Medicinos ir sveikatos naujienos

Nacionalinės medikų asociacijos labdaringas edukacinis projektas visuomenei ir medicinos profesionalams 

Tyrime nagrinėjami alopecijos gydymo modeliai: 47,2 proc. pacientų diagnozės nustatymo dieną negavo jokio gydymo; po vienerių metų 71,8 proc. pacientų nebuvo gydomi

Rugsėjo 20 d. žurnale "JAMA Dermatology" internete paskelbto tyrimo duomenimis, pacientams, sergantiems areatine alopecija (AA), dažniausiai taikomas gydymas kortikosteroidais, o po vienerių metų 71,8 proc. pacientų negauna jokio gydymo.


Dr. Hemin Lee iš Brighamo ir moterų ligoninės Bostone su kolegomis atliko retrospektyvinį kohortinį tyrimą, kuriame dalyvavo 45 483 asmenys, siekdami apžvelgti suaugusiųjų, naujai gydytų dėl AA nuo 2015 m. spalio 15 d. iki 2020 m. vasario 28 d., gydymo būdus.


Tyrėjai nustatė, kad 66,4 proc. dalyvių per stebėjimo metus gavo bent vieną AA gydymą. Dažniausiai taikytas gydymas buvo intralaziniais, vietinio poveikio, intramuskuliniais ir geriamaisiais kortikosteroidais (atitinkamai 41,8, 40,9, 38,1 ir 20,6 proc.). Pacientai, sergantys alopecia totalis ir alopecia universalis, palyginti su pacientais, kuriems nebuvo nustatyta alopecija, rečiau naudojo intralesinius steroidus (11,1 proc., palyginti su 44,1 proc.) ir dažniau vietinius kortikosteroidus (25,4 proc., palyginti su 42,1 proc.). Diagnozės nustatymo dieną 47,2 proc. pacientų negavo jokio gydymo. Iš viso per 12 mėnesių 71,8 proc. pacientų negavo jokio gydymo.


"Dažniausias gydymas šioje kohortoje buvo intralaziniai arba vietiniai kortikosteroidai, o per metus buvo stebima dinamiška gydymo kaita, kuri baigėsi tuo, kad daugumai pacientų nebuvo paskirtas joks gydymas", - rašo autoriai. "Reikalingi papildomi tyrimai, kad būtų galima suprasti gydymo nebuvimo po vienerių metų stebėjimo priežastis."


Du autoriai atskleidė ryšius su biofarmacijos pramone.


Labai nedaug nutukusių vaikų pereina prie sveiko svorio.

Rugsėjo 20 d. žurnale PLOS ONE paskelbto tyrimo duomenimis, daugiau antsvorį turinčių vaikų per dvejus metus pasiekia sveikesnį svorį nei nutukę vaikai.


Gydytojas Byronas A. Fosteris (Byron A. Foster) iš Oregono sveikatos ir mokslo universiteto Portlande su kolegomis tyrė mokyklinio amžiaus vaikų svorio trajektorijas, daugiausia dėmesio skirdami nutukimo remisijai. Analizėje dalyvavo 11 247 vaikai (6-11 metų amžiaus), kuriems nuo 2015 m. sausio 1 d. iki 2020 m. rugsėjo 30 d. Oregono ligoninių sistemoje buvo atlikti trys ar daugiau galiojančių ūgio ir svorio matavimų, ir kurie buvo stebimi vidutiniškai 2,1 metų.


Tyrėjai nustatė, kad 14,4 proc. vaikų buvo priskirti prie turinčių antsvorio, o 16,0 proc. prie nutukusių. Stebėjimo metu 1 proc. dalyvių, turinčių nutukimą, pasireiškė remisija, o 23 proc. dalyvių, turinčių antsvorį, perėjo į sveiko svorio ribas. Laikui bėgant kiekvienoje svorio stratoje buvo nustatytos trys klasės (plokščia trajektorija, plokščia trajektorija su skirtinga intercepcija, plokščia, vėliau kylanti trajektorija). Daugumos vaikų, turinčių antsvorį ar nutukimą, trajektorija laikui bėgant buvo plokščia. Blogėjanti trajektorija buvo susijusi su žemesniu socialiniu ir ekonominiu statusu. Modeliai, kuriuose naudojami skirtingi riebalingumo rodikliai (kūno masės indeksas [KMI], KMI z-skaičiai, triponderinis masės indeksas), iš esmės skyrėsi vienas nuo kito.


"Naudojant tokio tipo duomenis, reikėtų tęsti tolesnius svorio trajektorijos modeliavimo darbus, naudojant atstumą nuo medianos, kai stebimi ilgesni laikotarpiai, ir įtraukti papildomus klinikinius rodiklius, be KMI, apibūdinančius metabolinę sveikatą", - rašo autoriai.


FDA nori gauti daugiau duomenų apie pirmąjį be adatos vartojamą priešnuodį nuo sunkių alerginių reakcijų.

JAV Maisto ir vaistų administracija netikėtai nusprendė nepatvirtinti "EpiPen" alternatyvos be adatos, skirtos skubiam sunkių alerginių reakcijų gydymui.


Neffy (epinefrino) nosies purškalo patvirtinimas buvo plačiai laukiamas. Gegužės mėn. FDA patariamoji grupė balsavo už tai, kad rekomenduotų patvirtinti vaistą vaikams ir suaugusiesiems. Nors FDA neprivalo vadovautis savo patariamųjų grupių rekomendacijomis, paprastai ji taip ir daro. Vietoj to FDA vaisto gamintojui "ARS Pharmaceuticals" nurodė, kad prieš patvirtinant vaistą reikia atlikti dar vieną jo tyrimą, sakoma bendrovės pareiškime vėlyvą antradienio vakarą.


"Esame labai nusivylę, kad šis veiksmas dar labiau atitolina "Neffy" prieinamumą milijonams žmonių, kuriems gresia potencialiai gyvybei pavojinga sunki alerginė reakcija", - sakė "ARS Pharma" vienas iš įkūrėjų, prezidentas ir generalinis direktorius Richardas Lowenthalis.


"Mes palaikome visą "Neffy" duomenų paketą, pateiktą išsamioje registracijos programoje, kuri buvo suderinta su FDA, ir tvirtai tikime, kad "Neffy" gali būti naudingas pacientams, jų šeimoms ir slaugytojams, kasdien gyvenantiems su sunkiomis alerginėmis reakcijomis", - sakė jis bendrovės pareiškime, pridurdamas, kad jo įmonė sieks kuo greičiau užbaigti prašomą tyrimą.


Ši žinia buvo nepageidaujama sveikatos priežiūros srityje. "Tai tikrai nuvilia, nes tikėjomės, kad turėsime dar vieną galimybę žmonėms, kuriems gresia sunkios alerginės reakcijos", - "HealthDay" sakė daktaras Skotas Sichereris (Scott Sicherer), Ellioto ir Roslyn Jaffe maisto alergijos instituto prie Mount Sinai universiteto Niujorke direktorius.


"Neffy" būtų buvusi pirmoji be adatų pacientams suteikta galimybė gydyti sunkias alergines reakcijas, tačiau mes vis dar turime švirkščiamųjų epinefrino prietaisų", - "HealthDay" sakė Niujorko SUNY Downstate medicinos centro klinikinio profesoriaus asistentė ir Amerikos plaučių asociacijos savanorė medicinos atstovė Payel Gupta, medicinos mokslų daktarė. "Galimybė be adatos būtų puiki galimybė žmonėms, kurie turi adatų fobiją arba kurie nerimauja dėl švirkštimosi."

Ūminis pankreatitas gali pereiti į lėtinį vartojant daug alkoholio

Daugelio pacientų, sergančių pasikartojančiu ūminiu pankreatitu (ŪP) ir ūminiu pankreatitu (ŪP), bendras alkoholio suvartojimo kiekis per visą gyvenimą yra didelis ir kasdien vartojama daug alkoholio, o tai rodo, kad liga progresuoja link lėtinio pankreatito, teigiama rugsėjo 2 d. žurnale "Gastro Hep Advances" paskelbtame moksliniame laiške.


Dr. Esther Adeniran iš Cedars-Sinai medicinos centro Los Andžele su kolegomis tyrė AP ir RAP pacientų alkoholio vartojimo mastą ir gretutines ligas, kad galėtų informuoti apie intervencijos strategijas. Analizėje dalyvavo 117 žmonių, kuriems buvo nustatytas AP epizodas ir pateikti išsamūs duomenys apie alkoholio vartojimą per visą gyvenimą.


Tyrėjai nustatė, kad 23,1 proc. sergančiųjų AP ir 41,5 proc. sergančiųjų RAP per pastaruosius metus kasdien gėrė po šešis ar daugiau gėrimų. Be to, 25,0 proc. pacientų su AP ir 16,9 proc. pacientų su RAP kiekvieną savaitę gėrė šešis ar daugiau gėrimų per progą. AP pacientai per gyvenimą vidutiniškai suvartojo 17 076 gėrimus, o RAP pacientai - 32 491 gėrimą. Alkoholio vartojimo sutrikimas diagnozuotas 25 proc. pacientų AP ir 40 proc. pacientų RAP. Tiek AP, tiek RAP pacientai patyrė daug nepriklausomų RAP epizodų (atitinkamai 28 ir 49 proc.) per vidutinį aštuonių mėnesių stebėjimo laikotarpį.


"Mūsų duomenys patvirtina, kad būtina parengti integruotą gydymo programą, kurioje būtų sprendžiamas alkoholio vartojimo nutraukimo klausimas po pirmojo AP epizodo", - rašo autoriai.

Proteinurija didesnė veikiant dazatinibui sergant lėtine mielogenine leukemija. Šlapimo albumino ir kreatinino santykis reikšmingai didesnis pacientams, gaunantiems dasatinibo

Lėtine mielozine leukemija (LML) sergančių pacientų, gydomų tirozino kinazės inhibitoriais, dasatinibo poveikis yra susijęs su padidėjusia proteinurijos tikimybe, teigiama tyrime, paskelbtame rugsėjo mėnesio žurnalo "Clinical Journal of the American Society of Nephrology" internetiniame numeryje.


Dr. Benjaminas O. Adegbite iš Icahn School of Medicine at Mount Sinai Niujorke su kolegomis ištyrė glomerulų pažeidimą, nustatydami šlapimo albumino ir kreatinino santykį (UACR) 82 pacientams, sergantiems CML ir ≥ 90 dienų gydomiems tirozinkinazės inhibitoriais. Iš šių pacientų 32 buvo gydomi dasatinibu, o 50 - kitais tirozinkinazės inhibitoriais.


Tyrėjai nustatė, kad dasatinibu gydytų pacientų UACR kiekis buvo gerokai didesnis nei pacientų, gydytų kitais tirozinkinazės inhibitoriais (mediana 28,0, palyginti su 15,0 mg/g). Dešimčiai procentų dasatinibo vartotojų buvo labai padidėjusi albuminurija (UACR >300 mg/g), palyginti su nė vienu pacientų, vartojusių kitus tirozinkinazės inhibitorius. Nustatyta teigiama vidutinės dasatinibo koncentracijos pastovioje būsenoje teigiama koreliacija su UACR ir gydymo trukme. Paciento, kuriam vartojant dasatinibą pasireiškė nefrozinio diapazono proteinurija, atvejo tyrime, inkstų biopsijos metu nustatytas globalus glomerulų pažeidimas su difuziniu pėdos išvešėjimu, kuris atsistatė nutraukus gydymą dasatinibu.


"Dasatinibas yra veiksminga terapinė priemonė ŠKL gydyti, tačiau būtina stebėti, ar neatsiranda glomerulų pažeidimas, pasireiškiantis proteinurija, ir tai turėtų būti tiriama prospektyvioje grupėje", - rašo autoriai.


Keli autoriai atskleidė savo ryšius su farmacijos ir medicinos technologijų pramone.

Per pirmuosius metus nuo opinio kolito diagnozės nustatymo jauniems žmonėms dažnai nutraukiamas 5-ASA vartojimas. Dažniau nutraukia gydymą 18-24 metų amžiaus asmenys, palyginti su jaunesnėmis amžiaus grupėmis

Remiantis rugsėjo 4 d. internete paskelbto tyrimo, atlikto žurnale "British Journal of General Practice", duomenimis, paaugliams ir jauniems suaugusiesiems, kuriems diagnozuotas opinis kolitas, pirmaisiais metais labai dažnai nutraukiamas palaikomasis gydymas 5-aminosalicilo rūgštimi (5-ASA).


Nishani Jayasooriya, M.B.B.S., iš St George's University Hospitals NHS Foundation Trust Londone, su kolegomis stebimajame kohortiniame tyrime nagrinėjo gydymo nutraukimo dažnį ir rizikos veiksnius bei geriamojo gydymo 5-ASA laikymąsi tarp paauglių ir jaunų suaugusiųjų praėjus vieneriems metams po UC diagnozės nustatymo. Buvo vertinamas sociodemografinių ir su sveikata susijusių rizikos veiksnių poveikis.


Tyrėjai nustatė, kad 152 iš 607 paauglių ir jaunų suaugusiųjų, pradėjusių palaikomąjį gydymą geriamuoju 5-ASA, nutraukė gydymą per vieną mėnesį, o 419 nutraukė gydymą per vienerius metus. 18-24 metų amžiaus asmenys dažniau nutraukė gydymą nei jaunesnio amžiaus asmenys (74 proc. palyginti su 61 ir 56 proc. atitinkamai 10-14 ir 15-17 metų amžiaus asmenų). Palyginti su paaugliais, jauni suaugusieji prasčiau laikėsi gydymo (69 proc. palyginti su 80 proc. 18-24 metų amžiaus asmenų ir 10-14 metų amžiaus asmenų). Tikimybė nutraukti gydymą buvo didesnė neturtingų ir pasiturinčių gyvenamųjų vietovių gyventojams (pakoreguotas rizikos santykis, 1,46). Mažesnė tikimybė nutraukti gydymą buvo pastebėta ankstyvo kortikosteroidų vartojimo ūminiam paūmėjimui gydyti atveju (pakoreguotas rizikos santykis, 0,68).


"Šios išvados rodo, kaip svarbu, kad gydytojai, skirdami visą gyvenimą trunkantį gydymą paaugliams ir jauniems suaugusiesiems, kuriems diagnozuota UC, ypač paaugliams, pereinantiems į jauną pilnametystę, ir gyvenantiems nepasiturinčiose vietovėse, užtikrintų atidų stebėjimą per pirmuosius metus", - rašo autoriai.

MOBILAUS RYŠIO TINKLAS DEMAMEDIKAS

Kontaktai: 

Nacionalinė medikų asociacija, kodas 300091704, prezidentas: Dalius Ramančionis, tel.: +37065044055, mail:info@sveikata.tv  A/s LT287044060004771509,  SEB bankas, banko kodas: 70440

© Nacionalinė medikų asociacija 2005-2023. Visos teisės saugomos.