Brno - Milosrdných bratří

Prosinec 2017. Druhorodička porodila děťátko ve 39. tt v porodnici v Brně Milosrdných bratří, oba zdraví. Pro ambulantní porod se rozhodli, protože chtěli mít klid doma, možnost normálně spát dle svých potřeb, domácí strava, celkově klid na kojení. Nechtěli se přizpůsobovat chodu oddělení, vizitám. Důvodem byla také hygiena v nemocnici – spousta bakterií a to, že kdokoli ze zdravotníků sahá na dítě a do jeho pusinky. Doma mohl s péčí o miminka pomáhat tatínek. Zdravotníci o dřívějším odchodu předem informováni nebyli, protože porod proběhl 15 minut po příchodu a na nic nebyl čas. Odešli 14 hodin po porodu, reverz k podpisu přinesli za hodinu. Kartičku na novorozenecký screening jim v porodnici nedali, odběr provedla domluvená porodní asistentka. Komunikace mezi zdravotníky a rodiči mohla být lepší. Rodina je ráda, že se ambulantní porod povedl a mohli odejít dříve. Pediatra nejdříve dítě kvůli ambulantnímu porodu odmítla ošetřit dítě, ale nakonec s přijetím dítěte do péče souhlasila. V porodnici potvrzení od pediatra nechtěli. Doma je navštívila porodní asistentka.

Listopad 2017. Zdravá prvorodička porodila ve 41. tt zdravé miminko. Při porodu omdlela. Motivací pro ambulantní porod byl klid doma, pohodlí, domácí strava a být brzy s manželem. Zdravotníci o plánu odejít dříve předem nevěděli. Maminka odešla 34 hodin po porodu, podepsala reverz, který přinesli za hodinu. V porodnici kartičku na novorozenecký screening nedostali, odběr provedla jejich komunitní porodní asistentka. Komunikace mezi maminkou a zdravotníky byla dobrá, ale mohla být lepší. V porodnici při odchodu stačilo uvést jméno pediatra a kontakt na něj. Současný pediatr o ambulantním porodu nevěděl, ale nedělal problémy s přijetím miminka do péče. V šestinedělí doma rodinu navštívil pediatr a dětská sestra a také porodní asistentka.

Říjen 2017. Tercipara (čekala třetí dítě), zdravá ona i dítě. Narodilo se v 40. tt. Motivace pro ambulantní porod: Klid doma, kvalitnější a plnohodnotnější strava, starší děti, větší komfort. Odešla 24 hodin po porodu. Nevyžadovali potvrzení od pediatra. Brzo přinesli reverz k podepsání a podepsala. V porodnici kartičku na screening nedali. S ambulantním porodem byla rodička vcelku spokojena, jen komunikace mezi ní a zdravotníky mohla být lepší. Našla pediatra, který přijme dítě po AP. Po porodu je doma navštívila dula.

Srpen 2017. Na AP jsou zvyklí. Rodička zůstala z důvodu většího porodního poranění jednu noc. Poučena, propuštěni.

Červenec 2017. Zdravá druhorodička porodila v 39. tt zde zdravé děťátko a odešla na reverz s dítětem 30 hodin po porodu, protože oddělení šestinedělí bylo pro ni velmi stresující a ona si byla vědoma nevhodnosti stresu pro jejich poporodní zotavování a rozjetí laktace. Reverz ji promptně vystavili, kartičku nedali. S komunikací zdravotníků byla vcelku spokojena. Snadno našla pediatra, který registruje dítě po narození a v porodnici jim stačil kontakt na něj. Doma je navštívila komunitní porodní asistentka.

Červen 2017. Odchod po 7 h od porodu. Porod byl podle rodičky zbytečně urychlen amniotomií pod nátlakem. Motivací rodiny byla starší dítě doma.

Květen 2017. Tercipara. Velmi spolupracující personál. Stihli udělat utz kyčlí, ledvin a vyšetření očí. Odešli do 20 h od porodu. Rodička měla potvrzení od pediatra o převzetí do péče, ale nikdo ho nechtěl.