XIV Ogólnopolska Konferencja Metodologiczna Medioznawców odbędzie się 23 i 24 listopada 2023 roku w trybie stacjonarnym. Zapraszamy do lektury tekstu przewodniego XIV OKMM.

XIV OKMM: „Od gazety do sztucznej inteligencji - ewolucja współczesnych badań nad mediami” 23-24 LISTOPADA 2023

Szanowni Państwo!
Mamy przyjemność zaprosić Państwa na XIV Ogólnopolską Konferencję Metodologiczną Medioznawców oraz 13. edycję warsztatów metodologicznych, które odbędą się w dniach 23 i 24 listopada 2023 na Uniwersytecie Warszawskim. Tegoroczna konferencja i warsztaty poświęcone będą zagadnieniom związanym z nowoczesnymi badaniami medioznawczymi przy użyciu sztucznej inteligencji, wirtualnej oraz rozszerzonej rzeczywistości, a także biometrycznych analiz respondentów.


Podczas naszego spotkania pragniemy zgłębić tajniki wirtualnych światów, społeczeństw i tożsamości oraz zastanowić się nad przyczynami i skutkami zachowań eskapistycznych. Chcemy również rozważyć szanse i zagrożenia związane z rozwojem wirtualnego życia oraz zbadamy, w jaki sposób będzie ono wyglądać w przyszłości. Interesować nas będą również zmiany w zwyczajach konsumpcji wirtualnej rzeczywistości oraz czynniki, które decydują o atrakcyjności wirtualnych światów.
Jednak naszym celem jest nie tylko omówienie tych zagadnień teoretycznie, ale również praktyczne spojrzenie na badania w tym obszarze. Będziemy prezentować różne metody badawcze, od psychologicznych analiz motywacji tworzenia wirtualnej tożsamości, poprzez socjologiczne ujęcie fenomenu funkcjonowania wirtualnych społeczeństw, aż po kognitywne badania percepcji wirtualnych światów. Ciekawi nas także, w jaki sposób można wykorzystać tę wiedzę w rozwiniętym technologicznie społeczeństwie informacyjnym. Podczas konferencyjnych referatów i dyskusji będziemy poszukiwać odpowiedzi na takie m.in. pytania:


Jednym z wyjątkowych momentów tegorocznej konferencji będzie jubileusz powstania Laboratorium Badań Medioznawczych, które istnieje już od 10 lat. Chcielibyśmy uczcić tę ważną rocznicę razem z Państwem. Wierzymy, że ta okazja pozwoli nam na refleksję i bilans tej dekady oraz stanie się pretekstem do miłego spotkania.

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematyką medioznawczą, wirtualną rzeczywistością i nowoczesnymi badaniami na naszą konferencję. Będzie to doskonała okazja do wymiany wiedzy, doświadczeń i inspirujących dyskusji.
Czekamy na Państwa!

Jeśli wydaje się Państwu, że ten tekst nieco różni się od poprzednich zaproszeń na OKMM, to… mają Państwo rację. Tegoroczny tekst zaproszenia przygotował dla nas ChatGPT. Poprawiliśmy je tylko kosmetycznie. Niestety z tytułem chatbot nie poradził sobie już tak dobrze, więc stworzyliśmy go sami.

Dlatego nie tylko w imieniu sztucznej inteligencji, ale przede wszystkim swoim własnym zapraszamy serdecznie na kolejną, XIV już Ogólnopolską Konferencję Metodologiczną Medioznawców i towarzyszące jej warsztaty. W jej ramach będziemy obchodzić dziesiątą, jubileuszową rocznicę istnienia Laboratorium Badań Medioznawczych – najpierw podczas panelu dyskusyjnego, a później w bardziej nieformalnej atmosferze podczas kolacji. Będzie nam niezwykle miło świętować w Państwa znakomitym towarzystwie. Poniżej zamieszczamy szczegóły organizacyjne i link do rejestracji. Zachęcamy do składania zgłoszeń. Spotkajmy się w Warszawie, wyjątkowo w tym roku, w czwartym tygodniu listopada!