Ostrava FN Poruba

Duben 2018. Prvorodičce se zde v 42. týdnu narodilo zdravé miminko. O ambulantní porod požádala, protože ji celkově nevyhovovalo oddělení šestinedělí a takhle si první hodiny společného života s dítětem nepředstavovala. Chtěla pro svou rodinu domácí prostředí, lepší psychickou pohodu a partnera při sobě. Přesně to jí v nemocnici chybělo: Nemocniční rutiny narušující klid (vizity, neustálé kontrolování miminka, převažování miminka před i po každém kojení, uklízečky, rozvoz jídla spojený s tím, že pokud to do 30 minut nesníte, tak nejíte). Přes její snahu vykomunikovat odchod odcházeli 96 hodin po porodu běžným propuštěním. Žena si na péči velmi stěžovala, jediný záchranný bod v celém tom chaosu byla sestra na oddělení, která se k ženě a dítěti chovala velmi mile, aby to tam žena mohla vůbec přežít. Komunikace s personálem byla otřesná až příšerná. Po návratu domů je navštívil pediatr, který miminko registroval do své péče.

Duben 2018. Třetirodičce se zde v 41. tt narodilo zdravé miminko. Zdravotníci, kteří ji i dítě ošetřovali nevěděli o jejím přání odejít předčasně s dítětem domů. Žena ambulantní porod zvolila z rodinných důvodů: starší děti doma, pohodlí a odpor k tabulkovému vedení péče o ni i novorozence. Odešli po 13 hodinách po porodu na reverz, který jí byl donesen pět hodin od oznámení záměru odejít domů. Kartičku na NLS dostali s sebou, odběr provedl rodinný pediatr. Žena vypověděla, že komunikace kvůli odchodu by mohla být lepší, byla spokojená a moc ráda, že mohli odsud dříve odejít. Jejich dosavadní pediatr neměl problém registrovat a poskytnout péči dítku mladšímu 72 hodin - v porodnici si na něj zapsali pouze kontaktní údaje.

Prosinec 2017. Třetirodičce se narodilo miminko ve 38. tt, oba zdraví. Pro ambulantní porod se rozhodli kvůli klidnému rodinnému prostředí, staršímu sourozenci dom a kvůli vynucování nemocničních praktik ohledně péče o novorozence. Zdravotníci byli o ambulantním porodu předem informováni, rodička odešla 29 hodin po porodu. Před odchodem podepsala reverz, přinesli ho za 2 hodiny od požádání. Kartičku na novorozenecký screening jim dali v porodnici, odběr provedla zdravotní sestra. Komunikace mezi zdravotníky a rodiči byla hrozná. Rodičku mrzí průběh a přístup lékařky, která měla zrovna službu, s jinou to mohlo proběhnout lépe. Nicméně je ráda, že ambulantní porod proběhl. V porodnici nevyžadovali potvrzení od pediatra, dosavadní pediatr neměl problém přijmout do péče dítě po ambulantním porodu.

Červenec 2016. Své druhé dítě porodila v 40. tt žena, která požádal o ambulantní porod, protože měla špatné zkušenosti od prvního porodu, kdy jsem pobyt na šestinedělí odtrpěla. Navíc chtěla být i se starším dítětem, které bylo dosud velmi malé. Toto dítě společně s otcem přišlo na porodní sál, jakmile bylo miminko na světě na břichu matky. Novorozenec byl fyziologický. O AP požádala 6 hodin po porodu, a tak 6 hodiny po porodu odcházeli na reverz s dítětem domů. Kartičku na NLS dostala v porodnici. Odběr provedla porodnice v Novém Jičíně ambulantně. Žena vypověděla, že komunikace kvůli odchodu byla dobrá, byla spokojená a moc ráda, že mohli odsud odejít. Po příchodu domů měli nepříjemný zážitek s rodinnou pediatričkou. Druhý den sice přišla na návštěvu, ale byla velmi neprofesionální, a proto po sérii dalších nepříjemných zážitků se rodina rozhodla změnit tohoto poskytovatele služeb a jsou spokojeni.