Zobowiązania Uniwersytetu wobec wsparcia
zdrowia psychicznego osób studiujących i pracujących na UW

Fot. Adam Kaulbarsz

dr Magdalena Budziszewska (Wydział Psychologii UW)
magdalena.budziszewska@psych.uw.edu.pl

W ostatnich latach narastającym problemem i częstym przedmiotem rozmów osób studiujących stało się radzenie sobie z kryzysami psychicznymi i troska o zdrowie psychiczne, własne i bliskich osób. 

Uniwersytet musi zatem aktywnie i większym stopniu niż do tej pory ustosunkować się do zobowiązania, jakim jest wspieranie zdrowia psychicznego i dobrostanu osób studiujących.

Osoby w spektrum autyzmu i neuroróżnorodności

Osoby w spektrum szeroko rozumianej neuroróżnorodności stanowią bogatą i niejednorodną grupę, której obecność w środowisku Uniwersytetu jest coraz bardziej widoczna. Są one obecne w grupie osób studiujących, ale także wśród pracowniczek i pracowników naukowych i administracji, stanowiąc ważną część środowiska. Wspieranie tych osób także jest ważnym zadaniem Uniwersytetu, gdzie należy docenić podjęte w tej sprawie wysiłki, i stale rozbudowywać ten obszar, z uwzględnieniem zróżnicowanego charakteru tej grupy osób.   

Badania  pokazują, że wiele osób z tej grupy nie ujawnia na uczelniach swoich trudności, między innymi z obawy przed stygmatyzacją lub byciem posądzonym o ubieganie się o „przywileje.”

Sytuacja doktorantów i doktorantek

Badania prowadzone na całym świecie, pokazują, że osoby uczestniczące w studiach doktoranckich i planujące pracę w nauce, stanowią grupę wysokiego ryzyka trudności w obszarze zdrowia psychicznego, zwłaszcza lęku i depresji. Jest to częściowo związane z wysokimi wymaganiami i jednoczesną niepewnością życiową i finansową tego typu pracy.  

Chociaż niewiele można znaleźć danych dotyczących stanu zdrowia różnych grup osób na UW, to w dużym badaniu skoncentrowanym na równym traktowaniu ze względu na płeć,w którym wzięło w nim udział ponad 10 tys osób, doktoranci byli jedną z najbardziej obciążonych grup. W szczególności doktorantki często raportowały poczucie braku wsparcia i niepewność przyszłości zawodowej. 

Dobrostan osób pracujących na UW

Obciążenie dotyczy także kobiet pracujących w nauce - pracownice naukowe i dydaktyczne częściej niż inne grupy deklarowały przykładowo zmęczenie, choć nie dotyczy ono oczywiście ich wyłącznie. Jest to spójne z wynikami badań na świecie, w których widać, że w sytuacjach obiektywnych trudności i wyzwań kobiety często ponoszą tego najbardziej dojmujące konsekwencje.

Wynika z tego nie tylko konieczność stworzenia systemu wsparcia dla różnych grup, ale i takiego kształtowania warunków samej pracy uniwersyteckiej, jej organizacji i obciążeń, aby czynić Uniwersytet miejscem dbającym o dobrostan wszystkich grup społeczności Uniwersytetu. W procesie tym znaczenie ma także życzliwa atmosfera, ułatwianie procedur administracyjnych i dobre relacje międzyludzkie.