Rodiče o ambulantním porodu

Ambulantný pôrod bol úžasným rozhodnutím. Na Slovensku bohužiaľ nevídané a považované za šialené.

"Bylo to nejlepší rozhodnutí, jaké jsme udělali."

"..klid, pohodlí domova, žádné zbytečné nevyžádané a často špatné rady ohledně kojení. Zapisování kojení, vážení, vizity, neustálé příchody personálu, svícení v noci, nutnost brát ohled na spolubydlící na pokoji, nedostatek soukromí. Tomu všemu jsem se chtěla vyhnout. Doma jsme se s miminkem mohli všichni hned začít sžívat.."

"Kompromis k domácímu porodu, tj. chtěla jsem sobě i dítěti dopřát komfort domácího prostředí. Cítila jsem se silná a schopna se postarat o miminko sama s rodinou. Chtěla jsem mít klid a svůj prostor na naše rodinné sžívání a nebýt omezena nemocničním řádem. Pro mne je to velké narušení intimity prvních dní s miminkem. Nechtěla jsem znovu po návratu z porodnice odbourávat špatné návyky a stres jako po 1. porodu."

"Jsem dula, zároveň také zdravotní sestra z neonatologie. Věděla jsem, že bych byla ta první, která by si všimla u svého dítěte něčeho podezřelého. Mám 3 děti, ale AP proběhl až s tím posledním. Syn se narodil ráno v 5.15 po 30 minutách v porodnici, dopoledne jsem už vařila oběd a uklízela, bylo mi skvěle. Syn prospal s mužem celý den a nikdy nezapomeneme na okamžik krátce před půlnocí, kdy poprvé pořádně otevřel dokořán oči a koukal kolem sebe asi hodinu. Ležel mezi námi v posteli, drželi jsme se za ruce a říkali si, jaké máme štěstí, že tyhle okamžiky můžeme vnímat společně, jako rodina. Jako dula rodiče v ambulantním porodu aktivně podporuji."

"Pokud má rodička připravený plán, může být porod krásný, přirozený, bez zásahů a separace. Stejně tak i poporodní péče. Když ale není informovaná a připravená, je porod i poporodní péče smutnou nemocniční rutinou."

"Dítě se narodilo větší 4,42 kg a 55 cm), začínala se u něj rozjíždět novorozenecká žloutenka a tak nemocniční lékařka pediatrie vyhrožovala smrtí dítěte, pokud nebudeme dokrmovat umělým mlékem, že při brzkém odchodu riskujeme jeho život. Přesto jsme odešli a bylo to nejlepší rozhodnutí v našem životě."