„Nem sokaság, hanem
Lélek s szabad nép tesz csuda dolgokat.”
Miért emlékezünk minden évben október 23-án az 1956-os forradalomra és szabadságharcra? Miért fontos számunkra, hogy akkor régen a magyar harcosok halált megvető bátorsággal küzdöttek a szovjet zsarnokuralom ellen? A válasz egyszerű. A forradalmárok kitartása, hősiessége, az összefogás és az ifjúság ereje ma is példaértékű lehet nemzetünk számára, számotokra. A forradalmárok 1956-ban bizonyították: ha igazán akarjuk, bármi sikerülhet – a határ a csillagos ég.
Az ünnep alkalmából összeállítottunk egy történelmi kvízt, amelyen végighaladva tesztelhetitek, mennyire vagytok képben az 1956-os forradalom témakörével – fogadjátok szeretettel. A feladatcímkék versidézetek Berzsenyi Dániel: A magyarokhoz (II) című művéből. Sikeres és élményekben gazdag játékot kívánunk!
„Ébreszd fel alvó nemzeti lelkedet!”
„A bölcs tanács s kormány figyelmén...”
„Forr a világ bús tengere, ó magyar!”
„Fegyvert kiáltnak...”
„S a föld lakóit vérbe mártott
Tőre dühös viadalra készti.”
„ A népek érckorláti dőlnek,
S a zabolák s kötelek szakadnak.”
Az 1956-os forradalom legismertebb jelképe a lyukas közepű zászló, amelynek a forradalmárok kivágták a közepéből a szovjet címert, és amely a szabadság szimbólumává vált. Tegyétek a helyére az alábbi kirakójáték darabjait, hogy megkapjátok egy ilyen lyukas közepű zászló képét! Ha elakadnátok, segítségért kattintsatok a bal alsó sarokban található szellemikonra.
„Ordítson orkán, jöjjön ezer veszély,
Nem félek.”
Hallgassátok meg Nagy Imre 1956. október 30-ai rádióbeszédét!