Frýdek-Místek

Červenec 2018. All inclusive, jak to nazvala, si užívá doma po ambulantním porodu žena, která zde přivedla na svět své druhé dítě. Narodilo se zdravé v 38. tt, ona sama byla také zdravá. Z porodnice chtěla odjet brzy, protože doma měla 14měsíční dítě, stále kojené. Měla k porodu připravené i potvrzení od PLDD, doprovázena dulou. Po příjemném porodu, kdy bylo vše provedeno v souladu s přáními ženy, si pro ženu přijel manžel s dítětem a tak odcházeli 5 hodin od porodu domů. Kartičku na NLS nedostali, odběr zařídil PLDD. Žena byla s průběhem porodu i odchodu moc spokojená.

Březen 2018. Své druhé dítě přivedla na svět po překotném porodu doma žena, která požádal o ambulantní porod, protože jí je bližší klid, bezpečí a pohodlí domova a především starší dítě (2,5 roku staré). Novorozenec byl fyziologický, narozen v 39. tt. Do porodnice přijal porodit placentu a kvůli ošetření. Primářka z novorozeneckého oddělení o ambulantním porodu věděla při příjmu, ptala se na něj, informovala o rizicích a kladla na srdce zajištění ošetření pediatrem do 24 hodin. Z porodnice žena odcházela s miminkem 13 hodin od příjmu, reverz byl připraven záhy. Ještě se v porodnici domluvili, že se s novorozencem dostaví do porodnice pro ambulantní odběr z patičky (NLS). Žena vypověděla, že komunikace kvůli odchodu mohla být lepší, ale jinak byla spokojená a moc ráda, že mohli odsud odejít. Zdravotníci nepožadovali potvrzení od pediatra. Jejich stávající dítě registroval bez okolků. Doma je navštívila komunitní porodní asistentka a laktační poradkyně.

Leden 2018.

Odpovídala místní porodní asistentka.

Z porodnického hlediska není problém Vás po fyziologickém porodu propustit, vždy je to na domluvě s lékařem, vypsání negativního reverzu možné je, časově se to odvíjí od vytížení sloužícího lékaře. Někdy to může být do půl hodiny, jindy mnohem déle, pokud je třeba víkend, slouží dva lékaři a je více rodiček na sále. Problém nastává u dítěte, pediatři neradi propouštějí dítě dříve než za 72 hodin. Nevím, jak je to právně. Ale měli jsme tu případy, kdy matka s dítětem odešla, protože jej nechtěli propustit. I když je to nelogické, je to tady bráno jako únos, hlásí se to policii a ta vás může přijít zkontrolovat. Ale pokud o tomto porodu uvažujete, rozhodně doporučuji zavolat předem na novorozenecké oddělení a domluvit se ideálně s primářkou dětského oddělení, co bude požadovat a za jakých podmínek dítě propustí, aby pak nedošlo ke zbytečnému stresu na obou stranách. Určitě musíte mít předem domluveného pediatra, který se za péči o dítě zaručí. (poznámka webu AP: za zdravotní péči dítěte zodpovídají rodiče podle českého práva, ne pediatr, 89/2012 Sb. Zákon občanský zákoník, Oddíl 3, § 858 a 865 )

Říjen 2017. Odpověď vrchní sestry Šprlové, zda je možný u nich ambulantní porod: "Ambulantní porod je možný. Předpokladem je nekomplikovaný fyziologický porod a fyziologický novorozenec. Je zapotřebí mít dopředu domluveného pediatra, který ihned převezme péči o novorozence."