Koppling av vårdnadshavare till Skola24 sker med en integration mellan Edlevo och Skola24.
Administratören lägger till personen som ska ha tillgång till Skola24 i persontabellen Föräldrar / elever alternativt. Föräldrar kan registreras med eller utan e-postadress.
Familjehemmets koppling till Skola24 vid medgivande till familjehemmets koppling i Unikum
I de fall vårdnadshavare skicka in medgivande till att familjehem får behörighet till Unikum är det möjligt att koppla familjehem som annan ansvarig vuxen i Edlevo. Då kopplas rätt behörighet till familjehem även i Skola24 och ingen ytterligare koppling behövs.
För registrering i tabellen administration - Föräldrar / elever
I de fall vårdnadshavare inte ger medgivande till familjehem att få behörighet i Unikum behöver koppling göras mellan elev och familjehem direkt i Skola24.
Längst ner i tabellen finns en tom rad. Där fyller du i vårdnadshavares namn och personnummer och elevens personnummer. Kom ihåg att spara när ny person lagts till.
Om en person inte finns med i källssystemet som vårdnadshavare tas kopplingen bort vid varje synkning. Därför måste behörigheten på dessa personer ändras från automatisk till aktiverad. Den ändringen gör att integrationen inte tar bort användaren som inte finns i källsystemet som vårdnadshavare.
Om en person sedan tidigare funnits med i Skola24, men inte varit vårdnadshavare så har de arkiverats när integrationen startades. För att aktivera dessa igen behöver följande inställningar göras.
Gå till administration - vårdnadshavare (föräldrar/elever)
Gå till inställningar på aktuell skola, om du har tillgång till flera skolor behöver du välja skola innan du ser denna bild.
Längst ner på inställningar på fliken förälder finns valet arkiverad, välj Ja.
För att få fram föräldern från arkiverade föräldrar bocka ur rutan arkiverad som står längst till höger på raden ändra sedan behörigheten från avstängd till aktivera.
Spara informationen ovanför det blå fältet på Spara-knappen så är föräldern kopplad till barnet igen.
Vårdnadshavare loggar in med bank-id och behöver därför inga aktiveringskoder för att skapa inlogg. Om vårdnadshavare vill använda sig av en app finns en app med grön ikon som rekommenderas till vårdnadshavare, men full funktionalitet får de bara på web-sidan (tex ledighetsansökan). Appen finns för både android och iOS.