60 lat Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku

Mijają dni, miesiące, lata…

Trudno zapamiętać wszystkie twarze, imiona i nazwiska byłych pracowników i uczniów naszej Szkoły, jak również wydarzenia, w których uczestniczyliśmy.

Pozostawiliśmy w Szkole część życia, a wielu z nas jego najpiękniejsze lata: nauczyciele – wychowując i ucząc młodzież, pracownicy administracji i obsługi – stwarzając nam i uczniom godziwe warunki pracy, uczniowie – zdobywając wiedzę i umiejętności, często zawiązując przy tym długoletnie przyjaźnie.

Zawsze pełni entuzjazmu wierzyliśmy i nadal wierzymy w sens naszych działań. Mija sześćdziesiąt lat istnienia naszej Szkoły. Wielu, którzy tworzyli jej historię, odeszło na zawsze… Pamiętamy o nich i serdecznie wspominamy.


„Prze­szłość jest to dziś, tyl­ko co­kol­wiek da­lej...” (Cyprian Kamil Norwid)

W 1960 roku przy Zespole Szkół Zawodowych w Malborku utworzono Zasadniczą Szkołę Handlową, a 25 sierpnia 1961 roku Kuratorium Oświaty Okręgu Gdańskiego podjęło decyzję o utworzeniu Technikum Ekonomicznego. Od tego czasu siedzibą szkół ekonomicznych w Malborku został budynek przy ulicy Reymonta 24.

Pierwszym dyrektorem szkoły został Witold Hrynkiewicz. 28 sierpnia 1961 roku odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Pedagogicznej Technikum Ekonomicznego i Zasadniczej Szkoły Handlowej, a trzy dni później nastąpiło uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego w sali posiedzeń Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Malborku.

W ramach Technikum Ekonomicznego funkcjonowały kolejno:

- Zasadnicza Szkoła Handlowa o specjalnościach sprzedawca i maszynistka biurowa (swoją działalność zakończyła w 1972 roku);

- Technikum Ekonomiczne o specjalności ogólnoekonomicznej (istniało do roku 1971);

- Technikum Ekonomiczne dla Pracujących o specjalności handlowej (funkcjonowało w latach 1964–1975). Wtedy też powstała biblioteka szkolna;

- Liceum Ekonomiczne utworzone w roku 1967;

- Liceum Zawodowe o specjalności sprzedawca-magazynier utworzone w roku 1972;

- Wydział Zaoczny Liceum Ekonomicznego o specjalności ogólnoekonomicznej otwarty w roku 1976.

W 1963 roku istniejące wówczas Technikum Ekonomiczne otrzymało sztandar, jednak nadal nie miało swojego patrona. W 1967 roku Rada Pedagogiczna podjęła decyzję, aby patronem szkoły został Oskar Lange. Wniosek ten jednak nie został zaakceptowany przez Kuratorium Oświaty, ponieważ istniała już szkoła mająca tego patrona.

W 1968 roku złożono propozycję nadania szkole imienia Jurija Gagarina. Wniosek ten został zaakceptowany przez Radę Pedagogiczną. 6 kwietnia 1968 roku minister wydał zarządzenie, na mocy którego szkole nadano proponowane imię.

W związku z trudną sytuacją lokalową szkoły od 1968 roku przygotowywany był projekt rozbudowy budynku. Zamysł ten został zrealizowany w roku szkolnym 1969/1970 i - dzięki zaangażowaniu rodziców, uczniów i nauczycieli - remont trwał niecałe 11 miesięcy. W ten sposób 1 września 1970 roku szkoła przeszła na gabinetowy system nauczania we własnym wyremontowanym budynku.

W roku szkolnym 1971/1972 zespół pedagogów wspólnie z młodzieżą rozpoczął prace nad perspektywicznym planem dydaktyczno-wychowawczym.

Efektem tych prac był program działalności szkoły, potocznie nazwany „cztery kroki po ziemi”, gdzie każda z czterech klas to jeden krok życiowy naprzód. Program ten zakładał, że człowiek, którego chciano wychować, powinien czuć się gospodarzem swojego życia, odznaczać się rozległymi horyzontami, dostrzegać i aprobować zadania, jakie stoją przed społeczeństwem, i traktować je jako własne, osobiste cele.

W klasie pierwszej uczeń poznawał miasto i jego okolice. Służyły temu lekcje wychowania obywatelskiego, wycieczki po mieście i w najbliższe rejony (w ramach pracy klubu turystycznego), spotkania z ciekawymi ludźmi oraz zwiady prowadzone przez drużyny harcerskie. Podsumowaniem tych aktywności był biwak pod namiotami pod koniec roku szkolnego.

Klasy drugie poznawały Polskę północną. Formy działań były takie jak w klasie pierwszej, a na zakończenie roku szkolnego uczniowie jechali na wycieczkę po Polsce północnej.

Uczniowie trzecich klas poznawali już cały kraj, a zwieńczeniem tego była wycieczka do wybranego zakątka Polski.

W klasach czwartych przedmiotem zainteresowania był świat i – jeśli możliwości na to pozwalały – celem wycieczki klasowej były kraje zagraniczne.

W 1972 roku w Liceum Ekonomicznym utworzony został szczep ZHP „Kosmos”. Rozpoczął też swoją działalność Uniwersytet dla Rodziców. Mógł się on poszczycić bogatym dorobkiem w zakresie pedagogizacji rodziców. Między innymi zapraszano na wykłady ciekawych ludzi reprezentujących różne dziedziny życia.

W uznaniu za wzorową działalność i duże osiągnięcia w 1975 roku Uniwersytet został przemianowany na Studium Pedagogiczne Towarzystwa Wiedzy Powszechnej.

We wrześniu 1975 roku dotychczasowy dyrektor Witold Hrynkiewicz opuścił szkołę, przechodząc na stanowisko Kuratora Oświaty i Wychowania w Elblągu. Jego miejsce zajął mgr Adam Szymankiewicz.

Zgodnie z założeniami programu szkoły całe grono pedagogiczne pracowało nad tym, aby w szkole i poza nią stworzyć rzeczywisty obszar działania młodzieży oraz związać ją jak najbardziej ze środowiskiem. W tym celu szkoła zawarła porozumienie o współpracy z cukrownią.

Młodzież zobowiązała się w ramach czynów społecznych przygotować do produkcji ok. 50 tysięcy sztuk worków jutowych z wkładkami foliowymi. W zamian za tę pracę dyrekcja cukrowni nieodpłatnie udostępniła uczniom autokar na 15 dni oraz wypożyczała im zakładowy sprzęt turystyczny.

Szkołę i miasto otaczały liczne gospodarstwa PGR, w których w okresie nasilenia prac polowych przydawało się wsparcie. Każdego roku jesienią ruszano do PGR-ów, aby wziąć udział w akcji wykopkowej, jak również w zbiorze śliwek.

Do tradycji szkoły należały kontakty z Muzeum Zamkowym w Malborku. Członkowie Klubu Przyjaciół Zamku uczestniczyli w zajęciach pod nadzorem pracowników naukowych Muzeum. Uczyli się, zgłębiali historię zabytku, brali udział w konkursach, a nawet wykonywali pewne prace, takie jak porządkowanie starych dokumentów czy robienie notatek, pomagając w ten sposób pracownikom muzeum.

W latach 1984–1987 funkcję dyrektora pełniła pani Ewa Dąbrowska. W tym czasie szkoła funkcjonowała w ramach Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Od 1987 roku dyrektorem Szkoły został mgr Jan Stawicki.

Po utworzeniu w 1990 roku klasy liceum ogólnokształcącego ZSE przekształcono w Zespół Szkół. Dwa lata później powołano Liceum Handlowe oraz Policealne Studium Zawodowe. Od roku 2000, zgodnie ze wskazaniami wynikającymi z reformy edukacji, utworzono nowy profil kształcenia: Liceum Techniczne.

Zmiany w kierunkach kształcenia spowodowały zmianę w nazwie szkoły i dezaktualizację zapisów na szkolnym sztandarze. Dlatego w 1998 roku rodzice uczniów Zespołu Szkół ufundowali placówce nowy sztandar.

W 2001 roku dyrektor Jan Stawicki podpisał umowę z dyrektorem Berufsbildenden – Schulen – Zeven z Niemiec. W ten sposób zawiązała się współpraca między szkołami.

2005 rok przyniósł wiele zmian. Zmieniono nazwę na do dziś istniejący Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3, po 44 latach funkcjonowania siedzibę szkoły przeniesiono do budynku przy Alei Wojska Polskiego 502, a do grona pracowników dołączyli koleżanki i koledzy z Zespołu Szkół Zawodowych w Malborku.

Wraz z przeniesieniem do nowego budynku Szkoła zaczęła szybko zmieniać swoje oblicze, zarówno pod względem infrastruktury, jak i działań dydaktyczno-wychowawczych. Otwarcie sali obsługi konsumenta, sali multimedialnej, kompleksu sportowo- rekreacyjnego ORLIK wraz z salą konferencyjną i pomieszczeniami do nauki gastronomii, nowocześnie wyposażone pracownie komputerowe, pracownie do nauki poszczególnych zawodów, sprzęt multimedialny, nowoczesna pracownia językowa, dobrze wyposażona biblioteka i sala gimnastyczna – wszystkie te zmiany bardzo ułatwiły i uatrakcyjniły pracę z uczniami i umożliwiły zdobywanie przez nich nowych umiejętności.

Dzięki zaangażowaniu pracowników i dyrekcji Szkoła otworzyła się na wyzwania, które postawiła przed nią szybko zmieniająca się rzeczywistość.

Powstały nowe profile kształcenia, które przyciągają uczniów nawet z odległych od Malborka miejscowości. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się kierunki związane z informatyką, programowaniem, hotelarstwem, gastronomią, logistyką czy ekonomią. Odpowiadają one na aktualne potrzeby rynku pracy.

W ciągu ostatnich lat Szkoła otworzyła się również na świat. Dzięki wygranym projektom finansowanym przez Unię Europejską od 2013 roku uczniowie odbywają praktyki nie tylko w kraju, ale również za granicą: w Portugalii, Wielkiej Brytanii, we Włoszech. To dla nich okazja nie tylko do nauki zawodu w nowych warunkach, ale też możliwość zdobycia nowych doświadczeń, poznania innej kultury i ludzi, zobaczenia ciekawych miejsc oraz kontaktu z żywym językiem obcym. Dzięki wygranemu po raz kolejny w bieżącym roku szkolnym projektowi Erasmus+ 2021, jeśli pandemia pozwoli, uczniowie znowu ruszą w świat.

W roku 2017 szkoła przystąpiła do programu Szkoła - Ambasador Parlamentu Europejskiego (EPAS), w ramach którego uczniowie działają jako Młodsi i Starsi Ambasadorzy , rozpowszechniając wiedzę o Unii Europejskiej i ważnych dla niej wartościach.

W ostatnich latach podjęto też wiele przedsięwzięć umożliwiających uczniom rozwój zainteresowań i wrażliwości na potrzeby innych. Celom tym służą m.in. wyjazdy na spektakle i koncerty w ramach programu Elity Teatralnej, wycieczki przedmiotowe, spotkania z ciekawymi ludźmi, włączanie się w ogólnopolskie akcje rocznicowe, przygotowywanie i udział w imprezach szkolnych, cyklicznie organizowana przez uczniów i nauczycieli Wigilia dla Potrzebujących, zbiórki zabawek dla Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, aukcje ciast i loterie fantowe na cele charytatywne, zbiórki żywności dla Malborskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt Reks, wykonywanie kartek świątecznych dla pensjonariuszy Malborskiego Domu Opieki Społecznej i wiele innych. Działania te dotyczą często najbliższego uczniom środowiska, miasta lub powiatu.

Od kilku lat niegasnącym zainteresowaniem uczniów cieszą się Noce komputerowe w Szkole, w czasie których organizowane są rozgrywki w CS:GO, karaoke, escape room, symulacje w wirtualnej rzeczywistości i wiele innych atrakcji. Zabawa połączona jest ze szkoleniami profilaktycznymi, np. na temat cyberbezpieczeństwa oraz z udziałem uczestników w maratonach pisania listów w ramach akcji Amnesty International.

Podejmowane inicjatywy często są możliwe dzięki współpracy z Radą Rodziców, która wspomaga je finansowo i umożliwia zakup nagród dla wyróżniających się uczniów.

Mimo swoich 60 lat nasza Szkoła - Jubilatka wciąż tętni życiem i ma mnóstwo energii. Źródłem tej siły są lata doświadczeń oraz ludzie, którzy tworzą jej historię i teraźniejszość, poświęcając swój czas, zdolności, pomysły i zapał. I chociaż ostatni okres nie był dla niej łaskawy, nie wybiera się ona na emeryturę, lecz śmiało spogląda w przyszłość, pamiętając, że…

„Przeszłość nie wraca, jak żywe zjawisko,

W dawnej postaci, jednak nie umiera:

Odmienia tylko miejsce, czas, nazwisko,

I świeże kształty dla siebie przybiera.”

Adam Asnyk


Nadanie imienia Liceum Ekonomicznemu - 1968 r.

Sport

Rok szkolny 1973/1974

Rok szkolny 1974/1975

Rok szkolny 1975/1976

Rok szkolny 1976/1977

Rok szkolny 1978/1979

Kronika Sztafety Olimpijskiej 1980 r.

Rok szkolny 1981/1982

Rok szkolny 1983/1984

Rok szkolny 1988/1989

Rok szkolny 1993/1994

Rok szkolny 1995/1996

Rok szkolny 1996/1997

Rok szkolny 1997/1998

Rok szkolny 1998/1999

Rok szkolny 1999/2000

Rok szkolny 2000/2001

Rok szkolny 2001/2002

Rok szkolny 2002/2003

Rok szkolny 2003/2004

Rok szkolny 2004/2005

W sobotę, 25 września nasza szkoła rozpoczęła obchody 60-lecia szkoły, które będą miały swoją kontynuację przez najbliższe miesiące. Wkraczamy w tę dojrzałość z radością, o czym świadczy atmosfera festynu, który odbył się z tej okazji.


Bawiliśmy się uczestnicząc w konkurencjach sportowych, rywalizując i mierząc swoje siły w takich konkurencjach jak triathlon, dmuchany tor przeszkód czy niecodzienne rozgrywki w piłkę nożną. Wszystkie klasy mogły również zaprezentować profilowe stroje na pokazie mody. Uczniowie i ich rodzice mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat szkoły w quizie SMS-owym. Niewątpliwą atrakcją była także wystawa zdjęć, na której można było obejrzeć jak zmieniała się nasza szkoła na przestrzeni lat. Nasi niezawodni i kreatywni nauczyciele przygotowali ponadto szereg atrakcji w postaci loterii fantowej, konkursów, prezentacji i innych różnorodnych form angażujących gości odwiedzających teren festynu oraz budynek szkoły. W poszczególnych punktach z atrakcjami uczniowie mogli zdobywać Jubilaty – specjalną walutę okolicznościową, a klasy, które zebrały ich najwięcej zostały hojnie nagrodzone.

Zgubione podczas rozgrywek sportowych, rozrywkowych i intelektualnych kalorie z nadwyżką można było uzupełnić miasteczku gastronomicznym. Stoły aż uginały się od przepysznych poczęstunków przygotowanych przez nauczycieli, rodziców i uczniów, a także dostarczonych przez zaprzyjaźnionych ze szkołą restauratorów.

Całości urodzinowych obchodów przyświecał ważny cel. Wszystkie zebrane na loterii fantowej i w miasteczku gastronomicznym pieniądze zostaną przekazane Fundacji TVN na budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży.

Mimo pesymistycznych zapowiedzi pogodowych zaświeciło nam słońce – i niech to będzie dobra wróżba na kolejne 60 lat

Zapraszamy do galerii wydarzenia

Życzenia Marszałka województwa pomorskiego z okazji 60-lecia ZSP3

7 października podczas powiatowych obchodów Dnia Edukacji Narodowej zostały przekazane życzenia Marszałka Województwa Pomorskiego z okazji 60-lecia ZSP3. Życzenia złożył Pan Adam Krawiec, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim. Dyrektor ZSP 3 Pan Jan Stawicki za dotychczasowe osiągnięcia został uhonorowany nagrodą Gryfa Pomorskiego

Echa 60-lecia

„Co jest najważniejsze?…”, czyli „Spotkanie pokoleń” w malborskim Technikum nr 3

W pierwszy listopadowy piątek w sali konferencyjnej Technikum nr 3 w Malborku miała miejsce wyjątkowa uroczystość – „SPOTKANIE POKOLEŃ”. Okazją do tego wydarzenia był przypadający na rok 2021 jubileusz 60-lecia szkoły. Jednak sytuacja związana z pandemią skłoniła organizatorów do przesunięcia terminu spotkania na rok 2022.

Zebranych powitał wieloletni dyrektor szkoły, Jan Stawicki, który podkreślił, że tradycją placówki jest, aby na obchody okrągłych rocznic jej powstania zapraszać dawnych absolwentów, tych, których dzieci lub wnukowie obecnie kształcą się w Technikum nr 3.

Z zaproszenia na jubileuszowe spotkanie skorzystali także: wicestarosta Powiatu Malborskiego, Waldemar Lamkowski, dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Malborku, Aneta Kwiatkowska a także byłe wicedyrektorki dawnego ”Ekonomika”: Maryla Stawicka i Teresa Kulecka.

Upływ miesięcy, lat, kolejnych dekad istnienia szkoły skłonił do refleksji nad przemijaniem. Stąd nieprzypadkowy wybór czasu spotkania, listopad bowiem, to odpowiedni moment na chwilę zadumy i wspomnień. Wydarzeniu przyświecało motto: “Co jest najważniejsze ? – w poszukiwaniu wartości i autorytetów…”. Niewątpliwie jedną z najcenniejszych wartości jest pomoc niesiona innym, toteż dyrektor Jan Stawicki, korzystając z okoliczności, odczytał podziękowanie, kierowane do całej społeczności Technikum nr 3 przez panią Prezes Fundacji TVN – Katarzynę Kolendę – Zaleską. Słowa podziękowań dotyczyły darowizny, przekazanej przez szkołę na rzecz budowy pierwszego w Polsce Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży w Warszawie.

Bohaterami wieczornej gawędy, bo taki charakter miało spotkanie, byli głównie uczniowie, którzy zgłosili chęć opowiedzenia o swoich pasjach, wartościach i autorytetach: Mariusz Waleryś z klasy 4L, Kacper Drzewiński 4L, Klaudia Janicka 3L, Damian Nowicki 3AH, Magdalena Riebant 3G, Dawid Dragon 3Li, Filip Baran 4Lp, Tymoteusz Majcher 4iP, Tymoteusz Fabiański 4Ips i Jan Rażewski 4Gtu. O swojej pasji śpiewania opowiedziała także nauczycielka języka angielskiego, pani Jagoda Gmyrek. W wykonaniu pani Jagody a także: Dawida Dragona 3Li, Amelii Jarockiej 2GH i Magdaleny Wolak 2GH zebrani usłyszeli kilka niezwykłych piosenek. Natomiast Anna Maślanka 2AT poprzedziła wszystkie wystąpienia młodzieży wierszem “Oblicza szczęścia” Marii Urban.

Do grona występujących dołączył również Paweł Baran, uczeń zaprzyjaźnionej szkoły – II LO w Malborku, prywatnie syn nauczycielki Technikum nr 3, pani Doroty Baran. W jego brawurowym wykonaniu zgromadzeni usłyszeli utwory: „Mirabelka”, „Toccata” oraz „Flick Flack”. Oprawę plastyczną dla treści słowno – muzycznych przygotowały panie: Anna Bartczak, Ewa Andruszko , Agnieszka Runewicz – Burczyk, Małgorzata Pilipiec i Danuta Chojnacka. Ważnym elementem scenografii było drzewo, symbol wartości, które łączą pokolenia. Gdy część oficjalna dobiegła końca, nadszedł czas na wyrażane spontanicznie refleksje i wspomnienia. Głos kolejno zabrali: Pani Karolina Torbicz ( wcześniej Mózgowska ) – mama obecnego ucznia, Franciszka; Pan Kasper Tylicki – były uczeń; Pani Krystyna Deresz ( niegdyś Kozłowska ) – matka obecnej również na spotkaniu absolwentki, Pani Marty Dawidziak i jednocześnie babcia uczennicy, Michaliny Dawidziak. Pani Krystyna Deresz wspominała między innymi, że kiedyś była członkiem Komitetu Rodzicielskiego, który udzielił głosu poparcia ówczesnemu kandydatowi na stanowisko dyrektora “Ekonomika”, Janowi Stawickiemu.

Spotkanie miało charakter kawiarniany. Gospodarze podjęli gości poczęstunkiem. Uczniowie gastronomicznej klasy 3G: Marta Ostrowska, Kacper Janiak, Weronika Gałązka i Oliwia Gajewska pod czujnym okiem wychowawczyni, pani Eweliny Kępińskiej – Lipińskiej częstowali zebranych kawą, herbatą i ciastem. Do przygotowań spotkania włączyli się także pracownicy szkoły: Maria Szymańska, Dariusz Mitkowski, Czesława Kamińska i Zdzisław Siemieniuk.

Za oprawę multimedialną i obsługę techniczną uroczystości odpowiadali niezastąpieni uczniowie informatycznej klasy 4K: Miłosz Pytliński, Damian Jelinek i Kajetan Mąder.

Nad scenariuszem i przebiegiem spotkania czuwały polonistki: Katarzyna Kruszewska i Izabela Trofimowicz- Paziak.

Dlaczego okrągłe rocznice należy świętować? Odpowiedź wydaje się oczywista w kontekście zadań realizowanych przez placówkę edukacyjną, jaką jest szkoła. To umacnia więzi, daje poczucie wspólnoty, nie pozwala zapomnieć o minionych wydarzeniach i – co najważniejsze – ludziach, którzy pracowali na teraźniejszość. Nadrzędnym celem przyświecającym obchodom jubileuszy jest więc pielęgnowanie szeroko pojętych wartości, czego dowodem było „Spotkanie pokoleń” zorganizowane w Technikum nr 3 w Malborku.

Film ze Spotkania Pokoleń 04.11.2022 r.