Brno - Bohunice

V březnu 2018 zde žena ve 41. tt porodila své třetí dítě. Žena měla vývojovou vadu dělohy a v r. 2011 porod sekcí, v těhotenství žádné potíže neměla. Dříve chtěla odejít za svými dalšími dětmi. O jejím záměru v porodnici předem nevěděli, žena odcházela 48 hodin po porodu, reverz nebyl vyžadován. Odběr na NLS provedla sestra v porodnici ještě před odchodem. Potvrzení od PLDD nevyžadovali, dosavadní PLDD neměl problém dítě po AP přijmout. Komunikace se zdravotníky byla vynikající. Před porodem žena absolvovala Kurz předporodní přípravy s Annou Kohutovou a Kurz Hypnoporodu od Jemného zrození. Je ráda, že odešla domů dřív.

Leden 2018. Prvorodičce se zde narodilo zdravé dítě v 40. tt koncem pánevním. Motivací pro ambulantní porod jí bylo: soukromí, klid, snaha vyhnout se nemocničním bacilům i neosobní rutině. Odcházela s dítětem na reverz (od požádání k donesení uběhlo 5 hodin). O svém záměru odejít předčasně před porodem zdravotníky neobeznámila. NLS provedli před odchodem. Žena hodnotí průběh odchodu na vlastní žádost jako otřesný zážitek, i když je ráda, že se jí podařil ambulantní porod a byla ráda, že už jsou doma. V porodnici sdělila kontakt na PLDD, kterého před porodem složitě hledala pro svůj záměr odejít ambulantně. Doma je navštívila soukromá porodní asistentka.

Prosinec 2017. Třetirodička porodila ve 42. tt v Brně v Bohunicích zdravé miminko, u rodičky byla známa před porodem zdravotní komplikace. Během těhotenství si ředila krev – po 1. porodu měla plicní embolii způsobenou medikací a vedením porodu. Motivací pro dřívější odchod bylo být v klidu domova a nerušeně se sžívat. Zdravotníci byli předem informováni o dřívějším odchodu, nakonec odešli domů 4 hodiny po porodu. Reverz k podepsání přinesli 2 hodiny od požádání. Kartičku na novorozenecký screening jim dali v porodnici, odběr provedla doma komunitní porodní asistentka. Komunikace se zdravotníky byla vynikající. Lékaři měli částečně problém s DVP, ale nemocniční PA pomohla vše krom monitoru CTG (ale i díky němu) ustát. Maminka si porod užila a je ráda, že se pro ambulantní porod rozhodli. V porodnici vyžadovali potvrzení od pediatra, rodička ho měla připravené. Pediatr neměl problém přijmout dítě po ambulantním porodu do péče, navštívil rodinu i doma. Doma je také navštívila komunitní porodní asistentka a dula.

Červen 2017. Indukovaný porod po císařském řezu. Z důvodu ruchu na oddělení šestinedělí a kvůli staršímu kojenému dítku doma rodička požádala o odchod. Dětská lékařka byla nespokojená, ale i přesto se podařilo rodičce prosadit si odchod domů. Dostala s sebou kratičky na novorozenecký screening.

Květen 2017. Tercipara. Všechno šlo téměř hladce, trochu nespolupracující personál, občas nějaká lež od podchlazení při bondingu. Odchod po 50 h. Porod s dulou.

Duben 2017. Druhorodička porodila ve 41. týdnu, oba v pořádku. Pro ambulantní porod se rozhodli až po 50 hodinách, chtěli být všichni společně doma. Na reverz čekali 1 hodinu, všichni jim vyšli ochotně vstříc. Screening byl proveden ještě před propuštěním. Poté dítě převzal do péče pediatr, který neměl sebemenší problém s předčasným odchodem z porodnice. Využili také poporodních služeb soukromé porodní asistentky, laktační poradkyně a duly. Na porod se žena výborně připravila na kurzu Hypnoporodu.

Z prosince 2016 a května 2017 máme svědectví o velmi nekompetentních sestrách v případě hospitalizace po porodu, místo pomoci s kojením se matkám vysmívají a řeší si své soukromé spory před nimi na pracovišti. Z tohoto ohledu je dobré mít minimálně sjednanou vlastní laktační poradkyni.