambulantní porod tedy nakonec proběhl a maminka je ráda, že mohli na svou žádost odejít dříve. Měli problém sehnat pediatra, hledali poprvé, ale nakonec našli. V porodnici potvrzení od pediatra nepožadovali. Doma je navštívila porodní asistentka.

Srpen 2016. Tercipara. Propustili rodičku i dítě bez potíží na reverz. Kartičku na screening dali s sebou.

Červenec 2014. Druhorodička zde přivedla na svět své dítě v 40. tt. Oba zdraví. Žena uvažovala již před porodem o ambulantním porodu, protože si přála být s prvním dítětem doma, nesnáší prostředí nemocnice, nerada se střetává s omezenými lidmi. Ačkoli své přání odejít předčasně oznámila až po porodu, odcházeli domů 40 hodin od porodu. Od oznámení odchodu uplynulo 9 hodin, než byl reverz k podpisu přinesen. Test na NLS stihli ještě před odchodem z porodnice. Žena byla velmi nespokojená s přístupem zdravotníků stran jejich odchodu, byla to otřesná zkušenost. Přesto byla žena velmi ráda, že odešli dřív. Pediatr, ke kterému chodilo starší dítě rodičů nevěděl o záměru ženy rodit ambulantně a přesto dítě přijal bez problémů. V porodnici se na něj vůbec neptali.