Windsor várát a tizenegyedik század végén Hódító Vilmos építtette. A normann mintára tizenhat év alatt felállított fa erődítmény mindössze egyik egysége volt a London körül létrehozott védelmi vonalnak, de a fővároshoz és a királyi vadászterületekhez való közelsége miatt a király itt rendezte be otthonát. Az azóta eltelt közel ezer év alatt 39 angol uralkodó lakott itt, ezzel Windsor a brit szigetek legrégebbi, folyamatosan használatban levő királyi székhelye.

 

A fa erődöt II. Henrik uralkodása alatt, 1170-ben váltotta fel a kőből épült kerek torony és egy tornyokkal teletűzdelt külső várfal. Bár szinte kivétel nélkül az összes itt lakó uralkodó bővítette és fejlesztette az épületet, a legjelentősebb átalakítások III. Eduárd, II. Károly és IV. György nevéhez fűződnek. III. Eduárd a tizennegyedik században a várat gótikus stílusban újjáépíttette, külön királyi lakosztályt kialakítva benne. Az angol polgárháború pusztítása után II. Károlyra hárult a feladat, hogy visszaállítsa a monarchia tekintélyét, amelynek egy fontos szimbóluma volt a windsori rezidencia helyreállítása is. A középkori várat díszes barokk palotává alakíttatta át. Az 1820-ban trónra került IV. György pedig a kastélyt külsőleg ismét egy romatikus középkori várkastély mintájára építtette vissza, amely külső egy pazarul berendezett, díszes palotát rejtett és rejt még ma is.

 

A látogatót, a termeken végigvonulva elkápráztatja az évezred alatt felhalmozott rengeteg kincs, arany, ezüst, képek a világ leghíresebb festőinek műhelyéből, a cifra bútorok, a szobák káprázatos díszítése. A Napóleon legyőzésének emlékére elnevezett Waterloo teremben a padlót a világ legnagyobb szőnyege borítja. A súlya két tonna, az 1992-es tűzvészkor ötven katonára volt szükség, hogy összetekerjék és biztonságos helyre szállítsák. Az 1924-ben II. Erzsébet nagymamája, Mária Királynő  számára készült babaház a valóságban nem is játék, hanem egy korabeli londoni arisztokrata ház hű, 1:12 méretarányú másolata, működő vízvezetékkel és villamos hálózattal. A babaház bútorai tökéletes kicsinyített másai az igaziaknak, egy apró, 14 cm magas gramofonon picur lemezeket lehet cserélni, amelyek le is játszhatóak.

 

II. Erzsébet hivatalosan egy évben kétszer, húsvétkor és júniusban tartózkodott itt, nem hivatalosan pedig hétvégi háznak használta. Arról, hogy az uralkodó épp a kastélyban van-e – akárcsak a Buckingham palota esetében – a felhúzott lobogó árulkodik. Ha az Egyesült Királyság zászlaját látjuk, akkor az uralkodó nincs itt, viszont ha az oroszlános sárga, piros és kék zászlót, akkor biztosak lehetünk benne, hogy az épületben van.