Økonomi
Økonomi
Trondheim kommune fikk et netto driftsresultat på 563 millioner kroner i 2019, eller 3,6 prosent av driftsinntektene. Høyere skatt og rammetilskudd og bedre avkastning på kraftfondet enn budsjettert, er hovedforklaringen på at resultatet ble bedre enn forventet.
Kommunen fikk et årsresultat på 97 millioner kroner i 2019. Dette har i blant annet sammenheng med at Trondheim kommune fikk høyere skatteinntekter enn budsjettert. Merskatteveksten i 2019 er en engangsinntekt som ikke vil kunne finansiere varige økninger i driftsutgiftene.
Avkastningen fra kommunenes kraftfond ble også høyere enn forventet, og dette settes av i bufferfondet til Trondheim kommunes kraftfond. Meravkastningen fra kraftfondet påvirker derfor kun netto driftsresultat, og ikke årsresultatet. Både pensjonskostnadene og lønnsoppgjøret ble lavere enn forventet, som også forklarer noe av årsresultatet.
Opprinnelig budsjett for investering var på 3 214 millioner kroner. Budsjettet er regulert i økonomirapportene gjennom året. Revidert budsjett er 3 240 millioner kroner og regnskapet viser at det ble investert i anleggsmidler for 3 073 millioner kroner. Det er 167 millioner kroner lavere enn revidert budsjett. En del av disse avvikene har sammenheng med tidsavvik, og utgiftene forventes dermed å komme i 2020 og 2021.
I del to i kapitlet presenteres økonomiske nøkkeltall hvor Trondheim kommune sammenlignes med ASSS-kommunene. I del tre foretas en vurdering av måloppnåelsen på vedtatte økonomiske mål. Videre i kapitlet blir det gjort en mer detaljert analyse av drifts-, investerings- og balanseregnskapet. I kapitlet beskrives i hovedsak Trondheim kommune som bykasse, det vil si at foretak og interkommunale selskap er holdt utenom. Unntaket er tabeller i del to hvor Trondheim kommune sammenlignes med ASSS-kommunene. Der bruker vi tall fra konsernregnskapet.