Акценти

як реклама заполоняє місто та його історичні надбання

Над проектом працювала
Яна Шекеряк

Згідно з інформацією, розміщеною на Порталі відкритих даних Львова, у самому місті близько 3000 об'єктів, які визнані пам'ятками та перебувають під охороною історичної спадщини. Здавалося б, це ж прекрасно - кожен місцевий житель і турист може, прогулюючись містом, ними милуватися. Однак якщо пройтися вулицями, то помічаєш зміну акцентів, на першому плані не історична архітектура, а...реклама:

Тому ми вирішили подивитися, скільки зовнішніх рекламоносіїв розміщено на вулицях Львова. Якщо хочете прогулятися містом без білбордів і сіті-лайтів на кожному кроці, можете скористатися цією картою для побудови маршруту:

Синіми кружечами позначені зовнішні рекламоносії, якщо навести на них вказівник миші - можна побачити точну адресу. Червоні кружечки позначають місця, у яких адреси реклам збігаються з об'єктами охорони історичної спадщини. Наступна карта показує зблизка саме такі збіги реклам і пам'яток:

Для порівняння ми також створили карту з усіма пам'ятками архітектури містобудування, історії, мистецтва, археології місцевого та національного значення у Львові й позначили їх зеленим кольором. Червоні кружечки позначають усе ті ж збіги з рекламою:

Згідно з Правилами розміщення реклами у Львові (Рішення № 569) обов’язковою вимогою встановлення рекламоносіїв є збереження умов цілісного візуального сприйняття архітектурних ансамблів та домінант, культових споруд, міських перспектив, цінних видових картин, ландшафтів та інших містоутворюючих факторів. Розміщення рекламних засобів на фасадах будівель і споруд повинно здійснюватись з дотриманням структурної побудови фасадів без пошкодження елементів архітектурного оздоблення. Не допускається перенасичення фасадів будівель рекламними засобами. Стилістика художнього вирішення рекламних засобів на фасадах будівель і споруд повинна узгоджуватись з архітектурно-пластичними особливостями, силуетом та масштабом, кольоровою гамою оздоблення фасаду будівлі; написи і знаки повинні бути співрозмірні до елементів фасаду.

Відповідно до інформації, розміщеної на офіційному сайті Львівської міської ради, рекламні засоби на фасадах будівель та споруд у межах території історичної забудови, внесеної до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, на пам’ятках архітектури та в історичному ареалі рекомендується виконувати з природних або прирівняних до них матеріалів (бронза, латунь, кераміка, смальта, цінні породи дерева, камінь, художнє та вітражне скло) на основі технік, які є характерними для львівських ремесел (ковальство, художнє литво, фрезерування і гравірування на металі, гутне скло та інше). Також зазначено, що встановлення рекламних засобів на фасадах будівель та споруд не допускається:

— з закриттям елементів декору фасаду (на поверхнях з декоративними рельєфами, на карнизах, огородженнях балконів, еркерах, колонах, пілястрах, контрфорсах);

— ближче 10,0 м до встановлених меморіальних таблиць, пам’ятних знаків.


Тобто законності, здебільшого, дотримано. Однак навіть розміщена згідно з усіма правилами реклама перетягує на себе погляди й засмічує історичний центр зокрема і місто загалом.

Матеріал побудований на основі даних порталу відкритих даних міста Львова, повні набори за посиланням: https://opendata.city-adm.lviv.ua/dataset/reklama-lviv

https://opendata.city-adm.lviv.ua/dataset/pamiatky-arkhitektury

На карту нанесені лише ті зовнішні рекламоносії та пам'ятки, адреси яких записані коректно і підходять для геокодування.