Jablonec nad Nisou

Porodní asistentka, která vám poskytne péči po ambulantním porodu (Co to je za péči?):

Srpen 2018. Zdravé prvorodičce se ve 40. tt narodilo zdravé dítě. Hlavní motivací pro ambulantní porod bylo: "Prožít chvíle po porodu v rodinném prostředí, čas na vzájemné ladění a poznávání bez vyrušování a intervencí nemocničního personálu." PP byla v porodnici respektován. Zdravotníci o záměru rodit ambulantně nevěděli, rodička odešla po 5 hodin po porodu. Podepsán pouze pediatrický reverz na dítě, přinesli po 2,5 hodinách. Komunikace se zdravotníky byla uspokojivá. "Problém nastal na straně nemocniční pediatry v momentě, kdy jsme oznámili, že jdeme rovnou po porodu domů, jednání sice formálně slušné, ale krajně nepříjemné, bez našeho vědomí volala domluvené ambulantní pediatričce, strašení ohledně rizik a "neinformovanosti" ohledně péče o dítě, jelikož jsem prvorodička." Kartičku na NLS v porodnici nedostali, NLS provedla komunitní porodní asistentka. Najít PLDD nebyl problém, v porodnici stačil kontakt a jméno. Po porodu o rodičku a novorozence pečoval PLDD, rodina, soukromá PA a laktační poradkyně.

Červenec 2018. Po 4 hodinách od porodu na reverz odcházela žena se svým dítěte, které se narodilo v 40. tt. Dítě bylo zdravé, matka měla v průkazce pozitivní GBS výsledek a problematický předchozí porod. Tento byl její druhý, a protože nechtěla být izolovaná od rodiny jako posledně, zvolila si ambulantní porod. Své přání odejít předčasně sdělila hned po porodu. Kartičku na NLS v porodnici nedostala. Odběr i kartičku zajistila komunitní porodní asistentka. V porodnici se ptali po potvrzení od PLDD, žena ho neměla. Přesto by průběh odchodu milý a profesionální. Doma o ženu pečovala komunitní porodní asistentka Martina Suchardová, u které se žena také připravovala na porod.

Červen 2018. Mírně v předtermínu (37.tt) se zde narodilo jinak zdravé dítě druhorodičce, která měla v těhotenské průkazce uveden vysoký krevní tlak. Přála si být doma s rodinou a ne v nemocničním prostředí. Oznámila po porodu předčasný odchod. Byl trochu problém u dětských lékařů, ale bylo znát, že narodit se dítě v termínu, problém by nebyl. Ale osobní útoky by se u profesionálů neměly objevovat. Matka i dítě odcházeli 12 hodin po porodu domů a ani nemuseli podepisovat reverz. Kartičku na NLS dostali v porodnici a odběr provedl registrující PLDD, který neměl problém přijmout dítě po ambulantním porodu. V porodnici se pouze ptali na jeho jméno a kontakt. V domácím prostředí o ženu a dítě pečovala vlastní rodina.

Říjen 2017. Chtěli papír od PLDD, rodička ho měla. Po prohlášení, že chtějí odejít domů (cca 48 h po porodu) přinesli dokumenty, poučili o rizicích, upozornili na okolnosti odchodu.

Leden 2017. Rodička měla připravené potvrzení od pediatra, což ji usnadnilo vyjednávání. Pediatr dělal veliké potíže s propuštěním, ale rodička byla právník a tak se nedala. Nebýt jejího právního povědomí, nebyl by zřejmě ambulantní odchod možný.

Listopad 2015. Druhorodičce se zde narodilo v 40. tt dítě, oba byli zdraví. V ženině těhotenské průkazce se nacházelo: Rh mínus krev matky, otec Rh plus, odmítnutý test na OGTT a na GBS. Žena plánovala ambulantní porod z následujících důvodů: "Mj. to, že jsem 3 noci před porodem nespala a noc po porodu v porodnici taky ne - neustále do pokoje někdo chodil, řvalo moje nebo cizí dítě; byla jsem totálně vyčerpaná, potřebovala jsem pomoc manžela s dítětem. Nicméně ambulantní porod byl plánovaný i kvůli prvorozenému a zároveň jsem neviděla důvod v nemocnici zůstávat." Zdravotníci o jejím záměru odejít předčasně nevěděli, ale jakmile jim odchod oznámila, donesli reverz a tak oba odcházeli 18 hodin po porodu domů. Kartičku na NLS v porodnici nedostala. Žena ji měla ji koupenou předem od své porodní asistentky, protože pediatrička tvrdila, že ji nemá. Počítala s odběrem u pediatričky. Nemocnice si vynucovala návštěvu u pediatričky pod pohrůžkou OSPOD, tím spíš (by) neměli důvod kartičku dát. Žena popisuje způsob vyřizování předčasného odchodu jí i dítěte z porodnice jako zcela nezvládnutý a neprofesionální akt ze strany personálu porodnice. Většina požadavků ze strany porodnice bylo nelegálních a žena si posléze i oficiálně stěžovala. Když se to podařilo, byla žena velmi šťastná, že byla se svou rodinou. V porodnici se tedy ptali pouze na kontakt na doktorku pediatrie (PLDD), která o ambulantním porodu věděla předem.