Ashcroft ghost town

1880 tavszán két kalandor, Charles B. Culver és W. F. Coxhead nekivágott a Castle Creek Völgynek ezüstlelőhely után kutatva. Fáradozásukat siker koronázta és további huszonhárom befektetőt toborozva tábort vertek, amit el is neveztek Castle Fork Citynek. Mindössze két hét alatt felépítették a bíróság épületét, kijelölték az utcákat és megalapították a Bányatársaságot. 1883-ra a tábor, amelyet most már Ashcroftnak hívtak, egy kétezer lakosú kisvárossá nőtte ki magát, két helyi újsággal, iskolával, fűrészmalommal, kohóval, húsz kocsmával. Fénykorában a város nagyobb volt, mint a 17 km-re északra fekfő Aspen.

 

A fénykor azonban nem tartott soká. A város, amilyen gyorsan felvirágzott, olyan gyorsan le is hanyatlott. A bánya ezüstkészlete hamar kimerült, a bányászok és befektetők nagy része a közeli Aspenbe költözött, amely közelében 1884-ben gazdag ezüstlelőhelyre bukkantak. 1885-re a lakosság száma alig érte el a száz főt. A századfordulóra már csak néhány idős agglegény maradt a városban, akik, bár bányászati joguk megmaradt, már csak vadászgattak, halászgattak, olvasással és iszogatással töltötték idejüket. Az utolsó lakos, Jack Leahy 1939-es halálával Ashcroft hivatalosan kísértetvárossá vált.

 

Ashcroft ma már szabadtéri múzeumként működik. A még megmaradt épületek közül említést érdemel a posta, a hotel és a kocsma, mely utóbbit be is rendezték korabeli tárgyakkal. Bár italt itt már nem mérnek, ahogy Siccék történetéből is kiderül, kísértetekkel azért még lehet találkozni.

 

Ashcroft története nem egyedülálló Coloradoban. Számos nemesfém–lelőhelyere épülő városka jutott hasonló sorsra. Nem olyan messzire, az Independence hágón átvezető autóút mellett, közel a Sziklás Hegység vízválasztó vonalához, 3400 m tengeszint feletti magasságban található az Independence Ghost Town, amelynek közelében 1979-ben aranyat találtak. Utolsó lakosai 1899-ben hagyták el a települést.