Liberec

Duben 2018. Žena zde přivedla na svět své třetí dítě, které se narodilo v 41. tt. Oba byli v pořádku a tak žena požádala o ambulantní porod. Dala přednost zdravější domácí stravě, úplné rodině, pohodlí a hlavně žádné vyšetřování několikrát denně. Zdravotníci o záměru odejít předčasně věděli. Žena s dítětem odcházela 24 hodin od porodu domů. Kartičkou na NLS je nevybavili, odběr krve provedla komunitní porodní asistentka. Komunikace během odchodu probíhala velmi špatně. Dětská lékařka Richterová trvala také na podpisu otce na reverzu - není k tomu právní důvod a trvala na tom, že si pro ženu přijede rodinný příslušník. Žena přesto podepsala sama, což právně je dostačující. Vzkázala nám, že byla s dřívějším odchodem moc spokojená a udělala by to zas. Rodinný pediatr to nevěděl, že miminko nebude starší 72 hodin, ale ochotně ho přijal do péče. V porodnici stačilo předat na něj kontakt. Také je doma navštívil, stejně jako komunitní porodní asistentka, která poskytla ženě i dítěti poporodní služby.

Leden 2018. V lednu se zde narodilo zdravé druhorodičce zdravé miminko v 39. tt. Matka požádala o ambulantní porod, protože doma ji čekalo starší dosud kojené dítě. Ačkoli zdravotníci o plánu předčasně odejít z porodnice nevěděli, pomohli s odchodem a žena s dítětem odešla 19 hodin od porodu domů. Na reverz. Kartičku na NLS ji v porodnici dali, test provedl registrující pediatr. Žena byla s ambulantním porodem moc spokojená a považuje to za skvělou možnost. V porodnici sdělila kontakt na registrujícího pediatra, kterého pro své děťátko našla snadno.

Říjen 2017. Zdravá druhorodička zvolila ambulantní porod z toho důvodu, že se nechtěla odloučit od staršího dítěte a manžela. Miminko se narodilo v 41. tt a bylo v pořádku. Odešla 5 hodin po porodu a podepisovala reverz jen za dítě. Za sebe nemusela. K propuštění jí stačilo sdělit jméno pediatra, ke kterému chce registrovat novorozeně. Ten o ambulantním porodu nevěděl, ale neměl problém s registrací. Kartičku na novorozenecký screening jí nevydali.

Září 2017. Zdravá druhorodička zde přivedla v 40. tt zdravé dítě na svět. Tato žena se rozhodla pro odchod po 12 hodinách od porodu, protože si přála klid doma, normální stravu, nepřetržitý kontakt s miminkem a doma ji čekalo starší dítko. Ošetřující osoby věděly o ambulantním porodu předem. Žena podepsala za sebe i dítě reverz, který jí byl velmi rychle přinesen. Novorozenecký screening - odběr z patičky (NLS) provedl PLDD, kartičku na odběr žena v porodnici nedostala. Stávající PLDD bez okolků vydal před porodem ženě potvrzení (v porodnici chtěli toto potvrzení), že přijme dítě mladší 72 hodin do své péče. Také nedělku a její dítě doma navštívil.