Megkövesedett ősmaradványokból tudjuk, hogy rózsák már 35 millió évvel ezelőtt is virágoztak a Föld északi féltekén. A rózsa legelső ismert képi ábrázolása pedig 3500 évvel ezelőttről, Kréta szigetéről származik. A mínoszi palota egy freskóján  egy kék tollú madár mellett jelenik meg.

Az 1780-as években a Kínából hozott rózsafajok forradalmasították az európai rózsatermesztést. A kertészek az ősi fajtákat az új kínai rózsákkal keresztezték. Az azóta eltelt néhány száz év alatt ezekből a rózsákból több ezer más-más színű és formájú változatot fejlesztettek ki és megjelentek az évente többször virágot hozó típusok, melyek mára már gyakorlatilag uralják a rózsakerteket. Ennek a következményeként a régi, évente csak egyszer virágzó fajták, az ódivatú hibridek, a ma ismert rózsák ősei szinte teljesen kiszorultak és lassan feledésbe merülnek. 

A mottisfonti rózsakert ezeket az ősrózsákat igyekszik megőrizni a jövő nemzedékei számára. A VIII. Henrik uralkodása alatt kisajátított, majd uradalmi birtokká tett egykori, 1201-ben alapított kolostor a múlt század közepén a National Trust, azaz az Angol Kultúrális Örökségvédelem birtokába került. Ekkor kezdődött a rózsakert kialakítása és Graham Stuart Thomas hagyományos rózsákból álló gyűjteményének telepítése. A gyűjtő közel negyven éven át látogatott kerteket és szenvedélyesen kereste a régi rózsaritkaságokat. Egy-egy példányt hajtásokat és gyökereket gyűjtve szaporított, elemezte a virágukat, a tüskéiket, a termésüket. Kitartó munkája révén több, rég elveszettnek hitt fajtát sikerült azonosítania és megőriznie. Számos rózsa neki köszönheti, hogy megmenekült a végső kihalástól.

Egyik legjelentősebb eredménye a Four Season (Négy Évszak) rózsa újrafelfedezése volt, melynek virágai 2000 éve, az ókori Róma kertjeit díszítették, és abban a korban ez volt az egyetlen fajta, amely ősszel újra virágzott. De egyéb, nyár elején a kertet pazar színekbe borító fajtákat is talált, mint az Officianalis, a Rosamundi, a „Madame Hardy” és a „Chalres de Mills”. Ezek a rózsák azonban csak júniusban virágoznak, Siccék is ekkortájt tévedtek erre a vidékre.