Stod

Odpovídá primář gyn-por oddělení MUDr. Jakub Mach:

Ambulantní porod je samozřejmě možný, budeme se snažit Vám vyhovět. Důležité je samozřejmě vyjádření pediatrů ke stavu novorozenečka. Ale i oni se snaží nedělce vyhovět.

Běžný pobyt je 3dny+, rozhodující je většinou stav novorozence, který se může prodloužit třeba pro novorozeneckou žloutenku. Ovšem obecně se snažíme propustit nedělku co nejdříve.

Vnitřní pravidla pro ambulantní porod jsem odmítnul stanovit, s ambulantními porody mám dobré zkušenosti z doby mé dlouholeté práce v cizině a jakákoliv předem stanovená pravidla neodpovídají flexibilitě v praxi.

Při odchodu zaznamená novorozenecké oddělení jméno Vašeho pediatra, jakákoliv potvrzení odporují normální logice a byly by vyjádřením nedůvěry k rodičům.

Novorozecké oddělení přímo nabízí dodatečný ambulantní screening novorozence. Je ale nutná telefonická domluva termínu. To ale určitě není problém.

Myslím, že u nás proběhlo v tomto roce zatím 5 ambulantních porodů, všechny proběhly medicínsky i administrativně bez problémů. Žádná z nedělek se nemusela vrátit k opakované hospitalizaci, 3 přišly po 2 týdnech z vlastní iniciativy na rutinní kontrolu, 2 byly kontrované u svého gynekologa.

V případě opakovaného přijetí, doufám, že to nebude nutné, Vám umožníme přijetí k nám pohromadě s novorozenečkem.

Rodička dostane po ambulantním porodu moje privátní číslo na mobil, kde jsem prakticky stále k zastižení. To že odejde, neznamená, že nás nezajímá její další průběh šestinedělí.

Snažíme se ambulantní průběh porodu umožnit.