22.03.2023 г.
Празник на буквите
22 март 2023 г. беше един вълнуващ ден за най-малките ученици в 59. Обединено училище „Васил Левски“, които проведоха своя Празник на буквите. Със стихове, песни и танци малките първокласници показаха, че вече са грамотни, че в училище не само учат, но и се забавляват. Те се сбогуваха със своето другарче, веселото Букварче, и посрещнаха своята нова приятелка Читанката, която ще продължи да ги води по пътеките на знанието!
20.03.2023 г.
Седмица на рециклирането
По повод 18 март – Световен ден на рециклирането, в 59. Обединено училище „Васил Левски“ се проведе Седмица на рециклирането. Поставено беше табло във фоайето и кошчета за разделно хвърляне на отпадъци, както и флаери във всички класни стаи, с които учениците научиха какво е рециклиране и значението му в борбата с климатичните проблеми. С желание и ентусиазъм те изработиха топки, моливници и цветя от използвана хартия. Един забавен и полезен урок за приноса на всеки в опазването на природата!
09.03.2023 г.
Българин да се наричам
Всяка година по случай Националния празник 3 март в 59. Обединено училище „Васил Левски“ се провежда Патриотично междучасие „Българин да се наричам“. На 08.03.2023 г. учениците от начален етап рецитираха стихове за България и наблюдаваха презентация за красотата на българската природа и за славното минало на българите. Малки и големи изпълнители от подготвителна група до четвърти клас развълнуваха своите гости и показаха, че наистина се гордеят с българското си име.
20.02.2023 г.
„Васил Левски – 150 години пример и вдъхновение“
През месец февруари 2023 г. 59. Обединено училище „Васил Левски“ отбеляза 150-годишнината от гибелта на своя патрон – Апостолът на свободата Васил Левски. В началото на февруари бе обявен конкурс за лично творчество под надслов „Васил Левски – 150 години пример и вдъхновение“. В него участваха ученици от всички класове с рисунки и направени презентации. На 13.02.2023 г. всички паралелки проведоха час на класа, посветен на Дякона. На 15.02.2023 г. учениците от втори клас представиха викторина, на която двата отбора разказаха на гостите си от четвъртите класове за живота на Левски. Група ученици от 8 клас поднесоха венец пред паметника на Апостола и сведоха глави пред делото на великия българин. На 16.02.2023 г. изявени ученици посетиха документална изложба по повод 150 години от гибелта на Апостола в Национална библиотека “Св. Св. Кирил и Методий“. Кулминация в честването беше спортният празник „Малките лъвчета“ в чест на нашия патрон, проведен на 17.02.2023 г. В него участваха отбори от всички паралелки от първи до десети клас. Празникът започна с тържествен рецитал, посветен на Васил Левски, и две песни за Апостола в изпълнение на клуб „Славейче“. След това водещите дадоха начало на състезателните игри, в които всеки отбор се стремеше да покаже, че е най-бърз и ловък. Накрая имаше надпревара в Лъвски скок. Победители станаха Орнела Симеонова – 4б клас – начален етап, Адриан Цветанов – 7а клас – прогимназиален етап и Данил Христов – 10 клас – гимназиален етап. В края на празника г-жа Мариана Божкова, директор на 59. Обединено училище „Васил Левски“, награди победителите в конкурса за лично творчество и в надпреварата за Лъвски скок. Тя поздрави всички участници като достойни последователи на нашия патрон – родолюбецът Васил Левски!
14.02.2023 г.
Безопасно общуване в интернет
На 07.02.2023 г. в 59. Обединено училище „Васил Левски“ беше отбелязан Международният ден за безопасно общуване в интернет. С учениците от всички класове се проведоха беседи, а в класните стаи и фоайето бяха разлепени постери. За всички е ясно, че общуването в социалните мрежи е бързо, удобно и лесно. Но то крие и много опасности, свързани с предоставяне на лични данни, снимки и всякаква лична информация, особено когато се общува с непознати, които имат лоши намерения. Учениците бяха призовани в съвременния дигитален свят да общуват безопасно в интернет – да не се доверяват на всеки и да не се поддават на кибертормоз.
04.01.2023 г.
Коледа
На 23.12.2022 г. учениците от 59. Обединено училище „Васил Левски“ посрещнаха коледните и новогодишни празници с много песни, танци, вълшебства и забавни игри. Разбира се при тях дойде и най-дългоочакваният гост – дядо Коледа със своите джуджета. Малки и големи ученици пяха коледни песни, танцуваха коледни танци, представиха коледни обичаи около трапезата и огнището и слушаха наричанията на коледарите, които бяха дарени с коледни краваи и много аплодисменти. А за изпращането на Дядо Коледа всички се хванаха на коледно българско хоро. Така с много усмивки и весело настроение ученици и учители от 59. Обединено училище „Васил Левски“ изпратиха старата година с пожелание за здраве, успехи и много сбъднати мечти през новата 2023 година!
23.12.2022 г.
“Нова Земя” в Народен Театър “Иван Вазов”
Една невероятна среща с театралното изкуство преживяха ученици от 59. Обединено училище „Васил Левски“ на 16.12.2022 г. в Народния театър „Иван Вазов“. Постановката „Нова земя“ по едноименния роман на Иван Вазов ги пренесе в дните на следосвобожденска България – време на възторг и разочарования, в което нашата древна и млада страна търси пътя към обединението. Учениците гледаха с интерес и допълваха представата си за онази България, която имат от изучените в училище Вазови творби. Една вечер, посветена на магията на театъра!
19.12.2022 г.
Зала "България"
На 11.12.2022 г. група ученици от 59. Обединено училище „Васил Левски“ присъства на едно голямо музикално събитие – концерт на Софийска филхармония в зала „България“. Присъстващите се насладиха на изпълнението на Людмил Ангелов – пиано, диригент – Росен Миланов – Панчо Владигеров, Концерт за пиано и оркестър №3 и Второ действие от балета „Лешникотрошачката“ – Пьотър Илич Чайковски. За учениците това беше интересна среща с музикалното изкуство – ново, непознато, различно, запомнящо се!
05.12.2022 г.
Християнското семейство приюти хората в храма на духа – НЧ”Д.Дебелянов-1960”
Денят на християнското семейство и православната младеж донесе толкова емоции, радост, надежда и пожелания за здраве и късмет.
На празника в Народно читалище”Димчо Дебелянов-1960” дойдоха официални гости, деца, родители, преподаватели, хора на изкуството и културата, носители на духовните ценности. На този светъл ден бяха председателят на читалището Татяна Пандурска, Светлана Ломева-директор на Асоциацията за развитие на София, полк. Чавдар Петров-председател на НАС-СОСЗР, Росица Бакалова-управител на фирмата „Български гоблен“, поетесата Дариа Лакова, ученици от 59 ОУ “Васил Левски“ и преподавателката им по психология Никоела Богданова, младата майка и поетеса Елица Димитрова. Така както повелява традицията, върху масата, постлана с извезана покривка, имаше погача и вино, менче със светена вода и китка здравец. Не за първи път негово благоговещенство отец Валентин Тупаров от храм „Свето Възнесение Господне” уважи поканата и изнесе проповед за Въведение Богородично, благослови хората за повече мъдрост, любов към ближния, за мир и хармония. А на учащите Отец Валентин заръча да бъдат добронамерени и да отворят сърцата си към познанието, четмото и писмото, да бъдат духовни и да намират пристан в читалището. Свещеникът благослови любящите родители, които както обичат чадата си, така трябва и да отделят време за възпитанието им от най-ранна детска възраст. Призова за прошка и доброта. Отец Валентин прикади за здраве и направи водосвет за всички християни, дошли в читалищния храм.
Организаторите на Деня на християнското семейство приветстваха специалните гости, някои от които отдавнашни приятели на читалището.
С много настроение започнаха първите музикални изпълнения на пиано от Дарина Бончева и Никола Бончев, ученици на Марио Йоцов-музикален педагог и композитор. Малко след това Йоцов и Дарина изсвириха „Немски танц“на четири ръце. Публиката аплодира невероятните изпълнения на Божидар Пенев от Музикалната академия, който представи няколко класически песни. Гостите се насладиха и на „Песен за доброто“ от Хайгашод Агасян, изпълнена на пиано от Марио Йоцов. С много нежност и надежда бе поднесена Песента за доброто, което даде завършек на празничната програма.
Организаторите на събитието призоваха хората да отворят сърцата си за радостта от познанието,творчеството, изкуството и песните. Казаха още, че читалище „Д.Дебелянов” е мястото за реализиране на добрите и нови идеи.
В края на празника всеки си отчупи от хляба и хапна от постните банички. А, ние пожелаваме да можем да продължим да предаваме традициите между поколенията!
23.11.2022 г.
Ден на християнското семейство
На 21.11.2022 г. в 59. Обединено училище „Васил Левски“ бе отбелязан Денят на християнското семейство. Във всички класни стаи бяха разлепени флаери с послания за семейството. Учениците от начален етап оцветиха къщичката, в която живеят, и написаха защо обичат семейството си. Група ученици от 7а клас присъстваха на вълнуваща среща в читалище „Димчо Дебелянов“, където свещеник изнесе беседа за християнското семейство, за грижата и доверието между близките хора, за обичта, разбирателството и ценностите в семейството, които изграждат човека и го съпътстват през целия му живот.
21.11.2022 г.
Среща с Наталия Цекова
На 10.11.2022 г. в 59. Обединено училище „Васил Левски“ се проведе интересна и вълнуваща среща на ученици от 7, 8, 9 и 10 клас с актрисата Наталия Цекова – първата жена от ромски произход, завършила актьорско майсторство в НАТФИЗ. Представен бе биографичният й филм „Моят цигански път“ – прекрасен пример за историята на една млада жена, последвала мечтите си. Актрисата мотивира гимназистите да се образоват, да не се срамуват от произхода си, да имат смелостта да мечтаят и да търсят упорито своето място в живота. Учениците бяха заинтригувани от възможността да споделят своите цели за бъдещето и желаните от тях професии. След срещата те се разделиха с чаровната актриса като истински приятели!
18.11.2022 г.
Силанизация
На 16.11.2022 г. в 59. Обединено училище „Васил Левски“ се проведе безплатна силанизация на първите постоянни дъвкателни зъби на 21 ученици от подготвителните групи и първи клас по Национална програма за профилактика на оралните заболявания при деца от 0 до 18 години на Министерството на здравеопазването. Специалисти от Дентални клиники „ЕО Dent“ – едни от изпълнителите на програмата, представиха как силантите защитават зъбите на децата и как да мият зъбите си, за да бъдат здрави. Децата получиха подарък паста за зъби и се забавляваха много, защото разбраха, че от тях зависи да имат бели и здрави зъбки!
16.11.2022 г.
Толерантност
На 16.11.2022 г. в 59. Обединено училище „Васил Левски“ бе отбелязан Международният ден на толерантността. Във всички класни стаи бяха залепени флаери с дърво с различни цветове на листата. Във фоайето бе поставено табло „Да бъдем по-добри“. Учениците от 4 и 5 клас изработиха табло с отпечатъци на ръцете си с различни цветове под надслов „Да бъдем различни“. В часовете учениците беседваха за това какво е толерантност – готовността да приемаме чувства, навици или вярвания, които се различни от нашите собствени. Малки и големи ученици се убедиха, че всички сме различни и равни!
04.11.2022 г.
Среща бежанци
На 2 ноември 2022 г. директорът на 59. Обединено училище „Васил Левски“ Мариана Божкова и четирима преподаватели присъстваха на вълнуваща среща по случай 1 ноември – Ден на народните будители с представители от Върховния комисариат за бежанците на ООН, Столична община и Асоциация за развитие на София, МОН, експерти от РУО София-град в Общински културен институт „Красно село“. Педагозите бяха номинирани и наградени за дългогодишната си работа за приобщаване на децата бежанци към българското образование. Г-жа Божкова сподели за грижата и усилията на цялата педагогическа колегия тези деца да почувстват подкрепа и сигурност, вдъхновение, разбиране и обич в българската класна стая!
29.10.2022 г.
Национално радио
На 29.10.2022 г. г-жа Десислава Радева и Сдружението й “Живата вода на България” подариха една незабравима среща на учениците от 59. Обединено училище „Васил Левски“ с класическата музика. Симфоничната приказка на композитора Сергей Прокофиев “Петя и Вълкът”, изпълнена от Филхармония “Пионер”, заплени децата, които за първи път имаха среща с оркестровото и кукленото театрално изкуство.
Изключително сме поласкани и благодарим за прекрасната емоция!
На добър час на инициативата на Сдружение “Живата вода на България”!