2020 School Terms

Term 1

3 Feb – 27 March

Term 2

15 April – 3 July

Term 3

20 July – 25 Sep

Term 4

12 Oct – 14 Dec

2020 BOT Meetings

June 15th

July No Meeting

August 17th

September 21st

October 19th

November 16th

December 7th

Enrolment dates for 5 year olds entering school in 2020 will be as follows:

Term 1 - 3rd Feb; Mid Term 9th March

Term 2 - not applicable because of date changes for Term 2

Term 3 - 20th July; Mid Term 24th August

Term 4 - 12th Oct; Mid Term 16th November

SENIOR ACADEMIC AWARDS 2019

Last Name - First name Academic Award Harmer, Te Aroha-Diane ENGLISH – Level 1Evans, Caleb ENGLISH – Level 2Ellis, Siadin ENGLISH – Level 3Parkinson, Oscar MATHS – Level 2Reweti-Clark, Airon PHYSICAL EDUCATION - Level 3Harmer, Te Aroha-Diane MATHS – Level 1Rameka, Kahuroa TRADE – Level 3Caldwell, Jacob NUMERACY AWARD – Level 1Evans, Caleb DIGITAL TECHNOLOGY-Level 2Reweti-Clark, Airon FORESTRY- Level 3Marshall, Ardyn PHYSICAL EDUCATION – Level 1Ellis, Siadin SOCIAL STUDIES – Level 3Harmer, Te Aroha-Diane DIGITAL TECHNOLOGY – Level 1Ellis, Siadin TOURISM – Level 3Harmer, Te Aroha-Diane ART – Level 1Beech, Waitapu HOSPITALITY – Level 3Tawhai, Stephanie TE REO – Level 1August, Tyson GEOGRAPHY – Level 2Marshall, Ardyn TRADES – Level 1Evans, Caleb TOURISM – Level 2Flight, Trilyn FORESTRY – Level 2Anderson, Brodie PHYSICAL EDUCATION – Level 2Dobbyn, Conor TRADE – Level 2Harmer, Te Aroha-Diane MEDIA STUDIES – level 1August, Tyson MEDIA STUDIES – Level 2Topp, Anahera GEOGRAPHY – Level 1Turanga, Jade SCIENCE – Level 1Parkinson, Oscar ONLINE LEARNING – Level 2Rangi, James HOSPITALITY – Level 1Harrison-Bryan, Erin HOSPITALITY – Level 2Parkinson, Oscar EXCELLENCE IN ACCOUNTING – level 2Caldwell, Jacob Trades Academy STUDENT - YEAR 11 AWARDDobbyn, Conor Trades Academy STUDENT – YEAR 12 AWARDSiddells, Kapi Trades Academy - PROGRESS AWARDCaldwell, Jacob WHAREROA STATION AWARDCaldwell, Jacob ACADEMIC AG TROPHY Y11 Todero, Manaia Service Academy - DIRECTOR'S TROPHYTodero, Manaia Service Academy - PENROSE TROPHY Todero, Manaia Service Academy - AUTOMOTIVE TROPHYTrethowen, Aaron Service Academy - DRILL TROPHY AWARD
Sports Awards Albert, Te Rina BASKETBALL - MOST IMPROVED PLAYERAlbert, Acacia BASKETBALL MOST DEDICATED PLAYERStewart, Jorja BASKETBALL-MOST VALUABLE PLAYERBeech, Heta SENIOR BASKETBALL MOST DEDICATEDRangi, James SENIOR BASKETBALL MOST VALUABLE PLAYER Siddells, Kapi MOST IMPROVED PLAYER – 1ST XV RUGBY Ratu, Damion MOST DEDICATED PLAYER – 1ST XV RUGBY Flight, Trilyn SPORTSMANSHIP – 1ST XV RUGBY Tauariki, Jessie BEST FORWARD – IST XV RUGBY Clausen-Slade, Hoani BEST BACK – 1ST XV RUGBY Rameka, Kahuroa MOST VALUABLE PLAYER – 1ST XV RUGBYMarshall, Ardyn ALANA MCKENZIE TROPHY SNOW SQUADRameka, Kahuroa CNI RUGBYNolan, Linda CNI NETBALL REPStewart, Jorja CNI NETBALL REPTariu, Chevana CNI NETBALL REPReweti-Clark, Airon CNI NETBALL REPRangi, James CNI BASKETBALLHarrison-Bryan, Erin CNI VOLLEYBALLNolan, Linda CNI VOLLEYBALLNolan, Linda NZ AREA SCHOOL REP NETBALLReweti-Clark, Airon NZ AREA SCHOOL REP NETBALLHarrison-Bryan, Erin NZ AREA SCHOOL REP VOLLEYBALL TEAMNolan, Linda NZ AREA SCHOOL REP VOLLEYBALL TEAMRangi, James NZ AREA SCHOOL BASKETBALL REP Drama Production Awards August, Tyson RECOGNITION FOR SUPPORT ROLEMacRitchie, Logan RECOGNITION FOR SUPPORT - TECHNICALRixon, Trenyce RECOGNITION FOR SUPPORT IN AN ACTING ROLEGoddard, Michael RECOGNITION LEAD ROLE - MALETopp, Anahera RECOGNITION LEAD ROLE - FEMALEHill, Darien BEST MALE in an ACTING ROLETrethowen, Aaron BEST SUPPORT MALE in an ACTING ROLEAnderson, Brodie BEST SUPPORT FEMALE in a TECHNICAL ROLE Kapa Haka Awards Martin, Tara KAPA HAKA - FEMALE Elite Awards Reweti-Clark, Airon DEMPSEY PREMIER SPORTS FEMALERameka, Kahuroa DEMPSEY PREMIER SPORTS MALEHarmer, Te Aroha-Diane ANDERTON TROPHY Y11 ACHIEVEMENTOscar Parkinson ANDERTON TROPHY Y`12 ACHIEVEMENTFlight, Trilyn GINA GEROS ENDEAVOUR AWARDAnderson, Brodie RENAE KENNETT AWARD FOR SENIOR LEADERSHIPTrethowen, Aaron CORFIELD TROPHY FOR TOP CITIZENSHIPEllis, Siadin WAIKATO GRADUATE - WOMEN CHARITABLE TRUSTReweti-Clark, Airon CRATERS OF THE MOON TRUST SCHOLARSHIPEllis, Siadin TUWHARETOA MAORI TRUSTBOARD AWARDRameka, Kahuroa PRIME MINISTERS AWARD FOR EXCELLENCE IN VOCATIONAL PATHWAYS

Airon Reweti-Clark

Proxime Accessit for 2019

Siadin Ellis

Dux for 2019

Red Cross Op Shop

A huge thank you to the ladies from the Red Cross Op Shop for your generous donation to assist students at our school. We appreciate the voluntary work you do in our community.

REAP Funding

Tongariro School appreciate funding that we will receive from REAP to assist with our wellbeing programme. This will enable us to bring in a facilitator to workshop with the wellbeing student team and to further develop our wellbeing web page

Rohilesh Singh

It was incredible having Rohilesh Singh in our school to workshop with students, staff and whānau. If you would like to purchase one of his books you can order through the school cost $35.00 including freight.