Держава Феодоро в Криму.
Утворення Кримського ханства.
Гіреї

07.04.2021 р.

Пригадайте, коли була підписана Кревська унія?

Вкажіть, суть Кревської унії?


Монгольська навала 1237—1241 рр. змінила хід розвитку Русі й позначилася на долі Криму. Як і землі Русі, півострів потрапив до складу Золотої Орди. Це була утворена монголами в причорноморських і приволзьких степах держава, яка, у свою чергу, входила до великої Монгольської імперії. У Криму утворився улус (область) Золотої Орди із центром у місті Солхат (сучасний Старий Крим). Проте монголи контролювали лише степову частину півострова. У гірській частині Криму постало князівство Феодоро, яке успадкувало традиції часів Візантійської імперії.

Утворення великої Монгольської імперії, яка простяглася від Чорного моря до Тихого океану, виявилося сприятливим чинником для розвитку міжнародної торгівлі. Як наслідок із XIII ст. на території Криму почали активно селитися вірмени та італійці (генуезці), що вели жваву торгівлю на півострові. На південному узбережжі півострова виникло чимало торговельних портів (факторій), які захищали могутні фортеці. Найбільшою факторією стало місто Кафа (сучасна Феодосія).

Тим часом монголи й підкорені ними племена половців, що змішалися з місцевим населенням, утворили кримськотатарський етнос. Із кінця XIII ст. в Криму все більшого поширення набула релігія іслам, хоча тривалий час більшість населення сповідувала християнство.

Початок XV ст. був важким часом міжусобних війн у Золотій Орді, що призвело до її розпаду. Місцева впливова знать на чолі із Хаджі-Гераєм скористалася нагодою для утворення в Криму незалежної держави. Цьому сприяли литовські князі. У 1449 р. постало Кримське ханство.


Держава Феодоро в Криму.

Історія держави Феодоро, як свідчать писемні джерела, сягає початку ХІІІ століття. Феодоро займала велику територію в південно-західній гірській і передгірній частині півострова Крим (на сучасній карті - приблизно від Балаклави до Алушти).Центромдержави, його столицею,стало гірське місто-фортеця Мангуп-однеіз найстаріших середньовічних міст Криму. Перші відомості промісто належать доV століття н.е., коли вономало назву «Доріс», а з Х ст. вперше згадується під назвою Мангуп.Найважливішими населеними пунктами князівства, крім столиці, були Чембало, фортеця і порт Каламіта (Інкерман), фортеця і поселення Фуна(форпост князівства на східному кордоні), та замок на горі Сандик-Кая.

Цікаво, що Феодоро, незважаючи на малі розміри і невелику чисельність населення (150 тисяч), неодноразово давало відсіч переважаючому в силах противнику. Так, маленьке гірське князівство не змогли взяти ні орди Ногая, ні воїнство хана Едигея.

Після падіння Константинополя у 1453 році князі Феодоро почали вважати себе спадкоємцями Візантійської імперії. Зважаючи на турецьку загрозу, князівство йде назближення з Генуєю та Кафою, але це вже не могло їх врятувати. У 1475 році Мангуп піддався облозі багатотисячної армії Гедіке Ахмед-паші, полководця Османської Туреччини, якого підтримали кримські татари. Незважаючи на чисельну перевагу над феодоритами, п'ять місяців османи не могли взяти укріплений Мангуп, хоча і зосередили навколо гірської фортеці численні війська. Однак сили були надто нерівні.Зрештою, Мангуп упав. Не зумівши здолати малочисельні сили його захисників в прямому бою, турки взяли місто мором. Розлючені багатомісячним запеклим опором його жителів, османи знищили половину 15-тисячного населення, а другу, переважно жінки і діти,продали в рабство до Туреччини. В ув'язненні помер князь Олександр - останній правитель Феодоро. Місто, як населений пункт, перестало існувати у кінці ХVІІІ століття.

Маленьке кримське князівство стало останнім бастіоном Візантійської імперії, який до кінця чинив опір натиску ворога.

Опрацюйте навчальний відеоматеріал матеріал

Самостійна робота

Виконайте інтерактивну вправу

Домашнє завдання

Опрацюйте навчальний матеріал