Medicinos ir sveikatos naujienos

Pateiktos išmatų mikrobiotos transplantacijos vaikams gairės. Tyrimais patvirtinta, kad FMT galima taikyti vaikų pacientams, sergantiems vidutinio sunkumo ar sunkia arba pasikartojančia C. difficile infekcija, bet ne kitoms ligoms gydyti

Lapkričio 20 d. žurnale "Pediatrics" paskelbtoje klinikinėje ataskaitoje teigiama, kad vaikams rekomenduojama atlikti fekalinės mikrobiotos transplantaciją (FMT) vidutinio sunkumo ar sunkiai pasikartojančiai Clostridioides difficile infekcijai (CDI) gydyti.


Pažymėdami, kad dabartiniai įrodymai patvirtina, jog FMT naudojama suaugusiųjų CDI gydyti, daktarė Maria Oliva-Hemker iš Džono Hopkinso universiteto Medicinos mokyklos Baltimorėje su kolegomis apžvelgė FMT taikymą vaikams, kad šeimoms, besidominčioms gydymu FMT, būtų lengviau gauti tinkamas rekomendacijas.


Autoriai pažymi, kad nėra atlikta perspektyvių klinikinių tyrimų su vaikais, kuriuose FMT būtų taikoma CDI gydyti. Tačiau tyrimai patvirtina, kad vaikų pacientams, sergantiems vidutinio sunkumo ar sunkia arba pasikartojančia CDI, FMT galima taikyti. Iki šiol FMT nerekomenduojama naudoti klinikiniam kitų medicininių būklių gydymui. Saugumo sumetimais FMT vaikams neturėtų būti atliekama savarankiškai, namuose. FMT turėtų būti atliekama centre, turinčiame pakankamai šios procedūros patirties. FMT naudojamiems fekalijų preparatams trūksta reguliavimo standartų. Ilgalaikis FMT poveikis šiuo metu nežinomas. Laukiama sparčios pažangos antimikrobinės terapijos srityje, kuri potencialiai atneš komercinių produktų CDI gydyti.


"Nors numatoma šių komercinių mikrobiotos terapijos priemonių nauda yra patraukli, jos greičiausiai sukels savų iššūkių vaikams", - rašo autoriai. "Taip pat svarbu pasisakyti už tai, kad mikrobų terapijos produktų klinikiniai tyrimai apimtų ir vaikų populiaciją."


2050 m. NAFLD paplitimas padidės iki 34,3 proc.

Kaip teigiama tyrime, pristatytame lapkričio 10-14 d. Bostone vykusiame kasmetiniame Amerikos kepenų ligų tyrimo asociacijos susitikime "The Liver Meeting", kuriame buvo pristatyta nealkoholinės suriebėjusių kepenų ligos (NAFLD), prognozuojama, kad nealkoholinės suriebėjusių kepenų ligos (NAFLD) našta ir toliau didės.


Dr. Phuc Le iš Klivlendo klinikos ir kolegos sukūrė agentais pagrįstą būsenų kaitos modelį, kurį sudarė du komponentai su metiniu ciklu, imituojantys JAV populiaciją nuo 2000 m. pagal gyventojų surašymo duomenis ir stebintys natūralią suaugusiųjų NAFLD progresavimo istoriją, apimančią 14 skirtingų sveikatos būsenų.


Modelio patvirtinimas parodė, kad prognozuojami rezultatai nuo 2000 iki 2018 m. beveik atitinka paskelbtus duomenis. Tyrėjai nustatė, kad modelis numatė nuolatinį NAFLD paplitimo didėjimą tarp suaugusių JAV gyventojų nuo 2020 iki 2050 m. (nuo 27,8 iki 34,3 proc.). Numatoma, kad nealkoholinio steatohepatito dalis tarp NAFLD atvejų padidės nuo 20,0 iki 21,8 proc. Tarp 18-29 metų amžiaus žmonių paplitimas turėtų išlikti palyginti stabilus, tačiau kitose amžiaus grupėse prognozuojamas reikšmingas padidėjimas. Prognozuojama, kad nuo 2020 m. iki 2050 m. NAFLD sergančių pacientų, kuriems išsivysto kepenų cirozė, dalis padidės nuo 1,9 iki 3,1 proc. Prognozuojama, kad iki 2050 m. NAFLD sukels 19 300 naujų hepatocelulinės karcinomos atvejų ir 4 200 naujų kepenų transplantacijos atvejų per metus, t. y. gerokai daugiau nei 2020 m. (atitinkamai 10 400 ir 1 700 atvejų).


"Didėjant diabeto ir nutukimo rodikliams, tikimasi, kad su medžiagų apykaitos sutrikimais susijusi steatozinė kepenų liga taps pagrindine kepenų transplantacijos priežastimi Jungtinėse Amerikos Valstijose", - pareiškime teigė M. Le.

Profesinis saulės UV spindulių poveikis susijęs su nemelanominiu odos vėžiu. Priskiriama našta - 18 960 mirčių ir 0,5 mln. pagal neįgalumą pakoreguotų gyvenimo metų, t. y. beveik dvigubai daugiau palyginus 2000 ir 2019 m.

Remiantis lapkričio mėnesio žurnalo "Environment International" numeryje paskelbtais tyrimo rezultatais, profesinis ultravioletinės saulės spinduliuotės (UVR) poveikis yra susijęs su didele nemelanominio odos vėžio (NMSC) našta.


Frankas Pega (Frank Pega) iš Pasaulio sveikatos organizacijos Ženevoje su kolegomis pateikė PSO ir Tarptautinės darbo organizacijos (TDO) pasaulinių, regioninių, nacionalinių ir subnacionalinių profesinės UV spinduliuotės poveikio įverčius 195 šalims ir (arba) regionams bei pasaulinę, regioninę ir nacionalinę NMSC priskiriamą naštą 183 šalims 2000, 2010 ir 2019 metais. Naudojant 166 mln. stebėjimų, gautų iš 763 skerspjūvio apklausų 96 šalyse / regionuose, profesinis UV spindulių poveikis buvo modeliuojamas taikant profesijos su darbu lauke pakaitalą. Taikant gyventojams priskiriamas dalis (PAF), gautas įvertinus UV spinduliuotės profesinį poveikį patiriančių gyventojų skaičių ir NMSC rizikos santykį, buvo apskaičiuota priskiriama NMSC našta.


Tyrėjai nustatė, kad 2019 m. visame pasaulyje 1,6 mlrd. darbuotojų patyrė profesinį UV spindulių poveikį, o tai sudaro 28,4 proc. darbingo amžiaus gyventojų. NMSC mirčių ir pagal neįgalumą pakoreguotų gyvenimo metų (DALY) PAF buvo atitinkamai 29,0 ir 30,4 procento; priskiriama našta buvo 18 960 mirčių ir 0,5 milijono DALY. Didesnė našta teko vyrams ir vyresnio amžiaus grupėms. Nuo 2000 m. iki 2019 m. priskiriamų mirčių ir DALY beveik padvigubėjo.


"PSO ir TDO vertinimu, profesinis UV spindulių poveikis yra paplitęs ir lemia didelį skaičių mirčių ir DALY dėl NMSC", - rašo autoriai.

Amerikos alergijos, astmos ir imunologijos koledžas, lapkričio 9-13 d.

Lapkričio 9-13 d. Anaheime, Kalifornijoje, vyko kasmetinis Amerikos alergijos, astmos ir imunologijos koledžo susitikimas, kuriame dalyvavo alergijos ir imunologijos specialistai bei kiti sveikatos priežiūros specialistai iš viso pasaulio. Konferencijoje buvo skaitomi pranešimai, kuriuose daugiausia dėmesio skirta naujausiems astmos, alergijos maistui ir vaistams, imuninės sistemos disfunkcijos ir miego apnėjos prevencijos ir gydymo pasiekimams.


Atlikdami 1 fazės OMEGA (Oral Mucosal Escalation Goal Assessment) klinikinį tyrimą, kurio metu suaugusiems, alergiškiems žemės riešutams alergiškiems žmonėms buvo tiriama dantų pasta INT301, taikant burnos gleivinės imunoterapiją (OMIT), gydytojas Viljamas Bergeris (William Berger) iš Kalifornijos universiteto Irvine medicinos mokyklos / Orange County vaikų ligoninės su kolegomis nustatė, kad pacientų gydymas OMIT visiškai veikiančios dantų pastos (INT301) pavidalu yra naujoviškas desensibilizacijos žemės riešutais metodas, kuris yra saugus ir gerai toleruojamas.


Autoriai atliko tyrimo dalyvių, kurie atliko dvigubai aklą, placebu kontroliuojamą oralinį maisto išmėginimą tiek tyrimo pradžioje, tiek jo pabaigoje, pogrupio analizę. Tyrėjai nustatė, kad INT301 atitiko visus pirminius ir antrinius tikslus, dauguma nepageidaujamų reiškinių buvo lengvi, sunkių nepageidaujamų reiškinių ar anafilaksijos nepastebėta. Be to, vykdant tiriamuosius tikslus buvo gauti dokumentais pagrįsti veiksmingumo požymiai: INT301 aktyvaus gydymo grupėje imuninis atsakas pasireiškė padidėjus specifinių imunoglobulinų G4 (sIgG4) kiekiui ir sumažėjus IgE/IgG4 santykiui.


"Naudojant burnos gleivinės imunoterapiją, alergijos maistui desensibilizacija buvo paversta lengvai naudojama platforma, naudojant naujovišką technologiją, kai imunoterapija patogiai taikoma kasdien valant dantis", - sakė Bergeris. "Šis metodas turėtų turėti didelę įtaką klinikinei praktikai, nes 97 proc. pacientų jo laikosi ir nėra nei vidutinio sunkumo, nei sunkių sisteminių reakcijų. Vietinės reakcijos, pasireiškiančios lengvu burnos ertmės niežuliu, buvo trumpalaikės ir dėl jų nė vienas pacientas nenutraukė tyrimo. Akivaizdu, kad gydymo veiksmingumas yra tiesiogiai susijęs su gydymo laikymusi ir pacientų pritarimu gydymui ir turėtų lemti geresnius klinikinius rezultatus."


Tyrimą finansavo bendrovė "Intrommune Therapeutics", kuri kuria dantų pastą INT301.

Kitame tyrime medicinos mokslų daktarė Arabelle Abellard iš Rush universiteto medicinos centro Čikagoje su kolegomis nustatė, kad vaikai, turintys privatų draudimą, dažniau išauga iš alergijos maistui, palyginti su jų bendraamžiais, gaunančiais medicininę pagalbą.


Atlikdami kohortinį tyrimą, autoriai ištyrė veiksnius, kurie gali būti susiję su 188 vaikų alergijos maistui išnykimu. Tyrėjai pastebėjo reikšmingą ryšį tarp draudimo rūšies ir alergijos maistui išnykimo. Be to, privataus draudimo turėjimas buvo susijęs su alergijos maistui išaugimu, palyginti su Medicaid draudimu. Dažniausiai alergijos maistui buvo išaugusios pienui ir kiaušiniams, po jų sekė soja, žemės riešutai ir medžio riešutai. Vidutinis tolerancijos išsivystymo amžius buvo 5,02 metų, t. y. per pirmuosius šešerius gyvenimo metus, o tai atitinka kitų tyrimų duomenis apie pieną, kiaušinius ir soją.


"Medicaid / valstybinį draudimą turintys vaikai, ypač priklausantys nepalankioje padėtyje esančioms rasinėms ir (arba) etninėms grupėms, gali susidurti su kliūtimis gauti sveikatos priežiūrą dėl nepakankamo draudimo ir draudimo spragų, kurios mažina sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą", - sakė Abellard. "Jų globėjai gali priimti sprendimus tikėdamiesi prarasti sveikatos draudimą ir gali pageidauti mažiau tolesnių patikrinimų. Be to, draudimo planai nepadengia visų su sveikata susijusių finansinių išlaidų, pavyzdžiui, transporto išlaidų, slaugytojų prarasto darbo laiko ir gyvenimo būdo keitimo. Šeimoje gali būti mažiau išteklių, įskaitant mažesnes pajamas, ribotą išsilavinimą, kalbos mokėjimą ir sveikatos raštingumą."

Dr. Jimmy Espinoza iš Hiustono sveikatos priežiūros centro (UTHealth Houston) su kolegomis nustatė, kad sūraus vandens gargaliavimas ir nosies skalavimas yra ekonomiškai efektyvios ir plačiai prieinamos intervencinės priemonės, kurios gali sumažinti pacientų, kuriems diagnozuota COVID-19 infekcija, hospitalizaciją.


Autoriai atsitiktine tvarka atrinko 18-65 metų amžiaus asmenis, kuriems 2020-2022 m. buvo nustatytas teigiamas poliermazės grandininės reakcijos testas dėl sunkaus ūmaus respiracinio sindromo 2 koronaviruso infekcijos, ir 14 dienų jiems taikė mažos arba didelės dozės druskos skalavimo režimą. Tyrėjai nepastebėjo jokių simptomų trukmės, hospitalizacijos, mechaninės ventiliacijos naudojimo ar mirties skirtumų tarp pacientų, kurie 14 dienų taikė mažos arba didelės dozės druskos vandens gargaliavimo ir nosies skalavimo režimą. Tuo tarpu tyrėjai pažymėjo, kad hospitalizacijos rodikliai tarp asmenų, kuriems jų įstaigoje tyrimo laikotarpiu buvo diagnozuota COVID-19 infekcija ir kurie nenaudojo šių intervencinių priemonių, buvo daugiau nei du kartus didesni, palyginti su asmenų, kuriems buvo paskirtas mažos arba didelės dozės druskų režimas, hospitalizacijos rodikliais.


"Svarbu atsižvelgti į tai, kad pastarąjį pastebėjimą reikia patvirtinti didesniais tyrimais, specialiai sukurtais palyginti pacientus, kurie naudojo nosies skalavimą sūriu vandeniu ir gargaliavimą, ir tuos, kurie šių intervencijų nenaudojo", - sakė Espinoza. "Jei mūsų pastebėjimus patvirtins papildomi tyrimai, gali būti, kad sūraus vandens gargaliavimas ir nosies skalavimas gali papildyti kitus įprastinius COVID-19 infekcijų gydymo būdus."


Seksualinių mažumų jaunimas dažniau patiria benamystę

Lapkričio 20 d. internete paskelbtame žurnale "Pediatrics" atlikto tyrimo duomenimis, seksualinių mažumų jaunimas dažniau patiria benamystę.


Dr. Kameronas Dealas (Cameron Deal) ir daktaras Gilbertas Gonzalesas (Gilbert Gonzales) iš Vanderbilto LGBTQ+ politikos laboratorijos Nešvilyje, Tenesio valstijoje, atliko antrinę duomenų analizę, naudodami didelę 21 valstijos populiacijos imtį, surinktą 2017 m. ir 2019 m. jaunimo rizikos elgesio tyrimuose. Vidurinėse mokyklose vykdytos apklausos metu buvo gauti 28 405 seksualinių mažumų ir 136 232 heteroseksualių jaunuolių savarankiškai pateikti duomenys; nagrinėtas benamystės paplitimas ir benamystės rūšys.


Tyrėjai nustatė, kad, palyginti su heteroseksualiais jaunuoliais, seksualinių mažumų jaunuoliai gerokai dažniau buvo benamiai (12 proc., palyginti su 4,1 proc.). Tarp seksualinių mažumų ir heteroseksualių jaunuolių didesnis seksualinės įvairovės pripažinimas valstybės lygmeniu buvo susijęs su mažesniu benamių skaičiumi. Lyginant su benamių neturinčiais seksualinių mažumų jaunuoliais ir benamiais heteroseksualiais jaunuoliais, benamiai seksualinių mažumų jaunuoliai pasižymėjo didesniu įvairių sveikatai rizikingų elgesio modelių lygiu.


Autoriai rašo: "Praktikai turėtų žinoti apie riziką sveikatai, su kuria susiduria seksualinių mažumų benamiai jaunuoliai". "Siekiant užkirsti kelią seksualinių mažumų jaunimo benamystei, reikia daugiau mokslinių tyrimų, švietimo kampanijų ir bendrų sprendimų."

Didėjantis kartos statusas susijęs su padidėjusia kepenų vėžio rizika

Remiantis lapkričio 20 d. internete paskelbtu "Cancer" žurnalu, meksikiečių amerikiečių kartos statuso didėjimas susijęs su didesne hepatocelulinės karcinomos (HCC) rizika.


Nicholas Acuna, medicinos mokslų daktaras iš Pietų Kalifornijos universiteto Keck medicinos mokyklos Los Andžele, su kolegomis ištyrė kartos statuso įtaką HCC rizikai 31 337 suaugusių meksikiečių amerikiečių grupėje. Kartos statusas buvo suskirstytas į pirmąją (Meksikoje gimę 13 382 dalyviai), antrąją (JAV gimę asmenys, kurių vienas arba abu tėvai gimė Meksikoje; 13 081 dalyvis) arba trečiąją (JAV gimę asmenys, kurių abu tėvai gimė Jungtinėse Amerikos Valstijose; 4 914 dalyvių) kartą.


Tyrėjai nustatė 213 HCC atvejų per vidutiniškai 19,5 metų stebėjimo laikotarpį. Palyginti su pirmos kartos meksikiečių amerikiečiais, antros ir trečios kartos meksikiečių amerikiečių HCC rizika padidėjo, atsižvelgus į gyvenimo būdo ir kaimynystės rizikos veiksnius (rizikos santykis atitinkamai 1,39 ir 1,70). Padidėjusi rizika daugiausia pasireiškė vyrams (atitinkamai 1,57 ir 2,04 pavojaus santykio antros ir trečios kartos atstovams, palyginti su pirmos kartos atstovais).


"Apibendrinant galima daryti išvadą, kad kiekviena iš eilės Jungtinėse Valstijose gyvenančių meksikiečių amerikiečių karta, dalyvavusi daugiatautės kohortos tyrime, buvo labiau linkusi imtis nepalankių sveikatai įpročių", - rašo autoriai. "Tačiau, net ir atsižvelgus į šiuos veiksnius, HCC rizika didėjo sulig viena po kitos einančiomis kartomis."


Vienas autorius atskleidė ryšius su "Gilead Sciences".

Kontaktai: 

Nacionalinė medikų asociacija, kodas 300091704, prezidentas: Dalius Ramančionis, tel.: +37065044055, mail:info@sveikata.tv  A/s LT287044060004771509,  SEB bankas, banko kodas: 70440

© Nacionalinė medikų asociacija 2005-2023. Visos teisės saugomos.