Milosrdných bratří

Červen 2018. Zdravá druhorodička porodila ve 40. tt zdravé dítě. V anamnéze bylo uvedeno Rh faktor mínus a otec dítěte Rh plus. Motivací k ambulantnímu porodu byl starší 18měsíční syn, domácí klidné sžívání s miminkem, soukromí a dobré jídlo. Odcházeli po 4 hodinách, zdravotníci o plánu odejít dříve předem nevěděli. Reverz k podpisu jim připravili za 1 hodinu. Kartičku na novorozenecký screening i odběr samotný zajistila komunitní porodní asistentka. Stávající pediatr neměl potíž s přijetím dítěte do péče po ambulantním porodu. V porodnici potvrzení od pediatra nevyžadovali. Po porodu je doma navštívila soukromá porodní asistentka.

Květen 2018. Zdravá tercipara porodila zdravé dítě v 40. tt. Žena měla v anamnéze pozitivní test na GBS. Už před příchodem do porodnice toužila po ambulantním porodu. Jak nám napsala: chtěla jsem minimalizovat čas, kdy nebudeme jako rodina spolu. Chtěla jsem soukromí (maminky na pokoji sice byly milé, ale po porodu jsem o cizí společnost nestála). Po porodu oznámila, že chce předčasně odejít i s dítětem, a tak 50 hodin od porodu odcházeli na reverz domů. Protože by nedostala kartičku na NLS, rozhodla se odejít po odběru následující den (odběr se provádí 48-72 hodin po porodu, pozn. webu AP). Žena popisovala průběh odchodu jako poměrně dobrý. V porodnici potvrzení od pediatra nevyžadovali a rodinný PLDD přijal předčasně propuštěné miminko v klidu.

Duben 2018. Na svět zde přivedla druhorodička zdravé dítě v 40. tt. Pro ambulantní porod se rozhodla už před porodem protože, pro ní je důležitý klid domova a starší tříleté dítě. První dítě rodila sekcí a zažila problémy s kojením - zastrašování, nucení příkrmu, propuštění o dva dny později. Utrpěla její psychika, čemuž se tentokrát chtěla vyhnout. Své přání rodit ambulantně měla uvedené ve svém PP. Na reverz odcházeli 10 hodin po porodu - reverz donesen velmi rychle. Kartičku na NLS v porodnici nedostala, odběr provedl PLDD. Žena je velmi ráda, že tentokrát odešla záhy po porodu a vyhnula se všemu, co nechtěla znovu prožít po dobu hospitalizace. Průběh odchodu hodnotí jako celkem zvládnutý - mohlo by to být lepší. Rodinný PLDD neměl zdání, že rodina bude doma s miminkem dříve, ale nevadilo mu to - taky s tomu není důvod (pozn. webu AP). V porodnici nepožadovali potvrzení od něj (a to dělali správně - pozn. webu AP).

Únor 2018. Druhorodička přivedla na svět zdravé dítě v 41. tt. O ambulantní porod poté požádala z toho důvodu, že má doma v té době 19měsíční kojené dítě. Odcházeli 8,5 hodiny na reverz, který byl připraven velmi rychle. Kartu na NLS v porodnici nedostala, test provedla ženina soukromá porodní asistentka (nedělku i dítě navštívila v domácím prostředí a poskytla poporodní péči). Žena vnímá průběh ambulantního porodu dobře, bylo by co zlepšit v komunikaci. Nicméně byla velice ráda, že se rozhodla s dítětem odejít předčasně. V porodnici se jí ptali na jméno a kontaktní údaje rodinného PLDD, kterého podle jejích slov poněkud složitě hledala pro přijetí novorozence propuštěného předčasně.

Leden 2018. Prvorodička. 40.tt. Choroby: Leidenská mutace - vyšší srážlivost krve (ředění). Fyziologický novorozenec. Rodička oznámila svůj zájem odejít dříve z porodnice s miminkem zdravotníkům. Její motivace: strach z nemocnic, klid pro zamilovávání se do miminka, strach z personálu šestinedělí (vizity), strach z odnášení novorozence. Odešli již 4 hodiny od porodu - 2 hodiny se vyřizoval jejich "papírový odchod". Kartičku na novorozenecký screening nedostali v porodnici - test provedl jejich pediatr. Komunikace se zdravotníky kapánek vázla, ale ambulantní porod se podařil a dřívější odchod si žena velmi chválí. Pediatra pro své čerstvoučké děťátko našla snadno; v porodnici nechtěli potvrzení od něj, ani kontakt na něj. V domácím prostředí je navštívili: pediatr, dula i laktační poradkyně.

Prosinec 2017. Druhorodička porodila děťátko ve 39. tt v porodnici v Brně Milosrdných bratří, oba zdraví. Pro ambulantní porod se rozhodli, protože chtěli mít klid doma, možnost normálně spát dle svých potřeb, domácí strava, celkově klid na kojení. Nechtěli se přizpůsobovat chodu oddělení, vizitám. Důvodem byla také hygiena v nemocnici – spousta bakterií a to, že kdokoli ze zdravotníků sahá na dítě a do jeho pusinky. Doma mohl s péčí o miminka pomáhat tatínek. Zdravotníci o dřívějším odchodu předem informováni nebyli, protože porod proběhl 15 minut po příchodu a na nic nebyl čas. Odešli 14 hodin po porodu, reverz k podpisu přinesli za hodinu. Kartičku na novorozenecký screening jim v porodnici nedali, odběr provedla domluvená porodní asistentka. Komunikace mezi zdravotníky a rodiči mohla být lepší. Rodina je ráda, že se ambulantní porod povedl a mohli odejít dříve. Pediatra nejdříve dítě kvůli ambulantnímu porodu odmítla ošetřit dítě, ale nakonec s přijetím dítěte do péče souhlasila. V porodnici potvrzení od pediatra nechtěli. Doma je navštívila porodní asistentka.

Listopad 2017. Zdravá prvorodička porodila ve 41. tt zdravé miminko. Při porodu omdlela. Motivací pro ambulantní porod byl klid doma, pohodlí, domácí strava a být brzy s manželem. Zdravotníci o plánu odejít dříve předem nevěděli. Maminka odešla 34 hodin po porodu, podepsala reverz, který přinesli za hodinu. V porodnici kartičku na novorozenecký screening nedostali, odběr provedla jejich komunitní porodní asistentka. Komunikace mezi maminkou a zdravotníky byla dobrá, ale mohla být lepší. V porodnici při odchodu stačilo uvést jméno pediatra a kontakt na něj. Současný pediatr o ambulantním porodu nevěděl, ale nedělal problémy s přijetím miminka do péče. V šestinedělí doma rodinu navštívil pediatr a dětská sestra a také porodní asistentka.

Listopad 2017. Druhorodička porodila ve 40. týdnu, oba zdraví. Kvůli tomu, že stále ještě kojila prvorozenou dceru a chtěla být i s miminkem v klidu doma, požádala o ambulantní porod. Komunikace se zdravotníky probíhala v přátelském duchu. Hodinu čekala na reverz. Po 3 hodinách odešla i s miminkem domů. Novorozenecký screening zajistil a provedl registrující dětský lékař, který neměl problém vzít do péče miminko po ambulantním porodu. Poporodní péče však neprobíhala v domácím prostředí.

Říjen 2017. Tercipara (čekala třetí dítě), zdravá ona i dítě. Narodilo se v 40. tt. Motivace pro ambulantní porod: Klid doma, kvalitnější a plnohodnotnější strava, starší děti, větší komfort. Odešla 24 hodin po porodu. Nevyžadovali potvrzení od pediatra. Brzo přinesli reverz k podepsání a podepsala. V porodnici kartičku na screening nedali. S ambulantním porodem byla rodička vcelku spokojena, jen komunikace mezi ní a zdravotníky mohla být lepší. Našla pediatra, který přijme dítě po AP. Po porodu je doma navštívila dula.

Srpen 2017. Na AP jsou zvyklí. Rodička zůstala z důvodu většího porodního poranění jednu noc. Poučena, propuštěni.

Srpen 2017. Třetirodička zde porodila v 40. tt své zdravé dítě. O ambulantní porod požádala už před porodem, protože měla špatnou zkušenost s pobytem na šestinedělí po prvním porodu. Dala přednost klidu a podpoře rodiny v domácím prostředí, tím pádem nižší míře stresu a chtěla být pohromadě se staršími dětmi. Na reverz odcházeli 24 hodin od porodu. Kartičku na NLS nedostali v porodnici. Odběr krve miminku provedl registrující pediatr. Žena byla s průběhem odcházení z porodnice velmi spokojena a velmi si pochvalovala, že mohla být brzo s rodinou. Dosavadní registrující pediatr přijal novorozeně do své péče. V porodnici se pouze ptali na jeho jméno a kontakt. V domácím prostředí matku i dítě navštívila a své služby poskytla soukromá porodní asistentka.

Prvorodička porodila ambulantně v červnu 2017 ve 38. tt, oba zdraví. Ambulantní porod původně neplánovali, ale rozhodli se tak na doporučení zdravotníků. Nebyl pro ně k dispozici nadstandardní pokoj, kde by mohl manžel zůstat. Odcházeli 3 hodiny po porodu, po podpisu reverzu, ten jim přinesli do hodiny. Kartičku na NLS poskytl pediatr, který provedl i odběr z patičky. Komunikace v porodnici proběhla výborně. Pediatr, kterého si našla, neměl problém přijmout dítě do péče. Potvrzení od něj v porodnici nechtěli. Po porodu je doma navštívila soukromá porodní asistentka a dula. Před porodem absolvovala předporodní kurz v centru Majka v Brně.

Červenec 2017. Zdravá druhorodička porodila v 39. tt zde zdravé děťátko a odešla na reverz s dítětem 30 hodin po porodu, protože oddělení šestinedělí bylo pro ni velmi stresující a ona si byla vědoma nevhodnosti stresu pro jejich poporodní zotavování a rozjetí laktace. Reverz ji promptně vystavili, kartičku nedali. S komunikací zdravotníků byla vcelku spokojena. Snadno našla pediatra, který registruje dítě po narození a v porodnici jim stačil kontakt na něj. Doma je navštívila komunitní porodní asistentka.

Červen 2017. Odchod po 7 h od porodu. Porod byl podle rodičky zbytečně urychlen amniotomií pod nátlakem. Motivací rodiny byla starší dítě doma.

Květen 2017. Tercipara. Velmi spolupracující personál. Stihli udělat utz kyčlí, ledvin a vyšetření očí. Odešli do 20 h od porodu. Rodička měla potvrzení od pediatra o převzetí do péče, ale nikdo ho nechtěl.

Srpen 2015. Druhorodičce se tu narodilo v 39. tt zdravé miminko. Po porodu se objevila nekompatibilita krevních skupin - hrozící rychlý rozvoj žloutenky. Žena oznámila svůj záměr rodit ambulantně před porodem. Pro ambulantní porod se rozhodla, protože měla špatnou zkušenost s pobytem na šestinedělí po prvním porodu. Zvolila radši klid a podporu rodiny v domácím prostředí, menší stres, lepší sžívání s dítětem a nástup laktace. Po 4 hodinách odcházeli na reverz. Kartičku na NLS nedostali, odběr provedl pediatr v Dětské nemocnici. S komunikací zdravotníků byla vcelku spokojena. Dosavadní pediatr přijal další dítě z rodiny. Stačilo sdělit na něj kontakt.

Červen 2015. Zdravá prvorodička porodila ve 41. tt své miminko. V její anamnéza je porucha srážlivosti krve. Pro předčasný odchod s miminkem se rozhodla, protože chtěla být s celou svou rodinou. Zdravotníci o jejím přání rodit ambulantně věděli předem. Odešli 6 hodiny po porodu na reverz, který přinesli obratem. Kartičku na novorozenecký screening nedostali v porodnici - test provedl jejich pediatr. Komunikace mezi ženou a zdravotníky byla uspokojivá. V porodnici se jí ptali na jméno a kontaktní údaje rodinného PLDD, kterého podle jejích slov snadno našla pro přijetí novorozence propuštěného předčasně. V domácím prostředí je navštívil pediatr a o ženu i dítě se starala rodina. Žena se na tento porod připravovala s Majkou Staňkovou.

Červenec 2012. Zdravá prvorodička porodila ve 37. tt své miminko akutním císařským řezem. Po porodu u dítěte byla zjištěna trombocytopenie. Pro předčasný odchod s miminkem se rozhodla, protože nebyl důvod se dále nechat stresovat protiřečícím si personálem, z nějž se navíc nikdo nechoval podporujícím způsobem pro matku, novorozence a jejich psychické zdraví. Odešli 50 hodiny po porodu na reverz, který přinesli obratem. Kartičku na novorozenecký screening nedostali v porodnici - test provedl jejich pediatr. Komunikace mezi ženou a zdravotníky nebyla ani uspokojivá. V porodnici se jí ptali na jméno a kontaktní údaje rodinného PLDD, kterého podle jejích slov poněkud snadno našla pro přijetí novorozence propuštěného předčasně.