Medicinos ir sveikatos naujienos

ChatGPT gerai atsako į genetinių tyrimų klausimus

Remiantis tyrimo, pristatyto Ginekologinės onkologijos draugijos kasmetiniame moterų vėžio susitikime, kuris vyko kovo 16-18 d. San Diege, rezultatais, ChatGPT tiksliai atsako į klausimus apie genetinius sindromus, genetinius tyrimus ir konsultavimą.


Dr. Jharna M. Patel iš Niujorko universiteto "Langone Health" Niujorke su kolegomis ištyrė, kaip tiksliai "ChatGPT V3.4" atsako į dažniausiai užduodamus klausimus, susijusius su genetiniais tyrimais ir konsultavimu dėl ginekologinio vėžio. Analizuoti atsakymai į 40 klausimų.


Tyrėjai nustatė, kad "ChatGPT" pateikė teisingus ir išsamius atsakymus į 33 iš 40 klausimų (82,5 proc.), teisingus, bet neišsamius atsakymus į šešis klausimus (15 proc.), iš dalies neteisingus atsakymus į vieną klausimą (2,5 proc.) ir visiškai neteisingus atsakymus į nė vieną klausimą. Daugiausia teisingų ir išsamių atsakymų buvo atsakymuose, susijusiuose su genetiniu konsultavimu (20 iš 20 klausimų). Į klausimus, susijusius su BRCA1/2 genų tyrimu ir Linčo sindromu, ChatGPT pateikė teisingus ir išsamius atsakymus atitinkamai į 88,2 ir 66,6 proc. klausimų. Vienodai gerai "ChatGPT" pateikė išsamius ir išsamius atsakymus į faktais pagrįstus klausimus (19 iš 23; 82,6 proc.) ir konsultavimo klausimus (14 iš 17; 82,3 proc.).


"Mūsų duomenys rodo, kad ši priemonė gali padėti atsakyti į dažniausiai pacientams kylančius klausimus, sumažinti nerimą ir užtikrinti jų informuotumą", - teigė J. Patelis. "Reikia daugiau ginekologų onkologų pateiktų duomenų, kad ši priemonė galėtų padėti šviesti pacientus apie jų vėžį, ir tik kaip pagalbininkė žmonėms, teikiantiems paslaugas."


Amerikos dermatologijos akademija, kovo 8-12 d.

Kovo 8-12 d. San Diege vyko kasmetinis Amerikos dermatologijos akademijos susitikimas, kuriame dalyvavo gydytojai, akademikai, gretutinių profesijų atstovai ir kiti dermatologija besidomintys asmenys iš viso pasaulio. Konferencijoje buvo aptarti naujausi dermatologinių ligų diagnostikos ir gydymo pasiekimai.


Viename iš pranešimų gydytoja Rebeka Hartman (Rebecca Hartman) iš Brighamo ir moterų ligoninės Bostone pažymėjo, kad veteranai ir aktyviosios tarnybos kariai turi padidintą melanomos išsivystymo ir mirtingumo riziką.


Pasak Hartman, su karine tarnyba yra susiję keli svarbūs veiksniai, įskaitant ultravioletinę spinduliuotę, jonizuojančiąją spinduliuotę ir chemines medžiagas, pavyzdžiui, herbicidus. Be to, karinių oro pajėgų nariams kyla dar didesnė rizika susirgti melanoma. Tai susiję su ilgalaikiu radiacijos poveikiu dėl skraidymo dideliame aukštyje.


"Dermatologai ir sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai, prižiūrintys veteranus, turėtų žinoti, kad jie susiduria su didesne melanomos išsivystymo ir pažengusios melanomos išsivystymo rizika, ir apsvarstyti galimybę pasiteirauti jų apie melanomos rizikos veiksnius ir odos vėžio istoriją bei patarti, kaip apsisaugoti nuo saulės", - sakė Hartmanas. "Nors šiuo metu JAV prevencinių paslaugų darbo grupė dėl nepakankamų įrodymų nepateikė rekomendacijų dėl odos vėžio atrankinės patikros, kadangi veteranų populiacijos rizika yra ypač didelė, dermatologai ir kiti sveikatos priežiūros paslaugų teikėjai, atsižvelgdami į melanomos ir išplitusios melanomos išsivystymo rizikos veiksnius, gali norėti apsvarstyti galimybę atlikti šios populiacijos viso kūno odos tyrimus."
Kitame pranešime daktaras Johnas Zampella iš Niujorko universiteto Medicinos mokyklos Niujorke kalbėjo apie naujus gydymo būdus lesbietėms, gėjams, biseksualams, transseksualams, queer arba abejojantiems (LGBTQ+) asmenims, įskaitant vaistus ŽIV ir kitų lytiškai plintančių infekcijų (LPI) profilaktikai, taip pat aknės ir plaukų augimo ir (arba) šalinimo priemones.


A. Zampella aptarė naują vaistą, kuris apsaugo nuo ŽIV perdavimo iki dviejų mėnesių. Be to, jis pažymėjo, kad JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras pateikė atnaujintas doksiciklino, kuris gali būti vartojamas bakterinių lytiškai plintančių infekcijų, įskaitant sifilį, chlamidijas ir gonorėją, profilaktikai, vartojimo gaires. Doksicikliną taip pat galima vartoti po galimo STI poveikio. Be to, Zampella aptarė, kaip grybelinės infekcijos, įskaitant juostinę pūslelinę, vis dažniau plinta tarp LGBTQ+ asmenų, todėl pacientai ir gydytojai turi būti labiau informuoti. Be to, tarp kai kurių LGBTQ+ asmenų dėl pakaitinės hormonų terapijos vartojimo labai paplitę spuogai, o tarp transseksualų ir skirtingų lyčių pacientų dažnai pasitaiko plaukų šalinimo ar augimo problemų.


"LGBTQ+ asmenų rizika susirgti lytiškai plintančiomis ligomis yra didesnė nei plačiosios visuomenės, todėl pacientams svarbu žinoti, kad yra naujų gydymo būdų, galinčių pagerinti jų sveikatą ir gyvenimo kokybę", - pareiškime sakė Zampella. "Dermatologai yra daugelio lytiškai plintančių infekcijų, tokių kaip sifilis, ŽPV (žmogaus papilomos virusas) ir herpesas, kurių simptomai dažnai būna susiję su oda, diagnozavimo ir gydymo ekspertai."
Dr. Brandonas Adleris (Brandon Adler) iš Pietų Kalifornijos universiteto Kecko medicinos mokyklos Los Andžele aptarė, kaip maisto produktai, vaistai ir odos priežiūros priemonės gali sukelti odos reakcijas, įskaitant niežulį, paraudimą, pūslių susidarymą ar deginimą.


Adleris aptarė, kaip net vaisių ir daržovių tvarkymas gali sukelti odos reakcijas, taip pat jautrumą saulei. Be to, odos reakcijas, įskaitant jautrumą šviesai, gali sukelti ir vietinio poveikio, ir geriamieji vaistai. Adleris pažymėjo, kad jautrumas saulei pasireiškia ne tik vyresnio amžiaus pacientams, turintiems šviesesnį odos tipą, bet ir jaunesniems pacientams, turintiems tamsesnį odos atspalvį. Adler pažymėjo, kad asmenys, būdami saulėje, turėtų naudoti apsaugos nuo saulės priemones, įskaitant plataus spektro, vandeniui atsparų apsauginį kremą nuo saulės su 30 SPF ar didesniu filtru, taip pat turėtų dėvėti nuo saulės apsaugančius priedus, įskaitant kepures ir akinius nuo saulės.


"Nors fotokontaktiniam dermatitui gydyti dažnai skiriami priešuždegiminiai vaistai, pagrindinis gydymo būdas - nustatyti dirgiklį ar alergeną ir jo vengti", - teigė Adleris. "Daugeliu atvejų tai yra grįžtamosios reakcijos, todėl jei pacientas nustos naudoti reakciją sukeliančią medžiagą, jam nustos pasireikšti simptomai ir nereikės nuolatinio gydymo."
AAD: 68 savaites stebimas nuolatinis deuruksolitinibo poveikio alopecijai gerėjimas


Kovo 8-12 d. San Diege vykusiame kasmetiniame Amerikos dermatologijos akademijos susitikime pristatyto tyrimo duomenimis, suaugusiesiems, sergantiems alopecija areata, vartojant deuruksolitinibą, 68 savaites stebimas nuolatinis pagerėjimas.
AAD: Lebrikizumabo veiksmingumas sergantiesiems atopiniu dermatitu


Kovo 8-12 d. San Diege vykusiame kasmetiniame Amerikos dermatologijos akademijos susitikime pristatyto tyrimo duomenimis, Lebrikizumabas pagerina odos išvalymą ir sumažina niežulį spalvota oda sergantiems pacientams, sergantiems vidutinio sunkumo ir sunkiu atopiniu dermatitu.
AAD: Plaukų ataugimas toliau gerėja 76 savaites vartojant baricitinibą nuo sunkios alopecijos


Kovo 8-12 d. San Diege vykusiame kasmetiniame Amerikos dermatologijos akademijos susitikime pristatyto tyrimo duomenimis, tęstinis pacientų, sergančių sunkia alopecija areata, gydymas baricitinibu gerina plaukų ataugimo rezultatus 76 stebėjimo savaites.
AAD: Suaugusiųjų apsilankymų aknės klinikoje padaugėja veikiant su gaisrais susijusiai oro taršai


Kovo 8-12 d. San Diege vykusiame kasmetiniame Amerikos dermatologijos akademijos susitikime pristatytame tyrime teigiama, kad trumpalaikis su gaisrais susijusios oro taršos poveikis susijęs su dažnesniais suaugusiųjų apsilankymais klinikoje dėl acne vulgaris.
AAD: Bimekizumabo atsakas į vidutinio sunkumo ir sunkią psoriazę išlieka ketverius metus


Kovo 8-12 d. San Diege vykusiame kasmetiniame Amerikos dermatologijos akademijos susitikime pristatytų tyrimų duomenimis, pacientai, sergantys psoriaze ir gydomi bimekizumabu, greitai pasiekia didelį klinikinį ir su sveikata susijusį gyvenimo kokybės atsaką, kuris išlieka ketverius metus.
AAD: atkreiptas dėmesys į susirūpinimą dėl dirbtinio intelekto dermatologinių programėlių naudojimo


Kovo 7 d. žurnale "JAMA Dermatology" paskelbto tyrimo, kuris buvo paskelbtas kovo 8-12 d. San Diege vykusio Amerikos dermatologijos akademijos metinio susitikimo metu, rezultatai rodo, kad šiuo metu egzistuojančios dirbtinio intelekto dermatologinės mobiliosios programėlės (programėlės) kelia susirūpinimą.

Be ląstelių laisvos DNR testas turi 83,1 proc. jautrumą nustatant storosios žarnos vėžį.

Kovo 14 d. žurnalo "New England Journal of Medicine" numeryje paskelbtame tyrime teigiama, kad laisvosios ląstelių DNR (cfDNA) kraujo tyrimo jautrumas nustatant storosios žarnos vėžį yra 83,1 proc., o specifiškumas - 89,6 proc.


Dr. Daniel C. Chung iš Masačusetso ligoninės ir Harvardo medicinos mokyklos Bostone su kolegomis ištyrė cfDNA kraujo tyrimo charakteristikas populiacijoje, turinčioje teisę atlikti storosios žarnos vėžio atrankinę patikrą. Pagrindiniai rezultatai buvo kolorektalinio vėžio jautrumas ir specifiškumas išplitusiai neoplazijai, palyginti su atrankine kolonoskopija.


Klinikinio patvirtinimo grupę sudarė 10 258 asmenys; 7 861 asmuo buvo tinkamas vertinti. Tyrėjai nustatė, kad 83,1 proc. ir 16,9 proc. dalyvių, kuriems kolonoskopijos metu nustatytas storosios žarnos vėžys, cfDNA testas buvo teigiamas ir neigiamas, taigi jautrumas storosios žarnos vėžiui nustatyti buvo 83,1 proc. I, II ar III stadijos storosios žarnos vėžio ir išplitusių ikivėžinių pakitimų jautrumas buvo atitinkamai 87,5 ir 13,2 proc. Apskritai 89,6 proc. dalyvių, kuriems kolonoskopijos metu nebuvo nustatyta jokių pažengusių kolorektalinių navikų, cfDNA kraujo tyrimas buvo neigiamas, o 10,4 proc. dalyvių tyrimas buvo teigiamas, taigi specifiškumas nustatant bet kokius pažengusius navikus buvo 89,6 proc. Neigiamos kolonoskopijos specifiškumas buvo 89,9 proc.


"Reikėtų įvertinti, kaip dalyviai laikosi šio cfDNA kraujo pagrindu atliekamo tyrimo įvairiose klinikinėse aplinkose, ir tai yra aktyviai tiriama sritis, ypač atsižvelgiant į tai, kad dalyvių laikymuisi turi įtakos daugelis veiksnių, nesusijusių su testo prieinamumu", - rašo autoriai.


Tyrimą finansavo "Guardant Health".

Daugiatikslis išmatų DNR testas yra jautresnis CRC nei FIT

Kovo 14 d. žurnalo "New England Journal of Medicine" numeryje paskelbto tyrimo duomenimis, naujos kartos daugiatikslis išmatų DNR testas yra jautresnis storosios žarnos vėžiui ir išplitusiems ikivėžiniams pakitimams nustatyti nei išmatų imunocheminis testas (FIT).


Dr. Thomas F. Imperiale iš Indianos universiteto Medicinos mokyklos Indianapolyje su kolegomis atliko prospektyvinį tyrimą, kurio tikslas buvo ištirti naujos kartos daugiatikslį išmatų DNR testą besimptomiams 40 metų ir vyresniems suaugusiesiems, kuriems buvo atliekama atrankinė kolonoskopija. Kaip pirminiai rezultatai buvo tiriamas testo jautrumas storosios žarnos vėžiui nustatyti ir specifiškumas išplitusiai neoplazijai nustatyti.


Iš 20 176 dalyvių 98; 2 144; 6 973 ir 10 961 dalyviui atitinkamai buvo nustatytas storosios žarnos vėžys, išplitę ikivėžiniai pakitimai, neišplitusios adenomos ir nepiktybiniai radiniai arba neigiamas kolonoskopijos rezultatas. Tyrėjai nustatė, kad naujos kartos testo jautrumas storosios žarnos vėžiui nustatyti buvo 93,9 proc., o specifiškumas pažengusiai neoplazijai - 90,6 proc.; jautrumas pažengusiems ikivėžiniams pakitimams nustatyti buvo 43,4 proc., o specifiškumas - 92,7 proc. Naudojant FIT, jautrumas storosios žarnos vėžiui ir išplitusiems ikivėžiniams pakitimams buvo atitinkamai 67,3 ir 23,3 proc., o specifiškumas - 94,8 ir 95,7 proc. atitinkamai išplitusiai neoplazijai ir nepiktybiniams radiniams arba neigiamai kolonoskopijai. Naujos kartos testo jautrumas storosios žarnos vėžiui ir išplitusiems ikivėžiniams pakitimams buvo didesnis nei FIT, tačiau specifiškumas išplitusiai neoplazijai buvo mažesnis.


"Ši nauja testo versija buvo jautresnė nei komercinis FIT visiems atrankinei patikrai svarbiems pakitimams, tačiau FIT turėjo didesnį specifiškumą", - rašo autoriai.


Tyrimą finansavo bendrovė "Exact Sciences".

Mirtingumo nuo storosios žarnos vėžio mažinimas atliekant išmatų okultinio kraujo tyrimus

Remiantis vasario 27 d. internete paskelbtu tyrimu "JAMA Network Open", įprastinė atrankinė patikra naudojant išmatų slapto kraujo tyrimą (FOBT) yra susijusi su mažesniu mirtingumu nuo storosios žarnos vėžio (KRV).


Dr. Johannesas Blomas iš Karolinska instituto Stokholme su kolegomis vertino mirtingumą nuo vėžio, susijusį su ankstyvuoju, vėlyvuoju ar vėlyvuoju nekvietimu atlikti įprastinę CRC patikrą naudojant FOBT. Analizėje dalyvavo 203 670 asmenų, pakviestų anksti, ir 175 778 asmenys, pakviesti vėlai arba visai nepakviesti (kontrolinė grupė).


Tyrėjai nustatė, kad vidutinis dalyvavimo atrankinėje patikroje rodiklis buvo 63,3 proc. per ne ilgesnį kaip 14 metų stebėjimo laikotarpį. Anksti pakviestų asmenų grupėje per daugiau kaip 2,19 mln. asmens metų buvo 834 mirtys nuo KRK, palyginti su 889 mirtimis nuo KRK per maždaug 2,25 mln. asmens metų kontrolinėje grupėje, todėl atlikus atrankinę KRK patikrą buvo nustatyta mažesnė mirtingumo nuo KRK rizika (rodiklio santykis - 0,86), taip pat mažesnė per didelio mirtingumo rizika (rodiklio santykis - 0,84).


"Mūsų rezultatai yra svarbūs visuomenės sveikatai, nes rodo, kad organizuota gyventojų atrankinė CRC patikra naudojant FOBT gali išgelbėti gyvybes visame pasaulyje", - rašo autoriai. "Naudojant išmatų imunocheminį tyrimą kaip atrankinės patikros testą, kurio jautrumas ir dalyvavimo rodiklis yra didesnis nei gvajako pagrindu atliekamo FOBT, būtų galima išgelbėti daugiau gyvybių, tačiau labai svarbu laikytis reikalavimo, kad gavus teigiamą testo rezultatą būtų nedelsiant atliekama kontrolinė kolonoskopija."

Papildoma kolonoskopijos nauda, palyginti su sigmoidoskopija

Vasario 29 d. žurnale "JAMA Network Open" internete paskelbto tyrimo duomenimis, kolonoskopija, palyginti su sigmoidoskopija, gali duoti ribotą papildomą naudą storosios žarnos vėžio (KRV) atrankinei patikrai.


Dr. Frederikas E. Juulas (Frederik E. Juul) iš Oslo universiteto Norvegijoje ir jo kolegos, atlikdami lyginamojo efektyvumo modeliavimo tyrimą ir naudodami apibendrintus duomenis apie 358 204 vyrus ir moteris, įvertino papildomą kolonoskopijos ir sigmoidoskopijos atrankinės patikros naudą. Dalyviams atsitiktine tvarka buvo paskirta atrankinė sigmoidoskopija arba įprastinė priežiūra.


Tyrėjai nustatė, kad kolonoskopija užkerta kelią maždaug 50 KRK atvejų 100 000 asmens metų, t. y. 30 proc. sumažina sergamumą, ir užkerta kelią maždaug 15 mirčių nuo KRK atvejų 100 000 asmens metų, t. y. 32 proc. sumažina mirtingumą (atitinkamai 0,70 ir 0,68 rodiklio santykio). Palyginti su sigmoidoskopija, papildoma kolonoskopinės patikros nauda buvo 12 atvejų ir 4 mirtimis nuo KRK mažiau 100 000 žmogaus metų, t. y. 6,9 ir 7,6 procentinio punkto mažiau sergamumo ir mirtingumo nuo KRK. Kad būtų išvengta vieno KRK atvejo ir vieno mirties nuo KRK atvejo, reikėjo atitinkamai 560 ir 1 611 žmonių, kad būtų pereita nuo sigmoidoskopijos prie kolonoskopijos patikros.


"Palyginti su atrankine patikra sigmoidoskopijos būdu, atrankinė patikra kolonoskopijos būdu papildomai 6,9 procentinio punkto sumažino sergamumą KRK ir 7,6 procentinio punkto - mirtingumą nuo KRK, o tai reiškia, kad papildomas prevencinis kolonoskopijos poveikis, palyginti su atrankine patikra sigmoidoskopijos būdu, buvo mažesnis už tą, kuris buvo pasiektas įvedus atrankinę patikrą sigmoidoskopijos būdu ten, kur atrankinės patikros nebuvo", - rašo autoriai.

Kontaktai: 

Nacionalinė medikų asociacija, kodas 300091704, prezidentas: Dalius Ramančionis, tel.: +37065044055, mail:info@sveikata.tv  A/s LT287044060004771509,  SEB bankas, banko kodas: 70440

© Nacionalinė medikų asociacija 2005-2024. Visos teisės saugomos.