Annotation vil sige at du kan skrive/tegne i dine PDF-dokenter
Med PDF-Xchange-Editor kan du lave annotationer i PDF på PC. I gratisudgaven er dette program klart det, der tilbyder flest funktionaliteter bl.a. OCR (konvertering af billede til tekst, så du har mulighed for at søge)
Med Adobe Acrobat Reader kan du lave annotationer i PDF-dokumenter på både mac og PC, men funktionaliteten er reduceret.
(Mac har en indbygget billedfremviser, der kan bruges til at tilføje noter til pdf-dokumenter, men note-funktionen er lidt tung.)
Installation: Hent PDF-xchange Editor her: https://www.tracker-software.com/product/downloads
Du skal ikke tage PDF-Xchange Editor Plus
Hent en kort vejledning til annotation i PDF-XChange Editor her
Du har i PDF-XChange Editor mulighed for at konvertere scannede dokumenter til tekst, så de bliver søgbare - OCR. Du kan se kort hvor let det er her i dette YouTube-klip Den tilsvarende funktion er ikke umiddelbart tilgængelig i de gratisprogrammer der findes for Mac-maskiner.
Installation: Hent Acrobat Reader DC her: https://get.adobe.com/dk/reader/
(Du skal ikke hente McAfee virusprogram samtidig.)
Hjælp til installation:
Mac: https://helpx.adobe.com/dk/acrobat/kb/install-reader-dc-mac-os.html
PC: https://helpx.adobe.com/dk/acrobat/kb/install-reader-dc-windows.htmlDu kan hente programmet Adobe Acrobat reader DC her
Hent en kort vejledning til annotation i Acrobat Reader her